Profile cover photo
Profile photo
Vetoquinol Polska
24 followers -
Strona firmy Vetoquinol
Strona firmy Vetoquinol

24 followers
About
Vetoquinol Polska's posts

Post has attachment
Kontynuujemy naszą serię „Psy i koty świata” i opowiadamy o psie, którego kochamy wszyscy już od dzieciaka: dalmatyńczyk!

Historia: Pochodzenie dalmatyńczyka jest okryte tajemnicą, chociaż jako jednego z przodków podaje się pointera. Biało-czarny pies został przedstawiony po raz pierwszy na obrazie już w XVII wieku!

Nazwa: Jego nazwa pochodzi od regionu w Chorwacji – Dalmacji, gdzie z początku Dalmatyńczyk pełnił rolę psa gończego.

Wiek: 10-15 lat

Usposobienie: Dalmatyńczyki są bardzo inteligentne i zrównoważone, jednak nie lubią nużących, powtarzających się ćwiczeń. Aby go wyszkolić trzeba przygotować dla niego urozmaicony program treningu! Trzeba też być cierpliwym i kreatywnym wobec tego psa, bo potrafi być naprawdę uparty.

Ciekawostka: Małe dalmatyńczyki rodzą się kompletnie białe, a po miesiącu zaczynają nabierać szare cętki. Potem plamki ciemnieją i stają się czarne lub brązowe.

#rasypsów #psy #zwierzaki
Photo

Post has attachment
Kot birmański

Historia: Wierzy się że, w Birmie ten kot był czczony jako wcielenie zmarłych mnichów. Około 1900 roku Świątynia Birmańska, w której hodowano owe koty została najechana a następnie wyzwolona przez brytyjskiego oficera Majora Gordona Russella i Monsieur Auguste Pavie. W formie podziękowania para świątynnych kotów została wysłana do wyzwolicieli do Francji w 1919 r. Samiec zginał w podróży, samica dotarła bezpiecznie i urodziła kocięta będące fundamentem rasy Birmańskiej w Europie.

Nazwa: Nazwa rasy pochodzi od słowa Birmanie będącego francuską formą Birmy - nazwy kraju azjatyckiego.

Wygląd: Kot Birmański ma ciemniejsze umaszczenie punktowe na uszach, pysku, nogach i ogonie. Reszta ciała jest w jaśniejszym tonie koloru. Futro jest jedwabiste i miękkie. Ciało dość długie, ale przysadziste, dobrze zbudowane. Jest typem unikalnym, jego charakterystyka nie jest podobna do żadnej innej rasy.

Usposobienie i charakter: Łagodne, zrównoważone, ciche. Jego charakter to mieszanina cech wesołego syjama i spokojnego persa. Jest dociekliwy i bardzo uczuciowy. Bardzo przywiązuje się do właściciela.

Ciekawostka: Koty birmańskie występują w sześciu podstawowych odmianach kolorystycznych, są to: niebieski, czekoladowy, liliowy, czerwony, kremowy, czarny.
Photo

Post has attachment
Dziś w „Psach i kotach świata” opowiemy o buldogu angielskim – niezwykle charakterystycznym psie, który dla wielu jest symbolem odwagi i zaciętości.
Historia: Buldogi znane są ludziom od wielu wieków. To stara rasa, która wykształciła się w Wielkiej Brytanii, gdzie w XIX wieku wykorzystywana była m.in. do szczucia byka. Po zakazaniu tej praktyki, wydawało się, że buldogi utracą popularność. Rasa odnalazła się jednak w nowej rzeczywistości, z czasem stając się idealnym zwierzakiem domowym.
Nazwa: Termin „buldog” (bull - byk, dog - pies. ang.) pochodzi oczywiście od zwyczaju wykorzystywania tego psa w praktyce szczucia byka. Buldog zmuszany był do walki z uwiązanym bykiem, którego mobilność była ograniczona zwykle do ok. 10 metrów.
Wiek: Żyją stosunkowo krótko – średnio ok. 10-11 lat. Równocześnie charakteryzują się dość długim okresem dojrzewania, który to trwa ok. 2-2,5 roku. Buldogi często zmagają się z dysplazją stawu biodrowego. Krępa budowa ciała i skrócona kufa są przyczyną częstych problemów z oddychaniem, zwłaszcza przy wysokich temperaturach. Warto więc ograniczać czasowo spacery podczas upałów i dawkować czas na wspólne zabawy.
Usposobienie: Buldogi to odważne, ale jednocześnie spokojne, cierpliwe i przyjacielskie psy. Lubią dzieci i inne zwierzęta. Buldogi mocno angażują się w zabawę, zapominając o zmęczeniu. Dla ich dobra, należy więc z góry ustalać, jak długo powinna trwać dana aktywność. Typowe dla buldogów są także problemy skórne i alergiczne.
Ciekawostka: W Wielkiej Brytanii buldog kojarzony jest z nieustępliwością. To właśnie jako buldoga przedstawiano w czasach II Wojny Światowej brytyjskiego premiera Winstona Churchilla.
#rasypsów#psy #buldogi #buldog #zwierzęta
Photo

Post has attachment
W serii „Psy i koty świata” powiemy dziś o kocie, obok którego wprost nie da się przejść obojętnie. Angora turecka to kot nie tylko piękny, ale także należący do najstarszych ras na świecie.
Historia: Jedna z tzw. ras naturalnych, w stworzeniu której nie brali udziału ludzie. Pierwsze wzmianki pojawiły się w XVII wieku. Według niektórych, kot ten jest źródłem naturalnie występujących mutacji, które odpowiadają za białe umaszczenie i długie włosy u kotów.
Nazwa: Zawdzięcza ją tureckiemu miastu Ankara, w starożytności nazywanemu Angorą.
Wiek: Średnio żyją 12-18 lat.
Usposobienie: Inteligentne i skore do zabawy. Często wybierają sobie wśród domowników swojego faworyta.
Ciekawostka: Jako że angory są zwykle białe, często posiadają różnokolorowe oczy.
#kot #koty #angora #angotaturecka #zwierzaki #zwierzęta
Photo

Post has attachment
Kontynuujemy naszą serię „Psy i koty świata” wpisem o niezwykle pięknym kocie syberyjskim.
Historia: To przedstawiciel naturalnie występujących ras półdługowłosych. Oznacza to, że rasa to powstała bez udziału hodowców.
Nazwa: Związana jest oczywiście z pochodzeniem tego kota. Dzięki syberyjskim korzeniom, kot ten należy do najpopularniejszych kotów domowych w Rosji.
Wiek: Żyją średnio 11-15 lat.
Usposobienie: To bardzo żywiołowe koty. Należą do najlepszych skoczków wśród kotów. Mimo tego, nie należą do kotów agresywnych lub o szczególnie niszczycielskich zapędach. Wręcz przeciwnie - są zrównoważone, towarzyskie i doskonale sprawdzają się w domu z dziećmi.
Ciekawostka: Według opinii niektórych, koty te dobrze sprawdzają się w domach alergików. Powodem jest mniejsza niż w przypadku większości kotów ilość białka fel d1 w ich ślinie.
#kot #koty #rasykotów #syberyjski #zwierzęta #zwierzaki
Photo

Post has attachment
Zastanawialiście się kiedyś, które koty są najpopularniejsze w Polsce? Oto ścisła czołówka!

4. Kot perski

Bez niespodzianki. Popularne „Persy” okupują najwyższe miejsca w podobnych rankingach w bardzo wielu krajach.

3. Maine coon

To jedna z największych ras kotów. W Polsce istnieje całkiem sporo doświadczonych hodowli.

2. Kot brytyjski

Choć hodowla w Polsce trwa dopiero dwie dekady, kot brytyjski, najpopularniejszy typ kota w Wielkiej Brytanii, szybko zaskarbił sobie sympatię polskich kociarzy. To największy kot krótkowłosy.

1. Kot europejski
Do grupy tej zalicza się wiele kotów, które czasami określane są „dachowcami”. Wiele z nich to także koty wolno żyjące.
Photo

Post has attachment
Alergicy zainteresowani staniem się właścicielem psa mają możliwość wyboru tzw. psa hipoalergicznego. Co to takiego i jakie rasy psów do takich zaliczamy?

Tak naprawdę żaden czworonóg nie jest w stu procentach hipoalergiczny. Choć niektóre psy prawie w ogóle nie zrzucają sierści, wciąż są źródłem mikroskopijnych płatów skóry, które mogą się dostać m.in. do nosa.

Do popularnych w Polsce psów, które całkiem dobrze sprawdzą się w domu z alergikami, należą maltańczyk, sznaucer oraz yorkshire terrier. Mniej popularne, ale równie dobre dla alergików są takie rasy jak Labradoodle (krzyżówka pudla z labradorem), portugalski pies wodny, czy Bichon Frise (na zdjęciu).

Czy macie w domu alergików?
Photo

Post has attachment
W kolejnej odsłonie naszej serii „Psy i koty świata” opowiemy wam o dobrze wszystkim znanym i kochanym na całym świecie golden retrieverze.
Historia: Rasa ta została wyhodowana w XIX wieku. Goldeny szybko znalazły zajęcie przy polowaniach, zwłaszcza na dzikie ptactwo.
Nazwa: Pochodzi od koloru sierści (złoty, choć może być też kremowy) oraz ich wyjątkowej predyspozycji do aportowania (angielski retrieve oznacza przynosić/odzyskiwać).
Wiek: Żyją średnio 11-12 lat.
Usposobienie: To niezwykle spokojne i przyjacielskie psy, chętnie wykorzystywane także do asystowania niepełnosprawnym. Są idealnymi psami rodzinnymi.
Ciekawostka: To jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie (trzecia w Stanach Zjednoczonych, piąta w Wielkiej Brytanii).
Photo

Post has attachment
W naszej serii „Psy i koty świata” tym razem o czworonogu, którego nie trzeba zbytnio przedstawiać – owczarku niemieckim! Czy wiecie skąd wziął się ten piękny pies?

Historia: Wbrew pozorom, owczarek niemiecki to stosunkowo młoda rasa. Powstała na przełomie XIX i XX wieku w wyniku wysiłków dążących do ustandaryzowania licznych odmian psów pasterskich w Niemczech. Wzorcem dla rasy stał się pies nazwany Horand von Grafrath, który pojawił się na wystawie w roku 1899.

Nazwa: Pochodzi oczywiście od kraju, który dał jej początek.

Wiek: Średnio żyją 10-13 lat.

Usposobienie: Owczarki niemieckie należą do najinteligentniejszych psów, co jest typową cechą psów pasterskich. Uwielbiają się uczyć i mieć cel, do którego dążą. Są posłuszne. Znakomicie sprawdzają się jako stróże, a także psy policyjne.

Ciekawostka: To druga najczęściej rejestrowana rasa w Stanach Zjednoczonych, po labradorze.
#pies #psy #zwierzaki #rasy #rasypsów
Photo

Post has attachment
Czy Wiecie jakie są najpopularniejsze kocie imiona w Polsce?
Oto one kolejno: Pusia, Kropka, Miśka, Zuzia i Kicia. Z kolei wśród kocurów najpopularniejsze są Filemon, Borys, Felek, Maniek i Mruczek.

A jak nazywają się wasze koty?
#koty #imionakotów #zwierzaki
Photo
Wait while more posts are being loaded