Profile

Cover photo
muhammet kasap
Attended Anadolu univ.
Lived in Trabzon
51 followers|97,314 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

 
 
'Ahiretinizi Kur'an'ın ışığı ile aydınlatın' - Kur'an-ı anlayarak yaşadığımızda kendimize bir nur; kabir ve ahiretimiz için yol gösterici ışık ve bir dost edinmiş oluruzDevamı için tıklayınız http://ow.ly/2JVUrq
 ·  Translate
1
Add a comment...

muhammet kasap

Shared publicly  - 
 
 
İmam-ı Rabbani Hazretleri bu mektubu Muhammed Taki Efendi’ye hitaben yazmıştır. Bu mektupta dinen gereksiz görülen şeylerden uzaklaşıp dinen zaruri görülen işlerle meşgul olmanın gerekli oluşundan ve bununla ilgili konulardan bahsedilmektedir.

Hamd Allah’a aittir. Allah’ın seçkin kullarına (peygamberlere) selam olsun. Kıymetli mektubunuzu okuma şerefine nail oldum. Mektubunuzda zamanların en hayırlısı Asr-ı saadette yaşayan zatların ittifakı ile Hazret-i Ebu Bekir’in halife seçilmesiyle ilgili delilleri zikrettiniz. Ayrıca diğer halifelerin de sırasıyla halife oluşlarıyla ilgili delilleri saydınız ve bu konu hakkında sahabelerin arasında herhangi sıkıntının olmadığına dair konulara da temas ettiniz. Adı geçen konular hakkında yaptığınız ifadeler tarafımızda tarif edilemez bir sevince vesile oldu. Bu şekilde bir inanca sahip olmak halifelik hakkında yeterli olmasının yanı sıra ehl-i sünnet vel cemaat (Allah (Celle Celalehu) gayretlerinin karşılığını tam olarak versin) itikadına da uygundur.

Sevgili evladım! Halifelik Din-i Mübin-i İslam’ın temel konularından olmayıp ayrıntılarındandır. Dinen gerekli olanlar bunun dışında akaid ve fıkıh ilimlerinin bahsettiği konulardır. Gerekli olanları bırakıp gereksiz konularla uğraşmak ömrünü alakasız yerlerde harcamaktır. Bir hadis-i şerifte, “Mevla’nın kulundan yüz çevirmesinin göstergesi, onu faydasız işlerle meşgul etmesidir.” buyurulmaktadır. Halifelik konusu Şiilerin zannettiği gibi dinin temel konularından olsaydı Hak Teala Hazretleri Kur’an-ı Kerim’de halifeliği hak edenleri, halifede olması gereken özellikleri, Efendimiz’e halife seçmesini emretmesi ve bir kişiyi kendi tarafından saraheten halife olarak belirlemesi gerekirdi. Kitap ve sünnette halifelikle ilgili açık bir emir bulunmamasından anlaşılacağı üzere halifelik konusu dinin temel değil ayrıntı konularındandır. Fuzuli (boş) adamlar fuzuli (boş) işlerle uğraşırlar. Halbuki önünde yapması gereken, dinen gerekli görülen vazifeleri olduğu halde gereksiz işlerle uğraşırlar. Yapması gereken vazifelerle meşgul olsaydı zaten gereksiz işlerle uğraşmaya fırsat bulamazdı.

Üzerinde durulması gereken diğer bir konu da Hak Teala’nın zatı, ef’ali ve sıfatları ile ilgili inancın düzeltilmesidir. Bunun yanında Peygamberimizin (alehissalatu vesselam) Allahu Teala getirdiği Din-i Mübin-i İslam’ın hak olduğuna, din adına Efendimizden (aleyhissalatu vesselam) tevatür yoluyla öğrenilen haşrın (öldükten sonra hesap vermek için toplanmak), hesap vermenin, işlenilen günahlara karşılık ahirette ebedi azap görmenin, yapılan güzelliklere karşılık ahirette ebedi mükafat almanın hak olduğuna inanmak gereklidir.

Efendimizden (aleyhissalatu vesselam) duyulan diğer şeylerin de hak ve doğru olduğuna, yanlış ihtimali olmadığına inanmak gereklidir. Böyle bir inanca sahip olmayan insanın kurtuluşa ermesi mümkün değildir.

Bütün bunların yanında fıkıhta yapılması emredilen farz, vacip, sünnet ve müstehapları hakkıyla ifa edilmesi gereklidir. Şer’an helal ve haram sayılan hususlara riayet, şeriatın önemsediği sınırlara riayet elzemdir. Bu şekilde davranan kişinin kurtuluşa erip ahiret azabından kurtulması umulur. İnanç ve ameller düzeltildiğinde sufilerin yoluna girilmesi ve velilikle ilgili olgunluklar gerçekleşir. Dinen gerekli görülen vazifelerin yanında halifelik konusu yola atılan bir atık gibidir.

Netice olarak, muhalifler bu konuları açıp, Efendimizin (aleyhissalatu vesselam) Ashabı hakkında ileri geri konuştukça onların bu inançlarını bertaraf etmek için uzun uzun ilavelerin yapılması gerekmektedir. Zira bozgunculuğu uzaklaştırmak sapasağlam olan dinimizin emirlerindendir.

MEKTUPTAN ALABİLECEĞİMİZ DERSLER:

1-) Müslümanlar Şia ve benzeri grupların imamet ve halifelik gibi konulardaki tartışmalarından uzak durmalıdır.

2-) Dinin temel konuları dururken ayrıntılarla uğraşmamalıdır.

3-) Müslümanlar boş işler yerine kendilerine fayda sağlayacak işlerle uğraşmalıdırlar.

4-) İnanç ve amellerimizi düzeltmeye çalışmalıyız

5-) Dinen gerekli görülen vazifeler içerisinde ayırım yapılmaz.

6-) Bütün bunların yanında dinimize yapılan saldırılara kayıtsız kalmayıp çıkarılan fesatları güzel bir şekilde bertaraf etmeliyiz.

Mevla Teala cümlemizi boş işlerden uzaklaştırıp faydalı amellerle meşgul eylesin. Amin.
 ·  Translate
1
Add a comment...

muhammet kasap

Shared publicly  - 
 
 
Ne denir ki... MUHTEŞEM... 
 ·  Translate
1
Add a comment...

muhammet kasap

Shared publicly  - 
 
 
Döner yiyenler bir kez daha düşünsün! 
 ·  Translate
1
Add a comment...
Have him in circles
51 people

muhammet kasap

Tartışma  - 
13
Gazal Parlak's profile photo
 
Aynen oyle vallA
Add a comment...
 
 
GÖZÜN KÖR OLSUN DOMESTOS
 ·  Translate
17
1
sakallı oğlu's profile photoosman avni yavuz's profile photo
 
lazım
 ·  Translate
Add a comment...

muhammet kasap

Shared publicly  - 
 
 
Ölçüsü kıvamı muhteşem oluyor, mutlaka deneyin:) Günün tatlısı; Yoğurt Tatlısı 
http://www.nefisyemektarifleri.com/video/yogurt-tatlisi-tarifi/

en beğendiğimiz tarifler için hazırladığımız kısa videolarımızı faydalı buluyorsanız youtube kanalımızı da takibe almanızı öneririm https://www.youtube.com/channel/UCeh3XQszWO6lLdKz_SZmm1Q
 ·  Translate
1
Add a comment...
People
Have him in circles
51 people
Education
  • Anadolu univ.
    Adalet
Basic Information
Gender
Male
Apps with Google+ Sign-in
Story
Tagline
Zynpmhmmt
Bragging rights
Zynpmhmmt
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Previously
Trabzon
Links