Profile cover photo
Profile photo
רחל פוגל
58 followers
58 followers
About
Posts

Post has attachment
הסיפור הדומיננטי על יכולות הטיפול שלי ישפיע עלי לא רק בהווה, אלא יש לו השלכות גם על פעולותיי בעתיד. לשם המחשה, אם אני מתבקשת לקבל מטופלים המתוארים כקשים מאוד עם עבר של כישלונות רבים אצל מטפלים טובים אחרים, או למלא את היומן שלי בעבודה רבה הכוללת משפחות מאתגרות, ההחלטה והתוכניות שלי יושפעו על-ידי הסיפור הדומיננטי שיש לי עלי כמטפלת משפחתית שלי. אהיה מוכנה יותר לעשות זאת, אם אושפע ע"י הסיפור שיש לי על עצמי כמטפלת משפחתית טובה, יותר מאשר אם הסיפור שלי על עצמי אומר שאני מטפלת בינונית הנוטה להיכנס לחרדה כאשר המקרים קשים או כאשר אני עומדת מול אנשים תוקפניים המאיימים עלי. לכן, המשמעות שאני נותנת לאירועים אלה אינם ניטרליים בהשפעותיהם על חיי- הם יעצבו את חיי בעתיד. כל הסיפורים נובעים מאירועי חיים, אך גם מעצבים את חיינו.

למאמר המלא לחצו
http://bit.ly/1403syT
Photo
Add a comment...

Post has attachment
הטיפול הנרטיבי הוא גישה טיפולית הנמנית על קבוצת הגישות הפוסט סטרוקטוראליות. ברבות השנים נבנה ופותח הטיפול הנרטיבי על-ידי מייקל ווייט מאוסטרליה ודייוויד אפסטון מניו זילנד.
למילה "סיפור" יש אסוציאציות שונות ומובנים שונים לאנשים שונים. עבור המטפלים הנרטיביים, הסיפורים כוללים:


למאמר המלא לחצו:
http://bit.ly/1aIsgxY
Photo
Add a comment...

Post has attachment
זה מכבר פנתה אלי מטופלת שלי לשעבר וסיפרה על כך שהיא ובעלה חושבים שהם זקוקים לטיפול זוגי בגלל בעיות זוגיות ומיניות שהם נתקלים בהם לאחרונה. היא אמרה: "את ודאי יודעת כמה השיחות איתך היו משמעותיות עבורי, והייתי מאוד רוצה שגם הטיפול הזוגי יהיה אצלך. כך תהיה לי תחושה של בטחון ומוכרות, אבל אני חושבת שלבעלי יהיה מאוד קשה להיות מטופל ע"י אישה…את יודעת איך הגברים התימניים…זה לא לכבוד שלהם לדבר על ענייני מין וזוגיות עם אישה אחרת…אני יותר גמישה, ומכיוון שהטיפול מאוד חשוב לי, אני מוכנה להתגמש בשבילו. האם את מכירה גבר כלשהו שהוא מטפל טוב עבורנו?"

למאמר המלא לחצו
http://bit.ly/1388R2i
Photo
Add a comment...

Post has attachment
לפניכם מספר סרטונים מובחרים שריכזתי עבורכם בנושא הטיפול הנרטיבי. לחצו:
http://snack.to/t7narl8n
Photo
Add a comment...

Post has attachment
מרכז "בינינו"- רשת ארצית לטיפול משפחתי, זוגי, מיני וגישור משולב
שמח להודיע על פתיחת מסלול הסמכה ייחודי בטיפול משפחתי וזוגי
התכנית תיפתח בקורס קיץ
בנושא: הטיפול הנרטיבי
מבנה הקורס: 10 מפגשים בני 4 שעות מלאות כל אחד. (סה"כ 56 שעות אקדמיות)
למי מיועד הקורס: פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, יועצים חינוכיים ואנשי מקצוע שונים בתחום הטיפולי.
מנחה: רחל פוגל  MA- פסיכולוגיה חינוכית, מטפלת ומדריכה בטיפול משפחתי
מועד: בימי חמישי בין השעות: 9:00-13:00.  המפגש הראשון יתקיים ב- 13.6.13

לפרטים נוספים לחצו כאן:
http://bit.ly/15yjiAY
Photo
Add a comment...

Post has attachment
שיחות טיפוליות אליהן מגיעים אנשים במטרה להתייעץ עם המטפל בנושאים שונים בהם הם חווים קשיים מהוות מסגרת שמעצם הגדרתה יש בה היררכיה והבדלי מעמדות, שכן המטופלים בכך שהם פונים להתייעצות, מגדירים את עצמם כחסרי ידע ויכולת להתמודד עם הקשיים בעטיים הם מבקשים להתייעץ ומגיעים אל אדם המוגדר על ידם כ'מומחה' על מנת לקבל עזרה.
למאמר המלא לחצו:
http://bit.ly/ZWO3Jp
Photo
Add a comment...

Post has attachment
כאשר סיפור חדש ומועדף מתחיל להיווצר, המטפל מעוניין בדרכים שבאמצעותם יעלה בידיו לסייע למטופל לדבוק בו או להישאר מחובר אליו בחיי היומיום שלו. אחת הדרכים לעבות את הסיפור האלטרנטיבי תהיה למצוא עדים שישמשו קהל לביטויים של הסיפור החדש. בדיוק מהסיבה הזו יהיה המטפל מעוניין לנסות לערב קהלים שונים בכך. אם המטפל יוכל למצוא דרך שבה האנשים בקהל זה יוכלו לשמש לא רק עדים, אלא גם יוכלו לחבר את חייהם, בדרך כלשהי לסיפור החדש של המטופל, יוכל הדבר להעשיר את הסיפור באופן משמעותי אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות שימוש בעדים חיצוניים.

בתמונה: ברברה מיינהוף - טבעה את המושג "טקס הגדרה"

למאמר המלא לחצו:
http://bit.ly/XihLtK
Photo
Add a comment...

Post has attachment
נוכחותם של עדים חיצוניים לשיחות הטיפוליות יכולה להיות מאוד משמעותית, במיוחד אם העד החיצוני מקשיב ומגיב בדרכים מסוימות. לדוגמה, בספרן Narrative Therapy מספרות מגי קרי ושונה ראסל על ג'ורג'י בת ה- 13 שעברה תאונת דרכים וסבלה מקשיים בשינה בגלל חרדות. היא הובאה לטיפול על-ידי אמה. בפגישה השנייה החליטה המטפלת לשוחח עם ג'ורג'י תוך שהיא מזמינה את אן, אמה, לשמש כעדה חיצונית. בשיחה זו דיברה ג'ורג'י על כמה מהזיכרונות שרדפו אותה מאז התאונה ותיארה את הדרכים השונות בהן ניסתה בעזרת אחרים, להשתחרר מהטראומה.
למאמר המלא לחצו:
http://bit.ly/XMfD9G
Photo
Add a comment...

Post has attachment
בהרבה מאוד סיפורי ילדים, הילדים נעזרים ומתחברים עם חברים לא אנושיים: כלבים, ציפורים, דולפינים, חתולים, חיות המחמד שלהם, בובות פרווה, וחברים דמיוניים. אחרי הכל, איפה היו כריסטופר רובין ללא פו הדב, טימי ללא לאסי, או יורם, נגה ואורנה ללא קופיקו?
למאמר המלא לחצו:
http://bit.ly/XTfnFx
Photo
Add a comment...

Post has attachment
לעתים קרובות, אני פוגשת משפחות המגיעות לטיפול משפחתי בשל קונפליקט בין ילדים או לחילופין בין המתבגרים להוריהם. קונפליקט זה יוצר בדרך כלל הרבה אי הבנות, רגשות פגועים ומסקנות שליליות לגבי המניעים של האחר. לפעמים קונפליקט זה מתדרדר עד לנקודה של כמעט משבר ביכולת לקיים שיתוף פעולה כלשהו בין שני הצדדים, שהפכו מאוד מקוטבים. לעיתים, משפחות מחפשות עזרה של מטפל בזמנים כאלה. במצבים כאלה, אנו מעוניינים בפיתוח נתיבים לשיחות אשר יכולות לקדם שיתוף פעולה.
למאמר המלא לחצו:
http://bit.ly/VEwj5F
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded