Profile cover photo
Profile photo
hesam ashena
6,269 followers
6,269 followers
About
Communities and Collections
View all
Posts


کیهانیان در نوشته امروز خود دو ویژگی بنیادین دکترین"نه به دیپلماسی" خود را به رخ کشیده اند:
1. آنان "حماسه" محور هستند ولی تعریفی عملی از حماسه مورد نظر خود را برای ملت ایران ارائه نکرده اند.
2. در قاموس آنان "حماسی بودن" بر "نافع بودن" تقدم دارد.

آنان هرگز سخنان ضدآمریکایی روحانی در 5 اجلاس گذشته مجمع عمومی را جدی نمی گیرند. چون به زبانی از حماسه که به گوش آنها آشناست بیان نشده است.
کنش دیپلماتیک ایران در تعامل با ملل متحد نه "حماسی" و نه "التماسی" بوده بلکه "نافع" بوده است.
نافع بودن آن به این است که منجر به ایجاد یک اجماع جهانی به نفع ایران و علیه آمریکا شده است.
حال اگر روحانی بتواند در سخنرانی و دیدارهای حاشیه ای مجمع عمومی و حتی شورای امنیت این رویکرد نافع را تقویت کند رفتنش مفید است والا او کسی نیست که بدنبال سفر برای سفر باش

Post has attachment

رژیم ترامپ امروز باید به خاطر بی صداقتی، ریاکاری و بدطینتی و وضع تحریم های جدید، منع شرکت های تجاری از سرمایه گذاری در ایران و آرزوی بی ثباتی و مشقت برای مردم ایران، شرمسار باشد. این رژیم یاغی و شرور که امروز با تهدید به خروج از برجام، امنیت و صلح را به خطر می اندازد و حقوق بین لملل را به سخره می¬گیرد، همان دولتی است که پیش از این با خروج از معاهده پاریس، خصومت حیرت آورش را با تلاش جمعی برای محیط زیست انسانی و با خروج از یونسکو دشمنی خود را با حراست و شکوفایی فرهنگ هم نشان داده است. آقای ترامپ دشمن هر گونه چندجانبه گرایی است و برای جهانیان چهره¬ای صلح ستیز و زیست ستیز و فرهنگ ستیز از ایالات متحده آمریکا ترسیم کرده است.
آمریکا امروز تحت رهبری کسی قرار دارد که به ابتدایی ترین اصول حقوق بین الملل پایبند نیست. همگان می¬دانند که اکثریت مردم آمریکا با این تصمیمات نابخردانه موافق نیستند. ما می دانیم که اغلب نخبگان آمریکایی، سیاستمداران با تجربه و فعالان سیاسی و اجتماعی آمریکا با رژیم ترامپ همراهی ندارند؛ رژیمی که به¬خاطر سیاست های ناسالم داخلی، روابط خارجی و منافع کشورش در جهان را به خطر می اندازد. رژیمی که به محاصره حلقه¬ای کینه¬توز از مشاورانی ورشکسته درآمده است که مسئول بیشتر از یک دهه جنگ و کشتار در منطقه ما هستند و تا امروز جان هزاران سرباز آمریکایی را بخاطر جاه طلبی ها و منافع شرکت های نفتی و نظامی به خطر انداخته اند؛ رژیمی که مقامات عالی رتبه آن در ازای سخنرانی در نشست های تروریست¬هایی، صدها هزار دلار دستمزد گرفته، که هزاران ایرانی را به شهادت رسانده اند. آنها بطور شرم آوری، آزاد شدن بخش کوچکی از دارایی های به سرقت رفته ملت ما را، به عنوان ضعف این توافق معرفی کرده اند. آنها ما را متهم می کنند که از این دارایی آزاد شده برای ناامن کردن منطقه استفاده کرده ایم. پاسخ ملت ما را به این دروغ های وقیحانه بشنوید: اگر این اتهامات درست بود، اقتصاد ایران نمی توانست راه توسعه و بهبود را در دو سال گذشته تداوم بخشد و با همه شرارت ها و عهد شکنی های آمریکا در برجام، همچنان پابرجا و رو به رشد باقی بماند، تورم را یک رقمی کند، بیمه سلامت را همگانی کند،هزینه درمان عمومی را به گونه ای چشمگیر کاهش دهد و هزاران پروژه جاده ای، ریلی، آبیاری نوین و نفت و گاز را برای رفاه ملت به ثمر برساند.

ترامپ با این سخنرانی در واقع دلتنگی خود را برای روزگار ازدست رفته عصر تحریم ها نشان داد.هدف آقای ترامپ این است که ایران به جای تلاش برای ارتقای سطح زندگی ورفاه مردم خویش تبدیل به یک پادگان بزرگ بشود که فقط به چرخش سانتریوفوژهای خود بیاندیشد نه به نیازها ومطالبات رفاهی ومعیشتی مردم خود.وقتی ترامپ از تلاش ایران برای رسیدن به بمب هسته ای حرف می زند درواقع می خواهد ایران را به سمت نظامی سازی عرصه سیاسی واقتصادی ونظامی سازی حوزه فناوری هسته ای براند. ملت ما در مقابل این پروژه امپریالیستی وصهیونیستی مقاومت خواهد کرد و چهره تمدنی خود را درخشان تر از هر زمان دیگر به نمایش جهانی خواهد گذاشت.ما در تله ای که ترامپ وسرکرده رژیم صهیونیستی برای امنیتی سازی ایران گسترده اند نخواهیم افتاد.ایران مسئولیت خود را برای صلح سازی منطقه ای به پیش خواهد برد و وارد بازی ومیدان طراحی شده دشمنان نخواهد شد.
سرکرده رژیم صهیونیستی که دارنده یکی از بزرگترین زرادخانه های غیرقانونی تسلیحات هسته ای است به خود جرات داده و با بی شرمی، کشوری عضو ان پی تی و تحت نظارت پیشرفته ترین مقررات بازرسی بین المللی را متهم به تقلب و دروغ گویی می کند. سکوت در برابر چنین رژیم خطرناک و حیله گری، عواقب مخربی برای ثبات در جهان خواهد داشت. دشمنان صهیونیستی ما می خواهند آن ترکیب و توازنی را که ما میان عناصر آزادی وامنیت وپیشرفت وصلح ورفاه وحقوق شهروندی به وجود آورده بودیم به هم بزنند.ترامپ ونتانیاهو دروغ های خود را مستند به یکدیگر می کنند ومدعی هستند که ایران دستاوردهای اقتصادی و فضای مشروعیت ساز برجام را صرف گسترش نفوذ مخرب منطقه ای کرده ؛آنها این دروغ را مطرح می کنند که دستاورد ایران در کنار ترکیه وروسیه در فرایند آستانه به محاق برود واز دید افکار عمومی جهانی دور بماند .زیرا به وضوح شاهد آن هستند که ایران دستاوردهای میدانی خود در شکست دادن داعش را به کمک دستاورد های سیاسی تکمیل کرده ودر فرایند آستانه ؛ به مردم سوریه کمک کرده که وارد فضای عبور از جنگ وفضای صلح وگفتگو وسازندگی شوند.
ما انتظار داریم که همه طرفهای توافق به تعهدات شان عمل کنند چراکه امروز برجام توافقی تنها درباره برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران نیست؛ بلکه مسیری آزمون شده برای حفظ صلح، نظم و امنیت جهانی است. از امروز جهان به دو قسمت تقسیم شده است. مرزهای این تقسیم بندی دیگر نه بین آمریکا و دیگر کشورها بلکه از درون آمریکا و از درون کشورها آغاز می-شود. امروز یا با برجام و صلح هستید یا علیه برجام و در کنارترامپ.
ترامپ با گفتار امشب، ایالات متحده آمریکا را از مشارکت در برجام محروم کرده و دیگر توان فعال کردن مکانیسمهای برجام را نخواهد داشت و اینک این اروپا و چین و روسیه هستند که باید تصمیم بگیرند آیا اراده و توان ایستادگی برای حفاظت از منافع خود و ایران را دارند یا نه؟ زمان باقی مانده برای شرکای ما نه به سال و نه به ماه است بلکه موضوعِ هفته ها است.
پاسخ ما به ترامپ نه عجولانه؛ اما دردناک خواهد بود.

 ملاحظاتی در مورد فیلترینگ بدون لحاظ ابعاد اجتماعی
 موفقیت فیلترینگ از لحاظ فنی قطعی و دائمی نیست .
 بار اجتماعی و عکس العمل کوتاه مدت و میان مدت کاربران فعلی ارزیابی نشده است ولی فیلترینگ از نظر ابعاد سیاسی داخلی و حقوق بشری بین المللی تبعات قابل پیش بینی جدی دارد.
 فیلترینگ به تنهایی منجر به حذف تلگرام، رشد پیام‌رسان‌های داخلی یا صیانت از داده های بزرگ ملی نمی شود.
 احتمال فراگیری بدافزارها یا جاسوس‌افزارها برای مقابله با فیلترینگ وجود دارد.
 فیلترینگ در مواجهه با فناوری بلاک چین و اینترنت آزاد کاربرد ندارد.
نتیجه احتمالی:
 فیلترینگ تلگرام بدون آماده شدن زمینه اجتماعی و توانمند سازی دولت و شرکتها به احتمال زیاد منجر به آماده شدن بازار برای ظهور پیام‌رسان‌های انحصارگر خارجی دیگر و فراگیری فیلترشکن ها، بدافزارها و تبعات اجتماعی، سیاسی و ببن المللی خواهدشد.

سی ان ان نتانیاهو را به چالش کشید و او را وادار کرد تا نقطه دقیق درد اسراییل را لو بدهد. نتانیاهو گفت برجام بر این فرض استوار است که ایران کشوری صلح آمیز است و این درست نیست؛ آنها امپراطوری هستند که کشورها را یکی پس از دیگری در معرض توسعه طلبی خود قرار می دهند. این سخنان نشان می دهد که توافق هسته ای در پیامد بلافصل خود توافق نانوشته میان کاسبان تحریم واحمدی نژاد ها وتندروان داخلی باصهیونیسم جهانی را بر هم زده است. تصادفی نبود که نتانیاهو در این مصاحبه تلاش کرد که به استناد سند سازی های خود نتیجه بگیرد که ایران برخلاف آن چه که برجام بر آن ابتنا یافته صلح طلب و عقلانی نیست. سخنان نتانیاهو در توضیح انگیزه و فلسفه آن نمایش یک بار دیگر نشان داد که ازقضا وحشت اسراییل معطوف به "جنگ "وچهره نظامی ایران نیست بلکه نگرانی اصلی او متمرکز بر وجهه صلح آمیز، انسانی و عقلانیتی است که برجام هم محصول و هم مکمل آن است. همه تلاش اسراییل معطوف به مفصل شکنی میان آن ترکیب بندی است که در فرایند برجام میان "عقلانیت"ایران و صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایجاد شده است زیرا این مفصل بندی ایران را در چشم جهان کشوری طبیعی و قابل مذاکره و تعامل جلوه می دهد. چنین کشوری در توجیه سیاست های دفاعی، منطقه ای و حتی هسته ای خود با مشکل کمتری مواجه خواهد بود. اشتباه راهبردی کیهانیان و امثالشان این است که شاید ناخودآگاهانه دقیقا همین جنبه از برجام را نابود میکنند. باید کمی اسراییل شناس بود تا فهمید که نتانیاهو آنگاه دچار عذاب عظیم شد که برجام، یک کشور (به زعم آنها) طبقه بندی شده در ردیف "تروریست و یاغی" را ناگهان به جایگاه یکی از هفت کشور کمک کننده به امن تر سازی جهان ارتقا داد. آن چه که از دید صهیونیسم پیش بینی ناپذیر و غیرقابل هضم بود، همین توان اعتدالی وصلح جویانه بود. صهیونیسم می خواهد ما همان "ایرانی"باشیم که او توصیف کرده و نه آن ایرانی که میتواند کنترل وجهه جهانی خود را به دست بگیرد.

دیروز در چهره مسئولان عزم مشترک، همدلی و همراهی مشهود بود.دیدار دوستانه، بیان صمیمانه و مباحثه طلبگی موجب ایجاد درک مشترک از شرایط، مسائل و راه حل ها شد. دیروز پس از مدتی احساس کردم که بوی بهبود ز اوضاع جهان می آید.

او نه سعید امامی است نه سید امامی؛ نه نیاز به داروی نظافت دارد نه پیراهنش را آویزان می کند. لطفا به مأمور مونیتورینگ تذکر دهید لحظه ای دوربین مدار بسته را ترک نکند.


نگارش متن قبلی نه فقط به خاطر ظلمی بود که بر یک جوان یا جوانانی چون او می رود، بلکه به خاطر ظلمی است که بر جمهوری اسلامی می رود. این قبیل عملیات نشان از یک بی بصیرتی بزرگ وخطرناک دارد؛ دشمن شناسی انحرافی.
این که شریف ترین فرزندان این میهن در مقام "دشمن" به زیر ضرب بروند وخطر اصلی پنهان بماند دشمن شناسی انحرافی است. یک نسبت معین است میان "دشمن شناسی انحرافی" وسقوط. وقتی جوان خیرخواه و دانشمندی با آن وضعیت عملیات جنگی به زیر ضرب می رود (انگار که "مخفی گاه" ماهر عبدالرشید را "کشف" می کردند) از کدام خطر واقعی غفلت می شود؟ نسبت مستقیم وجود دارد میان آن توجه افراطی به کمترین تحرکات یک جوان مومن با این غفلت در قبال تحرکاتی که اصل ایران و اصل نظام در کلیت سه وجهی "جمهوری اسلامی ایران" را به زیر ضرب می برد. آن "توجه" واین "غفلت" را باید در کنار یکدیگر در نظر گرفت ویکجا معنی کرد.
ما باید بیش از هر زمان دیگر از موضع "حفظ نظام" حرکت کنیم. منظورم از "نظام" فرد خاصی نیست، منظورم نظام "جمهوری اسلامی ایران" در هر سه وجه جمهوریتی- اسلامیتی و ایرانیتی آن است. این یعنی دفاع توامان از "وجود" و "ماهیت" نظام.
نگرانی بیش از حد یکی از ستونهای حافظ نظام در مورد یکی از سه وجه نظام، بلا نسبت تجربه ترکیه را تداعی می¬کند؛ در آن کشور هر دهسال یک کودتا صورت می گرفت و هر بار نظامیان به نام دفاع از "لائییسته نظام" عملیات خود را توجیه می کردند. ظریفی به طنز می گفت چرا هر بار که کودتا می کنید به نام این که "سرشت لائیک بودن نظام در خطر است " کودتا می کنید ، مگر قانون اساسی ما ننوشته که جمهوریت ترکیه یک نظام "لائیک و دموکراتیک" است چرا یکبار به نام این که صفت دموکراتیک ترکیه به خطر افتاده کودتا نمی کنید؟
جمهوری اسلامی ایران ماهیت وبه عبارت دیگر "صفات" متفاوتی دارد. حفظ نظام و حرکت از موضع "حفظ نظام" یعنی حفظ وجود نظام وحفظ "صفات" نظام.
در چهلمین سالگرد انقلابمان باید بدانیم حفظ انقلاب یعنی تداوم متوازن سه بعد هویتی "جمهوریت، اسلامیت و ایرانیت" این نظام؛ یعنی آنکه جمهوریت نظام را به زیر ضرب عملیات خود می برد باید ضد نظام محسوب شود و آن که آن دو صفت دیگر یعنی اسلامی و ایرانی را به زیر ضرب می برد به همان اندازه ضد نظام است.

به نظر می آید بیانیه فعلی و قبلی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بسیار مهم است و باید در کنار هم مطالعه و تفسیر شود.

حمله امروز به سوریه قطعا موازنه قدرت در آن کشور را جابجا نمی کند اما احتمالا قواعد بازی را تغییر می دهد.
Wait while more posts are being loaded