Profile

Cover photo
Matura Detyra
Works at Storm Model Management
Attends Cardiff Metropolitan University
Lives in Tirana, Albania
121 followers|325,508 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

Matura Detyra

Shared publicly  - 
 
Ese argumerntuese: Lendet shkencore parapelqehen me shume se ato natyrore.
 ·  Translate
1
klejdia balla's profile photo
 
Video e mija
Add a comment...

Matura Detyra

Shared publicly  - 
 
Gjenerali i shtrise se vdekur, ese letrare dhe analize! Lexim te kendshem
 ·  Translate
1
Add a comment...

Matura Detyra

Shared publicly  - 
 
Analize: Gjenerali i ushtrise se vdekur - Ismail Kadare
SHKRIM INTERPRETUES-VLERËSUES Romani “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” është një krijim i shkëlqyer me të cilin Kadare ka befasuar lexuesit dhe kritikët. Një roman që përcjell jo vetem emocione por edhe mesazhe të forta. Në roman takojmë njerëzit e një popul...
 ·  Translate
1
Add a comment...

Matura Detyra

Shared publicly  - 
 
Subjekti : Manteli- Gogol
Në këtë novelë personazhi kryesor është Akaki Akakieviç (një nëpunës i thjeshtë,i pakët nga trupi,pak si i vrarë lije,pak si kuqal,pak si tullac aty mbi ballë,me ca rrudha në të 2 faqet).Ai punonte në një dikaster prej shumë kohësh dhe merrej me kopjimin e ...
 ·  Translate
Në këtë novelë personazhi kryesor është Akaki Akakieviç (një nëpunës i thjeshtë,i pakët nga trupi,pak si i vrarë lije,pak si kuqal,pak si tullac aty mbi ballë,me ca rrudha në të 2 faqet).Ai punonte në një dikaster prej shumë ...
1
Add a comment...

Matura Detyra

Shared publicly  - 
 
Ese: Demokracia
Pushteti ne demokraci eshte konceptuar , si një mënyrë sundimi në një shoqëri të ndarë , pa qenë e nevojshme të përdoret forca apo dhuna. Me nje fjale demokracia duhet te jete udhëheqje E popullit, NGA populli dhe PËR popullin. Qe te realizohet forma demokr...
 ·  Translate
Pushteti ne demokraci eshte konceptuar , si një mënyrë sundimi në një shoqëri të ndarë , pa qenë e nevojshme të përdoret forca apo dhuna. Me nje fjale demokracia duhet te jete udhëheqje E popullit, NGA populli dhe PËR popul...
1
Add a comment...

Matura Detyra

Shared publicly  - 
 
Ese argumentuese/ shpjeguese: Shkronja dhe fjala në art
" Të gjitha shkrimet e tanishme kanë një karakter mbylles te cilat gjinden jashtë gjuhes së folur . Shkrim nuk është aspak një mjet komunikimi , ai nuk është një kanal i hapur përmes të cilit kalojnë vetëm qellime gjuhësore . Tërë nje çrregullim rrjedhë për...
 ·  Translate
1
Add a comment...
In their circles
18 people
Have them in circles
121 people
Isli Koci's profile photo
Everything ™'s profile photo
klejdia balla's profile photo
artela halili's profile photo
arlinda hodaj's profile photo
Romina Muka's profile photo
Sara Shiku's profile photo
Elda Biba's profile photo
Anisa Lushi's profile photo

Matura Detyra

Shared publicly  - 
 
Ese historike: Rëndësia e epokës së Gjergj Kastriot Skënderbeut
 ·  Translate
1
Add a comment...

Matura Detyra

Shared publicly  - 
 
Ese historike: Rëndësia e epokës së Gjergj Kastriot Skënderbeut
 Përfshirja e një pjese të mirë të territorit shqiptar nën sundimin osman, krijoi një përshtjellim të madh në mjedisin shoqëror të kohës. Ankthi, pasiguria dhe mëdyshjet, përzier me ndjenjën e revoltës dhe të kryengritjes, ishin tiparet dalluese të një shoq...
 ·  Translate
1
Add a comment...

Matura Detyra

Shared publicly  - 
 
Subjekti : Eugjen Onjegini - Pushkin
Kjo vepër mbështëtet mbi tre personazhe kryesore: dy djem djaloshi aristokratik Eugjen Onjegin, që vjen sallonet mondane te kryeqytetit, dhe poeti romantik Vladimir Lenski, i ri aristokrat nga provinca: dy vajza, motrat Tatjana dhe Ollga Larina, qe banojne ...
 ·  Translate
Kjo vepër mbështëtet mbi tre personazhe kryesore: dy djem djaloshi aristokratik Eugjen Onjegin, që vjen sallonet mondane te kryeqytetit, dhe poeti romantik Vladimir Lenski, i ri aristokrat nga provinca: dy vajza, motrat Tatja...
1
Meriton Ab's profile photo
 
Ju lutem nje ese: vetmia eshte mbreteria ime. Herë pas here i rikthehem asaj sepse me ndihmon te reflektoj per veten dhe per te tjeret.
 ·  Translate
Add a comment...

Matura Detyra

Shared publicly  - 
 
Ese letrare: 70 Vjetori i Clirimit
Kalojnë vite, kalojnë edhe shekuj e kujtimi për dëshmorët mbetet i freskët në mendjet e zemrat tona, në kujtesën tonë historike. Brezat që vijnë do t’i mbajnë në zemër dëshmorët, për t’i bërë ata flamuj qe valviten rrugëve e shesheve tona të lirisë. Liria n...
 ·  Translate
2
Add a comment...

Matura Detyra

Shared publicly  - 
 
Ese filozofike "Jeta"
Jeta … Nje fjale e cila permban kaq ndjenja por mbizoteron egoizmi. Egoizem si mund ta perkufizojme me nje term kete fjale e cila permban shume. Por te tille mund te quajme kohen e cila kalon pa pritur askend e duke menduar vetem per veten e saj, por koha e...
 ·  Translate
Jeta … Nje fjale e cila permban kaq ndjenja por mbizoteron egoizmi. Egoizem si mund ta perkufizojme me nje term kete fjale e cila permban shume. Por te tille mund te quajme kohen e cila kalon pa pritur askend e duke menduar v...
3
Add a comment...

Matura Detyra

Shared publicly  - 
 
Ese letrare "Vetmia,kthim ne vetvete." n.2
"Vetmia,kthim ne vetvete." Personalisht vetmine e perceptoj si metamorfoze te gjendjes emocionale. Ne shpirte mbizoteron nje qetesi e ndikuar nga faktoret e jashtem. Individi e terheq veten drejt nje guacke ku mund te shohe me kthjellim cdo moment qe ka kal...
 ·  Translate
"Vetmia,kthim ne vetvete." Personalisht vetmine e perceptoj si metamorfoze te gjendjes emocionale. Ne shpirte mbizoteron nje qetesi e ndikuar nga faktoret e jashtem. Individi e terheq veten drejt nje guacke ku mund te shohe m...
2
Add a comment...
People
In their circles
18 people
Have them in circles
121 people
Isli Koci's profile photo
Everything ™'s profile photo
klejdia balla's profile photo
artela halili's profile photo
arlinda hodaj's profile photo
Romina Muka's profile photo
Sara Shiku's profile photo
Elda Biba's profile photo
Anisa Lushi's profile photo
Education
  • Cardiff Metropolitan University
    present
Basic Information
Gender
Decline to State
Work
Employment
  • Storm Model Management
    present
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Tirana, Albania
Links