Profile cover photo
Profile photo
AC Praha 1890
7 followers -
Atletický klub - www.ac1890.cz
Atletický klub - www.ac1890.cz

7 followers
About
Posts

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Olympijský magazín a AC PRAHA 1890
Výborný nápad našeho předsedy Fandy Zouhara, který na těchto stránkách od 23.2.2016 seznamuje nás členy s bohatou a pestrou historii našeho klubu. Naši předkové nám zanechali a předali velké „BOHATSTVÍ“. Buďme hrdi, že jsme součástí AC PRAHY 1890.

Zveřejnění naší historie má velký ohlas a o AC je velký zájem.

Více můžete shlédnout v pořadu České televize Olympijský magazín ze dne 30.4.2016 v kapitole – Zaniklá sportoviště: hřiště AC Praha 1890.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10321897020-olympijsky-magazin/216471290290017/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Eleven půlmaraton Praha-Brandýs již za necelý měsíc!

Již za necelý měsíc startuje již 113. ročník běžeckého a chodeckého závodu "Eleven půlmaraton Praha-Brandýs", letos poprvé ve formě obrátkového (běh) a okruhového (chůze) závodu. Oproti předchozím ročníkům se změnila i délka běžeckých tratí - hlavní závod půlmaraton, doplňkový 10 km a závod se přestěhoval do blízkého Zelenče, kde pořadatel AC Praha 1890 získal s podporou starosty obce Zeleneč komfortní zázemí v areálu hřiště místního fotbalového klubu. Cíl i start všech 3 závodů bude tedy v Zelenči, běžci na obě tratě vyběhnou 29. 5. 2016 v 10 h směrem ku Praze-Horním Počernicím a pak zpět směrem k Brandýsu a opět zpět do Zelenče. Chodecký závod se uskuteční na okruhu mezi na cyklostezce mezi Zelenčí a Horními Počernicemi se startem a cílem na fotbalovém hřišti a chodci vyjdou 15 min. po běžcích. Všechny 3 trati byly nedávno certifikovány autorizovanými měřiči v souladu s novými pravidly ČAS.

V těchto dnech již byly dány do výroby startovní čísla a čelenky jako dárek pro závodníky od výrobce a generálního partnera závodu společnosti Eleven sportswear.

Pavel Šára
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Z kroniky Athletic Clubu Praha 1890 - Závod Praha - Brandýs

Nejprve chci vyjádřit upřímné poděkování všem našim předchůdcům, kteří zaznamenali historické události tohoto závodu. Bez jejich práce bychom nemohli napsat tyto řádky. Moc jim děkuji a věřte, že použití vět a myšlenek z předcházejících almanachů je nutností, nikdo by nedokázal lépe zaznamenat události než ti, kteří je prožívali a tvořili.

Koncem osmdesátých let předminulého století začali mladí lidé chodit více do přírody. Brzy jim pouhé procházky přestaly stačit a po vzoru několika západních zemí, ověřovat svou zdatnost, obratnost a soutěživost. Několik sportovních nadšenců založilo první sportovní klub. Sportovní klub, který obdržel povolení Rakousko-uherským mocnářstvím. Pojmenovali ho ATHLETIC CLUB PRAHA.

Soutěžili v mnoha sportovních odvětvích. V roce 1892 nemohli atleti sportovat na dráze Klubu Velocipedistů a tak jim k běhání a chůzi zbyla jen silnice. Předehra k závodu Z Prahy do Brandýsa nedala na sebe dlouho čekat. 23.října 1892 vypsal kroužek Maniny na této trati závody. Členové AC Prahy se včas nedozvěděli, že závod byl zrušen a proto jediní se dostavili na start. Rozhodli se, že uspořádají závod jako klubovou soutěž. V tomto závodě zvítězil časem 1 hodina 41 minut Otakar Krajíček. Po této generální zkoušce byla dne 23. dubna 1893 uskutečněna slavná premiéra v prvním veřejně vypsaném závodě.

Několik zajímavých nařízení z propozic závodu:

1) Každý člen klubu amatérských a jednot sokolských může se přihlásiti na závod.

2) Musí startovat jen v kroji klubu nebo spolku, který mu náleží.

3) Na znamení startéra vyběhnou závodníci od startu, který se nalézá u remisů tramvayových v Karlíně a běží se po silnici směrem k Brandýsu nad Labem s vynecháním serpentiny za Vysočany. To jest běží se stezkou přes vrch vlevo, od silnice se nalézající.

4) Startér jede koňmo do Brandýsa n. L. když byl závodníky odstartoval a předejev je, očekávati je bude v Brandýse nad L. na náměstí, kdež je cíl.

5) Každý závodník může stížnost soudcovskému sboru v době závodu přednésti. Na stížnost po závodě přednesené nebere se zřetel.

6) Pro případ nehody přihodívší se při závodu, jede lékař s sebou v povoze.

Závod proběhl hladce a prvním vítězem se stal František Hron z AC PRAHA, který proslavil klub i v zahraničí. Závodu se zúčastnilo osm sportovců. František Hron, Arthur Schmidt, Karel Švejda, A. Procházka, František Malý, Adolf Písaříček, A. Píša, A. Čížek. V roce 1894 se závod rozlišil na běh a chůzi. V chůzi zvítězil Otakar Krajíček a v běhu František Hron. Kůň startéra Havlíka již tempu nestačil. V roce 1894 vrcholily neshody mezi sportovními kluby a Českou obcí sokolskou. Sokolům byla zakázána účast na závodech klubů. Závodní činnost na Brandýse byla zastavena. V roce 1901 jako zázrakem ožily závody. AC Praha uspořádala několik závodů a obnovila závod Praha - Brandýs. V chůzi zvítězil Otakar Krajíček. Běh se neuskutečnil. Na běžecké výsluní se dostávaly Běchovice. Závod trval až do roku 1914. Aby se neporušila tradice české řevnivosti, rozhořel se litý boj mezi Českou atletickou amatérskou unií, (k zakladatelům patřila AC PRAHA) a vzdorusvazem Českým atletickým svazem. V jeho čele se objevil věčně zdravě nespokojený František Malý. Píše se rok 1907, naši předkové nezmoudřeli. 2. června ACF PRAHA uspořádala závod pod vlajkou unie. Účastnilo se 6 závodníků a zvítězil Josef Heger. 7. června uspořádal Brandýs ČAS. V roce 1914 zvítězil Vojtěch Ciza. Závodní trať opět osiřela, tentokrát příčinou je válka. V roce 1915 zasáhla atletiku velká ztráta. Zemřel František Malý, který měl velké zásluhy i na AC Praha. 8. června 1919 byl uspořádán poválečný Brandýs. Zvítězil a nikoliv naposledy Jan Šlehofer. Taktéž byla vypsána kategorie pro vojsko. Od této doby nastalo nepřetržité závodění na trati mezi Prahou a Brandýsem. V roce 1938 byla rozpuštěna Čsl. obec turistická. AC Prahu doplnilo mnoho vynikajících sportovců. Mez nejlepší patří Doležal, Kočí, Janoušek, Procházka a řada dalších. V roce 1938 posílá startér do závodu první závodnice. Vítězka závodu Helena Marková absolvovala trať za 2:17,25 hod. V roce 1939 vylepšila čas Miroslava Vojtíšková na 2:05,55. Do roku 1944 kralovala na trati Marie Holoubková. V Evropě zuřila II. Světová válka. Snad právě proto, že sport byl jedinou příležitostí, kde se mohli mladí lidé scházet, činnost neustávala. Z nařízení úřadů byla trať zkrácena v roce 1944.

9. května 1945 skončila válka a život, i ten sportovní, se pomalu rozbíhal, vlastně ve vztahu k Brandýsu ROZCHÁZEL. AC Praha má 415 členů. Na poválečném sportovním poli září hvězda jménem Josef Doležal. AC navázala na svoji předválečnou aktivitu a pořádá, nebo se aspoň podílí na závodech Praha-Beroun, Praha-Líbeznice-Praha, Praha-Poděbrady. V roce 1947 se tento závod pořádá jako mezinárodní. V polovině padesátých let se v listině vítězů objevuje další slavné jméno - Ladislav Moc. Brandýs vyhrává celkem šestkrát.

Na východě však čím dále více hrozily černé mraky a v únoru 1948 udeřily naplno. Do čela státní moci se dostávají komunisté v čele s Klementem Gottvaldem a dozor přejímá Sovětský svaz. To se samozřejmě promítlo i do sportu. Komunisté rázem všechno převrátili a rozbili vše dobré, co generace dlouhá léta budovaly. Ale tím se vyznačuje každá nová politická doba v našem národě.

Náš slavný závod pomalu upadal do zapomenutí a dále žil na obrovské obětavosti našich členů. V roce 1971 byla trať prodloužena na olympijských 20 km. V 80 letech můžeme v poli závodníků objevit taková významná jména jako Vilém Švejda, František Bíro, Juraj Benčík, Pavol Blažek. Často pole posílí závodníci z Ploska, Německa, Sovětského svazu, Maďarska a dokonce i z Mexika.

Závodník Daniel Garcia zvolil Brandýs za přípravný závod na Olympiádu v Barceloně 1992, kde skončil na skvělém 7. místě na 20 km. V této době ani AC PRAHA nezůstává stranou. V oddíle působí bývalý chodec a později výborný trenér Josef Průcha. Jeho rukama prošli závodníci Růžička, Orner, Šota, Weiss, Simon, Zedník, Šperl, Smola, Vonášek, Majetič, Štroner, Reis, Nepivodová. Taktéž by byl obrovský seznam jmen na poli běžeckém, kde velkých úspěchů dosahují dcery Jana, ale hlavně Alena. Pod vedením pana Průchy vyrostly reprezentantky Jana Zárubová, dříve Smolová, později Helena Pospíšilová a Lucie Pelantová. V roce 1993 se AC Praha 1890 dočkala úspěchu i na poli běžeckém. K výročí uplynutí sta let Brandýsa, vyhrává po dramatickém závěrečném souboji závodník z AC. Časem 1:06,57 se vítězem stává František Zouhar st. Nastává stěhování. Poprvé v roce 1996. Z důvodů šetření za nesmyslné poplatky se start závodu stěhuje z Karlína na Prosek. Tím se snížily náklady a nastal dlouholetý boj, který náš oddíl svádí dodnes. Je to boj o peníze na činnost klubu. Organizační řízení závodu přebírá po panu Majetičovi na dlouhá léta František Zouhar st. Sestavuje team ze zkušených, zapálených členů AC Prahy a táhnou pomyslnou káru závodu Praha-Brandýs.

Nastává 21. století. AC Praha 1890 a ani závod z Prahy do Brandýsa se nehřeje na pomyslném výsluní. Spíše naopak, klub i závod drží nad vodou několik dobrovolníků. Zarputilých bláznů. Jejich řady nečekaným úmrtím opouští pan Josef Průcha. Jeho neuvěřitelný přehled a moderování závodu chybí dodnes. Sportovně se AC Praze v tomto závodu daří. V běhu se často objevuje jméno vítěze Františka Zouhara ml., vnuka Josefa Průchy. V roce 2008 opět stěhování startu. Důvodem není snižování nákladů, ale sportovní úroveň mnoha závodníků. Nových, mladých je poskrovnu a ti starší už nedosahují takových kvalit. Závod se neúměrně natahuje. Bezpečnost závodníků je častěji ohrožována vzrůstající dopravou na trati závodu. Start je umístěn na okraj Prahy do Kbel a cíl do Brandýsa nad Labem, před Sokoly. Běh má délku 15 km muži, chůze a běh žen 10 km. Na této trati se závodí až do roku 2015.

Je Rok 2016 a nastává nové stěhování. Na okruhový závod do Zelenče. Start se sice nachází mimo Prahu, ale trať je vedena tak, aby se dotkla hranice Prahy a Brandýsa nad Labem. Pomyslné otěže závodu přebírá pan Pavel Šára. Závod se chce přiblížit celosvětovému trendu půlmaratonů a lidového běhání. Na chodce čeká okruhový závod na 10 km. Pevně věříme, že změny přivedou na start nové závodníky a závod zaujme své pevné místo v jejich běžeckém kalendáři.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
07.05.16
6 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Z kroniky Athletic Clubu Praha 1890 - Činnost kronikáře

Vážení přátelé. V tomto díle jsem se chtěl věnovat sportovištím, která za tu dlouhou dobu AC Praha měla zapůjčená, pronajatá či je vlastnila a pak vracela a po sléze zase dostala do opatrování. Mám toho nějak moc a nestíhám a proto mi dovolte, než se prokoušu našimi kronikami (je jich 9), abych Vám ukázal několik ukázek z bohaté činnosti klubu.

Z obrázků je patrná skvělá činnost kronikáře. Většina záznamů v kronice, ale hlavně obrázků hraničí s uměleckým dílkem. Na své si přijdou přívrženci Pražské kopané. AC Praha drtí Plzeň ve fotbale. Je rok 2016 Plzeň ligu vede a AC fotbal nehraje. Ale třeba se to změní.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
15.03.16
5 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Z kroniky Athletic Clubu Praha 1890 - Sport

V tomto díle vzpomínání se chci zmínit o sportech, které provázely AC Prahu po celou dobu jejího trvání. Pokud si myslíte, že klub znal jen atletiku, tak se mýlíte. Vše započalo 5. května roku 1888. Tento den klub velocipedistů Praha uspořádal první „athletické závody“. Tím započalo atletické dění v budoucím klubu. V té době se nerozlišovala lehká nebo těžká atletika. Po uspořádání třetích závodů r. 1889 byl stanoven datum založení 31.8.1890 a ke schválení stanov došlo 26. května 1891, tím započala sportovní činnost klubu.

Začátkem roku 1891 mezinárodní bruslařské závody na Vltavě. V březnu 1892 cvičiště na Střeleckém ostrově. Zde měli svůj sportovní stánek ŠERMÍŘI pod vedením cvičitele pana Haspekla. Vše se odehrávalo v restauraci pana Kamenského. Po neshodách toto místo opouštějí a záhy svoji činnost ukončují. Dalším sportem byli vzpěrači, ti zakotvili v restauraci U zlaté váhy v Poštovské ul. roku 1893 byl založen v AC fotbalový oddíl. Neodmyslitelně k činnosti klubu patřila cyklistika. Klub velocipedistů sídlil na Smíchově. Jedním nejdéle trvajícím sportem v AC je plavání a veslování. Největším propagátorem veslování byl sám předseda klubu AC Praha Albert Hoyer. Avšak jeho činnost byla ukončena r. 1892, kdy naši veslaři vypomáhali ve VK Slavia, což můžeme považovat za první oficiální HOSTOVÁNÍ. V klubu měli své místo taktéž i otužilci, kteří se pod hlavičkou AC účastnili mnoha závodů doma i v cizině. Nesváry a názorové rozdíly, ale hlavně že AC Praha dlouhá léta neměla stálé a dlouho trvající vlastní zázemí, vedlo k odtrhávání a nebo zánikům různých sportů oddílu. Na mnoho let zůstává jenom atletická činnost. Až v roce 1974 je založen minioddíl košíkové pod vedením Pavla Kraemera a trenéra Václava Tabáčka. V devadesátých letech došlo k odtržení a kroužek se nárazově schází do dnes. Bohužel neprávem užívá název AC Praha 1890. Zatím posledním sportem, který se v AC objevuje byl v roce 1979 turistický odbor.
PhotoPhotoPhotoPhoto
03.03.16
4 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Mistrovství ČR dorostu a juniorů

V sobotu a neděli 20.-21.2. se v Praze konalo Mistrovství ČR dorostu a juniorů. Po několika leté odmlce jsme do soutěže hlásili dva zástupce oddílu. Dálkaře Adama Havlase s výkonem 6,09 m a půlkařku Marušku Hochmanovou s časem 2:33,42.

Mezi Českou elitu, která má právo startovat na MČR, byla vybrána Maruška. Velmi ji nominace překvapila a zároveň potěšila. A od té doby jsme nic jiného než: ,,JÁ SE BOJÍM, ALE TĚŠÍM" nebo ,,SNAD TO NESKAZÍM" neslyšeli. Znáte to, nervozita. Na svém prvním individuálním mistroství skončila na 13. místě časem 2:29,06.

A jak si se závodem poradila? to posuďte sami. Marušce gratuluji k novému os. rekordu.

F. Zouhar
Add a comment...

Přebor Prahy staršího žactva

Předposlední vrcholnou, halovou akcí pro naše mladé závodníky, byl Přebor Prahy staršího žactva. Pro několik absencí, z důvodu studijních, lyžařskému výcviku či nepravidelné docházce na trénink, náš oddíl hlásil tři zástupce.

Pořadatel vybral pouze dva, i když na čtyři disciplíny. Na šedesátce měl barvy AC hájit Dominik Podlena. Avšak pár dní před přebory se při fotbalu zranil, a tak jsme jeho účast ze zdravotních důvodů zredukovali na 150 m a 300 m. Stopadesátku běžel zadrženě, ale přesto v novém os. rekordu 19,42. Druhý den k závodu nenastoupil. Je lepší zranění léčit, než aby vznikly horší problémy.

V běhu na 3000 m AC Prahu reprezentoval Štěpán Veleta. Štěpán zatím není našim kmenovým členem. Hraje baseball a chodí do sportovního kroužku při škole Na Šutce, k panu Janu Krupičkovi. Bývalý člen AC. Už v loňském roce Štěpán výrazně pomáhal našemu družstvu ml. žáků. Ale vraťme se k závodu. Štěpán vyběhl opatrněji a postupně svoje tempo zvyšoval. Pomalu se posouval přes své soupeře a závod zakončil skvělým finišem. Výsledný čas 11:08,3 a výborné čtvrté místo mezi Pražáky ukazuje, že jak ve svém milovaném baseballe, tak i v atletice, může dosáhnout skvělých úspěchů.

Oběma závodníkům gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.

F.Z.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded