Profile cover photo
Profile photo
Jan Sasínek
94 followers
94 followers
About
Posts

Post has shared content

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has shared content
Jak mě obvykle politická témata nechávají chladným, převažující české reakce na dění na Ukrajině mě vytáčejí stále víc. To bude tím, že mi v roce 1989 bylo 27. Chybělo málo a také jsem mohl být radikálem...

1. Sedmnáctého listopadu zmlátila VB studenty na Národní třídě. Vytvořila uličky, ve kterých jim dávala za vyučenou, jak je ten režim na ně hodný. Janukovičova policie to samé udělala se studenty 30. listopadu 2013. Jediný rozdíl - uličku udělala pouze v metru - v Praze jich bylo více.

2. Za tři-čtyři dny byla náměstí u nás plná lidí. Ne studentů - ale jejich rodičů. V ukrajinském případě na to šli mnohem rychleji a radikálněji - téměř okamžitě nastoupili tzv. „afganci“ - dneska už chlapi ve středním věku, kteří se kdysi zúčastnili sovětského dobrodružství v Afghánistánu - aby chránili své děti.

3. Někde kolem 25. listopadu navrhoval na zasedání Předsednictva ÚV KSČ tehdejší ministr národní obrany Milán Václavík nasazení armády. Po dalších několika týdnech pokojných protestů si Janukovič nechal schválit řadu zákonů: mezi jiným zákaz nedovolených demonstrací, zákaz demonstrací v blízkosti vládních budov apod. Teď se už připojili i oni tolik skloňovaní pravicoví radikálové, kteří se rozhodli s policií aktivně bojovat. I ta někdejší KSČ měla více rozumu než Janukovič - návrh generálu Václavíkovi neprošel. Jinak by zdejší převrat určitě také nebyl „něžný“. Nedělejte si iluze. I zdejší demonstrace by se pak zradikalizovaly. Na „něžný“ start stačily fotky s květinkami a svíčkami proti štítům a obuškům. Co by asi dokázaly tanky? No, ukrajinská vláda prý před třemi týdny ty zákony zrušila. Otázkou pak zůstává, na jakém základě tedy dosud na demonstranty útočí... (Třeba připomenout - ať se střety jeví jakkoliv - že demonstranti stále brání pouze ten samý perimetr kolem Majdanu.)

A k některým neskutečným výrokům:

Ano, Janukovič byl demokraticky zvolený. Dovolím si poznamenat, že v posledních volbách před listopadem 89 volilo KSČ/KSS 97,8% obyvatel. A vedoucí úloha komunistické strany ve společnosti byla dokonce zakotvena v ústavě. Všichni, kdo stáli na oněch náměstích, nejenom že konali protizákonně, ale dokonce protiústavně. Veřejná bezpečnost a armáda nás tedy mohla „v zájmu platného zákonného pořádku“ všechny postřílet, pozavírat do lágrů a ideologicky proklít do desátého kolena. A bylo by to v nejlepších tradicích toho, co komunistické režimy předváděly (tehdy) celých předchozích šedesát let. Kdyby to šlo vyřešit jinak - proč blbnout na ulicích?

Ano, jsem přesvědčený, že na protestech v roku 1989 se zúčastňovali reformní komunisté stejně jako nacionalisté, gayové, feministky i neonacisté. Popravdě? Tehdy to opravdu nehrálo roli. Existoval pouze jeden cíl. Stejně, jako mají jediný cíl protestující Ukrajinci.

Ano, jejich požadavky se postupně mění a radikalizují. Zpočátku šlo pouze o to potrestat ty, kdo mohli za zásah na Národní třídě. Pak už šlo o výměnu funkcionářů. A ano, se stupňujícím se napětím to skončilo požadavkem na změnu ústavy a vypsání svobodných voleb. Ukrajinci už dneska chtějí bezpodmínečné nové volby. A nejenom prezidentské, i parlamentní. Co je na tom záhadného?

A nakonec ano - demonstrací se samozřejmě podle různých verzí zúčastňovali nejdříve pouze „asociálové“. Pak se přidaly i „reakční živly“. Pak to byli zločinci a imperialističtí agenti (Havel, zejména). Rozhořčené pracovní kolektivy posílaly dopisy. Papaláši vyzývali ke klidu na práci. Tím přeci nejde nic konstruktivně vyřešit! A co byste čekali jiného od lidí, kteří se snažili udržet status quo?

Asi nejvíce jsem zklamaný z mladých lidí. Popravdě, bez tohoto nekonstruktivního vystoupení vašich rodičů byste se dneska mohli tak maximálně (ale jenom konstruktivně, soudruzi!)  vykecávat na schůzích Socialistického svazu mládeže. Že někteří lidé z mé generace dodneška nepochopili, co si se svou svobodou počít, tomu ještě rozumím.

Ale že vy netušíte co můžete ztratit, že tenhle radar možná vůbec nemáte, to mě trochu děsí.

A varovné je i to, že bez uzardění svoláváte hromy, blesky, tanky a kdovícoještě na hlavy lidí, kteří z jakéhosi prazáhadného důvodu už třetí měsíc mrznou a teď už i umírají na ulicích Kyjeva. No, určitě to bude kvůli nějaké záhadné jazykově/ideologicky/západně-konspirativní zápletce... To mi náramně připomíná ony rozhořčené pracující národních podniků, kteří odsoudili narušování klidu na práci našeho lidu v režii zahraničních špionážních centrál.

Stačí si pustit některý z přímých přenosů. Chtějí pouze nové volby, protože se už necítí svobodně ani bezpečně. Nic víc tam neuslyšíte.

Hlavně jsem zvědavý na ty srdceryvné výkřiky letos v listopadu, až bude čtvrtstoletí od „sametové“ revoluce. A do té doby spousty kydů o lustracích, dnešní komunistické straně a jiných zásadních nebezpečích... Že jste u toho možná schopní přehlédnout opravdovou ztrátu svobod „protože pořádek musí být“ a nebezpečí nebude ve „standardně špatném“ kabátě - to je dle mého ale mnohem, mnohem nebezpečnější.

Aby zase jednou nebylo pozdě. Jako už tolikrát v dějinách této země.
Add a comment...

Post has attachment
Ta cast o sousedskych problemech je velmi presna.
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Hunt'em down!
Add a comment...

Post has shared content
Add a comment...

Post has attachment
Cekal letos jeste nekdo tuhle barvu oblohy? :)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Tohle je opravdu kvalitni "spirit lifter"...
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded