Profile cover photo
Profile photo
DurDe
24 followers -
Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe!
Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe!

24 followers
About
Posts

Post has attachment
Uluslararası Mültecilerle Dayanışma Yürüyüşü - Sınırlar Açılsın: Mülteciler, Hoşgeldiniz!
2011 yılında savaşın başlamasından bu yana Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısı 2 milyonu aştı. Suriyeli sığınmacılar korkunç bir savaş ortamından, Baas diktatörlüğünün bombardımanlarından, IŞİD'in katliamlarından, infazlardan, tecavüzlerden, açlıktan kaçıyor.
Türkiye'ye sığınan mülteciler, tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerde tanımlanan “mülteci” statüsüne ve en temel insan haklarına sahip olmadan yaşıyor; artan oranda ırkçı saldırılara maruz kalıyor.
En son geçtiğimiz günlerde 3 yaşındaki Aylan Kurdi'nin kıyıya vuran cesedi ise devletlerin mülteciler konusundaki ikiyüzlülüğünü çok açık bir şekilde gözler önüne sererken, Avrupa halkları ve mülteciler arasındaki dayanışmayı yükseltti. Avrupa kıtası şu günlerde “Mülteciler, Hoşgeldiniz” sloganlarıyla sokağa çıkan halkların dayanışma gösterilerine sahne oluyor.
Bizler de hangi etnik kimlikten veya inançtan olursa olsun, Türkiye'ye sığınan tüm mültecilerin Türkiye yurttaşlarıyla eşit haklara sahip olmaları ve insanca bir yaşam sürebilmeleri için mücadele etmek zorundayız. Suriye'den ve diğer ülkelerden mültecilerin trajedisine seyirci kalamayız.
Sığınmacılara mülteci statüsünün tanınması, koşullarının düzeltilmesi, geri gönderilmelerinin engellenmesi ve ırkçı saldırıların durdurulması için çok daha kitlesel bir kampanya inşa etmemiz gerekiyor.
Bu çerçevede, sığınmacılara insanca yaşam ve çalışma koşullarının sağlanması, ölümlerin ve ayrımcılıkların son bulmasını isteyen tüm sivil toplum kuruluşlarını ve aktivistleri bir araya gelmeye, atılacak ortak adımları konuşmaya, acil bir eylem planı yapıp birlikte harekete geçmeye çağırıyoruz. Bu amaçla 10 Eylül, Perşembe günü Kadıköy'de düzenleyeceğimiz forum konuya ilgi duyan herkese açıktır.
Aktivistler Forumu'nun ardından,12 Eylül Cumartesi günü Avrupa çapında eş zamanlı olarak “Mülteciler, Hoşgeldiniz” adı altında gerçekleşecek olan mültecilerle dayanışma eylemleri çerçevesinde, Tünel Meydanı'ndan Galatasaray Meydanı'na bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Bu etkinlik için ilgi duyan tüm sivil oluşum ve inisiyatiflerle işbirliğine hazırız.

Uluslararası Dayanışma Yürüyüşü - 
Sınırlar Açılsın: Mülteciler, Hoşgeldiniz!
Tarih: 12 Eylül 2015, Cumartesi
Saat: 17.30
Yer: Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na, Beyoğlu -İstanbul

Durde Platformu 
İletişim için: 0534-281 5659
Add a comment...

Post has attachment
Bu kaçıncı duruşma? Sayısını unuttuk. 
Kimdir yargılanan? 
Birkaç tetikçi. Abileri terfi aldı. 
Kimi bakan oldu, kimi istihbarat daire başkanı. 
"Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi" TCK'nın 83. maddesinde açıkça tarif edilmiş. 
Hukukçular, yargılamanın bu maddeden yapılması gerekir, diyor. 
Kimler yargılanacak?
Devlet görevlileri. Cesaretleri yok. Yargılayamıyorlar.
Kimlerin yargılanması gerektiğini biz değil, Devlet Denetleme Kurulu raporu söylüyor. 
Bizim süregiden duruşmadan bir beklentimiz yok. Hiç olmamıştı. Yine yok. Biz, yine, bir gün sağlanması inadıyla adalet nöbetimizi tutmaya gidiyoruz. 

Yine bizimle ol! HRANT için Adalet için!

3 Eylül, saat 10'da, Çağlayan Adliyesi C kapısındayız!

Hrant'ın Arkadaşları
Add a comment...

Post has attachment
28 Ağustos: Martin Luther King’in tarihi "I have a dream..." (Benim bir hayalim var) konuşmasının 50. yılı...
King'in "I have a dream" Konuşmasının Türkçe özeti
Bir hayalim var
Bugün size diyorum ki, dostlarım, şu ânın getirdiği güçlüklere ve engellemelere rağmen bir rüyam var benim. Amerikan rüyasına derinden kök salmış bir rüyadır bu.
Bir rüyam var. Gün gelecek, bu ulus ayağa kalkıp kendi inancını gerçek anlamıyla yaşayacak. "Şunu kendinden menkul bir gerçek kabul ederiz ki, bütün insanlar eşit yaratılmıştır."
Bir rüyam var. Gün gelecek, eski kölelerin evlâtlarıyla eski köle sahiplerinin evlâtları, Georgia'nın kızıl tepelerinde kardeşlik sofrasına birlikte oturacaklar.
Bir rüyam var. Gün gelecek, Mississippi eyaleti bile, adaletsizliğin ve baskıların sıcağıyla bunalıp çölleşmiş olan o eyalet bile, bir özgürlük ve adalet vahasına dönüşecek.
Bir rüyam var. Gün gelecek, dört küçük çocuğum, derilerinin rengine göre değil, karakterlerine göre değerlendirildikleri bir ülkede yaşayacaklar.
Bugün bir rüyam var benim.
Bir rüyam var. Gün gelecek, Alabama eyaleti, valisinin ağzından hep müdahale etme ve izin vermeme yönünde sözler dökülen o eyalet, küçük siyah oğlanlarla küçük siyah kızların, küçük beyaz oğlanlar ve küçük beyaz kızlarla el ele tutuşup kardeşçe birlikte yürüdüğü bir yere dönüşecek.
Bugün bir rüyam var benim.
Bir rüyam var. Gün gelecek, bütün vadiler yükselip bütün tepeler ve dağlar alçalacak, engebeli yerler düzlük yapılıp, girintilerle çıkıntılar düzleşecek ve Allah'ın şanı yeryüzüne inecek, bütün canlar hep birlikte görecek onu.
Bizim umudumuzdur bu. Güneye dönüşümde içimde taşıyacağım inançtır. İşte bu inanç sayesinde umutsuzluk dağını yontup bir umut anıtı yaratacağız. Ulusumuzu saran âhenksiz bağırtıları, bu inanç sayesinde güzel bir kardeşlik senfonisine dönüştüreceğiz. Bu inanç sayesinde bir gün özgür olacağımızı bilerek hep beraber çalışacak, hep beraber dua edecek, hep beraber mücadele edecek, hep beraber hapse düşecek, özgürlük için hep beraber ayağa kalkacağız.
İşte o gün Yüce Allah'ın bütün kulları, yepyeni bir anlamla söyleyecekler bu ilâhîyi:
Benim ülkem, senin ülken
Özgürlüğün güzel yurdu,
İşte söylüyorum sana:
Atalarımın öldüğü toprak burası,
Şehitlerin gururu olan toprak,
Her bir dağın yamacından,
Özgürlük yankılanacak.
Ve eğer büyük bir ulus olacaksa Amerika, bunun gerçekleşmesi şarttır. Öyleyse New Hampshire'in dev tepelerinden yankılansın özgürlük. New York'un ulu dağlarından özgürlük yankılansın...
Her bir dağın yamacından yankılansın özgürlük.
Özgürlüğün yankılanmasını sağladığımızda, her kasabadan ve köyden, her eyaletten ve kentten özgürlüğün yankısını duyduğumuzda, o gün yakın demektir ve o gün Allah'ın bütün kulları, siyahlar ve beyazlar, Yahudiler, Hıristiyanlar, Müslümanlar ve Budistler el ele tutuşup siyahların eski bir ilâhîsini söyleyecekler:
Sonunda özgürüz! Sonunda özgürüz!
Şükürler olsun Ya Rabbim!
Sonunda hepimiz özgürüz!
Photo
Add a comment...

Post has attachment
60'ıncı Yılında 6-7 Eylül Olayları: Unutmadık!
Program: http://goo.gl/p4exw8

» Basın Açıklaması:
Tarih: 5 Eylül 2015, Cumartesi
Saat: 16.30
Yer: Galatasaray Meydanı, Beyoğlu - İstanbul

*

» Belgesel Gösterimi: “Korkunç Gece”
Süre: 26 dakika
Yapım ve yönetim: Yorgos Mutevellis
Yapım yılı: 2015

Gösterim tarihi: 5 Eylül 2015, Cumartesi
Saat: 17.30
Yer: Cezayir Restaurant
Adres: Firuzağa Mahallesi, Hayriye Caddesi, No:12, Galatasaray - İstanbul

*

» Panel & Sohbet
Moderatör:
- Gonca Şahin, DurDe Platformu 

Konuşmacılar:
- Prof. Dr. Nikolaus Uzunoğlu, İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu
- Rıdvan Akar, gazeteci ve yazar
- Prof. Dr. Samim Akgönül, Strasbourg Üniversitesi

Tarih: 5 Eylül 2015, Cumartesi
Saat: 18.00
Yer: Cezayir Restaurant
Adres: Firuzağa Mahallesi, Hayriye Caddesi, No:12, Galatasaray - İstanbul

Düzenleyen: 
DurDe Platformu ve
İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu

» Facebook etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/971673586189400/

» Web sitesi etkinlik sayfası: http://www.durde.org/2015/08/60inci-yilinda-6-7-eylul-olaylari-unutmadik/
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
DurDe Platformu’nun ilk kez 2010 yılında, Taksim Meydanı’nda düzenlediği Ermeni Soykırımı’nın kurbanlarının anıldığı etkinlik, her yıl artan katılımla gerçekleşiyor. Taksim’deki anma etkinlikleri, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da DurDe Platformu’nun da içinde yer aldığı Ermeni Soykırımı’nı Anma Platformu tarafından düzenlenecek.
Add a comment...

Post has attachment
8 Nisan, Romanların mücadelede birleşmesine bir çağrıdır! Tüm dünyada Romanlar bu günü, 1971 yılında Londra yakınlarındaki Orphington kentinde düzenlenen ilk Dünya Roman Kongresi’ne atfen kutlamaktadır. Kongrede alınan kararlar, o günden bu yana Romanların ayrımcılığa karşı mücadelesini şekillendirmekte ve bu doğrultuda, her yıl 8 Nisan Dünya Romanlar Günü olarak, “Barış, refah ve dayanışma için birlik!” anlayışıyla kutlanmaktadır

Bununla birlikte, Dünya Romanlar Günü tek başına Roman kültürünü kutlamakla sınırlı olmayan, aynı zamanda, Romanların yaşamın her alanında karşı karşıya kaldıkları baskı ve ayrımcılık konusunda farkındalık yaratıldığı ve ayrımcılığa karşı mücadelede birlik ve dayanışmanın altının çizildiği bir gün.

Bu doğrultuda, Romanların ve ayrımcılığa karşı Romanların yanında yer alan insan hakları aktivistlerinin Dünya Romanlar Günü’nün ruhuna uygun bir şekilde bir araya gelmesine katkıda bulunmak amacıyla, Sıfır Ayrımcılık Derneği ve DurDe Platformu olarak biz de etkinlikler düzenliyoruz ve tüm dostlarımızı etkinliklerimize katılmaya davet ediyoruz.

Etkinliğimiz ilgi duyan herkese açıktır. Ancak yerimiz sınırlı olduğu için ön kayıt yapılmasını önemle rica ederiz.

» Ön kayıt için lütfen tıklayın…
​» Facebook Etkinlik Sayfası​ için tıklayın…
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Soykırımın gerçekleştiği 1915’den Cumhuriyetin kuruluşuna kadar geçen sürede ve 92 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca iktidara gelen tüm siyasi güçler, muhafazakârından liberaline, sosyal demokratlarından İslamcılarına kadar tüm iktidarlar, soykırımın inkârı politikalarını kesintisiz sürdürdü.
Add a comment...

Post has attachment
DurDeFEST: Irkçılığa karşı farklılıklarımızla bir araya geliyoruz
6 Mart 2015, Cuma, saat: 20.30
Yer: Araf. Adres: İstiklal Caddesi, Balo Sok., No:32, Kat: 5, Beyoğlu – İstanbul
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded