Profile cover photo
Profile photo
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna im. dr. Leona Korusiewicza
5 followers
5 followers
About
Posts

Post has attachment
NOC DETEKTYWÓW W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE
W nocy z 6 na 7 kwietnia 2018 roku już po raz siódmy w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu odbyła się fantastyczna impreza pod hasłem „NOC DETEKTYWÓW”. Poprowadził ją znany autor książek dla młodzieży, dziennikarz, detektyw i instruktor survivalu Krzysztof Petek oraz towarzyszący mu: Michalina Hansdorfer i Dominik Petek. Opiekę nad uczestnikami sprawowały: bibliotekarz Jolanta Jakubczyk, nauczyciele Barbara Pawińska, Aneta Bednarz i Justyna Borowiecka. W „Nocy Detektywów” uczestniczyło 35 uczniów klas IV-VII Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu.
Krzysztof Petek zaprosił młodzież w multimedialną wędrówkę po wielu krajach świata, a także do wysłuchania opowieści o swoich „śledztwach kulturowych”. Uczestnicy zawitali z pisarzem do dżungli, na Syberię, Kamczatkę, do Rumunii, Brazylii, Peru, na Ukrainę i nad brzegi Amazonki. Poznali nie tylko uroki różnych zakątków świata, zwiedzonych wcześniej przez pisarza, ale również ciekawe zwierzęta jak kajmany, węże koralowe, leniwce czy jaguary.
Kolejną atrakcją nocy było poznanie technik samoobrony pomocnych w sytuacjach zagrożenia. Techniki te uczestnicy próbowali zastosować w praktyce podczas ćwiczeń, co sprawiło im dużą frajdę.
Po ciepłym posiłku uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy i wyruszyli na szlak przygody. Wędrówkę poprzedziła opowieść pisarza o polskim misjonarzu w Chinach Michale Boymie i o smoczym medalionie, który duchowny otrzymał od chińskiego cesarza. Głównym zadaniem, które przypadło w udziale uczestnikom nocnych zmagań, było odnalezienie tego właśnie zaginionego medalionu.
Wszystkie grupy wędrując nocną porą po Siewierzu szukały kolejnych podpowiedzi naprowadzających ich do celu i odnalezienia zagadkowego skarbu. Napotkali wiele niełatwych zadań do rozwiązania wymagających od nich orientacji w terenie, umiejętności matematycznych, znajomości alfabetu Morse’a, odgadywania szyfrów, ortografii, literatury, historii, sztuki, języków obcych, fizyki. Poszukiwali podpowiedzi zarówno w samej bibliotece, jak i w terenie. Podczas nocnych podchodów przemierzyli długie odcinki drogi, odwiedzając różne, zabytkowe, czasem „dziwne” miejsca. Zawitali m.in. na tartak, zamek i w okolice kościoła św. Macieja. Ażeby zdobyć mapę ułatwiającą znalezienie skarbu należało jeszcze drużynowo odpowiedzieć na szereg niełatwych pytań z różnych dziedzin wiedzy.
Tajemniczy skarb - smoczy medalion - czekał na nich w niezwykłym, zabytkowym miejscu – w pochodzącej z końca XVIII wieku kaplicy Ogrójec w Siewierzu. Do kaplicy tej co roku, w Wielki Czwartek odbywają się tradycyjne procesje parafian.
Zwycięska drużyna zielonych (znalazcy medalionu) pod wodzą opiekunki Barbary Pawińskiej otrzymała w nagrodę słodkie „sztabki złota”. Kapitanowie drużyn zostali nagrodzeni książkami Krzysztofa Petka.
Po nocnych zmaganiach przyszła pora na znalezienie sobie miejsc do spania i sen w różnych zakamarkach biblioteki.
Wszyscy uczestnicy „Nocy detektywów” otrzymali pamiątkowe dyplomy, czekolady i płyty CD.

Jolanta Jakubczyk-MGBP Siewierz
Barbara Pawińska-SP2 Siewierz

PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
12.04.2018
25 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Post has attachment
OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE „JEŻYCJADY” W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE
Z WIŚNIAMI W TLE.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Korusiewicza w Siewierzu przyłączyła się do akcji Ogólnopolskiego Czytania „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. W dniu 21 marca 2018 roku do siewierskiej biblioteki zawitali uczniowie klas VI b i VI c ze Szkoły Podstawowej im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu na wspólne czytanie powieści „Feblik” Małgorzaty Musierowicz pod opieką pań: Joanny Krzykawskiej, Magdaleny Ciemięgi i Patrycji Pięty.
Akcja ogólnopolskiego czytania „Jeżycjady” ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwłaszcza książek Małgorzaty Musierowicz.
Małgorzata Musierowicz, to uznana autorka książek dla młodzieży, głównie cyklu powieściowego „Jeżycjada”, opowiadającego o losach poznańskiej rodziny Borejków. Pisarka jest również autorką ilustracji do swoich książek.
Podczas wspólnego czytania powieści „Feblik” w siewierskiej bibliotece królowały wiśnie. Dziewczyny stały się właścicielkami papierowych wiśniowych kolczyków, a chłopcy przypięli sobie wiśnie na ubraniach. Wiśnie pojawiły się nie bez powodu, bowiem dały one początek historii miłości głównych bohaterów książki Agnieszki Żyry i Ignacego Grzegorza Stryby.
W rolę lektorów fragmentów powieści wcieliło się trzynastu uczniów. Pozostali zamienili się w słuchaczy. Czytający za swój trud zostali nagrodzeni brawami.
Po poznaniu losów Agnieszki i Ignacego przyszła pora na wykonanie niesamowitego zadania. Uczniowie klas VI b I VI c podjęli się próby stworzenia „żywego” drzewa genealogicznego szczęśliwej, poznańskiej rodziny Borejków. To niełatwe zadanie przysporzyło im sporo frajdy, trudu i zamieszania. W rolę seniora rodu Ignacego Borejko wcielił się Kacper Roch, seniorkę rodu Milę Borejko odegrała Amelia Kozieł. Kolejni uczniowie pełnili role pozostałych członków rodziny Borejko. Uczniom, którym nie udało się wejść do klanu Borejków przypadła rola „krewnych i znajomych Borejków”. Nad tworzeniem drzewa czuwała Oliwia Bryszkowska jako Małgorzata Musierowicz wraz z Alicją Szymiec. Rola Agnieszki Żyry, bohaterki „Feblika” przypadła w udziale Amelii Sularz, a Ignacym Grzegorzem Strybą został Pablo Korytan.
Wszyscy członkowie rodu Borejko wraz z nauczycielami oraz „krewnymi i znajomymi” zostali uwiecznieni na wspólnym, pamiątkowym zdjęciu.
Uczestnicy spotkania otrzymali dyplomy, płyty CD i słodkie upominki.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa poświęcona twórczości Małgorzaty Musierowicz.
Mamy nadzieję, że udział w tym interesującym wydarzeniu będzie dla młodzieży zachętą do lektury książek Małgorzaty Musierowicz.
Jolanta Jakubczyk-MGBP Siewierz

Photo
Add a comment...

Post has attachment
Krzysztof Petek w siewierskiej bibliotece
26 lutego siewierska biblioteka miała przyjemność gościć Krzysztofa Petka, autora powieści sensacyjno-przygodowych dla młodzieży, dziennikarza, reportażystę, organizatora wypraw, obozów i szkół przetrwania. Uczestnikami tego niezwykłego spotkania byli uczniowie z III klasy Gimnazjum w Siewierzu oraz II klasy LO im. Jana Pawła II w Siewierzu.
Na początku spotkania autor powiedział kilka zdań o sobie i ciekawie zaprezentował swoje książki. Pisarz poprosił uczestników spotkania, by nie starali się być grzeczni i potulni lecz zwyczajnie kulturalni. Zażyczył sobie wprost, by kwestionowali jego tezy, poddawali w wątpliwość, to co przedstawia, aby istniała możliwość konstruktywnej dyskusji. Tego rodzaju podejście do młodych czytelników spowodowało, że spotkanie przebiegało w swobodnej, sympatycznej i pełnej humorystycznych akcentów atmosferze. Zaproszony gość bardzo szybko nawiązał bezpośredni kontakt z czytelnikami. Dał się poznać jako człowiek posiadający rozległą wiedzę i duże poczucie humoru. Bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy i różnorodnych zainteresowaniach. Podczas spotkania gorąco zachęcał młodzież do rozwijania własnych pasji oraz dążenia do spełniania marzeń. W fascynujący sposób opowiadał o licznych podróżach po kraju i najdalszych zakątkach ziemi. Zrelacjonował między innymi wyprawę do Amazonii, Rumunii i przeprawę przez Karpaty. Mówił o ludziach, których spotkał, o ich odmiennym stylu życia, zwyczajach, tradycjach i problemach. Niezwykłym opowieściom towarzyszyła prezentacja pięknych zdjęć z różnorodnych wypraw.
Autor podzielił się także wiedzą na temat pracy dziennikarza, mówił w jaki sposób powstają jego książki i gorąco zachęcał młodzież do czytania. Zaproszony gość zainteresował uczestników spotkania także swoją wiedzą na temat sztuk walki, demonstrując chwyty obronne oraz prezentując w jaki sposób należy zachować się w przypadku napaści. Na zakończenie tego wyjątkowego spotkania można było nabyć książki wraz z dedykacją autora.
Serdecznie dziękujemy za „wspólną podróż”, zapraszamy do lektury książek Krzysztofa Petka oraz na kolejne spotkania organizowane przez bibliotekę.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
27.02.2018
5 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
DZIEŃ DINOZAURA W SIEWIERSKIEJ BIBLIOTECE
W dniu 26 lutego przypada Dzień Dinozaura. Z tej okazji do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Siewierzu zawitali uczniowie klas drugich z Szkoły Podstawowej im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu, by świętować ten szczególny dzień podczas dwóch lekcji bibliotecznych. Dinozaury już dawno wyginęły, ale wciąż nie przestają fascynować dzieci, zwłaszcza chłopców. Podczas lekcji bibliotecznych uczniowie poznali wiadomości o tych prehistorycznych gadach, ich gatunkach, zwyczajach. Próbowali wysnuwać własne teorie na temat ich wyginięcia. Było głośne czytanie opowieści o dinozaurach, wyszukiwanie ciekawostek w książkach, rozwiązywanie wykreślanek i „dinozaurowej” krzyżówki. Nie zabrakło piosenki o dinozaurach i odgadywania gatunków dinozaurów na podstawie ich śladów. Na koniec wszyscy na moment zamienili się w dinozaurów, dzięki wykonanym przez siebie maskom. Najbardziej zagorzali fani tych gadów przynieśli ze sobą figurki, gadżety i czasopisma związane z dinozaurami. Czas wszystkim upłynął „prehistorycznie”, na pogłębianiu wiedzy o zamierzchłych czasach.
Jolanta Jakubczyk-MGBP
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
27.02.2018
9 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
„Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary”
Na bajkę pod tym właśnie tytułem oraz na wiele innych ciekawych spotkań siewierska biblioteka zaprosiła młodych czytelników w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Październikowe Święto Bibliotek obchodzone jest od osiemnastu lat i ma na celu rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, propagowanie zainteresowania książką, a także zwrócenie uwagi na rolę bibliotek szkolnych i publicznych w życiu każdego człowieka, w nauce, w rozwijaniu pasji i zainteresowań czytelniczych. Z tej okazji siewierskie placówki biblioteczne przygotowały dla swoich czytelników wiele interesujących propozycji, były to między innymi lekcje biblioteczne, wykłady przyrodnicze, wystawy, spotkania plastyczno-literackie, bajka oraz spotkania poświęcone głośnemu czytaniu. Przy okazji spotkań młodzi czytelnicy zostali zapoznani z zasadami funkcjonowania i korzystania z biblioteki, z jej zbiorami, a także doskonalili umiejętność pracy z aparatem informacyjnym biblioteki.
W ramach lekcji bibliotecznych przygotowanych przez centralę biblioteki, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Siewierzu uczestniczyły w lekcji regionalnej „Ginące zawody z czasów pradziadków”, świętowały „Urodziny Kubusia Puchatka”, ćwiczyły wymowę, układały rymy i wykonywały ilustracje w ramach spotkania „Gimnastyka dla języka” poświęconemu twórczości Małgorzaty Strzałkowskiej. W filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych młodzi czytelnicy uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych poświęconych twórczości Joanny Papuzińskiej oraz Renaty Piątkowskiej, a także doskonalili swoje zdolności literackie i plastyczne w ramach „Akademii Twórczości Wszelakiej”. W filii w Brudzowicach uczniowie rozwijali zdolności plastyczne podczas zajęć edukacyjnych „Książka nas łączy” oraz lekcji przygotowanych w oparciu o papierowy teatr Kamishibai zorganizowanych w ramach „Miesiąca Dobroci dla Zwierząt”. Dzieci ze Szkoły Podstawowej oraz Przedszkola Publicznego w Siewierzu miały okazję obejrzeć świetne widowisko promujące czytelnictwo „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary” zaprezentowane przez aktorów teatru „Maska” z Krakowa. Spektakl miał formę interaktywnej zabawy, w której młodzi czytelnicy bardzo aktywnie uczestniczyli. Podczas spotkania dzieci zorientowały się, że w bibliotece działa magia, musiały więc dołożyć wszelkich starań aby cała historia szczęśliwie się zakończyła. Młodzi widzowie byli niezwykle aktywni i zaangażowani w przedstawienie, i bardzo chętnie odpowiadali na pytania. Uczestnicy dowiedzieli się, że czytanie jest prawdziwą przygodą, a w bibliotekach i gromadzonych przez nie zbiorach kryje się bogactwo ludzkich myśli, wyobrażeń i mądrości.
18 października uczniowie ze szkół podstawowych w Siewierzu i Żelisławicach uczestniczyli w wykładach przyrodniczych „Morze obecnie i miliony lat temu…”. W fascynujący świat przyrody wprowadziła uczestników Pani Iwona Borek pracownik PAN w Krakowie. Wykładom towarzyszyła wystawa przeszło 1500 barwnych eksponatów z Muzeum Historii Naturalnej.
Ważnym celem spotkań była promocja czytelnictwa, przygotowanie młodych użytkowników do świadomego korzystania z biblioteki i rozbudzenie zainteresowań książką, która nie tylko służy do nauki, ale może również miło wypełnić wolny czas. Dziękujemy wszystkim uczestnikom październikowych spotkań za wspólnie spędzone chwile, mamy również nadzieję, że propozycje biblioteki okazały się interesujące i zachęciły do ponownych wizyt w placówkach bibliotecznych.

PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
22.10.2017
38 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
GINĄCE ZAWODY Z CZASÓW PRADZIADKÓW.
Stare przysłowia mówią, iż „Każde rzemiosło ma swoje zwyczaje”, „Po narzędziach rzemieślnika poznać” i „Nie zaraz rzemieślnik z ucznia się stanie” Jak to dawniej w Siewierzu było, jakie wykonywano zawody i z czego słynął Siewierz, mogli się dowiedzieć uczestnicy lekcji bibliotecznej pt. „Ginące zawody z czasów pradziadków”, która odbyła się 18 września 2017 roku. Wzięli w niej udział uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu pod opieką pań: Kazimiery Banaś i Urszuli Masłyki
Uczniowie poznali nie tylko ciekawą historię naszego miasta, ale również i siewierskiego rzemiosła, zawodów, które dawniej były bardzo popularne w naszym regionie, a dziś już zanikły jak garncarze, bednarze, kołodzieje, rymarze, plecionkarze czy powroźnicy. Wiele tych zawodów wykonywano kiedyś rodzinnie, a tajniki wiedzy przekazywano sobie z ojca na syna. Niektóre rodziny specjalizowały się w określonych zawodach.
Trzecioklasiści wykazali się niesamowitą fantazją, gdy próbowali sami odgadywać nazwy zawodów osób trudniących się wykonywaniem beczek, kół czy garnków. Usłyszeli siewierskie legendy i nie zabrakło też śpiewu piosenki „Od Siewierza jade, oha”. W części warsztatowej lekcji kolorowali herb Siewierza, rozwiązywali wykreślanki. Sami wcielili się w role rzemieślników, gdy zostali podzieleni na trzy cechy: garncarzy, bednarzy i piekarzy. Zadaniem każdego z cechów było wykonanie określonych wyrobów. Powstały papierowe podkowy, plastelinowe garnki, wazony, doniczki, chleby, bułki i rogale, a także beczki z patyczków. Lekcji towarzyszyła wystawa starej fotografii i dawnych wyrobów rzemieślniczych.
Jolanta Jakubczyk-MGBP
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
23.09.2017
10 Photos - View album
Add a comment...

Współpraca siewierskiej biblioteki z Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
Działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siewierzu rozwija się bezustannie, a apetyt studentów na wiedzę jest niezmienny. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Korusiewicza jest jedną z instytucji, która ma zaszczyt gościć słuchaczy Uniwersytetu w ramach różnorodnych warsztatów, spotkań i wykładów. Dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy cieszą się, przygotowywane przez bibliotekę spotkania z podróżnikami, dziennikarzami, przewodnikami turystyki górskiej i pieszej oraz wieczory autorskie. Spotkania i warsztaty to nie tylko zapotrzebowanie seniorów na integrację i sposób na spędzanie wolnego czasu. To przede wszystkim potrzeba zdobywania wiedzy i wymiana doświadczeń, możliwość rozwoju pasji i zainteresowań oraz inspiracja do nowych wyzwań. Zajęcia i warsztaty są okazją do promocji czytelnictwa i miłości do literatury. Podczas jednego z takich spotkań studenci mieli okazję uczestniczyć w sympatycznym, pełnym humoru i wzruszeń wieczorze z Profesorem Uniwersytetu Śląskiego, literaturoznawcą, prozaikiem i tłumaczem Zbigniewem Białasem. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się spotkania z dziennikarzem prasowym i telewizyjnym oraz autorem książek biograficznych Mirosławem Słomczyńskim, operatorem obrazu Mieczysławem Chudzikiem, doktorem n. med., autorem publikacji naukowych i regionalnych Emilianem Kocotem, podróżnikiem, odkrywcą i kajakarzem Jerzym Majcherczykiem. Niezwykłym przedsięwzięciem było uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji, objętej honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, polegające na wspólnym czytaniu „Quo vadis”. Spotkanie odbyło się w scenerii urokliwego zamku biskupów krakowskich, a uświetnił je pełen ciepłego humoru, występ artystyczny słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jadwigi Sroki oraz Jana Bańki. Słuchacze Uniwersytetu wiele razy występowali w roli aktorów lub lektorów, a podczas spotkań z dziećmi chętnie czytali najmłodszym wybrane dzieła literatury dziecięcej oraz prezentowali przygotowane przez siebie skecze lub krótkie przedstawienia, niosące wartości poznawcze, edukacyjne i sporą dawkę humoru. Biblioteka współpracowała z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w ramach akcji „Uniwersytet Trzeciego Wieku dla dzieci”, „Kawiarenki Literackiej”, w ramach której zorganizowano wieczory autorskie z Ireną Kmiecik „Uczyńmy Aniołów swymi przyjaciółmi”, z podróżnikiem, przewodnikiem i fotografikiem Edwardem Wyżgołem, przewodnikiem turystycznym Stanisławem Czekalskim, pisarzem, Zbigniewem Kołbą, a także wieczory z poezją patriotyczną, liryczną i miłosną. Słuchacze Uniwersytetu chętnie odwiedzali również wystawy przygotowane przez pracowników biblioteki lub udostępnione przez Bibliotekę Śląską. Spotkaniom w bibliotece zawsze towarzyszy prezentacja książek z literatury popularnonaukowej i beletrystyki oraz publikacji poświęconych regionowi, związanych z omawianym tematem. Bardzo cieszy nas fakt, że słuchacze tak chętnie korzystają z bogatej oferty księgozbioru, z czytelni internetowej, z czasopism i poradników. Dużym zainteresowaniem cieszą się również regionalia, a zwłaszcza tzw. dział Severiana. Do dyspozycji studentów są również książki z dużym drukiem „wielka litera” oraz „książka mówiona”. Podczas spotkań bibliotekarze zawsze służą informacją o nowościach książkowych z różnych dziedzin wiedzy, podpowiadają co warto przeczytać, udzielają konkretnych wskazówek przydatnych do pracy ze źródłami historii lokalnej. Mamy nadzieję, że spędzony w bibliotece czas jest dla Państwa czasem inspirujących refleksji i okazją aby umocnić się w przekonaniu, że ciekawe spotkania i dobra literatura ciągle potrafią zainteresować, cieszyć i wzruszać.
Serdecznie dziękujemy Słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siewierzu za dotychczasową, niezwykle owocną współpracę, za życzliwość i przychylność. Gratulujemy wspaniałego Jubileuszu i życzymy dalszych sukcesów, zdrowia, zapału do działania oraz tego, aby podejmowany trud był dla Państwa źródłem satysfakcji i społecznego uznania.


Add a comment...

Post has attachment
Wakacje 2017 - Siewierz
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded