Profile

Cover photo
Pawel Niewiadomski
Worked at Atlassian Software Systems
Lives in Gdańsk, Poland
26 followers|7,908 views
AboutPostsPhotosYouTube

Stream

Pawel Niewiadomski

Shared publicly  - 
 
Fragment korespondencji ze znajomym, pomyślałem, że warto się tym podzielić:

Wiesz, jeżeli brakuje Ci czasu na rzeczy, które Cię pasjonują to albo to nie są rzeczy, które Cię pasjonują albo robisz zbyt wiele rzeczy, które Cię nie pasjonują :-)

Zacznijmy od tego drugiego - znasz zasadę Pareto 80/20 (70/30, 60/40, zależnie od tego kto o niej opowiada). Mianowicie zazwyczaj 80 procent rezultatu uzyskujesz tylko poprzez 20 procent wysiłku, pozostały wysiłek jest marnowany na próbę dotarcia do tych 100%. Czyli np. zbędne polerowanie kodu, szósta z kolei przymiarka sukienki, czy kolejne badanie satysfakcji klienta, kiedy już wiesz, że mniej więcej dotarłeś do dobrego rezultatu.

W związku z tym, być może robisz za dużo rzeczy, które tak na prawdę nie popychają Cię w stronę twojego wymarzonego celu. Być może gdybyś się skupił na 4-5 wybranych obszarach życia osiągnąłbyś większą satysfakcję i lepsze rezultaty. Ja to odkryłem jakiś czas temu i życie stało się łatwiejsze. Ostatnio czytałem świetną książkę na ten temat The Power of Less.

A co do pierwszej sprawy - to jest ważniejsze - jeżeli popychasz siebie w pewnym kierunku ale nie osiągasz zadowalających efektów to być może głowa myśli, że to jest dobry cel ale serce/emocje nie idą w parze. Pytanie czy to problem z tym, że za mało się zaangażowałeś czy być może to jednak nie jest twój prawdziwy cel/realizacja marzeń. Często się zdarza, że myślimy, że coś jest dobrym pomysłem ale jak już zaczynamy to robić to coś nam nie gra.

Dzieje się tak często kiedy kiedy emocje nie idą w parze ponieważ w głębi serca czujesz, że to nie jest droga/cel do którego dążysz.
 ·  Translate
1
Add a comment...

Pawel Niewiadomski

Shared publicly  - 
 
It's been a busy weekend for me. I traveled to Warsaw to participate in Startup Live Mobile 2012.

I've always been curious about events like that, never had a chance to participate, so this time I decided to go.

The event took place in the center of Warsaw, in a place called Business Link AIP which is some sort of a small incubator and co-working space founded by EU.

There were supposed to be 100 people, but I'm not sure if the event attracted so many.

It supposed to be a pitching exercise combined with team building and prototyping.

I had high hopes for meeting smart people working on ideas that would revolutionize the world and helping them achieve it ;-)

Seems, my expectations wasn't meet in this regard.

Some ideas were good, for example one team was working on a new transit provider for iPhone Maps (there's a new API that allows you to add your own bus schedules, etc. to Maps), but they've already built in and were just looking for investors.

The other interesting idea was about creating a new paywall for media publishers that would allow to make money on improving advertisements effectiveness instead of asking media consumers to pay for the media.

And there were some bizarre ideas like creating a cash reader for blind people that would tell the bill, an app creator for dentists (like kitapps.com but for dentists), and some socializing app that would help you meet people like you in new places (when you are travelling). Not sure what means people like you (didn't describe the algorithm), with a business model based on large scale of operation, but hey they won!

So, I learned quick it's not about ideas, unless it's your idea you want to promote ;-)

It's all about networking and brainstorming. And it was great.

I learned those meetings are for meeting successful people and asking them for advise, also it's great if you want to form a relationship with media. Especially if they came there in the role of a mentor - they will reach out to you so you don't have to chase them.

There was so much time you could talk to anyone, listen to their story. It was really easy approaching them.

It's much more effective than participating in a conference because people came there with an objective of working and collaborating so mentors were really helpful and looking for people to talk to.

Also the size of the venue helped, you can easily familiarize with a couple dozen of people.

And if you are participating event like that to spread your idea be prepared, have some mock-ups, slides, graphics, and business details. They will help a lot when talking to mentors.

But don't count you win thanks to them ;-)
1
Add a comment...
Have him in circles
26 people
Ai Kordek's profile photo
Roman Szociński's profile photo
Piotr Kopecki's profile photo
Jacek Jaroczynski's profile photo
Katarzyna Szocińska's profile photo
Piotr Reksc's profile photo

Pawel Niewiadomski

Shared publicly  - 
 
Software as a service usually means a server somewhere maintained by a company that allows you to do the job. Let it be wasting online time (like Facebook) or managing tasks (like Trello).

But that's not all. Ever wondered why Apple doesn't give developers any way to charge for upgrades? I was stumbled by this and I was thinking why those smart people from Apple didn't think about such a crucial thing?

And believe me that's a crucial thing - after you establish relationship with your software customers you really want to charge them again. Software development costs and producing and releasing a new version costs. So having customers paying for updates from time to time is crucial.

This model is executed flawlessly by smart folks at Atlassian that will charge you every year for an ongoing relationship/maintenance.

So, why Apple didn't allow developers to do the same? If you've ever been interested in software development for Mac/iOS you probably noticed angry folks arguing that Apple should allow them to charge customers for updates.

Guess what, I think Apple is smarter than us. And I learned this recently. I think they want to introduce a new model of selling software - Software as a Service.

I see that some folks selling apps already learned this too. You should charge customers for additional features and ongoing use.

That's why there's so many options for In-App Purchase.

And it's good for developers too. Ever wondered creating your application which are the most useful features, where's the core of your product.

Now you can know for sure just ask customers to pay for some features and they'll vote with their money. So you'll know for sure what's important for them.
1
Add a comment...

Pawel Niewiadomski

Shared publicly  - 
 
Mam długi. Właśnie wychodzę na prostą po ostatniej próbie rozwijania biznesu. Jak się okazuje pisania gier edukacyjnych na iPhone/iPad jest bardzo kosztowne a nie przynosi takich kokosów jakby ktoś mógł przypuszczać ;-)

Ale nie o tym dzisiaj. W wychodzeniu z długów pomaga mi pewien program i tym chcę się dzisiaj podzielić.

A może nawet nie tym. Jakiś czas temu próbowałem tematu oszczędzania za pomocą aplikacji. Kurcze, nawet sam kiedyś popełniłem taką aplikację/serwis internetowy.

Poprzednim razem skończyło się na tym, że temat po pewnym czasie odpuściłem, bo serwis upadł, zacząłem zarabiać tyle, że przestałem się przejmować finansami i życie się toczyło.

Jednak ostatnio kiedy pojawiły się długi i trzeba było w końcu coś z nimi zrobić wróciłem do tematu.

I nauczyłem się czegoś nowego. Wiecie jestem sknerą. Trudno mi wydawać pieniądze na siebie, zwłaszcza wiedząc, że mam długi. Jednak nie można nie wydawać pieniędzy na potrzebne rzeczy.

A z tym zawsze zwlekałem. Nie wspominając o wydatkach na rozrywkę. A na to też trzeba wydawać systematycznie, bo nie samym chlebem człowiek żyje.

Jak wiem ile mam (długów ale też przychodów), jak mam to wszystko podzielone na kategorie i jak widzę, że na coś zbieram, i że świat się nie zawali od tego, że sobie coś kupię to w końcu zaczynam dostrzegać, że mogę to zrobić.

W końcu więc mając program, który miał mi pomóc w wychodzeniu z długów nauczyłem się wydawać pieniądze na siebie. Taki paradoks :-)
 ·  Translate
1
Add a comment...
People
Have him in circles
26 people
Ai Kordek's profile photo
Roman Szociński's profile photo
Piotr Kopecki's profile photo
Jacek Jaroczynski's profile photo
Katarzyna Szocińska's profile photo
Piotr Reksc's profile photo
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Gdańsk, Poland
Work
Employment
  • Atlassian Software Systems
    Software Developer
Basic Information
Gender
Male