Profile cover photo
Profile photo
Optamin Blog
2 followers -
Optamin.com blogunda yazar
Optamin.com blogunda yazar

2 followers
About
Communities and Collections
Posts

Post has attachment
(Bu hikaye 9 yaşında bir kız çocuğu tarafından yazılmıştır.)

Bir zamanlar Neslihan adında küçük bir çocuk dünyaya gelmiş.

Neslihan çok küçük yaşta annesini kaybetmiş. Bu yüzden ona üvey annesi bakarmış.

Neslihan’ın üvey annesi ona çok kötü davranırmış.

Neslihan bazen kendini tutamayıp arka bahçeye kaçar, orada ağlarmış. Toprağa dertlerini döküp onunla konuşurmuş.

Üvey annenin iki de çocuğu varmış.

Günlerden bir gün Neslihan yine kendini tutamayıp arka bahçeye kaçmış.

Orada dertlerini dökerken bir ses duymuş. Aşağı bakmış ve bir de ne görsün! Ona bir gelincik seslenmiyor mu?

Gelincik demiş ki:

– Neden bu kadar üzgünsün?

Neslihan:

– Çünkü üvey annem ve kardeşlerim bana çok kötü davranıyor.

Gelincik:

– Senin ilacını biliyorum.

Neslihan:

– Neymiş o?

Gelincik:

– Bana bak ve gülümse! Dertlerin geçer!

Neslihan’ın o anda yüzünde bir gülümseme oluşmuş. Ve bundan sonra hep mutlu yaşamış.

Üvey annesi ve kardeşleri ona kötü davranmayı bırakmışlar.

SON

Gülümseyen Gelincik yazısı ilk defa optamin.com blogunda yayınlanmıştır.
Photo

Post has attachment
Gençler de Yaşlanacak!

Güvendiğim bir proje nedeniyle işimden ayrıldım ve proje üstünde çalışmak için memlekete döndüm. Haliyle akrabalarımla daha yakınım. Yıllardır uzakta olmam ve iş hayatının koşturması nedeniyle farketmemişim. Dede ve ninelerim yaşlanmış.

Anneannemi 5 yıl önce bir sabah aniden, eşimin dedesini ise geçen sene uzun süren yoğun bakım sonrasında kaybettik.

Hayatta olanlar ise..

Dedemin evindeki halini görüyorum. Daha 2-3 ay öncesine kadar yavaş da olsa kendisi yürüyebilen, zehir gibi bir zihni ve hafızası olan dedem, o kadar çabuk değişti ki… Kendisi dahil olmak üzere hiçbirimiz bunu beklemiyorduk. Bazen çocuklarını dahi tanımıyor. Bana da gün içinde defalarca kim olduğumu soruyor.

Dizlerindeki dermansızlık ve nefes problemi nedeniyle de birinin yardımıyla tuvalete kadar gitmesi 10 dakikayı buluyor. İşini bitirip geri dönmesi ve sürekli yattığı yatağına uzanması ise neredeyse yarım saatlik zorlu bir maraton.

Diğer dedem ise birkaç ay önce bu dedeme göre daha kötü bir durumdaydı. Ya da biz onu öyle görüyorduk. Ama sadece çok zorlandığında baston kullanan, koltuğa otururken ve kalkarken çok rahat hareket eden dedem, yukarıda anlattığım dedemin yanında sanki genç bir delikanlı.. Demek ki kötünün daha kötüsü de var!

Eşimin anneannesi, yaş itibariyle en küçükleri.. Henüz yaşlılığın ciddi sıkıntılarını yaşamıyor. Vücut kimi zaman hastalık kimi zaman da yorgunlukla yaşlandığını hissettirse de o diğerlerine göre 17’lik genç kız gibi.

Ve Babaannem..

Kulağı duymuyor ve çok az konuşuyor. Ben bildim bileli sessiz ve mahcup bir insandı. Ama şimdi günün 20 saati yatan, gün içerisinde kurduğu cümle sayısı ise ancak 50-60’ı bulan biri. Oturmaya çok dayanamadığı gibi oda değiştirmek dışında ayakta durması da mümkün değil. Dedem ve babaannemin dünyaları, yattıkları oda, mutfak ve tuvaletten ibaret. İç dünyalarını, neler hissettiklerini ise bilmiyoruz.

Yaşlanmışlar hem de adam akıllı yaşlanmışlar!

Amcamın yaklaşık 15 sene önce çektiği bir video, içinde olduğum ruh halini derinleştirdi. “Yaşlanmanın” ömrü olanlar için kaçınılmaz son olduğunu ve şimdiki yaşlıların da bir zamanlar sağlıklı ve genç olduklarını bir kez daha hatırlamama neden oldu.

Doksanına merdiven dayamış olan babaannem videoda 75 yaşında. O kadar genç ve o kadar canlı ki. Otururken yerinde duramıyor ve sürekli oturuşunu değiştiriyor. Mutluluğunun yansıması olarak yüzünde muzip bir gülümseme var. Hadi artık çıkalım tren kalkar diyor. Şimdiki haliyle babaannemin trenle yolculuk edeceğini, tren saatinin yaklaştığını bilmesini ve bunu hatırlatmasını düşünmek mümkün değil.

Amcamın zorlamalarına karşın mahcup bir şekilde kameraya ne söyleyeceğini soruyor. Ama mahcubiyeti bile kendinden emin. Sesi berrak, kurduğu cümleler açık. Çocuk, gelin ve torunlarına namaz kılmalarını, oruç tutmalarını öğütlüyor. Geçen yıllarda sürekli söylediği namazla ilgili dizeleri mırıldanıyor yine.

Gençler de yaşlanacak!

75 yaşındaki babaannem ve 90 yaşındaki babaannem iki farklı insan gibi.. Ya onun 50 hatta 30 yaşındaki hali?

Yanındaki dedem de oldukça sağlıklı ve konuşkan. 70’ini aşmış olmalarına rağmen, bir koşu bakkaldan ekmek alıp gelebilecek genç kıvamındalar. Neşeleri bol, keyifleri yerinde. Ama şimdi hayatlarının son demlerinde türlü sıkıntılar yaşayan beden ve akılları istedikleri komutlara cevap vermiyor.

Hayatının büyük çoğunluğunu köyde yaşamış, tarla çapalamış, bağ-bahçe işleriyle uğraşmış olan bu eski topraklar bile yaşlanıyor ve hastalanıyormuş demek ki.

Hayat, ne kadar garip. 3,5 yaşındaki oğlum, aklı erdikçe fazla yemeye başladı. Çünkü bir an önce büyümek istiyor. Büyüyecek ki koltuğa oturduğunda bizim gibi ayakları yere değecek.

İnsanlar hayatlarının ilk yarısında büyümek, ikinci yarısında ise ilk yarısına dönmek istermiş.

Doğuyor, büyüyor, yaşlanıyor ve ölüyoruz. Doğan herşey için kaçınılmaz olan bu son hepimizi bekliyor.

Sen doğduğunda ağlıyordun, herkes gülüyordu. Öyle bir yaşam sür ki sen öldüğünde herkes ağlarken senin yüzünde güller açsın.

Bu söz, öyle güzel öyle anlamlı ki..

Kendi mütevazi çevresinde yaşayan, ailesinin geçimini sağlayan, hırsla kendini heder etmeyen, her daim amacı mutlu olmak ve başkalarını mutlu etmek olan insanlardan olmak dileğiyle.

Unutmayın gençler de yaşlanacak!

Bu hikaye daha önce optamin.com blogunda yayınlanmıştır.
Photo

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Herşeyin ve herkesin bir zamanlar yeni veya genç olduğunu hatırlatmasını diliyorum.

Post has attachment
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded