Profile cover photo
Profile photo
DEOS.CZ, s.r.o.
Czech manufacturer of interior light fittings. We believe luminaires should not only provide the space with illumination, but the light should create the space itself.
Czech manufacturer of interior light fittings. We believe luminaires should not only provide the space with illumination, but the light should create the space itself.
About
Posts

Post has attachment
Různá barva reflektoru a pláště - žádný problém. Naše svítidla si můžete barevně vyladit do posledního detailu na míru vašemu interiéru. U všech našich svítidel si můžete vybrat z různých barev a povrchové úpravy pláště.
Nově je u vybraných typů svítidel možné zvolit také barvu reflektoru. Kromě zlaté, černé a bílé nabízíme na dotaz i odstíny dle RAL.
Pro více info navštivte: www.deos.cz

Stropní S416: http://bit.ly/2sSApwl Vestavná V170: http://bit.ly/2tP3YjD
_

Different colour of reflector and housing is no problem for us - mix and match to create the perfect luminaire for your unique interior. All our luminaires can have different colour and finish of housing for seamless interconnection of light and space. New addition is the option of colourful reflectors for selected types. Available colours are black, white and gold and also RAL on request.
For more info go to: deos-lighting.com

Ceiling S416: http://bit.ly/2tLeQAE
Recessed V170: http://bit.ly/2ugYGiU
Photo
Add a comment...

Post has attachment
L314 je LED svítidlo pro třífázový lištový systém s předřadníkem integrovaným v lištovém adaptéru. Jednoduchý a čistý design a rozšířený způsob montáže na strop i na stěnu a to i horizontálně z něj dělají ideální svítidlo pro široké možnosti použití.
Více o svítidle: http://www.deos.cz/user_data/novinky/pdf/novinka_L314_cz.pdf
-
L314 is a LED light fixture for three-phase feeding tracks and adapter with driver integrated in the tracks. With simple and clean design and multiple moutning options (on the ceiling and the wall - horizontally as well) it is an ideal luminaire for a wide range of applications.
More about the luminaire: http://www.deos.cz/user_data/novinky/pdf/novinka_L314_en.pdf
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Pokud byste si chtěli pochutnat na šálku dobré kávy a jste právě v okolí Bratislavy, navštivte kavárnu Starbucks v AuParku. Najdete zde stylový interiér od 4A Architekti s příjemnou atmosférou, kterou dotváří i naše svítidla.

Pro tento projekt byla použita svítidla do lištového systému, L315 a podhledová svítidla V718.Tato svítidla lze použít k plošnému osvětlení interiéru, ale také pro akcentování jednotlivých předmětů.
Více info o svítidlech: http://www.deos.cz/index.php?lang=cz&zobraz=smerova
-
If you find yourself around Bratislava and fancy a cup of hot coffe visit Starbucks in the AuPark shopping centre. You can enjoy your drink in a stylish interior by 4A Architekti in pleasant atmosphere created by the play of light of our luminaires.

For this project were used spotlights for feeding tracks L315, which are great for accent lighting and recessed round light fittings V170.
For more info about the luminaires visit: http://www.deos.cz/index.php?lang=en&zobraz=smerova
PhotoPhotoPhoto
25.04.17
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Jedno z našich posledních závěsných svítidel je Z804, variabilní závěsné svítidlo složené z centrálního světelného zdroje a přídavných směrových svítidel. Výjimečné je volitelným počtem těchto insertů - mohou být dva, tři nebo čtyři. Uplatní se v prostorách, kde je potřeba obecné i akcentní osvětlení.
Více o svítidle: http://www.deos.cz/download/katalog_2009_2010/deos_cz_579.pdf

One of our recent pendant luminaires is Z804 - variable hanging light  consisting of central light source and additional spotlights. It is unique for optional number of these inserts which can be two, three or four. This luminaire is to be used in areas, where both general and accent lighting is needed.
More about the luminaire: http://www.deos.cz/download/katalog_2009_2010/deos_en_579.pdf
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Příjemnou atmosféru pro nakupování nejen kosmetických výrobků vytváří jemné všeobecné osvětlení doplněné akcentním osvětlením s důrazem na produkty. Takto naše svítidla V191 osvětlují prodejny Yves Rocher.
Díky kardanovému systému rotace a velkému množství výměnných reflektorů jde o oblíbené vestavné směrové svítidlo se širokým spektrem použití.
http://ow.ly/OnA5304cgem


Pleasant atmosphere for shopping of not only cosmetics is created by subtle general lighting complemented by accent lighting with an emphasis on products. This is how our light fixtures V191 illuminate Yves Rocher shops.
This is a popular recessed spotlight thanks to cardan rotation system as well as variety of different reflectors and can be used in a wide range of applications.
http://ow.ly/TxlA304cu3s
PhotoPhotoPhoto
2016-09-15
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Další z našich novinek je závěsné liniové svítidlo Z520.
Díky 3-fázové liště na obou koncích je připojení směrových svítidel velmi snadné. Jednoduše tak nasvítíte celý prostor a pomocí směrových svítidel zdůrazníte i každý detail.
Svítidlo je díky své variabilitě vhodné nejen pro osvětlování autosalonů, ale také do obchodních prostor, kanceláří a dalších světelných projektů.
Více o svítidle: http://ow.ly/rZNQ3031FBs


Presenting another new product: linear pendant luminaire Z520.
Attachment of spotlights is very easy thanks to the 3-phase lighting tracks on both ends of the light fitting. You can easily illuminate entire area and with the use of spotlights also accentuate every single detail.
The luminaire is thanks to its variability suitable not only for illuminating car showrooms but also for business premises, offices and other lighting projects.
More about the luminaire: http://ow.ly/iuFq303BIL4
Photo
Photo
30.08.16
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Víte, že do naší rodiny kruhových svítidel patří i podlahová lampa F604? Jde o první stojanové svítidlo v našem sortimentu. V kombinaci s ostatními kruhovými svítidly vytváří harmonicky sladěný interiér a díky použití bezdotykového spínače je jeho ovládání velmi pohodlné.
http://ow.ly/gvg3303jO6I

Did you know that we have a floor lamp in our family of round light fittings? F604 is the first floor luminaire in our product range. It creates harmonious interior when combined with other round fittings and thanks to the proximity sensor is convenient and easy to use.
http://ow.ly/1Hk8303jOcG
Photo
Photo
22.08.16
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Představujeme vám jednu z našich posledních novinek: závěsné svítidlo Z494. Kardanový systém umožňuje rotaci jednotlivých reflektorů a díky jejich variabilitě je tak svítidlo ideální pro osvětlování nejen obchodních prostorů, ale uplatní se všude tam, kde je potřeba akcentní osvětlení.
Více info na: http://www.deos.cz/download/katalog_2009_2010/deos_cz_581.pdf

We are introducing one of our latest additions to our luminaires: pendant light fixture Z494. Cardan system allows for rotation of individual spotlight reflectors and thanks to their variability is this luminaire perfect not only for lighting commercial premises, but can be used anywhere where there is the need for accent lighting.
For more info see: http://www.deos.cz/download/katalog_2009_2010/deos_en_581.pdf
Photo
Photo
17.08.16
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Historické prostory s vysokými stropy si rozumí s moderními technologiemi, pokud jsou použita svítidla, která respektují atmosféru daného místa. Takto naše zlatá svítidla rozzařují prostory kostela Svatého Bartoloměje v Pardubicích.
Více o svítidle: http://www.deos.cz/download/katalog_2009_2010/deos_cz_585.pdf

Historic interiors with tall ceilings go well together with modern technologies, if used light fittings respect the atmosphere of the place. This is how our gold light fittings light up the interior of Church of St. Bartholomew in Pardubice.
More about the luminaire: http://www.deos.cz/download/katalog_2009_2010/deos_en_585.pdf
PhotoPhotoPhotoPhoto
2016-08-15
4 Photos - View album
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded