Profile cover photo
Profile photo
Radek Jiránek
108 followers
108 followers
About
Posts

Post has attachment

Post has shared content

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Svět Androida
Svět Androida
svetandroida.cz
Add a comment...

Post has attachment

Post has shared content
Největší vizuální rozdíl mezi městy v ČR a Kalifornii: kenofobie (horror vacui).¹ Tj. snaha narvat na každé místečko (reklamní) plochy něco, cokoliv. Doslova je to "strach z prázdného".

Praštilo mě to do očí až teď, kdy jsem přijel do Brna po osmi měsících ve Státech. Nejdřív je to jen takový nejasný (a falešný!) pocit "rozvojové země". Nevíte proč — žebráky na ulicích nevidíte, po silnici nepobíhají toulaví psi ani slepice, děti nejsou ušmudlané a nenatahují k vám ruku, chodníky a fasády nejsou špinavější než třeba v takovém San Franciscu.

Pak vám dojde, že kamkoliv se podíváte je nejméně jedna kenofobní výloha či billboard či korba náklaďáku. Místo jednoduchého nápisu "Potraviny" grafik vyblil na výlohu celý sortiment a pět set slov. Stačí mít jeden takový obchod v zorném úhlu a je vymalováno.

Přitom je to taková škoda. Výjimečně i v Brně najdete místa, na kterých kenofobní grafika není na očích, a hned to vypadá úplně jinak. Taková místa mívají zajímavější atmosféru než většina San Francisca. Jenže to je opravdu výjimka.

Vím, že kenofobie je problém hlavně zadavatelů. Designer by klidně navrhl něco jednoduchého, ale zadavatel chce "využít plochu naplno". Samozřejmě, že ve finále tratí, protože když dáte na plochu 20 různých věcí, tak si nakonec z grafiky nikdo neodnese nic.

Horší je, že se tím obchodník nejen střílí do vlastní nohy, ale ničí atmosféru celé ulici, potažmo městu.

Netuším, co s tím. Možná je prvním krokem dostat kenofobii do českého slovníku, aby si lidé uvědomovali, co je špatně a proč.

_____
[1]: https://en.wikipedia.org/wiki/Horror_vacui
PhotoPhotoPhoto
20.10.16
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded