Profile cover photo
Profile photo
Secution
Secution - bezpieczeństwo biznesu
Secution - bezpieczeństwo biznesu
About
Posts

Post has attachment
Terroryzm zagrożeniem dla ciągłości biznesu

Coraz częściej media podają przykłady incydentów terrorystycznych w Europie. Podobnie jak we Francji tak w Berlinie terroryści użyli ciężarówki i taranowali nią niczego nie spodziewających się przechodniów. W Polsce utrzymuje się pogląd, że my jesteśmy z dala od tych problemów i zagrożenie terrorystyczne jest mało prawdopodobne. Okazało się, że ciężarówka użyta do ataku w Berlinie posiadała polskie tablice rejestracyjne. Oczywiście mogła być przypadkowo porwana z ulicy ze względu na swój postój blisko centrum miasta. Z drugiej strony była załadowana elementami stalowymi, więc była bardzo ciężka, co sprzyjało realizacji planu terrorystycznego. Pewnie to przypadek, ale nie można wykluczyć, że wybór tego a nie innego samochodu został podjęty przez terrorystów wcześniej.

Przy otwartych granicach Polska może stanowić doskonałe zaplecze dla terrorystów. To tu można skorzystać z magazynów, środków transportu i bezpiecznego lokum. Dlaczego Polska może być atrakcyjna jako kryjówka dla terrorystów? Dlatego, że społeczeństwo niechętnie współpracuje z policją, możliwość łatwego zysku skłania często do zgody na nieprzejrzyste interesy, jesteśmy zajęci sporami politycznymi wewnątrz kraju i przez to mało czujni na zagrożenia zewnętrzne.

Jaki to ma lub może mieć wpływ na biznes? Więcej: http://secution.pl/terroryzm-ciaglosc-biznesu/
Add a comment...

Post has attachment
Jak być przygotowanym na nieprzewidywalne?

Kryzysy się zdarzają, nawet codziennie. Podświadomie do nich się przyzwyczajamy i reagujemy instynktownie. Oczywiście nie wszystkie są tak samo niebezpiecznie i zdarzają się tak samo często. Zawsze jednak odrobina przygotowania i wiedzy pomaga. Pozwala też minimalizować straty i pozbyć się stresu, zarówno tego związanego z nieuchronnością wydarzeń nagłych i niekoniecznie dla nas pozytywnych (to przecież jedna z definicji kryzysu), jak i tego, który dopada nas w sytuacji kryzysowej.
Prawie każdy ma w domu apteczkę, rodzice małych dzieci noszą w torbie kilka plastrów w zasadzie z przyzwyczajenia. W większości domów znajdziemy leki przeciwbólowe, a tam, gdzie jeszcze zdarza się wyłączenie energii elektrycznej, w szufladzie w kuchni leży kilka świeczek (oby z zapałkami)...

Więcej: http://secution.pl/byc-przygotowanym/
Add a comment...

Post has attachment
Test książki telefonicznej, czyli mądry Prezes przed szkodą.

Wielu doświadczonych Prezesów uważa, że w kryzysowych sytuacjach pomoże im doświadczenie. W końcu, żeby zostać Prezesem trzeba swoje w życiu przeżyć. Są jednak sytuacje, które w teorii wyglądają zupełnie inaczej, niż kiedy dzieją się naprawdę. Rozbieżność między wyobrażeniem, a rzeczywistością zwykle jest tym większa, im większy stres związany jest z takim wydarzeniem.

Dlatego właśnie opracowałem kiedyś na własny użytek test zapobiegliwości Prezesa. Kiedy mam okazję, pytam, czy Prezes wie, do kogo zadzwonić kiedy ukradną mu teczkę z dokumentami, komputerem i telefonem. Jeśli nie wie – sytuacja jest jasna – jest sporo do zrobienia. Najczęściej jednak słyszę, że oczywiście wie, do szefa IT, który już będzie wiedział, jakie hasła zmienić, jakie konta zablokować i takie tam różne. To dobra i racjonalna odpowiedź, wszak Prezes ma życiowe doświadczenie i wie, że coś takiego może się zdarzyć i nawet zrobił sobie w wolnej chwili wirtualną symulację takiego zdarzenia. Jednak najczęściej wystarczy zadać dodatkowe pytania...

Więcej: http://secution.pl/test-ksiazki-telefonicznej/
Add a comment...

Post has attachment
Kosztowna nieuwaga

Próba kradzieży w stosunku do ludzi sukcesu w biznesie nigdy nie jest przypadkowa. Zainteresowani szukaniem potencjalnej ofiary zawsze będą wybierać tych, którzy pieniądze mają. Należy pamiętać, że próba kradzieży pieniędzy z konta bankowego świadczy o naiwności i małym profesjonalizmie złodziei. Naprawdę niebezpieczne są grupy przestępcze, które aby ukraść poważną sumę pieniędzy realizują plan przygotowany miesiącami. Realizują to w taki sposób, żeby fakt kradzieży ujawnił się dopiero po dłuższym czasie. Przestępcy wykorzystują zabieganie i szablonowe działanie biznesmenów.

Więcej: http://secution.pl/kosztowna-nieuwaga/
Add a comment...

Post has attachment
Lepiej wyjść na głupca, czy kanalię - kryzysowy dylemat Rzecznika

Kilka lat temu w środku nocy obudził mnie telefon. Znajomy głos z jednego z ościennych krajów okazywał oznaki paniki. Pora też była niecodzienna, jak na zwykłą konsultację biznesową, czy przyjacielską pogawędkę. Szybko okazało się, że sytuacja była poważna. Pierwszy poranny samolot na szczęście bez opóźnień dowiózł mnie do siedziby pewnej korporacji, w której puste pudełka po pizzy oznaczały całonocną pracę sporego zespołu...

Więcej: http://secution.pl/kryzysowy-dylemat-rzecznika/
Add a comment...

Post has attachment
Czy to korupcja?

O korupcji mówi się dużo, ale niestety nie idzie to w parze z faktyczną wiedzą na ten temat. Szczególnie w środowisku biznesowym jest szereg powielanych stereotypów. Utwierdzają one „białe kołnierzyki” w przekonaniu, że ich działanie to pozytywna kreatywność i jest daleka od przekroczenia ram prawnych. Więcej: http://secution.pl/czy-to-korupcja/
Add a comment...

Post has attachment
Ochotnik, czyli kto ma być twarzą naszej katastrofy

Reputację buduje się latami, a stracić można ją łatwo w jednej chwili. Stąd konieczność przygotowania się do sytuacji kryzysowej i wcześniejszego ustalenia, kto i jak powinien kontaktować się z mediami. Nie ma bowiem nic gorszego, niż zwlekanie z komentarzem, lub wysyłanie kamerom na pożarcie rzecznika prasowego, który nigdy przed kamerami nie stał, bo jego codzienną pracą jest raczej rozsyłanie wiadomości o nowych produktach do niszowych mediów branżowych.

Więcej: http://secution.pl/ochotnik-twarz-katastrofy/
Add a comment...

Post has attachment
Odpowiedzialność cywilnoprawna menadżerów

Rola menadżera we współczesnym biznesie jest bardzo ważna. Obecnie przyjmuje się, że jednym z najistotniejszych czynników decydujących o sprawnym funkcjonowaniu firmy jest zarządzanie. Zatem wymogi, które stawia się aktualnie menadżerom, są duże. Jak każde stanowisko kierownicze, praca menadżera wiąże się z dużą odpowiedzialnością, nie tylko wobec pracodawcy, lecz niekiedy również w stosunku do kontrahentów firmy. Zakres odpowiedzialności cywilnoprawnej menadżera uzależniony jest od rodzaju stosunku prawnego, jaki łączy go z firmą, którą kieruje, bowiem menadżer może być zarówno pracownikiem, wykonującym swoją funkcję na podstawie umowy o pracę, bądź też zajmować stanowisko prezesa czy członka zarządu w spółce...

Więcej: http://secution.pl/odpowiedzialnosc-cywilnoprawna-menadzerow-spolek/
Add a comment...

Post has attachment
Profilowanie sprawców przestępstw w biznesie

Bezpieczeństwo biznesu polskich firm jest coraz bardziej zagrożone. Problem związany ze zjawiskiem rosnącej przestępczości ekonomicznej staje się uciążliwy dla właścicieli i zarządów firm. Wyższa kadra zarządzająca jest zmuszona do zabezpieczenia swoich przedsiębiorstw przed sytuacjami, które mogą ją uwikłać w przestępstwa nawet nieświadomie. Tym bardziej, że wprowadzane i zapowiadane zmiany w przepisach w zasadniczy sposób zaostrzą kary dla przestępców gospodarczych - w tym także tych podmiotów, które nieświadomie „się nimi staną”.

Jakie kroki należy podjąć? Podstawowymi działaniami w zakresie bezpieczeństwa biznesu są: audyt, szkolenie personelu, wdrożenie rekomendacji po audytowych oraz wszczęcie kontroli. Z tym ostatnim jest jednak pewien problem...

Więcej: http://secution.pl/profilowanie-sprawcow-przestepstw-biznesie/
Add a comment...

Post has attachment
Katastrofa, czyli zwycięstwo medialne

Załóżmy scenariusz, którego nikomu nie życzę, ale który przecież każdemu managerowi może się zdarzyć. Katastrofy się zdarzają, wystarczy włączyć telewizor. Te biznesowe, które znajdują łatwą drogę do mediów bywają dość typowe: katastrofa budowlana, pożar, lub inny przypadek, który będzie wiązał się z nagłą stratą firmowego mienia o znacznej wartości. Jeśli wszystko idzie źle, dodatkowo pojawiają się ofiary wśród pracowników, lub osób postronnych. Możliwa jest również, masowa wada produktu, która staje się niebezpieczna dla użytkowników – zatruta żywność, błąd w produkcji leków, samochody, które przez przypadek nie najlepiej hamują i trzeba je w dużej ilości naprawić, telefony, które wybuchają i wszelkie inne niebezpieczne dla naszych Klientów błędy produkcyjne. Całkiem realne jest również nagłe uwikłanie przedsiębiorstwa, lub jego istotnych pracowników w jakąś aferę gospodarczą, często połączone ze spektakularnie przeprowadzonym aresztowaniem.

We wszystkich takich przypadkach służby prasowe, działy marketingu i agencje współpracujące z przedsiębiorstwem ostro biorą się do pracy starając się minimalizować straty. Naturalną cechą działania w stresie i deficycie czasowym jest wtedy skupienie się na treści przekazu, bez zwracania uwagi na sposób podania treści i podjęcia próby uzyskania również pozytywnego efektu działań antykryzysowych, jeśli jest to możliwe.

Naturą kryzysów jest ich niespodziewane i nagłe występowanie. Warto się jednak przygotować, przewidzieć jakieś ramowe scenariusze, mieć przygotowane schematy działania i wiedzieć, kto ma podejmować decyzje, zachowując przy tym odpowiednią hierarchę służbową, ale też dając ciężko pracującym marketingowcom jakąś alternatywę w przypadku, kiedy do jedynej osoby decyzyjnej nie można się zwyczajnie dodzwonić.

Więcej: http://secution.pl/katastrofa-czyli-zwyciestwo-medialne/
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded