Profile cover photo
Profile photo
רונן בורדובסקי
275 followers -
רופא שיניים - כולכם מוזמנים להיכנס ולגלות דברים על הפה והשיניים שלכם
רופא שיניים - כולכם מוזמנים להיכנס ולגלות דברים על הפה והשיניים שלכם

275 followers
About
רונן's posts

Post has attachment
ד"ר רונן בורדובסקי בערוץ הבריאות מסביר על השתלת שיניים ביום אחד.

Post has attachment
סובלים מדימום בחניכיים, מהן הסיבות ולמה חשוב לטפל?

כולם סובלים מפעם לפעם מדימום בחניכיים, אך אם החניכיים מדממות באופן קבוע כדאי לגשת אל רופא השיניים ולבדוק למה.

דימום בחניכיים הוא סימפטום המחייב בירור, ייתכן והוא מופיע ללא סיבה רצינית, אך ייתכן והוא קשור לבעיה רפואית ואם יש שתלים בפה, תופעת הדימום עלולה להסתיים באובדן השתלים.

דימום קבוע מהחניכיים עלול להצביע על תהליך פתולוגי העובר על החניכיים, זה יכול להיות מדלקת חניכיים הניתנת לטיפול ועד מחלת חניכיים העלולה לגרום לנשירת שיניים ולמחלות ברקמות התומכות בשתלים.

ג'ינג'יביטיס היא דלקת חניכיים הנוצרת מהצטברות של חיידקים בשולי החניכיים. המחלה מתבטאת בשינוי מצב החניכיים, מחניכיים ורודות הן הופכות לחניכיים אדומות, בצקתיות ומדממות.

חניכיים מדמות עלולות לאותת על מחלת הלוקמיה, סרטן הדם. סרטן הדם הוא גידול ממאיר של תאי הדם הלבנים במוח העצם. יש שני סוגים של המחלה, לוקמיה כונית ולוקמיה חריפה. דימום בחניכיים מצביע בדרך כלל על לוקמיה חריפה.

חניכיים מדממות מהוות גם סימן למחלת הסוכרת, מחלה מטבולית המאופיינת בריכוז גבוה של סוכר בדם. יש סימנים שונים למחלת הסוכרת, עודף שתן, תחושת רעב מופרזת, ירידה במשקל וגם דימום מהחניכיים.

חניכיים מדממות מעידות גם על שינויים הורמונאליים העוברים על הגוף כמו בגיל ההתבגרות, בתקופת ההיריון או עקב נטילה של גלולות למניעת היריון.

בכל מקרה שבו אתם רואים דם על הכיור או מברשת השיניים, חשוב להגיע במהירות אל רופא השיניים ולטפל בבעיה.


Post has attachment
• שמונה עובדות מפתיעות על השיניים ועל רופא השיניים


1. בכל שנה מתבצעים בישראל חמש מיליון טיפולי שיניים.

2. תשעים ושבע אחוז מהאוכלוסייה סובלים מבעיית חניכיים כלשהי בשל סיבות שונות כמו תורשה, מתח נפשי או תנאים סביבתיים, אך הגורם המרכזי לבעיות חניכיים הוא הזנחה מתמשכת של בריאות השיניים

3. הגורם המרכזי לריח רע מהפה הוא הצטברות של חיידקים ושאריות מזון בחלל הפה. רק חמישה אחוז מכלל האוכלוסייה סובל מריח רע בפה בשל בעיות בקיבה או בעיות רפואיות שונות בחלל הבטן.

4. עשרים וחמישה אחוז מכלל הישראלים מצחצחים שיניים רק פעם אחת ביום, ארבעה אחוז מהישראלים מצחצחים שיניים רק פעם אחת בשבוע.

5. תשעים ותשעה אחוז מאוכלוסיית העולם סובלים ממחלת העששת בשיניים ברמה כזו או אחרת. בישראל כשישים ושלושה אחוזים מהילדים בישראל סובלים מעששת ולילד ישראלי יש בממוצע שלוש שיניים בפה שנפגעו ממחלת העששת. בין הילדים, מחלת העששת נחשבת למחלה הכרונית הנפוצה ביותר.

6. כרבע מיליון השתלות שיניים מתבצעות בישראל כל שנה. אחוזי ההצלחה של השתלות השיניים בלסת התחתונה גבוהים יותר מאשר אחוזי ההצלחה של השתלת שיניים בלסת העליונה.

7. חמישים ושניים אחוז מעל הישראלים בני שישים ומש ומעלה סובלים מחוסר שיניים מוחלט. ממוצע השיניים הנותרות בפה מעל גיל שישים וחמש הוא עשר שיניים בלבד.

8. בין שלושים לארבעים אחוז מכלל האוכלוסייה העולמית סובלים מחרדה מרופאי השיניים ברמות שונות.

לפרטים נוספים:
טל': 03-528-0876‏
אתר אינטרנט - http://www.drrb.co.il/

#עובדות_על_שיניים #רופא_שיניים #שמונה_עובדות_על_השיניים

Post has attachment
איך תשמרו על הכתרים והשתלים בפה?

השתלת שיניים כרוכה במאמצים נפשיים, פיזיים והוצאה כספית גבוהה. חשוב לדעת כי שאריות מזון, שכבת הפלאק והצטברות אבנית פוגעות גם בשיניים המושתלות ולא רק בשיניים הבריאות.

האבנית היא האויב הגדול של השתלים. כדי להילחם באויב יש להגיע אל השיננית אחת לשלושה חודשים ולבצע ניקוי שיניים יסודי גם בדפנות השתלים והכתרים.

הקפידו לבקר אצל רופא השיניים אחת לשלושה חודשים כדי לוודא שהשתל נקלט בהצלחה בעצם הלסת והוא עמיד ויציב. בכל חצי שנה כדאי לעבור צילום שיניים כדי לוודא שהכתר יושב היטב על גבי השתל ושמסביבו לא מתפתחת דלקת.

דלקות בחניכיים פוגעות בשתלים ועלולים לגרום לכישלון ההשתלה. לא תמיד מרגישים כאבים כאשר יש דלקת חניכיים, ולעתים כאשר הכאבים כבר מופיעים, הנזק הגדול לחניכיים כבר נעשה. ביקור קבוע אצל רופא השיניים ימנע דלקות ויעזור לשמור על מצב השתלים והכתרים בפה.

הימנעו מעישון. העישון גורם לנזקים הבריאותיים רבים ולמחלות קשות , אך גם פוגע בחניכיים. עישון של מספר גדול של סיגריות ביום פוגע באספקת הדם, אינו מאפשר לשיניים ולחניכיים להירפא, עלול לגרום לנסיגת עצם ופוגע הסיכויים של השתל להיקלט בעצם הלסת בהצלחה.

מחקרים רבים שנעשו בתחום מוכיחים כי אצל מעשנים נוסף על החיידקים הטבעיים הנמצאים בחלל הפה, נוספים חיידקים רבים מזן אלים המתיישבים מסביב לשתל ומפרישים רעלנים. הפרשת הרעלנים גורמת להרס העצם סביב השתל ולכישלון ההשתלה.

צרו קשר עם מרפאת השיניים של ד"ר רונן בורדובסקי - 03-5280876


Post has attachment
כתרים לשיניים – על כל שאלה תשובה

כתרים לשיניים הם שחזור של שן המולבש מעל השיניים. הם מיוצרים מסגסוגת זהב או מתכת אחרת ובדרך כלל הם מצופים בשכבת חרסינה כדי להעניק לשן המשוחזרת מראה טבעי. איכות השחזור מבחינת האסתטיקה, החוזק והעמידות נקבע על ידי שני גורמים, החומר שממנו מיוצר הכתר והמקצועיות של הרופא המטפל. ד"ר רונן בורדובסקי צבר ניסיון רב שנים בתחום הכתרים פנינו אליו עם מספר שאלות ואלו התשובות שקיבלנו.


שאלה: מתי מומלץ להרכיב כתר?

תשובה: לכתר יש שני תפקידים. לסיוע בשיקום הפה או להחזרת פונקציה אסתטית למטופלים.

כאשר השיניים בפה נחלשו והן נמצאות במצב פגיע, אך עדיין אפשר לשמר אותן כמו במצבים של עששת מתקדמת, סתימות נרחבות או לאחר טיפול שורש, טיפול שלאחריו נותרת השן עם קירות דקים וחלשים, הכתר יתמוך וישמור על השן.

כאשר נדרשים שינויים בצורה או במנח של השיניים כמו תיקון עקב מנח לקוי, נסיגת חניכיים או בשל פגמים בשן כגון שן סדוקה, שן שבורה או שן בעלת גוון כהה המשפיע לרעה על המראה האסתטי של השיניים.

לאחר טיפולי השתלת שיניים.


שאלה: מהו כתר זמני וכמה זמן אפשר להישאר אתו?

תשובה: כתר זמני הוא כתר שאמור לשמש את המטופל עד שהכתר הקבוע יהיה מוכן. הכתר הזמני, כשמו כן הוא זמני. לא מומלץ להישאר עם הכתר הזמני זמן רב מאחר והוא צובר רובד חיידקי בקלות רבה יותר וגורם לגירוי של החניכיים מסביבו. התאמת השוליים של הכתר הזמני לא מדויקת כמו בכתר הקבוע, ולכן קיימת סכנה של התפתחות מחלת העששת מתחת לשולי הכתר.

שאלה: מהי החשיבות של מקצועיות הרופא ואיכות הכתר?

תשובה: הרכבת כתר מחייבת שילוב של שלושה גורמים, רופא מקצועי ומנוסה, טכנאי שיניים מיומן וכתר איכותי. עבודה לא מקצועית של הרופא כמו השחזה לא מדויקת או אגרסיבית מדי, לקיחת מידות לא מדויקות, חוסר התייחסות לחניכיים הסובבות ועוד עלולה לפגום בכל הרכבת כתר, גם אם יהיה כתר איכותי במיוחד.

כתר איכותי אמור להחזיק זמן רב בפה והוא המפתח לפה מתפקד יפה ובריא. חשוב להתייעץ עם רופא השיניים איזה כתר לבחור, בהתאם לנתונים האישיים ולתקציב.

כתר לקוי עלול לגרום לדלקות בחניכיים, למראה אסתטי לא נעים, לתפקוד לקוי ולנזקים בלתי הפיכים לשן, לחניכיים ולעצם.

http://www.drrb.co.il/services/%D7%9B%D7%AA%D7%A8%D7%99%D7%9D/

Post has attachment

Post has attachment
• רגע לפני עקירת שינים – האם אפשר למנוע את העקירה?

עקירת השיניים היא הליך בלתי הפיך. אומנם בשנים האחרונות יש פתרונות לשחזור השיניים שאבדו, אך אין כמו השן הטבעית. השן היא איבר בגוף כמו כל איבר אחר וכמו שלא היינו מוותרים בקלות על אחת האצבעות, כך צריך להילחם על כל שן ולעשות את כל מה שאפשר כדי למנוע את עקירתה. בניגוד לשיני החלב, בגיל מבוגר כל שן שמאבדים כבר לא תחזור, לכן חשוב להקפיד על הטיפולים ועל הפעולות הבאות כדי למנוע עקירות שיניים.

עקירת שיניים נדרשת כאשר השן היא כבר הרוסה ורקובה ואינה מסוגלת להיאחז בעצם הלסת. כדי לא להגיע למצב זה חשוב לבקר אחת לשנה אצל רופא השיניים כדי לעקוב אחרי בריאות השן, לאתר את הבעיות ולטפל בהם כבר בשלבים הראשונים לפני שכל בעיה קטנה הופכת לבעיה גדולה. טיפולי כמו טיפולי שורש, טיפול בבעיות חניכיים ועוד ימנעו מצבים שבהם תידרשו לעקור את השן.

נאלצתם לעקור את השן? אל תישארו עם שן חסרה, זה לא יפה מבחינה אסתטית ופוגע גם במצב החניכיים. הקפידו להשלים את הטיפול ולשחזר את השיניים. שתלים יהיו החיבור החדש המחבר את הלסת עם המבנה והכתר, ולכן חשוב לבחור שתלים איכותיים שיצליחו להיטמע בתוך עצם הלסת ולהישאר חזקים ויציבים לאורך זמן רב.


Post has attachment
כדאי לדעת, כל השיטות להלבנת שיניים!

כאשר אנו לא מרוצים ממראה השיניים, אנו עושים הכול כדי להסתיר אותן, מחייכים בפה סגור, מכסים ביד את השיניים, מתנהגים לא בטבעיות ועוד. לשיניים לבנות ויפות יש השפעה רבה על הביטחון העצמי, וגם אם גוון השיניים שלכם לא לבן, לא בוהק והשיניים שלכם לא זוהרות יפות, בשנים האחרונות פותחו שיטות מתקדמות להבהרת השיניים. רוצים ליהנות מחיוך כובש לבבות ומשיניים בריאות ויפות, ד"ר רונן בורדובסקי יוכל לעזור לכם.


שלושה דברים שחשוב לדעת עוד לפני הלבנת שיניים

זו עובדה שאי אפשר להתכחש אליה, השיניים משנות את הגוון שלהן. שכבת האימייל החיצוני סופגת לתוכה פיגמנטים המשנים את הצבע הטבעי של השן.

יש משקאות ומזונות המכתימים את השיניים. יין, תה, קפה, רוטב סויה, עגבניות ועוד. אם אתם רוצים לשמור על מראה של שיניים לבנות ויפות, השתדלו להמעיט באכילה ובשתייה של מזונות אלו. גם העישון הוא אחד הגורמים המביא לשינוי גוון השיניים.

רופא מקצועי יערוך מספר בדיקות לפני שהוא מתחיל בתהליך ההלבנה. הוא יבדוק את מצב השינים, את הרקמות הרכות העוטפות את השן, יאבחן את הגורמים שהביאו לשינוי הגוון ובמידת הצורך יבקש מכם גם לבצע צילומי רנטגן. אם יש צורך הוא יפנה אתכם לשיננית כדי להסיר אבנית ולבצע ניקוי שיניים.


שני ערוצים להלבנת שיניים

הלבנת שיניים אצל רופא שיניים יכולה להתבצע באמצעות שני ערוצים, הלבנת שיניים ביתית והלבנת שיניים במרפאה.

בשיטת ההלבנה הביתית לוקח הרופא מטבעים של השיניים באמצעות חומר סיליקון ומעביר אל טכנאי שיניים. הטכנאי יוצר סדים המתאימים באופן מדויק למערכת השיניים של המטופל.

יחד עם הסדים מוסר הרופא למטופל מזרקים שבתוכם יש חומרי הלבנה פעילים. את החומרים מזריקי המטופל אל תוך הסד ומרכיב אותו למשך מספר שעות ביום, בדרך כלל בשעות הלילה. בתום כל מספר שבועות חוזר המטופל אל המרפאה כדי לאפשר לרופא לעקוב אחרי התהליך. את התהליך אפשר להמשיך עד לקבלת הגוון הרצוי.

הלבנת שיניים במרפאה מבוצעת באמצעות קרני לייזר. הרופא מורח על השיניים את חומרי ההלבנה הפעילים וקרני הלייזר מזרזות את התהליך. הלבנת שיניים במרפאה נמשכת בין שעה לשעתיים ומבוצעת באופן חד פעמי. במקרים מיוחדים אפשר לחזור על הפעולה שוב לאחר כשבועיים.

יש משחות שיניים ייעודיות המכילות נוסף לחומרי ההגנה מפני עששת גם חומרים המסוגלים להסיר כתמים מהשיניים. משחות אלו מכילות שני חומרים, חומר מלבין וחומר מיוחד המסייע בליטוש ובמירוק של השן.

http://www.drrb.co.il/Post has attachment
טיפולי חניכיים – איך תדעו אם יש לכם דלקת בחניכיים?

דלקת חניכיים היא אחת המחלות הנפוצות ביותר. נתוני הסטטיסטיקה מלמדים כי למעלה מתשעים וחמש אחוז מהאוכלוסייה סובלים מדלקות חניכיים, אך לא כולם מודעים לבעיה. דלקות חניכיים עלולות לגרום לסיבוכים בריאותיים רבים ובמקרים קיצוניים גם להשפיע על בריאות הלב. אם יש לכם חשש כי גם אתם סובלים מדלקת בחניכיים, צרו קשר עם ד"ר רונן בורדובסקי. ד"ר בורדובסקי ידע לאבחן את המחלה ולטפל בה בדרך היעילה והטובה ביותר.


איך תדעו אם גם אתם סובלים ממחלת חניכיים?

יש מספר סימנים המעידים על מחלת החניכיים.

ריח רע מהפה נוצר בדרך כלל בשל רעב, אך אם גם לאחר האכילה הריח לא נעלם, כנראה שיש לכם דלקת בחניכיים. הריח הרע בפה נוצר בגלל חיידקים שהצטברו מסביב לשיניים והחניכיים, הם מפרישים חומרים המפיצים ריח לא נעים, והם הגורמים העיקריים להיווצרות דלקות בחניכיים.

אם החניכיים שלכם מדממות בעת צחצוח השינים או בעת השימוש בחוט דנטאלי, אפילו ללא כאבים, ייתכן ויש לכם דלקת בחניכיים ועליכם לפנות מיד לרופא השיניים. אם תגלו את הדלקת בשלבים מוקדמים, תוכלו למנוע הידרדרות ונזקים רבים באמצעות טיפול מתאים.

כאבים ונפיחות בחניכיים מעידים על הימצאות של דלקת בשלבים מתקדמים.

דלקות חניכיים – למה זה מסוכן?

מחקרים רבים מוכיחים על קשר בין מחלות חניכים לבין בעיות בריאות בלב. עוד מלמדים המחקרים כי יש קשר בין מחלות רקע כמו סוכרת לא מאוזנת העלולה לגרום לדלקת חמורה ולנפיחות רבה בחניכיים.

דלקות שיניים עלולות להידרדר במהירות. בכל מצב שבו מתעורר חשד להימצאות של דלקת בחניכיים יש לפנות מיד לרופא שיניים. הדלקת עלולה להסלים ולגרום למצבים לא נעימים כמו שיניים מתנדנדות, התזת רוק בזמן הדיבור, שינוי בצליל הדיבור, נסיגת חניכיים, רגישות גבוהה לשינויי טמפרטורה, שינויים בטעם, רגישות למגע בצוואר השן ואפילו לאיבוד שיניים.

איך מטפלים בדלקות חניכיים?

חשוב להגיע למעקב קבוע אצל רופא השיניים, רק כך תוכלו לאתר דלקות חניכיים בשלב ההתחלתי ולמנוע נזקים רבים. אם יש לכם כאבים בשיניים, כנראה שהדלקת כבר בשלב מתקדם.

הטיפול בדלקת החניכים משלב טיפול רפואי ופעולות מניעה של המטופל. בתחילה ימליץ הרופא על טיפול אנטיביוטי כדי למנוע התפתחות נוספת של חיידקים ולבער את הזיהום בפה. השלב הבא יהיה ניקוי מקצועי שיסיר את החומרים הזרים ואת הרקמות החולות ובמקרים קשים ימליץ הרופא על ניתוח חניכיים שיתקן את הנזק שנגרם לרקמות מסביב לשן.

הטיפול הטוב ביותר הוא טיפול מניעתי. יש לבקר אחת לשלושה עד שישה חודשים אצל השיננית להסרת האבנית ולניקוי השיניים ולשמור על היגיינת הפה. רופאי שיניים רבים ממליצים על שימוש במי חיטוי ובמשחת שיניים מתאימה.


Post has attachment
הרמת סינוס - כל מה שצריך לדעת על תהליך ההחלמה

אובדן השיניים בלסת העליונה עלול לגרום לספיגת העצם ולהגדלת הסינוסים. כאשר יש צורך לבצע השתלת שיניים, אם קיימת ספיגת עצם מוגברת החניכיים לא יקלטו את שתל ולא יחזיקו את המבנה המורכב על השתל. הרמת סינוס היא טיפול כירורגי שמטרתו לעבות את העצם בתוך חלל הסינוס כדי שתוכל לקלוט את השתל בצורה הטובה ביותר.

מהם הסיכונים והסיבוכים האפשריים?

הסיכון העיקרי של תהליך הרמת הסינוס הוא קרע בממברנה, במעטפת חלל הסינוס. כאשר הקרע נוצר במהלך הטיפול קיימות שתי אפשרויות, או שהרופא יצליח להתמודד עם הקרע וימשיך בתהליך ההשתלה או שהוא ימתין מספר שבועות עד חודשים להגלדת הקרע ורק אז יחזור שוב על הטיפול.

במקרים נדירים העצם הקיימת לא משתלבת עם החומר הגרמי של השתל ולאזור המושתל לא מגיעה אספקת דם. במקרים כאלו יש להוציא את השתל ולחזור שוב על תהליך ההשתלה.

זיהום הוא סיכון הקיים לאחר כל טיפול כירורגי, אך רופא מקצועי ומיומן ידע לבצע את הטיפול ולמזער עד למינימום את סיכויי הזיהום.

חמישה דברים שכדאי לדעת על תהליך ההחלמה

רוב המטופלים חשים רק אי נעימות קלה לאחר הטיפול.

לאחר הרמת סינוס אין לקנח את האף או להתעטש בעוצמה מאחר ופעולות אלו עלולות לגרום לחומר העצם בשתל לזוז או לשחרר את התפרים. רופאי שיניים רבים נותנים למטופלים מרשם לתרופה נגד התעטשות.

אם יש לכם כאבים, הרופא ייתן לכם מרשם למשככי כאבים.

יש לבצע שטיפות פה עם מי פה מיקרוביאליים כדי למנוע זיהומים.

כשבעה עד עשרה ימים לאחר הטיפול יש לחזור אל המרפאה לביקורת. הרופא יבדוק את האזור, יעריך את מהלך ההחלמה ובמקרים רבים הוא יסיר את התפרים.

לאחר הרמת סינוס יש להמתין מספר חודשים עד אשר החומר הגרמי שהושתל בלסת יתקשה וישתלב בלסת. רק אז אפשר יהיה להמשיך בטיפול ולבצע השתלת שיניים.

מתי יש לפנות בדחיפות אל הרופא?

• נפיחות לאחר הרמת סינוס היא תופעה טבעית, אך במקרים שבהם הנפיחות מחמירה ואינה חולפת כעבור ימיים או שלושה יש לפנות בדחיפות לרופא.

• אם אתם סובלים מכאבים עזים שמתעצמים מיום ליום, פנו מיד לרופא.

• בכל מקרה שבו הדימום לא מפסיק לאחר יומיים.

• אם יש לכם חום גבוה.

• אם התעטשתם בחוזקה ואתם חוששים שהחומר הגרמי זז ממקומו.


Wait while more posts are being loaded