Profile cover photo
Profile photo
Robert Němec
627 followers -
CEO digitální agentury RobertNemec.com. Baví jej digitální marketing (SEO, sociální sítě a sociální média, webová analytika, emailový marketing) a strategický marketing, politika, ekonomie, cestování, jachting, potápění, golf, hudba, tancování a pánská móda.
CEO digitální agentury RobertNemec.com. Baví jej digitální marketing (SEO, sociální sítě a sociální média, webová analytika, emailový marketing) a strategický marketing, politika, ekonomie, cestování, jachting, potápění, golf, hudba, tancování a pánská móda.

627 followers
About
Robert's posts

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
V první části se dozvíte, jak může reklamní agentura okrást klienta, i když po něm agentura nechce dopředu žádné peníze.

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
S kolegy jsme vydali knihu "100 největších chyb v digitálním marketingu a jak se jich vyvarovat".

Můžete si koupit papírové vydání nebo si ji stáhnout jako ebook zdarma.
Photo

Naposledy, když do Evropy přitáhli ve velkém imigranti, nastalo pár století doby temna a místní římská říše se rozpadla.

Nemůžeme to nikomu vyčítat, protože to všechno byli naši předci, kteří sem jako barbaři imigrovali.

Stejně jako jiní dnes, i my jsme byli tehdy nadšeni z toho, jak to tady mlékem a strdím oplývá. Víte, v letech 535 až 536 byla velká zima a úroda mizerná, takže jsme se stali ekonomickými migranty a šli na jih a západ za lepším.

Jo, občas jsme museli trochu pozabíjet nebo vystrnadit původní obyvatelstvo, protože aby v jednom městě mohli žít spokojeně vedle sebe Čech, Němec a Žid, to jsme se učili asi 1 000 let (dejte sunnitům a šiítům ještě pár staletí času, prosím). A navíc, to je přeci evoluce, silnější vyhrává, ne? Takže Avaři: Čau!

Prosím vás, až se nějaký nějaký Frantík bude zase bát polských instalatérů ve Francii, tak mu připomeňte, že Burgundi (jako ti z francouzského Burgundska) přišli z okolí dnešní Varšavy.

Doba to byla krutá. Tak třeba Anglo-saxové (dánsko-germánští vikingové) dobili Anglii, kde tehdy žili vyspělí Keltové (Stonehenge a tak - ale válčení Keltům moc nešlo). Ale o Anglii měli zájem i Normané (vikingové, co se vylodili ve Francii). No, nějaký Vilém připlul k břehům Anglie a ukázal těm druhým vikingům, že když svoji vlast nedokážete ubránit, nemáte na ni právo.

Jasně, Anglo-saxové si mohli stěžovat u Rady bezpečnosti, vlastně sorry, u papeže. Ale historie se neptá, kdo si kde stěžoval.

A jak jsme my barbaři byli vlastně schopni porazit vyspělou římskou říši? Hele, když vy na mne vytáhnete římské právo a já na vás kyj, kdo vyhraje?

Ne, vážně, těch přičin bylo více. Římští politici nejevili zájem o stát a stále si šli po krku. Jako doslova: Za 81 let měl Řím 12 legitimních císařů a nejméně tři samozvance.

Zatímco my barbaři jsme měli hlad a touhu po vítězství a nějakému hrani si na konzuly, prokonzuly, prétory, tribuny, quaestory, ceasary, pretoriany, senátory, tetrarchy a další úředníky jsme vůbec nerozuměli.

Římští občané kašlali na stát a jeho obranu a mysleli si, že když svěří obranu státu naším barbarským žoldnéřům, že je to vážně dobrý nápad. Protože proč by měli umírat jejich chlapečči?

Do vyšších funkcí jsme začali být jmenováni my barbaři. Jenže pak s námi byly problémy, protože jsme nechápali, že existují nějaká neformalni pravidla, zvyky a vize na kterých byl vystavěn Řím.

Ekonomika nestíhala narůstající státní výdaje, a tak začal Řím razit další peníze. Narůstaly sociální dávky a třeba za císaře Aureliána už byly dotace i na chleba, vepřové, sůl a víno. Řepku olejnatou tehdy ještě neznali.

Čím dál tím více Římanů nedělalo reálnou práci a nechali se jako úředníci živit ostatními, hlavně otroky a barbary. Vzhledem k tomu, že investice do vzdělání klesaly, tak si asi nikdo nespočítal, že když je v obyvatelstvu více těch, kteří ze systému berou, než těch, kteří do něj dávají, že to asi časem bouchne.

Byl problém s korupcí nebo s uprchlíky. Třeba roku 378 vypuklo góthské povstání v důsledku nedostatečných kapacit k zabezpečení a uživení velkého množství gótských uprchlíků. Gótové nejprve tvrdili, jak chtějí příjmout kulturu a zásady Říma. Mimochodem, Gótové byli skuteční uprchlíci před Huny.

No, ale pak se ale ukázalo, že tehdy už neefektivní Řím neposílá gótským uprchlíkům dostatek jídla. Říše neměla na obživu uprchlíků peníze a tehdejší administrativa byla nekompetentní a hrabivá.

Gótsti uprchlíci se vzbouřili a v bitvě u Adrianopole dali Římu takovou lekci, že Řím přišel nejen o jádro mobilních záloh východní říše, ale i o velkou část velitelů, včetně samotného císaře. Když nemáte co ztratit, bojujete mnohem brutálněji, než nějaký zhýčkaný Říman.

Zhýčkaného Evropana by také nenapadlo vydat se do tunelu pod La Manche, že?

Provincie se chtěly oddělovat, protože "nebudeme přeci poslouchat Bruss..., vlastně Řím někde daleko..."

Možná i na to myslel Svatopluk I., když svým synům předával tři pruty, řka, že když budou spolu, nic je nezlomí. No, synové se pohádali a do 12 let byl konec Velkomoravské říše...

Tak, snad se ponaučíme z chyb, kteří dělali ty, které jsme porazili...
Wait while more posts are being loaded