Profile

Cover photo
Robert Němec
Works at RobertNemec.com
Attends Stanford University
Lives in San Francisco Bay Area
581 followers|119,590 views
AboutPostsPhotosVideosReviews

Stream

Robert Němec

Shared publicly  - 
 
Naposledy, když do Evropy přitáhli ve velkém imigranti, nastalo pár století doby temna a místní římská říše se rozpadla.

Nemůžeme to nikomu vyčítat, protože to všechno byli naši předci, kteří sem jako barbaři imigrovali.

Stejně jako jiní dnes, i my jsme byli tehdy nadšeni z toho, jak to tady mlékem a strdím oplývá. Víte, v letech 535 až 536 byla velká zima a úroda mizerná, takže jsme se stali ekonomickými migranty a šli na jih a západ za lepším.

Jo, občas jsme museli trochu pozabíjet nebo vystrnadit původní obyvatelstvo, protože aby v jednom městě mohli žít spokojeně vedle sebe Čech, Němec a Žid, to jsme se učili asi 1 000 let (dejte sunnitům a šiítům ještě pár staletí času, prosím). A navíc, to je přeci evoluce, silnější vyhrává, ne? Takže Avaři: Čau!

Prosím vás, až se nějaký nějaký Frantík bude zase bát polských instalatérů ve Francii, tak mu připomeňte, že Burgundi (jako ti z francouzského Burgundska) přišli z okolí dnešní Varšavy.

Doba to byla krutá. Tak třeba Anglo-saxové (dánsko-germánští vikingové) dobili Anglii, kde tehdy žili vyspělí Keltové (Stonehenge a tak - ale válčení Keltům moc nešlo). Ale o Anglii měli zájem i Normané (vikingové, co se vylodili ve Francii). No, nějaký Vilém připlul k břehům Anglie a ukázal těm druhým vikingům, že když svoji vlast nedokážete ubránit, nemáte na ni právo.

Jasně, Anglo-saxové si mohli stěžovat u Rady bezpečnosti, vlastně sorry, u papeže. Ale historie se neptá, kdo si kde stěžoval.

A jak jsme my barbaři byli vlastně schopni porazit vyspělou římskou říši? Hele, když vy na mne vytáhnete římské právo a já na vás kyj, kdo vyhraje?

Ne, vážně, těch přičin bylo více. Římští politici nejevili zájem o stát a stále si šli po krku. Jako doslova: Za 81 let měl Řím 12 legitimních císařů a nejméně tři samozvance.

Zatímco my barbaři jsme měli hlad a touhu po vítězství a nějakému hrani si na konzuly, prokonzuly, prétory, tribuny, quaestory, ceasary, pretoriany, senátory, tetrarchy a další úředníky jsme vůbec nerozuměli.

Římští občané kašlali na stát a jeho obranu a mysleli si, že když svěří obranu státu naším barbarským žoldnéřům, že je to vážně dobrý nápad. Protože proč by měli umírat jejich chlapečči?

Do vyšších funkcí jsme začali být jmenováni my barbaři. Jenže pak s námi byly problémy, protože jsme nechápali, že existují nějaká neformalni pravidla, zvyky a vize na kterých byl vystavěn Řím.

Ekonomika nestíhala narůstající státní výdaje, a tak začal Řím razit další peníze. Narůstaly sociální dávky a třeba za císaře Aureliána už byly dotace i na chleba, vepřové, sůl a víno. Řepku olejnatou tehdy ještě neznali.

Čím dál tím více Římanů nedělalo reálnou práci a nechali se jako úředníci živit ostatními, hlavně otroky a barbary. Vzhledem k tomu, že investice do vzdělání klesaly, tak si asi nikdo nespočítal, že když je v obyvatelstvu více těch, kteří ze systému berou, než těch, kteří do něj dávají, že to asi časem bouchne.

Byl problém s korupcí nebo s uprchlíky. Třeba roku 378 vypuklo góthské povstání v důsledku nedostatečných kapacit k zabezpečení a uživení velkého množství gótských uprchlíků. Gótové nejprve tvrdili, jak chtějí příjmout kulturu a zásady Říma. Mimochodem, Gótové byli skuteční uprchlíci před Huny.

No, ale pak se ale ukázalo, že tehdy už neefektivní Řím neposílá gótským uprchlíkům dostatek jídla. Říše neměla na obživu uprchlíků peníze a tehdejší administrativa byla nekompetentní a hrabivá.

Gótsti uprchlíci se vzbouřili a v bitvě u Adrianopole dali Římu takovou lekci, že Řím přišel nejen o jádro mobilních záloh východní říše, ale i o velkou část velitelů, včetně samotného císaře. Když nemáte co ztratit, bojujete mnohem brutálněji, než nějaký zhýčkaný Říman.

Zhýčkaného Evropana by také nenapadlo vydat se do tunelu pod La Manche, že?

Provincie se chtěly oddělovat, protože "nebudeme přeci poslouchat Bruss..., vlastně Řím někde daleko..."

Možná i na to myslel Svatopluk I., když svým synům předával tři pruty, řka, že když budou spolu, nic je nezlomí. No, synové se pohádali a do 12 let byl konec Velkomoravské říše...

Tak, snad se ponaučíme z chyb, kteří dělali ty, které jsme porazili...
 ·  Translate
1
Add a comment...

Robert Němec

Shared publicly  - 
 
Nikdy si nemyslete, že to, co fungovalo někdy jindy, bude fungovat i dnes.
 ·  Translate
Tweet 3. července 1866 se u Hradce Králové potkaly dvě armády: ta rakousko-saská měla cca 200 000 vojáků, pruská zhruba 220 000 (ale část pruské armády byla zpočátku příliš daleko od bojiště). I když byla vojska zhruba vyrovnaná, byly nakonec ztráty na rakousko-saské straně třikrát vyšší. A to přesto, že kronikáři vyzdvihují osobní statečnost rakouských(...)
1
Add a comment...

Robert Němec

Shared publicly  - 
 
Let Greece go bankrupt, but keep it in the monetary union

If the Greeks and their government do not change their attitude, they will run out of money in a few days or even hours. Then, the EU, its major creditor, will be left with two options for the EU: to send more money to Greece, regardless of what it does, or to let Greece go bankrupt. 

Let’s look at the first option. Giving money to someone who refuses to change his or her behavior is absurd, as it almost certainly will not lead to an improvement in the future. Almost all of us, at one time or another, have been in the position where we needed to borrow money. So we borrow the money we need, a creditor receives his or her interest, and everyone is happy.

But, when your cousin John is constantly borrowing from you without repaying any of his previous debts, it would be quite foolish to continue giving him money. After all, if you will never see your money again, you are not actually lending the money, but giving it. 

What is worse is that your actions are not even instructive. Instead of learning how to manage his debt, John learns that he can come to you whenever he is in need, and you will “loan” (i.e., give) him more money. In reality, you are not offering John mercy and assistance, but, on the contrary, you are preventing him from making improvements to his life. The only way to help John solve his problems is to get him to change his behavior.
 
To return to the EU’s dilemma, the best solution would be to not lend any money to Greece. Certainly, this action would have severe consequences: Greece would not have enough money to pay state salaries (i.e., for the police, army, state doctors, civil servants), or to finance traffic lights or gas for emergency vehicles. In other words, Greece would be bankrupt. 

Although this is a terrifying picture, it is one that Greek voters have chosen for themselves. And we have no right to prevent anyone from disposing freely of his or her own property or country if it does no harm to others.
 
It must also be remembered that the bankruptcy of large entities is not the end of the world. There is a parallel to be found in business. The right to property is inviolable, just like the rule of people. But, when the debtor harms the creditor by failing to pay his or her debt, that debtor is denied rule over his or her possessions – regardless of whether they are a company or a state.

If the Greek state were to go bankrupt, there would need to be an agreement in place that would set out the rule of civil servants (just as in many European countries, when companies go bankrupt, an insolvency administrator is appointed by a court and the creditors). 

I understand that the Greeks may not like surrendering any of their rights over their country, but neither does an entrepreneur who is replaced by an insolvency administrator. 

Anything else would be foolish, because the debtor (Greece) has demonstrated its unwillingness to live up to any of the agreements it has made with its creditors. 
After Greece’s insolvency, a committee of creditors could appoint an administration of civil servants, preferably with the approval of some international court (most likely the European Court of Justice). 

The task of these civil servants would be to guide Greece through a comprehensive set of reforms (more or less like the reorganization of a company that is bankrupt). 

While these reforms might be painful (just as with the reorganization of a company), it might actually benefit the Greek politicians, since the population would most likely be angry with “the EU bureaucrats who rule over our land,” rather than their own politicians. The disadvantage would be, of course, that the politicians would lose a significant share of their decision-making power. 

The advantage for euro-bureaucrats, on the other hand, would be that they could ignore voters’ preferences, because the administration would no longer be dependent on its popularity among voters. The administration would be appointed by creditors, not elected by the people. 

Once the Greek government is able to pay its debts, the euro-bureaucrats could go home. 

All this, however, does not mean that Greece has to leave the Eurozone – a topic of much speculation these days. Detroit did not stop using the dollar when it went bankrupt, just as Greece does not need to leave the euro monetary system in the face of its bankruptcy. Nor does the high interest on some companies’ bonds necessarily impact the whole system.
  
One of the major advantages of the euro is that it is used across a large economic area. The citizens and companies in that area do not have to worry about foreign exchange risk or fees bound to the use of national currencies abroad. With the euro, people don’t need to memorize 19 different currencies in order to compare prices in different countries. 

The scope of the single euro currency makes it much more resistant to speculative attacks, protecting both citizens and companies. Last but not least, it is important that – because of the euro – national banks (or governments) do not have the opportunity to manipulate their currency and thereby threaten their country’s economy. 

So, let Greece go bankrupt. It will help it to become a more prosperous country in the long run. But, there is no reason for Greeks to return to the drachma. These are two separate problems that are being unnecessarily linked to each other. 
1
1
Vilém Danzig's profile photo
Add a comment...

Robert Němec

Shared publicly  - 
 
Končíte školu, nebo máte jeden až dva roky zkušeností? Chcete se stát expertem na digitální marketing v celé jeho šíři? Chcete si vydělat mimořádné peníze? Máte drive? Bavíte se rádi s lidmi? Jste velmi inteligentní?

Pak máme práci pro vás.
 ·  Translate
1
Add a comment...

Robert Němec

Shared publicly  - 
 
Dnes jsem zažil nejhorší přijímací pohovor v životě.

Dostavila se k nám do brněnské kanceláře dokonale vystajlovaná slečna, že hovořila s panem Němcem, že může přijít na pohovor již dnes, místo zítřku. Věděl jsem, že zítra mám nějaké pohovory, ale na pražské pobočce. No, asi došlo k nějakému informačnímu šumu a jedna z pozvaných do Prahy je z Brna, a tak se dostavila do Brna.

To, že "hovořila s panem Němcem", jsem přisuzoval tomu, že hovořila s "+Pavel Šíma z +RobertNemec.com" který má u nás na starosti pohovory, a zapamatovala si jenom "toho Němce".

Věděl jsem ale, že Pavel je dnes v Praze a navíc jsem se mu nemohl dovolat. Rozhodl jsem se tedy, že pohovor tedy udělám sám.

"Na jaké místo se k nám hlásíte?" ptám se jí.

"Obvolávání klientů." Hmm, žádnou takovou pozici nemáme vypsanou. Ale třeba Pavel hledá asistentku.

"Co jste dělala před tím?"

"Doplňování informací na web a obvolávání klientů. Ale moc mi to nešlo."

"Aha, hm."

"Já teď chci dělat jenom nějakou brigádu. Chci odjet v létě na Maltu dělat barmanku. Nebo krupiérku. Zaplatila jsem si teď nějaký pěkně mastný kurz, takže do tří měsíců budu plynule hovořit anglicky."

"Jakou máte vystudovanou školu?"

"Ekonomku."

"ESF, nebo Provozně-ekonomickou fakultu?"

"Ne, střední, tady na Jánské."

"Kdybyste si mohla vybrat jakékoli povolání, úplně dle libosti, jaké by to bylo?" ptám se svoji oblíbenou otázku na pohovory.

"No, já nevím," povídá slečna.

"Úplně cokoli, opravdu si představte, že vás nic neomezuje."

"Fakt nevím. Nevím, co bych chtěla dělat. Ale nějakou hodně vysokou pozici. Abych mohla kibicovat lidi. No, ale hlavně ne telefonovat. To nesnáším."

OK, takže jsem ušetřil Pavlovi 30 minut s pohovorem, říkám si. Ale jak mohl někdo takový projít našim sítem a dostat se na osobní pohovor? Musíme zjistit, kde má ten systém díry.

"Čím se vlastně vaše firma zabývá?" povídá mi.

"Cože?!" zařval jsem v duchu. To jde někdo na pohovor a ani si nezjistí, co ta firma dělá?

"Jsme digitální agentura."

"A jsem tady správně? Je tohle Jakubské náměstí 5?" ptá se.

"Ne, tohle je Jakubské náměstí 4," odpovídám.

"Aha, já jsem na zvonku viděla "Němec", tak jsem zazvonila. Mám jít k panu Němcovi. Nevíte, kde je tady pětka?"

"Asi na druhé straně náměstí. Na téhle straně jsou jenom sudá čísla."

"Hmm, a měli byste pro mne nějakou práci?"
 ·  Translate
68
10
Marek Šabo's profile photoLucia Tóthová's profile photomi jul's profile photoPetr Rulíšek's profile photo
19 comments
 
Na konci mi bylo smutno že se to opravdu může přihodit. Takovým lidem by měli píchat do žil logiku a naučit je číst.
 ·  Translate
Add a comment...

Robert Němec

Shared publicly  - 
 
Můžete mi někdo doporučit nějaký vhodný osobní úkolovník, který funguje podle principů GTD, prosím?

Používám už tři roky Toodledo, ale to jejich UX mě už vážně nebaví.
Potřeboval bych hlavně, aby to bylo multiplatformní (Win/browser, iPad, BlackBerry). Čímž padá OmniFocus a 2 Do. frown emoticon A mělo to umět 2-way-sync s Google Cal.

Zatím zkouším DropTask, Any.do, TimeGT, Todoist, IQTell, Wunderlist a GQueues.
 ·  Translate
1
Miroslav Minařík's profile photo
2 comments
 
GTD používám od té doby, co o tom Petr Mára vypustil zmínku :-) Na iphone je nejlepší Omnifocus ale také něco stojí. To je to co používám. A druhá varianta je Things. Což také něco stojí ale už to nemá takové features jako Omnifocus.
 ·  Translate
Add a comment...
Have him in circles
581 people
Honza V.'s profile photo
Tomáš Nečas's profile photo
Lukáš Nevosád's profile photo
František Mališ's profile photo
Pavel Gabrhelík's profile photo
Abhishek Singh's profile photo
Petr Prucha's profile photo
Upratovacie práce účtovníctvo (Vedenie účtovníctva)'s profile photo
Petr Šnajdr's profile photo

Robert Němec

Shared publicly  - 
 
S kolegy jsme vydali knihu "100 největších chyb v digitálním marketingu a jak se jich vyvarovat".

Můžete si koupit papírové vydání nebo si ji stáhnout jako ebook zdarma.
 ·  Translate
1
Robert Němec's profile photo
 ·  Translate
Add a comment...

Robert Němec

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

Robert Němec

Shared publicly  - 
 
Protože jsem celkem často v Rakousku, říkal jsem si, proč jsme Blanku nenechali postavit Rakušany.

V Rakousku je 119 silničních tunelů delších jak 1 km. Prostě Rakušané dnes sekají tunely jako Baťa cvičky. Tunely jsou technologicky na výši. Tuhle jsem jel vlakem dlouhým tunelem (tak 10 km) a i v půli jsem si vesele streamoval YouTube (musí tam mít nějaké převaděče, protože normálně signál tak daleko nedosáhne).

Protože se většina tunelu staví v Alpách, tak by jim asi taky docvaklo, že shora dolů poteče nějaká voda a je zapotřebí tomu přizpůsobit kabely.

Ale hlavně: mají know-how, jak stavět rychle a levně.

Pro představu: Blanka má 6,4 km a staví se 9 let. Cena bude cca 43 mld. Kč.

Arlberg Road Tunnel měří 14 km, zahrnuje dálnici, stavěl se 4,5 roku a stal v přepočtu na dnešní peníze 300 milionů eur (nějakých 8,4 mld. Kč). Vzhledem k tomu, že se technologie od roku 1978, kdy byl otevřen, trochu vylepšily, troufnu si tvrdit, že by dnes dali Rakušáci Blanku tak za dva roky.

(Mimochodem dnes staví Rakušáci 55 km dlouhý Brennerský tunel v super těžkém prostředí za nějakých v přepočtu - po zdražení eura - 168 mld. Kč. Hotové to má být během 19 let. Kdybychom to převedli na Blanku, tak by Blanka musela stát 19,5 mld. Kč (místo 43!) a byla by hotova během 2,2 let (místo 9!). A jak říkám, jsou to super těžké Alpy, žádná pohodová půda v Praze.).

Bohužel ono nemá cenu podporovat místní firmy, nemají-li know-how. A Češi často nemají know-how.

Pamatuji si, jak si mi marketingová pracovnice jedné české firmy produkující žampiony stěžovala, že Poláci mají know-how, které jim umožňuje dělat sklizeň dvakrát ročně. Ale ta česká firma to neumí, takže jsou pak dražší.

No, nemá cenu si stěžovat. Mám-li stejnou cílovou skupinu jako ta polská firma, musím masivně investovat do invencí, zlepšit marketing, koupit to know-how nebo se stáhnout z trhu. Plakat nemá cenu.
Navíc tady platí i mezinárodní dělba práce. Jsou-li Rakušané dobří v hloubení tunelů (když to někdo dělá po 120., tak už prostě ví, jak na to; kdežto české firmy se nemají kde to naučit), tak ať nám hloubi tunely.

Nám sice pokrachují nějaké stavební firmy, ale aspoň Češi budou moci dělat to, v čem mohou konkurovat na mezinárodním trhu.

A mimochodem, až příště zaplatíme Rakušanům za Blanku 10 miliard (nebo klidně i 20), tak nám zbude nějakých 33 miliard. Ty můžeme vložit do nějakého venture fondu. A 33 miliard je už taková částka, že se pražská start-upová scéna rázem dostane na úroveň Berlína i Londýna?

Tak chcete, aby nám tady vládla partička všehoschopných nebo neschopných politiků, nebo být na úrovni Londýna a Berlína?
 ·  Translate
4
1
Josef Jelen's profile photo
 
Tady už nejde o to Blanku otevřít,ale vytřískat z to ještě nějakou tu miliardu.
Já bych si od těch našich tunelářů nenechal zakopat ani zemnící drát od domu.
 ·  Translate
Add a comment...

Robert Němec

Shared publicly  - 
 
Přijde mi, že typický ekonom je, s prominutím, pako, které se jen stále něčemu diví - a navíc danou věc vysvětluje úplně blbě.

Nyní se třeba ekonomové diví, že nejsme v deflaci. Přitom se stačilo dívat na vývoj kurzu koruny vůči dolaru, euru a franku. Ze zahraničí se přitom dováží extrémně mnoho věcí (včetně polotovarů, oblečení, aut, potravin, léků atd.). Takže je jasné, že když jde koruna ke dnu (meziročně vůči dolaru o cca 21 %), tak jdou ceny nahoru.

A není to tak, že "by lidé utráceli více, protože očekávají zářnou budoucnost", jak se nám snaží ekonomové namluvit. Lidé jsou často nuceni utrácet více, protože nemají jinou možnost.

Když se váš švýcarský lék prodával před nedávnem za 100 Kč a nyní je za 130 Kč, tak neplatíte o 30 % více jenom proto, abyste potěšili guvernéra ČNB. Prostě nemáte jinou možnost.
 ·  Translate
4
Add a comment...

Robert Němec

Shared publicly  - 
 
Češi nadávají na školy, že jim nic nedávají do praxe, protože většina studovala jenom na českých školách. Ale to, že to někde dělají špatně, neznamená, že to jinde nemohou dělat lépe. Naopak jinde se naučíte tolik, že bez toho si v praxi ani neškrtnete.

Ani v průběhu Erasma většinou nepřičichnete ke kvalitnímu vzdělání pro praxi - protože to je dnes hlavně v USA, UK a Asii. Číňané ostatně vyvinuli hodnocení ARWU, aby mohli po svých univerzitách "dupat", zda jsou na úrovni těch amerických - a jdou nahoru.

Školní vzdělání je důležité i proto, protože se učíme to, na co přišli ostatní. Jinak by každý z nás musel znovu vynalézat kolo.

Ve čtyřicetistránkovém programu nové Evropské komise není o univerzitách ani slovo!

"Education" se zmiňuje jenom v obecné větě "The focus of this additional investment should be in infrastructure, notably broadband and energy networks as well as transport infrastructure in industrial centres; education, research and innovation; and renewable energy."

Takže výzkum bude v USA, továrny v Asii - a na Evropu zbude co?
 ·  Translate
1
Add a comment...
People
Have him in circles
581 people
Honza V.'s profile photo
Tomáš Nečas's profile photo
Lukáš Nevosád's profile photo
František Mališ's profile photo
Pavel Gabrhelík's profile photo
Abhishek Singh's profile photo
Petr Prucha's profile photo
Upratovacie práce účtovníctvo (Vedenie účtovníctva)'s profile photo
Petr Šnajdr's profile photo
Work
Occupation
CEO of a digital marketing agency, marketing expert
Employment
 • RobertNemec.com
  CEO, 2001 - present
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
San Francisco Bay Area
Previously
Brno
Contact Information
Work
Phone
608 888 310
Email
Story
Tagline
CEO digitální agentury RobertNemec.com. Baví jej digitální marketing (SEO, sociální sítě a sociální média, webová analytika, emailový marketing) a strategický marketing, politika, ekonomie, cestování, jachting, potápění, golf, hudba, tancování a pánská móda.
Introduction
Robert Nemec is a CEO of RobertNemec.com, a full service digital marketing agency based in Prague, Czech Republic since 2001. He teaches web analytics at the Masaryk University in Brno since 2010.

Like a marketing expert he is passionate in search engine optimization and other areas of internet and digital marketing. He provides training in SEO, web analytics, social media and online marketing. He speech at conferences regularly, is mentioned 70+ in the news and many TV appearances. 

Robert Němec je ředitel internetové reklamní agentury RobertNemec.com a expert na marketing. Od roku 2010 také vyučuje webovou analytiku na Masarykově univerzitě. 

Zajímá-li vás internetový marketing (SEO, PPC, sociální sítě/sociální média, digitální analytika, e-mailový marketing, UX atd.), sledujte prosím spíše firemní profil agentury RobertNemec.com na Google+.

Zajímá se také o pánskou módu, o které píše na Elegantně.cz.

Tento úvod je ukázkou, jak funguje link-building a a další sociální signály na Google+. :-)
Bragging rights
Survived Yale University :-)
Education
 • Stanford University
  2014 - present
 • Yale University
  Business Seminar, 2012 - 2012
 • Masaryk University
  Psychologie, 1998 - 2003
 • Masaryk University
  Politologie, 1998 - 2007
Basic Information
Gender
Male
Birthday
April 23
Relationship
Single
Other names
Robert Nemec
Amazing place.
Public - a year ago
reviewed a year ago
Objevil jsem jí naprosto náhodou - a jsem z ní nadšený. Nejlepší kavárna v okolí 100 km - a možná i více. Káva vynikající a nádherná, dorty, pečené paní kavárníkovou, přelahodné. Rozhodně doporučuji. Zavírají ale již v 19.00.
Public - 2 years ago
reviewed 2 years ago
2 reviews
Map
Map
Map