Profile cover photo
Profile photo
شبکه پزشکی ایران
1,482 followers -
سلامتی و تندرستی
سلامتی و تندرستی

1,482 followers
About
Posts

Post has attachment
جزئیات آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی 92
http://measurement.iranmedical.net/www-sanjeshp-ir-92-arshad.html
زمان توزیع کارت آزمون کارشناسی ارشد 
زمان انتخاب محل تحصیل / دانشگاه
ویرایش اطلاعات ، زمان برگزاری و ...
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
امروز بر کدام پله قدم گذاشتید؟
Photo
Add a comment...

Post has shared content

Post has shared content
Add a comment...

Post has shared content
Add a comment...

Post has shared content
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

حاملگی ناخواسته
حاملگی های ناخواسته یکی از مشکلات بهداشتی و اجتمــاعـــــی می باشد، به طوری که هر ساله حدود 200 میلیون حاملگی در سراسر جهان روی می دهد که تقریبا یک سوم آنها ناخواسته است.از این تعداد حدود 50 میلیون مورد از حاملگی های ناخواسته منجر به سقط می شود که 20 میلیون از این سقط ها غیر بهداشتی و خطرناک است.

13 درصد کل مرگ مادران به دلیل عوارض حاملگی در سراسر جهان به علت سقـــط غیرایمـــــن روی می دهد.وسالانه صدها هزار معلولیت و ناتوانی برای مادران که از خطر مرگ نجـــات یافته اند پیش می آید.در کشور ما نیز علی رغم دسترسی آسان به مسایل پیشگیری از حاملگی هر ساله دهها هزار حاملگـــی ناخواسته اتفــاق می افتد.

علل حاملگی های ناخواسته:
حاملگی های ناخواسته به دلایل مختلف پیش می آیند ولی علت عمـده آن عدم استفاده از وسایل پیشگیری و یا مصرف نادرست و شکست این روش هاست.انتظارات اجتماعی و فشارهایی که تعیین کننده نیاز زنان است موجب می شود زنان نتوانند به تنهایی از حاملگی های ناخواسته جلوگیری کنند.

تحریم های  اجتماعی، نابرابری بین حقوق اجتماعی زن و مرد، مخالفت همسران، عدم دسترسی به روش های متنوع پیشگیری از بارداری، استفاده کم مردان از وسایل پیشگیری از حاملگی موجبات عدم امکان استفاده صحیح از وسایـل پیشگیری را فراهم می کند.

برنامه ریزی ناکافی، کم رنگ بودن نقش مشاوره؛ گاهی سبب می شود که روش های توصیه شده با شرایط فرد سازگاری نداشته و موجب عدم استفاده از روش ها گردد.با توجه به اهمیت بهداشتی حاملگی های ناخواسته نکات زیر باید مـــــــورد توجه برنامه ریزان و ارایه دهندگان خدمات تنظیم خانواده قرار گیرد:

روش طبیعی از جمله روش هایی است که به خصوص در شهرها بسیار رایج بوده و در مجموع حدود 18 درصد از زوج ها برای جلوگیری از حاملگی از این روش استفاده می کنند، لازم است با مشاوره و راهنمایی این خیلی سخت است که بفهمیم آمار دقیق بارداری های ناخواسته کشور چقدر است زیرا اولا دسترسی به همه افرادی که بارداری ناخواسته داشتند سخت است و ما نمی توانیم از آنها بپرسیم آیا این بارداری اتفاق افتاده، خواسته بوده یا ناخواسته؟! (برخی از آنها با سقط، به بارداری خاتمه داده اند.)....

علاوه بر این به دلیل فرهنگ ما به ویژه هرچه از ماه های بارداری می گذرد، مادران و خانواده ها سعی می کنند بارداری را خواسته تلقی کرده و آن را بپذیرند. مهم ترین مساله ای که به ما کمک کند تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم دانستن دلیل های به وجود آمدن بارداری های ناخواسته است . معمولا دلایل ذیل علل اصلی بارداری ناخواسته می باشند:

• دلایل مربوط به روش جلوگیری
• دلایل مربوط به افراد استفاده کننده
• دلایل مربوط به شوهر
• دلایل مربوط به هزینه

مردم ما با وارد دانستن برخی ایرادها به روش های پیشگیری از بارداری سعی می کنند آن روش را مطرود اعلام کنند. مثلا می گویند قرص سرطان می آورد، اعصابم را به هم می ریزد، با آی یودی دچار عفونت می شوم و... اگر دلیل اصلی در این مورد باشد به راحتی می توان با افزایش اطلاعات مردم این مشکل را حل کرده و باورهای غلط را از ذهن آنها پاک کرد.

اگر استفاده کننده از روش اطلاعات نداشته باشد معمولا روش را درست استفاده نمی کند. بعضی ها می گویند چون در روز خاصی از سیکل قاعدگی ام هستم احتمال باردار شدن وجود ندارد و برای همین هیچ روشی لازم نیست.بعضی از آقایان استفاده از روش مردانه را نمی پسندند و عنوان می کنند که لذت جنسی یا سیکل جنسی آنها دچار اختلال می شود.

عوارض بارداری ناخواسته:
در واقع عدم جلوگيري از زايمان‌هاي مكرر و بدون برنامه‌ريزي، بدون ترديد علاوه بر مادران، مرگ و مير و آسيب‌هاي وارده به كودكان را نيز افزايش مي‌دهد  تحقيقات نشان مي‌دهد كه حاملگي ناخواستـه با افزايش سقط جنين غير بهداشتـي، زايمـان زودرس، وزن كـم موقـع تولـد همـراه است .زنان مبتلا به این بحران , به علت داشتن احساسات و عواطف ناخوشایند طی دوران بارداری , در معرض بروز علائم فشار خون و خطر افزایش بروز سقط جنین ,زایمان زودرس و تولد نوزادان کم وزن در مقایسه با زنان دارای حاملگی خواسته قرار می گیرند.

همچنین از مراجعه به مراکز بهداشتی جهت دریافت خدمات مورد نیاز جهت پی گیری سلامت خود و جنین , کوتاهی نموده و موجب خطرات بالقوه نظیر افزایش فشار خون حاملگی , دیابت و غیره می شوند که ممکن است تهدیدی جدی برای سلامت مادر و جنین به حساب آیند که به موقع  شناسایی و پیشگیری نشوند. در کشور ما سالیانه هشتادهزار مورد از پانصد هزار مورد حاملگی ناخواسته به سقط جنین منجر می گردد, به عبارت دیگر روزانه 221 مورد سقط عمدی اتفاق می افتد .

علاوه بر این عوارض دیگری مانند کم خونی به علت خونریزی, افزایش احتمال سقط در بارداری های بعدی و عوارض روانی و عفونی ایجاد می کند به طور معمول رنجی که مادر در طی وضع حمل بر اثر حاملگی ناخواسته تحمل می کند بسیار سخت است واین افسردگی وناراحتی اثر بدی برروی جنین خواهد گذاشت.حاملگیهای ناخواسته علاوه بر اثرات شخصی اثرات اجتماعی زیادی خواهند داشت وآن شامل افزایش جمعیت واثرات نامناسبی که روی فراهم کردن تسهیلات کافی برای این جمعيت اضافی است می باشد. افزایش جمعیت بدون برنامه ریزی باعث اختلال در برنامه های مختلف جهانی خواهد شد.

حاملگیهای ناخواسته مراقبتهای دوران بارداری را هم تحت تاثیر خود قرار خواهد دادوبا کاهش مراقبتهاسطح مشکلات وآمارآنهابه شدت بالاخواهدرفت وجان مادروجنین راتحت تاثیر خود قرارخواهدداد. عوامل مختلف سنی,جنسی,تحصیلات ومحل زندگی والدین میتوانند عوامل موثری درحاملگیهای ناخواسته باشند.پس بهتر است با كار روي اين موضوع مهم قبل ازبيشتر شدن عوارض آن جلوي اين عامل گرفته شود.

كشورهاي مختلف با فرهنگ سازي وترويج روشهاي جلوگيري از بارداري وبالا بردن اطلاعات مردمي درمورد عوارض حاملگيهاي ناخواسته واستفاده بيشتر از لوازم جلوگيري از بارداري كه احتمال حامله شدن در آنها كمترباشد ميتواند راههاي پيشگيري از چنين مشكلي باشند ‌استفاده صحیح زوج ها از وسایل پیشگیری از حاملگی که از اهمیت خاصــــی برخوردار می باشد.بالا بردن سطح آگاهی و مهارت کارکنان بهداشتی در زمینه راهنمایی و مشاوره صحیح با زوج ها.

بهبود درصد استفاده کنندگان از روش های پیشگیری به منظور:
1 ـ افزایــش پوشش روش هایی که فرد مصرف کننده در آن دخالت ندارند، مثل روش های توبکتومی، وازکتومی،آمپولهای تزریقی و دستگاه داخل رحمی
2 ـ کاهــش مصــرف روش هایی که با دخالت فرد مصرف کننده میزان شکست آن افزایش می یابد، مانند انواع قرص ها
3 ـ کاهش مصـــرف روش هایی که شکست بالایی دارند، مثل کاندوم و روش طبیعی.

توجــــه خاص به خانم های 15 تا 49 ساله ای که دارای یکی از شرایط ذیل باشند و تشویق آنان جهت استفاده از روش های پیشگیری از حاملگی:
الف-  خانم های 15 تا 49 ساله همسرداری که حاملگی اخیرشان ناخواسته بوده و قبل از حاملگی اخیر از هیچ روش پیشگیری از بارداری استفاده نکرده بودند.
ب-خانم های 15 تا 49 ساله همسرداری که در حال حاضر فرزند نمی خواهند و علی رغم این مسأله از هیچ روش پیشگیری استفــــاده نمی کنند.

بدین ترتیب می توان امیدوار بود که با آموزش های وسیع و همه جانبه، به خصوص آموزش کارکنان شاغل در برنامه و توجه خاص به مسأله مشاوره، کیفیت برنامه ها اصلاح شود تا هم استقبال و اعتماد مردم به برنامه تنظیم خانواده افزایش یابد و هم میزان های باروری کشوری بهبود پذیرد. نکته پایانی این که به دلیل جوان بودن جمعیت بایستی همواره نگران بالا رفتن موالید کشور در سال های آینده باشیم و باید با در نظر گرفتن شؤون فرهنگی ، مسایل مربوط به جمعیت و روش های تنظیم خانواده به سطوح مدارس و قبل از ازدواج آموزش داده شود تا این نگرانی کاهش یابد.
Wait while more posts are being loaded