Profile cover photo
Profile photo
Donatas Dambrauskas
1,086 followers
1,086 followers
About
Posts

Post has attachment
Free magic į dešinę

#miestozenklai Palanga
Photo

Palanga pagaliau bando tapti geru kurortu

Vytauto gatvėje iš automobilių atėmė vieną juostą ir atidavė dviratininkams

#suoliukonaujienos

Besėdint ant suoliuko šalia vaikų žaidimo aikštelės, kartais tenka ne tik tapšnofoną pabrowsinti, bet ir pabendrauti su įdomiais žmonėmis. Šį kartą su meilės imigrantu suomiu. Pokalbis prasidėjo nuo fino pasiguodimo apie lietuvių kalbos sudėtingumą. “Štai mano dukra” - angliškai prisipažino - “ne tik be vargo jau vertėjauja mamai iš suomių į lietuvių, nors mama irgi puikiai šneka suomiškai, bet jau gaudosi ir švediškai, nes mano giminėje yra švedakalbių”. Pritariau, kad geriausias, neskausmingiausias ir produktyviausias laikas mokytis kalbų - vaikystė. Dar sužinojau, kad Suomijoje pabaigus mokyklą galima rinktis kokia kalba, suomių ar švedų, norėsi tęsti studijas. Tad suomiams švedų kalba yra no problem. Mano pašnekovas taip ir pasielgė, baigęs mokyklą suomiškai, studijavo jau švediškai.

Vėliau nuo kalbų peršokom prie geopolitinių reikalų. 99,9 procentai (tokį skaičių įvardijo suoliuko kaimynas) suomių nepalaiko Rusijos rusijos politikos Ukrainos atžvilgiu. Suomiai vis rimčiau svarstys apie NATO, kai pasitrauks senoji politikų karta (pasirodo jie taip pat to laukia), kuri turi savo savotišką požiūrį į rytų kaimynę. Pasibaisėjo verslo ypatumais su rusais. “Jais negali tikėti, kol sąskaitoje nepamatai pinigų” ir prisiminė tautosakoje sklandantį (turbūt nuo Žiemos karo laikų?) posakį “Rusas ir pačirškintas keptuvėje su aliejumi liks rusu” (dabar pagalvojau, kad nereikia stengtis jų traukti iš tos šūdų krūvos, kurioje jie gyvena, juk tai jų natūrali aplinka. Tik negerai, kad reguliariai savo išskyromis ir kaimynus aptaško)

Na ir išgirdau vieną faktą apie šiaurietišką shitty government . Atominė elektrinė turėjo būti atidaryta 2007 metais, o ją vis dar tebestato. Va taip

Post has attachment
Nacių mitingas Niujorko Madison Square Garden arenoje. 1939

#istorinis_kadras
Photo

Post has attachment
Euroskeptikų palaikymas Europoje

Įdomu, kodėl Vengrijos valdžia neorganizuoja referendumo ir išstojimo iš ES? Turiu tik vieną paaiškinimą. ES parama kažką maloniai šildo valdžioje

#dienos_žemėlapis
Photo

Post has attachment
Kareiviui, sėdinčiam ant tanko, čekė šaukia "Ivanai, varyk namo!" 1968 rugpjūčio 26 Praha

#istorinis_kadras
Photo

Post has attachment
Kaip dažnai pornhub svetainėje atskirų valstybių vartotojai paieškoje naudojo žodį "pamotė"

Dažniausiai kažko egzotiško ieškojo amerikiečiai, australai, švedai ir graikai

#dienos_žemėlapis
Photo

Post has attachment
Photo

Post has shared content
Puiki iniciatyva virsta realybe
Kompiuteriukai vaikams!

Niekaip nebespėju palaikyti gyvybės savo Google+ paskyroje anei net perkopijuot tekstų nesugebu. Bet apie jį vis primena, kas patagina mane, pvz. +Skirmantas Tumelis, po +Aurelijus Katkevičius pasidalijimu apie kompiuteriukus.

Ūmai susipratau, kad Google+iusui nieko apie kompiuteriukus nepasakojau, už ką +Dainius G. pyktelėjo, nes greitas surašymas atrodė kaip atsikalbinėjimas.

Taigi papasakosiu ekstensyviai dabar, jums ir paskui dar perkelsiu į blog'ą (mano blog'as dabar medium'e).

Už kompiuteriukus reikia padėkoti Ramūnui Karbauskiui. Mat būtent jo sumanymas padovanoti visiems vaikams įžiebė diskusijas ir toks jau dabar nebestudentas Kristijonas Leipus feisbuko komentaruose sako, o davai gal po Raspberry PI Zero kompiuteriuką visiems jiems? Gera mintis. Bet niekur jinai toliau nekeliauja, kol aš jos vieną šeštadienio rytą sėdėdamas kavinėje neprisimenu. Tada surašau gražiai ir išplėtoju.

Tai padalinti vaikams programuojamus mini kompiuterius Raspberry PI. Kartu paruošti medžiagą, kuri būtų skirta švietimui — išmokti su tais kompiuteriais dirbti, programuoti bei išmokti su jais mokyti. Ant kiek tai yra nuostabu aš net sunkiai suvokiu. Tai būtų realus stiprūs spyris inovacijoms į priekį, kuris kainuotų maždaug 3% KTU Santakos slėnio ir 100% garantuotų jo perpildymą po 10 metų. Tai būtų smulkmena kelių didesnių kompanijų rinkodaros biudžete. Bet kartu tai būtų realus paskatinimas mokytis programuoti ir drąsiai žengti į naujojo pasaulio iššūkius. Tai užpildytų regionų bibliotekas, vaikai dar daugiau rastų veiklos mokyklose.
Ką jie sukurtų? Nuo nieko iki kažko. Bet tai visai nesvarbu — jie susipažintų, pradėtų domėtis, regos ir įgudžių laukas pasipildytų nauja sritimi. Turėtume viltį neprapulti ketvirtosios industrinės revoliucijos aušroje.

Mintis labai daug kam patinka, tad prieš kalėdas susirenkame Mažvydo bibliotekoje su visais šį projektą palaikančiais, spontaniškai susiformuoja projekto komanda, apsitariam už prieš, pratransliuojam ir pradedam daryt.

Key klausimas tame - kokį kompiuteriuką išsirinkti? Darom atranką vieninteliu man žinomu būdu - hackatonu. Susitempiam krūvą įvairių kompiuteriukų ir hackinam. Raspberry PI Zero atkrenta gan greitai nes ką benorėtum su juo padaryt, praktiškai iškart turėsi lituot. Plius nors jis pats pigus, bet vien miniHDMI <-> HDMI adapteris jau stukteli kainą, ką jau bekalbėt apie visą kitą. Raspberry 3 atkrenta nes tiesiog per sudėtingas. Ką vaikas su juo veiks - instaliuos linuxą dvi valandas? Dar atkrenta banana, codebug, makeymakey. Lieka Arduino UNO versus micro:bit. Pasirenkam pastarąjį dėl kelių priežasčių. Pradėti su juo daryti ką nors yra super paprasta, nes jis būtent tam ir projektuotas - greitai pradžiai, kaip dėvimas, lengvai programuojamas įrenginukas. Ne paskutinę rolę žaidžia ir tai, kad yra micro:bit foundation, remiamas BBC ir jie panašų projektą daro Didžiojoje Britanijoje. Ten viso išdalinta apie 1 mln. įrenginukų, vaikai su jais kuria ir yra labai patenkinti http://www.bbc.co.uk/mediacentre/latestnews/2017/microbit-first-year

Kaip pagrindinį trūkumą tuomet identifikuojam tai, kad micro:bitas nesijungia su scratchu. Beeet, nuo šios vasaros - trūkumas pašalintas, jungiasi pilnai.
http://it.lrytas.lt/ismanyk/2017/02/06/news/nuspresta-koki-mikrokompiuteri-gaus-kiekvienas-lietuvos-vaikas-647602/

Apsisprendus ką kiekvienas vaikas gaus toliau gryninam sąvokas.
Kiekvienas vaikas patampa kiekvienu penktoku, mat jie jau turi informatiką, tad ir informatikos mokytoją. Taip pat technologijų pamokas, kur nuo šiol galės ne tik kiaušinius tekint ir varžtus sriegt, bet ir pakonstruoti elektronikos.

Padarom pilotinį projektą - paprašom tiesiog nupirkti kompiuteriukų, duoti juos mums, surenkame penkias klases, kurios nori tai išbandyti. Visaginas, Alytus, Vilnius, Kazlų Rūda ir Molėtai. Siunčiame jiem surinktus kompiuteriukus su vienu lapu informacijos - kas čia yra, ką su tuo daryt + 3 pamokėlės.

Daugiau nieko nepasakojam, nes mums patiems įdomu, ką vaikai su tuo padarys. Žinot čia yra esmė ir labai dažnai nucrashina protus. Vaikai yra geresni ir kūrybiškesni už mus. Jiems reikia duoti atsakomybę, juos reikia skatinti, o mokytojai turi netrukdyti, kai gali ir sugeba - turi padėti. Tada pamatome labai įdomių rezultatų. Bet iškart atsakau - mokytojo vaidmuo taip pat gali ir turi būti labai svarbus. Tam organizuosime mokytojų mokymus su Leidykla Šviesa.

Davę jiems mėnesį laiko, atidarom savivaldybėje 6 darbo vietas ir padarom mažą renginį - papasakojam kaip čia bus. Savivaldybių vaidmuo labai svarbus - jos yra daugelio švietimo įstaigų steigėjos, jos gali įgalinti mokyklas tapti atviresnėm, mažiau biurokratiškom ir leisti vaikams kurti. Čia reikia papildomo paaiškinimo. Yra labai gerų mokyklų, bet yra ir nelabai gerų mokyklų. Pvz. true story iš Vilniaus. Naujai įrengta, kažkokių remėjų pagalba iMac'ų klasė, per maždaug 2 metus niekada nebuvo panaudota - net plėvelės nenuluptos nuo ekranų, nes suprantat vaikai gi sulaužys nu. Tai ir laiko užrakinę.
http://it.lrytas.lt/techno/2017/03/17/news/penktoko-isvada-kiekvienam-reiketu-ismokti-programuoti--593255/

Pilotinio projekto mokyklas pakviečiam susitikti į Vilnius Tech Park.
Suvažiavę vaikai papasakoja ką jie nuveikė su micro:bitais. Visiškai nuostabio istorijos ir idėjos, kurias jie realizavo: http://it.lrytas.lt/ismanyk/atsakas-i-tautinius-kostiumus-ideja-pasiteisino.htm

Tuomet ruošiamės ir darome kartu su Žinių Ekonomikos Forumu ir Vyriausybe švietimo inovacijų forumą Vyriausybėje. Susirenka labai nemažai įvairių švietimo bendruomenės atstovų, kurių tokių entuziastiškų dar neteko matyt :) į šį forumą pasikviečiam micro:bit foundation žmones, kurie atvyksta papasakot kaip ką jie daro, susipažįstam, pasitariam, pasiklausom patarimų.
http://it.lrytas.lt/ismanyk/2017/05/26/news/mikrokompiuteriu-kurejai-mokyklos-mikrobitus-siuncia-ir-i-kosmosa--1403270/

Vėliau tą pat savaitgalį vyksta Vilnius Mini Maker Faire, ten mūsų nedaug bet aš atstovauju savivaldybę kaip miesto CTO, lol

Vėliau pradedame fundraisinti ir dėlioti pyragą veiklų, kurios užtikrins, kad kompiuteriukai bus panaudoti ir naudojami. Tą darom iki šiol bet man atrodo, kad aš per daug išsiplėčiau jau - jeigu bus norinčių padarysiu part 2. +1 for part 2 :D

Daug informacijos taip pat galite rasti www.kompiuteriukai.lt
Ramūno Zilnio nuotraukoje biški pavargęs ir nupušęs įrašo autorius
Photo

Post has attachment
- Toks poeto darbas, - sako. - Įvardyti neminėtinus dalykus, atskleisti apgaules, nepripažinti nešališkumo, veltis į ginčus, formuoti pasaulį ir neleisti jam užsnūsti. - O iš jo eilių padarytų žaizdų plūstančios kraujo upės maitins jį.

Čia stovi ir dievas, vadinamas Alachu [...]. Paklauskite Džahilyjos gyventojų, jie paaiškins, jog šis tipas lyg ir turi absoliučią valdžią, bet nėra labai populiarus: visų galų meistras darbo pasidalijimo amžiuje.
Photo
Wait while more posts are being loaded