Profile cover photo
Profile photo
Priestori
10 followers -
Online magazín o aktuálnych udalostiach, politike, vede, kritickom myslení, prírode, zemi, vesmíre, etike, viere, kultúre a ľudských osudoch.
Online magazín o aktuálnych udalostiach, politike, vede, kritickom myslení, prírode, zemi, vesmíre, etike, viere, kultúre a ľudských osudoch.

10 followers
About
Posts

Post has attachment
Veda nie je niečo, čo sa len tak pripne k ružencu, podloží pod meditačný vankúš, či sa ňou vyzdobí mandala, aby bola naša duchovná cesta vznešenejšia a autentickejšia. Je to nešťastný prístup z oboch strán – na jednej strane znásilňuje a prekrucuje vedu, a na druhej strane vnáša do duchovného prístupu úplne zbytočný nános, bez ktorého dokázali spirituálne a mystické hnutia existovať tisícročia.
Add a comment...

Post has attachment
Pred pár dňami vyšiel v jednom z hlavných slovenských denníkov komentár zľahčujúci americký útok na nemocnicu humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc v afganskom Kunduze. Podtrhol znepokojujúci smer, ktorým sa v slovenskej spoločnosti uberá diskusia okolo vojenských útokov na civilistov a zdravotnícke zariadenia v bojových zónach. Pri porovnávaní útokov a „omylov“ bojujúcich strán slovenskej verejnosti totiž uniká to podstatné: S tichým súhlasom sme sa začali dívať na civilistov a zdravotníkov ako na rukojemníkov vyšších vojenských a politických vízií.
Add a comment...

Post has attachment
“V súčasnosti sme svedkami morálneho pokroku v mnohých oblastiach ľudského života. Dôležité je pochopiť, ako a prečo k nemu prišlo. Ak to dokážeme, budeme vedieť, ako pokračovať ďalej,” povedal v rozhovore Michael Shermer, vplyvný americký intelektuál, zakladateľ časopisu Skeptic a prispievateľ do popredných svetových médií. Michaela sme sa opýtali na jeho novú knihu Moral Arc, na to, čo považuje za základné kritérium pri posudzovaní ľudskej morálky a hlavne na úlohu, akú zohráva vo vývoji ľudskej spoločnosti veda a racionálne myslenie.
Add a comment...

Post has attachment
Výskum a kreatívne myslenie môžu zmeniť svet. To znamená, že vedci majú obrovskú moc. No ako varovali akademici Asit Biswas a Julian Kirchherr, drvivá väčšina z nich súčasnú verejnú debatu neformuje.

Namiesto toho nájdeme väčšinu ich práce vo vedeckých časopisoch. Tie však čítajú takmer výlučne len ich kolegovia. Biswas a Kirchherr odhadujú, že priemerný článok vo vedeckom časopise „prečíta v plnom rozsahu najviac desať ľudí“.

http://www.priestori.sk/akademici-mozu-zmenit-svet-ak-sa-nebudu-bavit-iba-medzi-sebou/
Add a comment...

Post has attachment
Na rozdiel od emócií, ktoré bičujú nenávisť, sa snažíme sprostredkovať fakty.
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Čo v dnešnej dobe znamená hľadanie alternatív v rôznych oblastiach ľudského života? Kde sa končí zmysluplná kritika spoločenského status quo a kde sa začínajú konšpiračné teórie? Dokážeme vôbec zadefinovať pojmy ako mainstream a alternatíva? Aké máme nástroje na to, aby sme hľadanie nevychodených ciest odlíšili od slepých uličiek? Tieto otázky sa pokúsili preskúmať Matúš Ritomský a Juraj Hipš vo vzájomnom dialógu, ktorý je zároveň reflexiou toho, ako sa v priebehu rokov menili ich osobné pohľady na hľadanie spoločenských a životných alternatív.

http://www.priestori.sk/juraj-hips-vs-matus-ritomsky-hladanie-alternativ-alebo-bludenie-v-slepych-ulickach-1/
Add a comment...

Post has attachment
Časopis New Scientist nazval jeho knihu Nesmrteľnosť knihou roka. “Predstava, že existuje spôsob ako sa vyhnúť smrti je veľmi lákavá. Či už by to mal byť magický elixír mladosti, pitie zeleninových štiav alebo modlitba k Ježišovi, naša myseľ pociťuje silnú náklonnosť uveriť, že to môže fungovať. Skreslenie reality, ktoré pri tom nastáva, bolo zdokumentované mnohými psychologickými experimentmi,” povedal nám v rozhovore filozof Stephen Cave.
http://www.priestori.sk/stephen-cave-posmrtny-zivot-je-fantazia-ktora-nam-brani-vidiet-zivot-taky-aky-je-rozhovor/
Add a comment...

Post has attachment
"Pri zbežnom pohľade na informačnú produkciu mienkotvorných médií, ľudsko-právnych organizácii a alarmistických skupín varujúcich pred utečencami a imigrantmi, si môžeme všimnúť zaujímavý rozdiel: kým médiá a neziskovky prinášajú reportáže a svedectvá z miest činu, upozorňujú na širšie súvislosti na podklade dát, väčšina alarmistov apeluje na publikum nepravdivými, prekrútenými alebo otvorene vymyslenými správami.

Takýto prístup však uvrháva celú spoločnosť do lži. Nenávistná rétorika predchádzala mnohým etnickým konfliktom, spomeňme len rozpad Juhoslávie. Každé klamstvo je ako zrnko pušného prachu, ktorý pridávame do diskusného kotla dovtedy, kým sa nezmení na nebezpečnú výbušninu."
http://www.priestori.sk/nie-vsetci-moslimovia-su-teroristi-ale-kazdy-terorista-je-moslim-naozaj/
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded