Profile cover photo
Profile photo
Jakub Čížek
38,051 followers -
Pes v klobouku objevuje velké +
Pes v klobouku objevuje velké +

38,051 followers
About
Jakub Čížek's interests
View all
Jakub Čížek's posts

Post has attachment
Mimochodem, na Forpsi mají stále v akci doménu .cloud za skvělých 30 Kč na první rok. Ideální na testy (prodloužení pak za standardních cca 200 Kč).
Photo

Strojové učení stojí a padá na počítačovém výkonu. Je to stejně jako s lidským intelektem. Když se narodíte jako Ovčáček, tak budete moci dělat pouze pochybného mluvčího prezidenta, ale raketový inženýr z vás prostě nikdy nevyroste.

Moje meteorologická A.I. Boženka na rozpoznávání počasí pohledem na fotografii oblohy na tom byla ještě hůře. 1 agregované CPU jádro (a 1,75 GB RAM) tak tak stačilo, aby se vůbec spustilo strojové učení TensorFlow.

Nu, trošku jsem ten železný intelekt začal Božence vylepšovat. Až bude hotovo, bude mít její systém pěti propojených virtuálních Ubuntu běžících na MS Azure k dispozici cca 40 GB RAM, 20 CPU jader (Intel Xeon E5-2673 v3) a dostatečně velké SSD úložiště.

Bude naráz zpracovávat několik variant meteorologických modelů. Stará Božka počítala svůj pravděpodobnostní model (tedy "vědění") celou noc. Ta nová zvládne během noci vyrobit třicet různých variant a ráno si vybere tu nejkvalitnější...

Díky MS BizSpark za pomoc :-)

Post has attachment
Začneš stavět malé autíčko... Ale když ho postavíš, řekneš si, že chceš větší a výkonnější. A tak koupíš nové motory, dva solární panely (dohromady 5W), Arduino Nano vyměníš za Arduino Mega...

A výsledkem je Bobík T-17 Rev.3 s třikrát větším podvozkem než podzimní verze a s 8 Li-ion články, aby se vůbec rozjel...

Rev.4 už bude asi založená na podvozku sekačky...

A Rev.5 poletí na Měsíc....

P.S. GPS a odometrický navigační systém (podle otáček kol), Bluetooth, přesný optický a hrubý ultrazvukový dálkoměr, gyroskop s inteligentním nastavením výkonu motorů (do kopce plný výkon, z kopce nejmenší výkon), kompas (najít místo nedeformované magnety motorů je challenge), 2 RGB LED, PIR (systém najdi člověk a přijeď k němu), bzučák a hlavně laserové dělo jsou samozřejmostí.
Photo

Post has attachment
Moje Boženka A.I. nemusí sloužit pouze k detekci počasí venku. Zatímco jsme minulý týden sjížděli Vltavu, poctivě se učila a troufne si i na větší překážky.

Post has attachment
Todlencto tričko bych potřeboval taky. „I'm a tech news writer. I will not fix your computer a hlavně ti ani nebudu radit, jaký si máš koupit mobil a noťas.“ (1)

Mám takové dotazy v mejlu pořád a stále dokola opakuji, že náplní mojí běžné práce je projít desítky a desítky zdrojů ve Feedly, pokusit se v nich najít něco zajímavého (to je mnohdy to nejtěžší), co by mohlo zaujmout české čtenáře, k tomu dohledat další, ideálně primární, zdroje a přechroustat to do čtivě podoby o několika odstavcích (zdaleka nejtěžší, zvláště pokud je primárním zdrojem třeba PDFko z Arxivu nebo úřední materiál EU).

Pokud hledáte nový notebook, kupte si náš Computer, kde si autor odnesl domů hromadu laptopů a poctivě je otestoval. To já vůbec nedělám a o noteboocích toho vím asi tolik jako jakýkoliv jiný technicky zdatný člověk.

(1) Anebo jo, ale za litr. Máme kapitalismus.
Photo

Post has attachment
Moje Božka se sice zlepšuje a týden od týdne s méně a méně chybami rozliší dobré počasí od špatného, ale stále má problémy s takovými těmi nuancemi, kdy je sice jasno, ale přes oblohu se táhne malý mráček, a tak odpoví, že je polojasno.

Sice je to strojově správně, ale lidsky – pocitově – nikoliv.

Jedno přeučení Boženky ale trvá celou noc. Nemá někdo ve sklepě třeba sálový superpočítač? Za 100 TFLOPS vás pozvu na pívo, za 1 PFLOPS i na levné meníčko :-))

Post has attachment
Hohó, jeden z nejdůležitějších výrobců každého bastlíře otevírá dev pobočku v Brně? To by mohla být nějaká slevička na ESP32 pro Brno :-)))

Post has attachment
Když potřebuješ opravdu hodně GPIO, hodně PWM, ale nechceš velké Arduino Mega :-)
PhotoPhotoPhoto
20.06.17
3 Photos - View album

Post has attachment
Photo

MS Edge je zlo. To je snad jediný prohlížeč, kde téměř jakýkoliv kus kódu vypadá vždy vizuálně trošku jinak než v Chromu, FF a Opeře. Nehledě na to, že mi v něm nejedou Google Fonts.

Zakázat, zrušit, vykastrovat.
Wait while more posts are being loaded