Profile cover photo
Profile photo
Petro Akam
20 followers
20 followers
About
Communities and Collections
View all
Posts

Post has attachment

Post has attachment
به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، سدیم هیدروکسید""Sodium hydroxideیا کاستیک سودا "Caustic Soda" سود پرک ‏ یا سود سوزآور با فرمول شیمیایی NaOH که ماده‌ای جامد و سفیدرنگ با دمای ذوب ۱۳۹۰درجه سانتی‌گراد و چگالی ۲٬۱۳ است.
این ماده، به سهولت می‌تواند رطوبت هوا را جذب نماید و به همین دلیل، باید هنگام حمل و نقل، تحت پوشش‌های حفاظتی لازم قرار گیرد. این ترکیب، در تماس با پوست، دارای اثر خورندگی است و برای جلوگیری از اثرات سوزانندگی آن، هنگام استفاده باید مورد توجه قرار گیرد.
021-43029

Post has attachment

**بهترین کیفیت را از آکام بخواهید**

فروش سیلیکاژل صادراتی ، سیلیکاژل آبی ، سیلیکاژل نارنجی ، سیلیکاژل سفید ، سیلیکاژل در سایز های 1-3 ،3-5 و رولی
شرکت پترو کیمیای آکام قادر به تامین سیلیکاژل با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت می باشد.

از دیگر موارد سیلیکاژل می شود ، سیلیکاژل رولی (سیلیکاژل در بسته های یک گرمی ) ، سیلیکاژل سفید 1-3 ، سیلیکاژل آبی 1-3 ، سیلیکاژل نارنجی 1-3 ، سیلیکاژل سفید 3-5 ، سیلیکاژل آبی 3-5 ، سیلیکاژل نارنجی 3-5 را نام برد.

نام صنعتی : سیلیکاژل

کاربرد سیلیکاژل :

کاربرد سیلیکاژل در صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی
از دیگر کاربردهای سیلیکاژل : سیلیکاژل در جهیزات و تسلیحات نظامی ، سیلیکاژل در خشک کن های جذبی هوا ، سیلیکاژل در صنعت شیشه ، سیلیکاژل در انبارداری ( مواد غذائی، شیمیائی، داروئی و . . . ) ، سیلیکاژل حمل و نقل ( کانتینرهای حمل، کشتی ها و . . . ) ، سیلیکاژل در تولید گازهای صنعتی ( اکسیژن ، دی اکسید کربن و . . . ) و .....

برای اخذ اطلاعات بیشتر با تلفن 43029-021 تماس حاصل فرمائید.
*** مناسب ترین قیمت سیلیکاژل را از آکام دریافت کنید ***

Post has attachment

سولفات روی
سولفات روی یک ترکیب غیرآلی با فرمول شیمیایی ZnSo4 می باشد.ماهیت سولفات روی به صورت سه هیدراته می باشد. سولفات روی یک جامد بیرنگی که منبع مشترک از یون های محلول روی می باشد.در این ماده به صورت بلورهای متنوع دارای 1، 6، 7 مولکول آب و یا نمک بدون آب وجود دارد. در میان اشکال متنوع سولفات روی، در این میان سولفات روی هفت آبه یعنی7H2O و ZnSo4 دارای اهمیت خاصی می باشند.
سولفات روی عنصری است که در مقادیر کم برای گیاه لازم است تا واکنش های فیزیولوژیکی لازمه را انجام دهد و این فعالیت ها نقش مهمی در فرایندهای فتوسنتز و تشکیل قند، سنتز پروتیین، حاصلخیزی و رشد و مقاومت در برابر بیماری را دارند. در صورت کمبود سولفات روی این فعالیتهای فیزیولوژیک تضعیف شده و سلامت و حاصلخیزی گیاه بسیار تحت تاًثیر قرار می گیرد که باعث افت محصول و پایین آمدن کیفیت آن میشود.
در میان ریزمغذی های اصلی ، سولفات روی فواید بسیاری دارد، تشخیص کمبود آن در محصولات به وضوح مشاهده می شود، معمولاً علت تجزیه خاک و برگ کمبود سولفات روی می باشد.
سولفات روی به طور طبیعی به صورت کانیهای سولفاتی، سیلیکاتی و کربناتی در پوسته زمین یافت می شود و با کاهش PH میزان حلالیت آن در آب زیاد می‌شود بنابراین در خاکهای آهکی کمبود روی شدید می‌باشد.
سولفات روی در بسیاری از سیستم های آنزیمی گیاه نقش کاتالیزوری و اساسی دارد و در ساخت پروتئین و تولید بذر گیاه هم نقش موثری دارد.
سن گیاه با مقدار سولفات روی رابطه عکس داشته و گیاهان مسن مقدار سولفات روی کمتری دارند و استفاده بیش از حد کودهای فسفره موجب بروز کمبود روی می‌شود زیرا زیادی مقدار فسفر موجب کاهش رشد ریشه گیاه و کمی حلالیت روی در خاک می‌شود.
مناسب ترین کود برای رفع این کمبود، سولفات روی است که مقدار روی آن برحسب تعداد مولکول آب همراه بین 22 تا 34 درصد می‌باشد که درمزارع ذرت - برنج - سویا و غلات دانه ریز حدود 40 کیلوگرم سولفات روی را قبل از کاشت به خاک اضافه می‌کنند اما در مورد درختان سیب- گلابی، پسته و مرکبات باید حدود 250-100 گرم در سایه انداز هر درخت بصورت چالکود در مسیر عبوری آب زیر خاک شود.


• موارد مصرف سولفات روی:
• در زمینه کشاورزی
• محافظ برای پوست و چرم
• صنایع خمیر لاستیک سازی
• مصارف متفرقه و گوناگون
• صنایع خمیر کاغذی و کاغذ سازی
• به عنوان الکترولیتها در آبکاری روی
• به عنوان یک خورنده در رنگ رزی
• منعقد کننده در تولید ابریشم مصنوعی
• رنگ ها، پیگمنت ها و محصولات وابسته
• تامین روی در تغذیه حیوانات، کود و اسپری ها
• تهیه منسوجات، رنگرزی و چاپ چیت و چلوار

Post has attachment
اسید استیک (CH3COOH) که اسید اتانوئیک نیز نامیده می شود، مهم ترین اسید از سری اسیدهای کربوکسیلیک است. سرکه یک حلول رقیق (در حدود 5 درصد) مشتق شده از اسید استیک بواسطه تخمیر و اکسیداسیون کربوهیدرات طبیعی می باشد. نمک، استر، و یا آسیلال تولید شده از اسید استیک "استات" نامیده می شود. در گرید صنعتی، اسید استیک جهت تهیه استاتهای فلزی مورد استفاده در برخی از فرآیندهای چاپ استفاده می شود; وینیل استات در تولید پلاستیک; استات سلولز، در ساخت فیلم های عکاسی و منسوجات و استرهای آلی فرار (مانند اتیل و بوتیل استات) بصورت گسترده ای به عنوان حلال رزین، رنگ، و لاک استفاده می گردند. از نقطه نظر بیولوژیکی، اسید استیک عاملی مهم جهت انجام گرفتن سوخت و ساز بدن می باشد، این سوخت و ساز بصورت طبیعی در مایعات بدن و در آب میوه گیاهان رخ می دهد.


اسید استیک در مقیاس صنعتی بواسطه اکسیداسیون استالدئیدها (اکسیداسیون اتانول (الکل اتیل)، و توسط اکسایش بوتان و (اتیل الکل) و اکسیداسیون بوتان و بوتن) تولید می شود. امروزه اسید استیک تحت یک فرآیند شیمیایی در کارخانه صنایع شیمیایی مونسانتو که در سال 1960میلادی تاسیس گردیده، ساخته می شود. عناصر دخیل در انجام فرایند مذکور شامل رودیوم ید کاتالیز کربندار متانول اسید استیک خالص که اغلب به نام اسید استات منجمد شناخته می شود با نقطه جوش 117.9درجه سانتی گراد، نقطه ذوب 16.6 درجه سانتی گراد، اسیدی خورنده، مایع، بی رنگ و کاملا نامحلول در آب می باشد.

محلول‌های رقیق اسید استیک، همچنین به خاطر خاصیت اسیدی ملایم آنها، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در محیط خانگی، استفاده در آبگونه اسیدی ظهور فیلم و برداشتن جرم شیرآب و کتری از نمونه‌های آن است. خاصیت اسیدی همچنین از طریق سلولهای نیش ستاره دریایی، در درمان نیش ستاره دریایی جعبه‌ای استفاده می‌شود که این کار از آسیبهای جدی و یا حتی مرگ جلوگیری می‌کند. این خاصیت همچنین در درمان افراد مبتلا به آماس گوش عفونت گوش خارجی به کار می.رود. همچنین در سیلوی خوراک دام، برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها و قارچها، بصورت اسپری از اسید استیک استفاده می‌شود. محلولهای رقیق اسید استیک می تواند در آزمایشگاه بالینی برای تشخیص تعداد گلبولهای قرمز و سفید استفاده شوند. یکی دیگر از استفاده های بالینی برای lysing سلول های قرمز خون است، که می تواند ترکیبات مهم دیگر در ادرار را در هنگام آزمایش میکروسکوپی شناسایی کند. اسیدیته آن همچنین برای درمان نیش عروس دریایی کاربرد دارد و اگر فوراً استفاده شود از جراحات حاد و حتی مرگ جلو گیری می کند. و برای درمان عفونت گوش خارجی استفاده می شود. اسید استیک به صورت اسپری بر برای علوفه دام به عنوان نگهدارنده اسپری می شود، تا رشد باکتری و قارچ تضعیف شود.روشهای تولید صنعتی اسید اسیتیک

کربونیلاسیون متانول : در این روش متانول با مونوکسید کربن در فشارهای بالا (atm ۲۰۰ ) واکنش داده و اسید استیک تولید می‌کند. این روش از سال ۱۹۲۰ ابداع شده‌است و به دلیل ارزان بودن متانول و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه‌است .

اکسیداسیون بوتان : از حرارت دادن بوتان با اکسیژن هوا در حضور یونهای فلزی منگنز، کبالت و کروم، پروکسید تولید می‌شود. پروکسید در اثر تجزیه اسید استیک ایجاد می‌کند .

{ ۲C_ ۴HiO + CO_ ۲ → ۴CH_ ۳COOH + ۲H_ ۲O}

اکسیداسیون استالدئید : استالدئید در شرایط ملایم و در حضور کاتالیزورهای ساده فلزی مثل منگنز و کروم و... توسط اکسیژن هوا اکسید شده و اسید استیک تولید می‌کند .

{ ۲CH_ ۳CHO + ۲O_ ۲ → ۲CH_ ۳COOH}

محصولات جانبی تولید شده در این واکنش مانند اسید فرمیک یا استات اتیل و... به دلیل داشتن نقطه جوش پایینتر از اسید استیک توسط تقطیر جداسازی می‌شوند. کاربرد اسید استیک به صورت سرکه به عنوان چاشنی غذا و تهیه انواع ترشی استفاده می‌شود. اسید استیک رقیق به عنوان افشانه برای از بین بردن قارچهای گیاهان استفاده می‌شود. اسید استیک گلاسیال در صنایع شیمیایی در تولید فیلمهای عکاسی، تولید پلاستیک پلیاتیلن تریفتالات (PET) استفاده می‌شود. همچنین به عنوان ماده واسطه در تولید استات وینیل که ترکیب مهمی در تولید چسب و رنگ می‌باشد،

ایمنی

اسید استیک غلیظ خورنده‌است و در نتیجه باید با احتیاط با آن کار کرد، زیرا باعث سوختگی، آسیبهای دائم چشمی و سوزش اعضای دارای مایعات مخاطی می‌شود . این تاول‌ها و آبله‌ها ممکن است تا چند ساعت پس از در معرض قرار گرفتن پدیدار نشوند. به هنگام کار کردن با این ترکیب‌ها باید از دستکش‌های مقاوم از جنس پلاستیک نیتریل استفاده کرد چراکه استفاده از دستکش‌های لاتکس از ایمنی لازم برخوردار نیست. اسید استیک غلیظ در شرایط آزمایشگاهی به سختی مشتعل می‌شود. با بالا رفتن دما از مرز ۳۹ درجه سانتی‌گراد، ریسک تبدیل شدن آن به یک ماده منفجره در مجاورت هوا افزایش می‌یابد. (حد انفجار: ۵/ ۴درصد تا۱۶ درصد)

خطر محلولهای اسید استیک به میزان غلظت آن بستگی دارد. محلولهایی که اسید استیک آنها بیش از ۲۵ درصد است، به خاطر بوی زننده و بخار خورنده آنها در هود بخار نگهداری می‌شود. اسید استیک رقیق به شکل سرکه بی ضرر است. با اینحال وارد کردن محلول‌های قویتر در آن، برای انسان و حیوانات ضرر دارد . این محلول به سیستم گوارش آسیب زده و تغییری مهلک را در خاصیت اسیدی خون ایجاد می‌کند .

به دلیل عدم تطبیق آن، پیشنهاد می شود که اسید استیک را از اسید کرومیک و اتیلن گلایکول و اسید نیتریک و اسید پر کلریک و پرمنگنات ها و پر اکسید ها و هیدروکسیل ها دور نگه دارید .

Post has attachment
واکنش شیمیایی مخلوط سدیم سولفیت و اسید سیتریک + نشاسته +سدیم یدیت
www.petroakam.com

Post has attachment
واکنش شیمیایی مخلوط سدیم سولفیت و اسید سیتریک + نشاسته +سدیم یدیت

Post has attachment
واکنش شیمیایی مخلوط سدیم سولفیت و اسید سیتریک + نشاسته +سدیم یدیت
Wait while more posts are being loaded