Profile cover photo
Profile photo
مجله الکترونیکی اخوت
546 followers
546 followers
About
Posts

Post has attachment
موانع توجه فرصت محور به افغانستانی ها در ایران

🔹ریشه اصلی آن را غربزدگی ما می دانم و معتقدم اگر افغانستان کشوری پیشرفته بود ولو با وجود حضور متکثر آنان، جایگاه بهتری از نظر اجتماعی می یافتند

🔹سه مشکل اصلی باعث شد که نگرش دولتمردان ما به مهاجران افغان اساساً «فرصت محور» نباشد. اول مشکلات اقتصادی کشور و درگیری با مسائل جنگ. دوم غربزدگی تدریجی و نگاهی که اروپا را حلال مسائل و راه پیشرفت می دید و می بیند! سوم فقدان نگاه آینده نگرانه در ساختارهای اداری فشل و روزمره ما!

🔹چه در جنبه اجتماعی و عمومی که چشم آبی اروپایی انگلیسی زبان موبور را می پرستیم و از شرقی ها استقبال نمی کنیم و چه در جنبه حکومتی که وقتی به سفیر انقلابی که قرار بود پناه مستضعفان باشد می گویند به بنگلادش برو، نمی رود و ترجیح می دهد توی لیست انتظار سفارت خانه های غربی بماند، غربزدگی مانع فرصت نگری ما به مساله افغان ها و افغانستان بوده است و البته تقریبا همه کشورهای شرقی شامل این حکم اند!

🔹اگر حتی دو سه نفر مدیر موثر در بدنه تصمیم سازان کلان کشور و خصوصا وزارت خارجه وجود داشت که می گفت افغانستان هم مثل همه کشورها تا ابد اینطور نخواهد ماند و به زودی شرایط ثبات در آن محقق خواهد شد پس بیاییم با تربیت نخبگان افغان – اقلا از باب منافع اقتصادی و سیاسی- مدیران آینده این کشور را ما تربیت کنیم! اگر اینطور بود امروز شاهد به قدرت رسیدن کرواتی های اروپانشین و تقویت جریان روشنفکری سکولار در این کشور نبودیم!

متن کامل:
http://okhowah.com/fa/10576

کانال مجله الکترونیکی اخوت را در تلگرام دنبال کنید:
https://telegram.me/okhowah
‫ اخوت
‫     اخوت
okhowah.com
Add a comment...

Post has attachment
سیری در اندیشه و عمل سیاسی نجم الدین اربکان

مبارزه ما اسلام است. غایت آمالمان نیز کسب رضای الهی است. هدف مان تحکم نظام حق است. آرزویمان سعادت تمام بشریت است. راهمان جهاد است. شیوه مان اقناع است. معتقدیم که تنها راه نجات بشریت اسلام است. اسلام نیز چیزی جز ساختاری الهی نیست. و از این روی کامل است بی آن که نقصان و کاستی ای در آن راه یابد. تلاش برای این مبارزه توفیقی است که نصیب هر کس نمی شود. خواه شب و روز در این راه تلاش کنید و خواه نسبت به آن بی تفاوت باشید در پیروزی نهایی این مبارزه تاثری نخواهید داشت و پیروزی نهایی از آن این مبارزه است اما انچه مهم است امتحانی است که ما در این مبارزه از خود پس می دهیم.

متن کامل:
http://okhowah.com/fa/11131
‫ اخوت
‫     اخوت
okhowah.com
Add a comment...

Post has attachment
طریقه رفتار مسلمانان با غیرمسلمانان چگونه باید باشد؟

🔹در سیره رسول خدا «ص» نقل شده که همسایه ای یهودی داشتند که مریض شد. حضرت همراه صحابه به عیادت او رفتند. همچنین سفارشات حضرت به همسایه بطور مطلق بیان شده که هم مسلمانان وهم غیر مسلمانان را شامل میشود. در سیره امیرالمومنین علیه السلام نقل شده که طعامی نداشتند از همسایه یهودی خود قرض گرفتند، این روش دلالت میکند که تعاملات با غیر مسلمانان کاملا طبیعی بوده زیرا امیرالمومنین مشکلی نمی دیدند در اینکه از یهودی قرض بگیرند.

متن کامل:
http://okhowah.com/fa/12493

کانال مجله الکترونیکی اخوت را در تلگرام دنبال کنید:
https://telegram.me/okhowah
Photo
Add a comment...

Post has attachment
سیره علمای بزرگ شیعه دربرخورد با اهل سنت چگونه بود؟

«صنفان من أمتی إذا صلحا صلحت الأمة وإذا فسدا فسدت الأمة» این حدیث از پیامبر اسلام در مورد علما، حاکی از جایگاه حساس علما در میان امت است. لذا رعایت تقریب در میان علما اهمیت بیشتری نسبت به بقیه مردم دارد. حجت الاسلام والمسلمین دکتر فرمانیان رئیس دانشکده مذاهب اسلامی، شواهد تاریخی متعددی را در این گفتگو متذکر می شوند که همه آنها دال بر سیره تقریبی علمای بزرگ شیعه است، سیره ای که علمای سلف اهتمام به رعایت و حفظ آن داشته اند. گقتگوی ما با ایشان را بخوانید

متن کامل:
http://okhowah.com/fa/12184
‫ اخوت
‫     اخوت
okhowah.com
Add a comment...

Post has attachment
خطیب نمازجمعه اهل سنت جای خود را به نوجوان شیعه داد!

وقتی که از همراهی ام پرسید، گفتم از نوابغ قرآنی است. بسیار خوشحال شد و دستور داد خطیب پایین بیاید و این نوجوان سخنرانی کند! حدودا نیم ساعت طول کشید و سوالات قرآنی زیادی را جواب داد و موجب تحسین همگان شد. این سوال و جواب ها تا وقت اذان طول کشید و سپس نماز را با آنان اقامه کردیم.

متن کامل:
http://okhowah.com/fa/12292
‫ اخوت
‫     اخوت
okhowah.com
Add a comment...

Post has attachment
آیت الله العظمی وحید خراسانی:
جان و مال یک غیر شیعه همانند یک مرجع تقلید باید حفظ شود

ناموس یک بدوی، عرضش، مالش، جانش همانند جان و مال و عرض یک مرجع شیعی است. همانطوری که جان و مال و عرض یک مرجع شیعی باید حفظ شود، آن هم باید حفظ شود.

متن کامل:
http://okhowah.com/fa/12490
‫ اخوت
‫     اخوت
okhowah.com
Add a comment...

Post has attachment
در پی شهادت فرزند عالم اهل سنت لبنان در سوریه صادر شد:
پیام تسلیت علمای اهل سنت ایران به شیخ الکبش

علمای اهل سنت ایران، در پیامی، شهادت فرزند شیخ خضر الکبش، از علمای برجسته و اعضای اهل سنت تجمع علماء المسلمین لبنان، در نبرد با تروریست های تکفیری در سوریه را تسلیت گفتند.

متن کامل:
http://okhowah.com/fa/12489
‫ اخوت
‫     اخوت
okhowah.com
Add a comment...

Post has attachment
مباحث اختلافی شیعه و سنی چگونه باید مطرح شود؟

به نظر من حتی در کنفرانس وحدت اسلامی هم باید اختلافات مورد بحث قرار بگیرد. چون ثمره آن این است که درک صحیح از آرای دیگران پیدا می کنیم. اگر در این کنفرانس افراد دو طرف تحمل شنیدن حرف مقابل را داشته باشد و خیلی محترمانه دیدگاه خود را تبیین کنند، سوتفاهم ها و تهمت ها از بین می رود.

متن کامل:
http://okhowah.com/fa/10997
‫ اخوت
‫     اخوت
okhowah.com
Add a comment...

Post has attachment
جزوه: جریان شناسی اندیشه در جهان عرب

در کشور ما جهان عرب را معمولا از زاویه جریانات سیاسی اش مورد مطالعه قرار می دهند. اما آنچه علیرغم اهمیت بسیار مغفول مانده جریان شناسی جهان عرب از منظر رویکردهای اندیشگی است. چراکه بسیاری از جریانات سیاسی نیز از آبشخورهای اندیشگی تغذیه می کنند.
در همین راستا مجله الکترونیکی اخوت جزوه «جریان شناسی اندیشه در جهان عرب» را برای استفاده مخاطبان روی خروجی خود قرار داده است.

http://okhowah.com/fa/12466
‫ اخوت
‫     اخوت
okhowah.com
Add a comment...

Post has attachment
همه «ریگی» ها «عبدالمالک» نیستند!

خیلی ها نمی دانند که معلم بلوچی که فداکاری اش سبب شد تا خیلی از ما بار دیگر انسانیت را یاد بگیریم، هم طایفه ای همان کسی است که او را به عنوان سمبل جنایت می شناسیم: عبدالمالک ریگی!
«گنگوزهی» یکی از تیره های طایفه بزرگ «ریگی» در بلوچستان است. طایفه ریگی از جمله طوایف شریف بلوچ است که چندین شهید را نیز تقدیم انقلاب کرده است. شهید ناصر ریگی سرپرست کنسولگری ایران در مزارشریف معروف ترین این شهداست.
حمید گنگوزهی با از جان گذشتگی اش بار دیگر شرافت و مردانگی مردمان شریف این طایفه را به رخ کشید. طایفه ای که طی سالیان اخیر به دلیل شرارت های یک فرد، جور یک بدنامی ناخواسته و البته ناجوانمردانه را به دوش می کشد.
طبیعی است که در میان هر قوم و طایفه ای، مفسدانی نیز یافت می شوند ولی تعمیم این فساد به همه افراد آن طایفه را هیچ کودکی منطقی نمی پندارد.
مقصر اصلی این ذهنیت های غلط قطعا رسانه های کشور و در راس آن صداوسیماست. آنچه که از تلویزیون جمهوری اسلامی از سیستان و بلوچستان مخابره می شود چیزی نیست جز خبری از یک انفجار و یا یک ترور. گویی در این استان پهناور هیچ اتفاق دیگری نمی افتد مگر انفجار و ترور! و به همین دلیل است که مردم تا اسم سیستان و بلوچستان را می شنوند یاد ناامنی و خون می افتند!
در میان این ذهنیت های اشتباهی که به دلیل بازنمایی های رسانه ای غلط، از استان سیستان و بلوچستان وجود دارد، ذهنیت های منفی نسبت به «ریگی» ها از همه فاجعه بارتر است. امید آنکه رسانه های کشور در جهت تصحیح این ذهنیت ها نسبت به سیستان و بلوچستان و خاصه طایفه ریگی قدم های موثری بردارند.
http://okhowah.com/fa/12487

‫ اخوت
‫     اخوت
okhowah.com
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded