Profile cover photo
Profile photo
Diyetinfo/Diyetisyen Şengül Üre
42 followers
42 followers
About
Posts

Post has attachment
Hiçbir meyve, sebze,çorba ,otlar, baharat mucize değildir.Mucize sizsiniz.
#diyetisyen ile #diyet
Photo
Add a comment...

Post has attachment
2018 YILI GELENEKSEL MUTFAK İÇİN İYİ BİR YIL OLACAK!!!!!!!!
2018 in beslenme trendlerine baktığımızda geleneksel mutfağa dönüşün çok önemli yer tuttuğunu söyleyebiliriz..Geleneksel mutfak sürülebilir yeme alışkanlıkları ve sürdürülebilir tarım için oldukça önemlidir.Gurme lezzetlerin çok olduğu Turizminin geliştirilmeye çalışıldığı mutfağımız doğru kullanıldığında sağlığımıza değer katmak için her daim hazır. Oldukça zengin yöresel yemeklerin kurubaklagil yemeklerinin corbaların olduğu mutfağımız bu özellikleri ile sağlığımızı ve bizleri sağlıklı beslemeyi ilke olarak bu yılda benimsemiş gözüküyor. Yeniliklere ve güncele açık olmak her zaman anlamlıdır. Ama söz konusu beslenme ve sağlık olunca kontrolü elden bırakmamak vaat edilen mucizeleri iyi değerlendirmek kişisel özelliklere alışkanlıklara göre planlamak gerekir. Ülkemiz coğrafyası bulunduğu konum ve bölgesel özellikler ile beslenmemiz açısından et ve et ürünleri Meyveler Sebzeler - Kurubaklagiller - Tahıllar Süt ve süt ürünleri açısından zengin içeriklere sahiptir.
Mutfağımız
Kaliteli protein kaynaklarından zengin
- Kaliteli karbonhidrat kaynaklarından zengin
- Vitamin ve mineral lif deposu sebze ve meyvelerle dolu
- Probiyotik
- Yöresel bölgesel zenginlikleri fazlasıyla barındıran
- Genelde evlerde nedensiz hiçbir şekilde üretilmeyen
- İklim ve doğa koşullarına bağlı olsa da o yörenin bölgenin insanının ihtiyacını karşılamak adına mutfaklarda sofralarda yerini alan
- Nesileden nesile küçük değişilikler olsa da aktarılan
- Katkı içermeyen
- Kimyasallarla lezzetlendirilmemiş
- Küçük tabaklarda ( şimdiki abartılı büyük tabaklar )
- Aile sofralarında konuşarak sohbet edilerek tüketilen yemekleri zenginleşmiştir.
Burada biz bu konunun uzmanlarına ve sağlığına özen gösteren her bireye düşen
Porsiyon miktarı
-Tüketim sıklığı
-Kişisel sağlık ve egzersiz özelliklerine bağlı olacak şekilde
Yeniliklere ve güncele açık olarak
HEDEFİMİZ
GELENEKTEN GELENEKSELDEN YOLA ÇIKARAK YENİLİKLERDEN VAZGEÇMEDEN GELECEĞİNİZİN HER YIL OLDUĞU GİBİ 2018 YILINDA DA DAHA SAĞLIKLI BESLENMESİNE YARDIMCI OLMAKTIR.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
İNSÜLİN DİRENCİNİ NASIL KIRACAĞIM ?
İnsülin direnci sorununun varlığından şüpheleniyorsanız harekete geçip bazı değişimler yapmaya başlayabilirsiniz.
-Şeker ,sıvı şeker ,şekerli unlu besinler sahte (çakma )fruktoz içeren gıdalarda meyve sularında fazla meyveden uzak durmaya çalışmalısınız .
- Nişasta içeriği yüksek gıdalar unlu mamuller pagaça ,simit ,beyaz ekmekten uzak durmaya çalışacaksınız .
-Et ,tavuk balık ,kuru baklagilleri
-Meyve süt ,yoğurt makul miktarda kuruyemiş hayatınıza girip 2-3 ara 3 ana öğün şeklinde tüketmeye çalışın .
Bu küçük uygulamalar pankreasın aşırı insülin salgılamanı durdurmaya yarar. .Yeme içme alışkanlıklarının değişmeye başlaması ile ihtiyacımız ölçüsünde yeterli dengeli beslenme daha hareketli bir yaşam ( minumum 7500 adım )ve haftada 5-6 gün 45 dk 60 dk yürüyüş direncinizi kırmak adına destek sağlar .Bu küçük davranış değişiklikleri ile yönetilebilir soruna çözüm sağlamaya başlarsınız .
Peki bitki ot –çöp kullanmalımıyım derseniz Unutmayın ot –çöp karışımla insülin direnci çözülmez Öncelikle bu sorun için tespit edilmişse mutlaka bir dahiliye veya endokrin doktoru ile çalışmaya başlamalısınız.Medikal tedavinizi üstlene hekiminiz dışında beslenme programınızın size özel olarak düzenlenmesi için bir diyetisyen ile çalışmaya başlamak bu yolculukta doğru yol arkadaşları ile yol almanıza yardımcı olacaktır. Doktorunuzun önerisi dışında ilaç ,hap çöp ,ot vb kullanmayın. Kendinize zaman tanıyın ve doğru zamanda kontrolleriniz yaptırın .Bu davranış modeli ile insülin direncini kırarak diyabet vb hastalıkların önlemini alabilirsiniz.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
PROBİYOTİK ZENGİNİ GELENEKSEL BESLENME ÜRÜNLERİNE YER AÇIN
Günümüzde önemi gittikçe artan kilo verme sindirim sorunlarının düzenlenmesi bağışıklığın düzenlenmesi vb birçok etkiye sahip olduğunu bildiğimiz dost bakteriler den zengin beslenme ülkemiz mutfağında oldukça önemli bir yer edinmiştir kendine Yiyecekleri saklama şekli yöresel özelliklere iklim şartlarına göre değişse de bağırsaktaki dost bakterilerimizin artmasına bağırsak floramızın korunmasına yardımcı olunur.Probiyotik zengin besinler
 Kefir
 Ayran
 Yoğurt
 Boza
 Şalgam suyu
 Bira mayası
 Lahana ve diğer turşular
 Hardaliye
 Tarhana
 Sirke
Photo
Add a comment...

Post has attachment
DOĞRU SEÇİMLER İLE CİLDİNİZİ İYİ BESLEYİN
Cilt iyi yatırım yapılırsa sağlığın en iyi göstergesi olabilmektedir. Kaliteli yeterli dengeli beslenemediğimizde pahalı kozmetikler cilt sağlığına etki etmez.Bu nedenle
 Her gün 2.5 -3 lt su tüketin. Su cildinizin nemini sağlarken toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 Cilt elastikiyetini bozan ve toksin üreten rafine şeker ve karbonhidratları hayatınızdan çıkarmaya çalışın.
 Her gün mümkün olduğunca 45-60 dk yürüyüş yapmaya çalışın.
 Ceviz fındık badem gibi kuruyemişleri mutlak ihtiyacınız ölçüsünde tüketmeye çalışın.İçerdikleri yağ asitleri ve E vitamini cildinizi korur.
 Yağlı balıklar semizotu vb Omega 3 ten zengin besinleri mutlaka haftada 2-3 kez tüketmeye çalışın.
 Sağlıklı uyku uyumaya gayret edin
 HER ÖĞÜNDE Koyu yeşil yapraklı sebzelere yer verin .Salata çorba veya zeytinyağlı olarak tüketebileceğiniz maydanoz Roka ,ispanak ,pazı , vb yeşil yapraklı sebzler C vit ve fitonutrientler ile kolajen dokuyu destekler İçerdikleri lifler ile bağırsak hareketlerinin düzenlenip toksinlerin vücuttan atılmasını sağlarlar.
 Antioksidan yani antosiyanin içeriklerinden zengin Kırmızı –Mor meyveleri( vişne kiraz erik yaban mersini vb )mümkünse kırışıklıklara karşı koruyucu olması açısından tüketmeye çalışın
 C vitamini içeriği zengin beslenme kolejeni arttırarak cildinizi sıkılaştırır. Özellikle portakal greyfurt kivi vb kış aylarında cildiniz için iyi bir koruyucudur.
 Likopen ve C vitamini zenginliği ile domates cilt elastikiyetini destekler cilt rengini dengeler ,güneş hasarlarını engeller DOMATESİ özellikle ısıtarak ve çok az zeytinyağı ile tüketmek cilt için oldukça iyi bir etki sağlar.
 Haftada 2-3 kez yağlı balık ve Somon tüketmek ince çizgilerin oluşması veya ilerlemesinin engellenmesinde destek sağlar
 İçerdiği oleoprenin sayesinde Zeytinyağı omega -9 kaynağı olması ile cildinizi pürüzsüzleştirir ve nemlendirir .
#diyetisyen #bagdatcaddesidiyetisyen #diyet
Photo
Add a comment...

Post has attachment
2.İstanbul Ulusal beslenme ve diyetetik kongresindeyiz Meslek Etigini konustuk Cok degerli bilgiler bizi bekler
Photo
Add a comment...

FAZLA MEYVE KARACİĞERİ YAĞLANDIRIR KİLOYU ARTTIRIR !!!!!!
Ben çok sağlıklı besleniyorum neden karaciğerim yağlı diyorsanız sizin için gözden kaçan bir seyler varmı ?
Vücudumuzun toksinlerden arınması ve sağlığın korunması adına çok önemli görevler üstlenen karaciğer çok çeşitli nedenlerle zarar görebilir .Yaz kış meyve çok yararlıdır deyip meyveyi abartmak sonucunda alınan fazla meyve şekeri fruktoz karaciğer yağlanmasına neden olabilir.Makul miktarda ihtiyacınız ölçüsünde yenilen meyve miktarında sorun yaşamaz .Ancak yemek sonrasında yada ara öğünlerde avuç avuç kuru meyve tabak tabak taze meyve karaciğerimizin fruktoz bombardımanına maruz kalmasına neden olur. .Karaciğer için sağlıklı fruktoz miktarı maksimum 50 gr ,dır .Doğal şeker olan fruktoz bir denge içerisinde bulunan biyo yararlılığı yüksek diğer bileşenlerle kontrollü ( makul miktarda ) yendiğinde sorun oluşturmaz..Ancak hazır gıda sanayinde bolca kullanılan mısır nişastasından elde edilen fruktoz en hızla karaciğeri yağlandıran kan şekeriniz ibresini şaşırtan fruktozdur.Bu nedenle ihtiyacınız ölçüsünde taze mevsim meyvesi ve mümkün olduğu hazır gıdadan uzak paketlenmiş ürünlere dikkat ederek beslenmeye çalışmak karaciğer yağlanmasının önüne geçerek kilo almanızı engeller.
Meyve ve Yemekte denge çeşit ölçü hazır paketlenmiş lezzetli ama bomba kalorili ürünlerden uzak durma her zaman doğal detoks merkeziniz karaciğerinizi korur
Add a comment...

Post has attachment
KAN ŞEKERİ ATAKLARIYLA NASIL BAŞ EDEBİLİRİM ?
Düzensiz beslenme fost food,rafine ,karbonhidrat çok tüketilmesi stres posa lif acısından beslenme kahvaltısız beslenme aşırı kafein uygun durumları kan şekeri atakları artar.
1-Kahvaltısız güne başlamayın .Uyku süresince bedenimiz (8-12 saat) her hangi bir gıda alımı söz konusu olmadan aç kalmaktadır.Dolayısıyla yakıt yani şeker düşmektedir .Yapılan kaliteli besinlerden zengin doyurucu bir kahvaltı şeker ataklarını düşürür iştah düzenler ve kilo yaratımını kolaylaştırır.
2-Her öğünümüz mutlaka ihtiyacınız ölçüsünde protein tüketin.Proteinler vücudumuz için oldukça önemli içeriğe sahip temel besin öğeleridir. Sindirimi uzun süren proteinler midenin boşalma süresini uzattığı için tokluğu sağlar ve kan şekerini dengeler. Kahvaltıda yumurta ,peynir, süt ,yoğurt,ceviz,fındık,öğle ve akşam yemeklerinde et,tavuk balık ,kuru baklagil e mutlaka yer vermeye çalışın.
3-Az ve sık beslenin Öğün atlamadan kişisel özellikler dikkate alarak 2-3 ara ve3 ana öğün şeklinde beslenmeye çalışın.
4-Her öğünde doyarak sofradan kalkın .Yeterli dengeli doyarak çeşitli ve dengeli beslenme kan şekeri ve kilo yönetimini kolaylaştırır.
5-Her öğünde söğüş sebze veya bol salata tüketin .Kahvaltı ve öğlen ,akşam öğünlerinde ara öğünlerde mutlaka söğüş salatalık domates biber vb veya bol renkli az yağ ve bol limon soslanmış salata tüketin
6-Su içmeye çalışın.İçtiğiniz su miktarını takip edin .En kolay idrarınızı takip ederek su yeterince içip içmediğinizi kontrol edebilirsiniz özellikle kahve ve alkol den sonra mutlaka su içmeye gayret edin .
7-Ekmeğinizi ve ve tahıl grubu besinlerinizi beslenme programından çıkarmayın.Üzerinde çok konuşulan spekülasyonlar yapılan ekmek ve ekmek grubuna dahil olan tahıl grubu gıdalar sağlıklı seçim ve doğru miktarda tüketildiğinde kan şekerini dengeler ve sağlığınızı korur.Tam buğday veya tam tahıl ekmekleri ekşi mayalı ekmekler içerdikleri bitkisel protein B grubu vitaminler ve kompleks karbonhidratlar ile kan şekeri kilo kontrolüne yardımcı olurlar .İhtiyacınız ölçüsünde miktar kontrolü sağlamanız hem kan şekerinizi hemde kilonuzu dengeleyecektir.
7-Doğru tercihler yapın Sık sık pastane mamülleri tüketmek yerine evde yapılmış minik (tam buğday ve tahıldan yapılmış )sandviç kremalı aromalı ,şekerli içecekler yerine ayran tercihi bile kan şekerini kontrollüne kilo kontrolünü destekler .Ekmek yemek istemediğinizde tahıl çorbaları bulgur pilavı da tercihleriniz arasında makul miktarda yer alabilir.
8-Posasız olmaz .Posa yani lif içeriği yüksek sebzeler meyveler rafine gıdalara göre kan şekerini çok iyi kontrol eder acıkma süresini kontrol eder midede hacim kaplar ve doygunluğu destekler .Öğünlerde tükettiğiniz salatalar kan şekerinizi aniden yükseltip düşmesine ve tokluk sürenizin uzamasına yardımcı olur.
-----------------------------------------------------------------------------------
Photo
Add a comment...

Post has attachment
DİKKAT DOĞRU BİLİNEN YALNIŞLAR KİLO ALDIRIR
1-POPÜLER DİYETLER İLE HIZLA KİLO VERDİRİR.
Popüler diyetler kilo yönetimi konusunda ki bilgi kirlilikleri (kilo verme )alma)her tatil sonrası bahar aylarında bireyleri etkisi altına alır. Bilimsel gerçeklerden uzak olan bu uygulamalar sağlık açısından ciddi tehditler içerir.Sağlıklı kilo verme ve sağlığı koruma tehditler olmadan verilen kiloyu geri almama sadece tartı ile ve bilgi kirlilikleri ile ölçülübilen bir parametre değildir.Popüler diyetler kilo vermek yerine sağlığınızı etkileyen kas kaybı ,vitamin –mineral kaybı duygu durum bozuklukları stres yönetimi ve depresyon gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır .ARKASINDAN HIZLA KİLO ALMA VE BOZULAN SAĞLIK VE YOYO ETKİSİ KAÇINILMAZ SON ile birlikte kilo artışı
2- SPOR YAPMAK HIZLA KİLO VERDİRİR
Spor hayatımızda sağlığın korunması için olmaz ise olmazdır .Ancak spor yapmak günlük hayatınızı alt üst edecek şekilde 3-5 saat salonlarda vakit geçirmek değildir.Sağlığınızın korunmasına kilo yönetimine destek olacak spor ya da egzersiz modeli davranışınız haline gelemiyorsa bu sizin için uygun bir seçim olamaz . Eğer davette çay,saatinde rakı sofrasında arkadaş sohbetinde tükettiğiniz yiyecekler 2000-3000 kal enerji içeriyorsa yapacağınız 1 saatlik yürüyüş ile en iyi ihtimalle 300 kal enerji harcarsınız harcayamadığınız diğer enerji yağ hücrelerinizin içinde depolanır. Bu nedenle tabi ki spor yapmanız her anlamda bedeninize fayda sağlayacaktır ancak spor yapıyorum diye miktarları abartmamak gerekir.Tek başına spor yapmak kilo verdirmez.KİLO VERME SAĞLIKLI BİR BESLENME PROGRAMI İLE OLUR.SÜREÇ MUTFAKTA PİŞER SPORLA DESTEKLENİR.
3- KARBONHİDRAT YEMİYORUM HIZLI KİLO VERİRİM
Su dışında yediğimiz her yiyecek ve içeceğin enerjisi vardır. Vücudumuzun her temel besin grubuna ve bu besin gruplarında elde edilen besin öğelerine beli oranlarda ihtiyacı vardır.Protein karbonhidrat yağ enerji veren besin öğeleridir. Enerji vermeyen ancak vücut için olmaz ise olmaz diğer besin öğeleri ise vitaminler ,mineraller ve sudur.Her bir besin öğesi vücudun ihtiyacı kadar tüketildiğinde sağlığın korunmasında ve sürekliliğinin sağlanmasında bedeni destekler .Özellikle karbonhidratlar sağlıklı miktarda ihtiyacımız ölçüsünde tüketildiğinde vücuda temel enerji kaynaklarıdır. Bunun dışında Lif yani posa kaynağı olmaları birçok vitamin ve minerali içermesi kan şekerini düzenlemesi bağışıklığın ruh sağlığının korunması görevleri arasındadır.Ancak bilgi kirlilikleri sonucunda karbonhidratları tanımadan karbonhidrat kaynaklarının tüketilmemesi diğer besin öğelerinin ihtiyaçtan daha fazla alınmasına neden olmaktadır.Kan şekeri yönetiminde sorunlarla birlikte vitamin mineral yetersizlikleri duygu durumlarında problemler vb sorunlar giderek artmaktadır. Beden artan enerji açığını kapamak için daha fazla diğer besin öğelerinden enerji sağlama yoluna gidecek kendini savunacak ve sonuçta sağlığı tehdit ederek hızla kilo almaya başlaya caktır.
4- MEYVE HİÇ TÜKETMEZ İSEM KİLO VERİRİM
Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin –mineral-ve lif açısından doğru miktarda kullanıldığında kilo vermeyi destekleyen en iyi kaynaklar meyveler ve sebzelerdir .Meyve ihtiyacınız ölçüsünde miktar (porsiyon )kontrolünde dikkat ederek her gün tüketilmelidir .Meyve yememek değil meyve suyu içmek kilo aldırır kilo vermeyi engeller Meyveyi hangi saatte ,yanında ne ile tükettiğiniz Önemlidir.Sağlıklı kilo verme sürecinde meyve sağlıklı miktarda tükettiğinizde kilo verme ve sağlığın korunması süresinde size yardımcı olacaktır.

5-ÇORBA DİYETİ HIZLI KİLO VERDİRİR.
Diyet hakkında bilgi kirliliği her gün kafaları karıştırıyor. 15-20 gün sadee çorba içince hızla kilo verdiğini düşünen çok kişi ile karşılaşıyoruz .Unutmayın bedenimiz sadece içmeye değil her besini çiğneme sindirime hazır hale getirirken tat duysuna hitap etme üzerine bir çalışma programına sahiptir. Ancak bir bedenin her gün tüm besin gruplarını doğru pişirme yöntemleri ile hazırlandığında ihtiyaç vardır .Çorba diyeti kas ve su kaybettirdiği için kısa sürede hızla kilo aldırır ve vücudunuzun deforme olmasına neden olur.
-------------------------------------------------------------------------------------
METABOLİZMANIZI KAHVALTI İLE HIZLANDIRIN

Yapılan çalışmalarda kahvaltı ile güne başlayan bireylerde kilo kontrolünü sağlama kahvaltı yapmayan veya geçiştiren bireylere göre çok daha başarılı olduğu görülmüştür.Bugün biliyoruz ki kahvaltı ile güne başlamayan bireylerin gün içinde ve özellikle akşam saatlerinde gıda tüketimi miktarları artmaktadir. Aldıkları enerji artısına bağlı olarak kilo yönetimi programlarında başarı düşmekte , kilo artışı hızlanmaktadır.
Kahvaltı günün ilk önemli öğünüdür ve beynimiz için gerekli olan enerjinin sağlanması için oldukça önemlidir .Gece boyunca yakıt olarak glikozu kullanan beyin uzun süre alcık nedeniyle kan şekeri seviyesi düştüğünden yakıt sorunu yaşar .Bu yakıtı beyin için sağlayan ise sağlıklı bir kahvaltıdır.Öğrencilerde hatırlama konsatrasyon vb testlerde yapılan çalışmalar sonucunda kahvaltı yapanlar ve yapmayanlar arasında %20-25 arasında fark vardır. #diyetisyen #bagdatcaddesidiyetisyen #istanbuldiyetisyen
Photo
Add a comment...

Post has attachment
YANLIŞ BESLENME PROGRAMLARI VE DİYETLERİN SONUÇLARINI BİLİYORMUSUNUZ ?
Kilo aldığınızı düşünüyorsunuz yada tartı kilo aldığınızı gösteriyor.Çözüm bulmak kolay ama zor.Öncelikle yapacağınız yanlışlar sağlığınızı ciddi tehdit eder Bunlar
1- Vücuttan aşırı su kaybı
2- Büyüme gelişme ve doku onarımında sorunlar
3- Saçlarda dökülme ve saç kaybı
4- Çeşitli cilt hastalıkları
5- Tırnak sağlığı sorunları
6- Demir mineralinde eksilme
7- Çeşitli vitamin ve mineral eksikliklerine bağlı sağlık sorunları
8- Kemik mineralizasyonunda problemler
9- Dikkat eksikliği öğrenme problemleri
10- Uyku problemleri
11- Yorgunluk ,halsizlık
12- Kas kaybı
13- Bağışıklık sisteminde zayıflama
14- Depresyon
15- Çeşitli psikolojik rahatsızlıklar
16- Hormonal problemler
17- Adet düzensizlikleri
18- Yeme davranış bozuklukları
19- Kramplar
20-Sindirim sistemi sağlığında bozulmalar kabızlık gaz şişkinlik vb
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded