Profile cover photo
Profile photo
‫جایزه مصطفی‬‎
104 followers -
جایزه عالی علم و فناوری
جایزه عالی علم و فناوری

104 followers
About
Posts

Post has attachment
جایزه‌ای برای آن‌ها که می‌مانند
دکتر محمدسلیم العلوینی

من معتقدم جوایز علمی به طور کلی این قابلیت را دارند که برجسته‌ترین محققان را شناسایی و تشویق کنند و اهمیت دستاوردهای‌شان را به اطلاع عموم مردم برسانند. جوایز علمی در منطقه ما جایگاه ویژه‌ای دارند چرا که در شناساندن نتایج مهمی که توسط محققان سطح بالا و شایسته به دست آمده موثرند.
دانشمندانی که با وجود امکانات محدود، انتخاب کرده‌اند در این منطقه بمانند یا به آن بازگردند و به توسعه علم و آموزش بپردازند.

دکتر محمدسلیم العلوینی از اعضای برجسته هیات علمی دانشکده مهندسی الکترونیک دانشگاه علم و صنعت ملک عبدالله در عربستان سعودی است. او مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۳۷۲ از دانشگاه پیر و ماری کوری فرانسه و مدرک کارشناسی ارشد و دکترایش را به ترتیب در سال ۱۳۷۴ از GeorgieTech و در سال ۱۳۷۹ از Caltech در ایالات متحده آمریکا، کسب کرده است. او به خاطر تحقیقاتش که بیشتر در زمینه ارتباطات بی‌سیم است، یکی از پر ارجاع‌ترین محققان ISI است.

http://mustafaprize.org/fa/?p=1292

Post has attachment
جایزه‌ای با نام مبارک مصطفی(ص)
دکتر مصطفی السید

به نظر من ‌جایزه مصطفی‌(ص)‌ در پیشرفت علم و فناوری در جهان و در کشورهای اسلامی بسیار موثر است و با تشویق کسانی که سخت در کارند تا به واسطه علم و فناوری به جامعه بشریت کمک کنند، کار بزرگی انجام می‌دهد.
جایزه مصطفی‌(ص) یک جنبه خاص و مشوق دیگر هم دارد و آن برخود داشتن نام مبارک و عزیز مصطفی است. لازم است به دولت جمهوری اسلامی ایران و دانشمندان ایرانی برای تاسیس این جایزه تبریک گفته شود.

دکتر مصطفی السید، دانشمند مصری-آمریکایی است که در موسسه فناوری جورجیا (Georgia Tech) کرسی استادی دارد. تحصیلات وی در رشته فیزیک-شیمی بوده است و زمینه تحقیقات وی علوم نانو است.
او که برنده جوایز متعددی است و در برترین موسسات آموزش عالی ایالات متحده به تحقیق پرداخته است از سال ۱۳۵۹ عضو فرهنگستان علوم آمریکا است و امسال نیز به عنوان یکی از اعضای کمیته مدال ملی علم منصوب شده است. این مدال برترین جایزه علمی در کشور آمریکاست.

http://mustafaprize.org/fa/?p=1296

Post has attachment
علی قنواتی | مشاور برندسازی و اطلاع‌رسانی جایزه مصطفی(ص): برندها، معماران دنیای ذهنی و بیرونی ما هستند. برندهای جوان و تازه تولدیافته گفتمان‌سازی می‌کنند و برندهای نیک جاافتاده، پارادایم‌های دنیای پیرامون خود را شکل می‌دهند. می‌خواهید به میزان پیشرفت و توسعه‌یافتگی یک جامعه پی ببرید؟ کافی است برندهای آن را نگاه کنید و ببینید مردم چه نام‌هایی را در مقام معیار و مرجع پذیرفته‌اند و با یک اشاره آن‌ها به حرکت درمی‌آیند. سطح فکری و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی هر جامعه را با برندهای آن می‌توان سنجید. 
http://mustafaprize.org/fa/?p=1260

Post has attachment
هیگز (برنده نوبل فیزیک ۲۰۱۳) فقط ۱۱ مقاله دارد! 
شرایط و ویژگی‌های تولید علم واقعی در گفت‌وگوی دکتر فرهاد اردلان با روزنامه جام‌جم 
http://www.jamejamonline.ir/newspreview/1818142596424846491

Post has attachment
کمیته وقف جایزه مصطفی(ص)

مهندس حسین صابری زفرقندی
معاون توسعه فناوری پارک فناوری پردیس
 
برای تامین منابع مورد نیاز جایزه قرار است از کمک های خیرین (اشخاص حقیقی و حقوقی) استفاده شود. برنامه‌های کمیته وقف به شرح زیر است:
یک. استفاده از ظرفیت بانک توسعه اسلامی که اعلام کرده است در صورتی که جمهوری اسلامی ایران زمینی را وقف جایزه کند بانک حاضر است هزینه ساخت یک مجتمع تجاری را تامین نماید تا از محل درآمد این مجتمع منابع مورد نیاز جایزه تهیه شود.
دو. ظرفیت دیگر استفاده از املاک و اموال خیرین، که آن‌ها را وقف کرده‌اند، است. این املاک و اموال زیر مجموعه سازمان اوقاف و امور خیریه هستند.
سه. همکاری با سازمان بورس و اوراق بهادار برای راه اندازی صندوق موقوفات جایزه که مقدمات این کار انجام شده است. صندوق کاملاً ساختار مشخصی دارد و مؤسسین آن از اشخاص معتبر حقیقی و حقوقی هستند که اقدام به خرید اوراق خواهند کرد. با خرید این اوراق منابعی که به صندوق وارد می‌شود، یا کاملاً به صندوق هبه شده یا با تصمیم سرمایه گذار، اصل سرمایه را به صورت امانی در اختیار جایزه قرار می دهد. البته منابع این صندوق وارد سرمایه گذاری در خرید اوراق مالی و اوراق بهادار بازار سرمایه و بازار پول می‌شود اما عواید که سود حاصل از این خرید اوراق است می‌تواند به اهدافی که مورد نظر جایزه است برسد که فرایند اجرایی دریافت مجوزهای لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار در حال طی شدن است.
درآمدها و عواید حاصل از این صندوق در موارد زیر هزینه می‌شود:
۱- تأمین هزینه اهدای جایزه مصطفی
۲- حمایت مالی از تحقیق و پژوهش در حوزه‌های مرتبط با جایزه
۳- حمایت از توسعه فناوری بین کشورهای اسلامی
۴- حمایت از پروژه‌های عام المنفعه در فناوری‌های جدید
چهار. برنامه‌های دیگری هم وجود دارد که متناسب با شرایط واقفان زمینه مشارکت آن‌ها را در اعطای جایزه مصطفی(ص) و برنامه‌های تحقیقاتی همسو با اهداف آن فراهم می‌کند.
 

مهندس حسین صابری فارغ التحصیل مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد مدیریت تکنولوژی از دانشگاه علوم تحقیقات تهران است. از مسئولیت های اجرایی او می توان به کارشناسی قسمت مطالعات قطارهای مسافری، کارشناسی ارزیابی سیستم های تضمین کیفیت سازندگان قطعات خودرو، کارشناسی و مدیریت واحد سرمایه گذاری و تامین مالی پارک فناوری پردیس و ریاست هیات مدیره شرکت فن بازار بین الملل ایرانیان اشاره کرد. وی در حال حاضر معاونت توسعه فناوری پارک فناوری پردیس را بر عهده دارد و عضو هیات مدیره صندوق توسعه فناوری های نوین است.

http://mustafaprize.org/fa/?p=1218

Post has attachment
در علم از مد روز پیروی نکنیم...
 
دکتر گلشنی را عمدتا با مباحث مربوط به علم و دین می‌شناسند. حتی در خارج از ایران نیز مقالات و سخنرانی‌های ایشان در این زمینه مورد توجه قرار گرفته و جوایز علمی متعددی را نیز دریافت کرده است. گفت‌وگوی ما با ایشان به بهانه جایزه مصطفی(ص) و با موضوع تاثیر وقف در ترویج علم انجام شده که بخشی از آن را می‌خوانید و مشروح این گفت‌وگو در ویژه‌نامه وقف جایزه مصطفی(ص) منتشر خواهد شد.
 
 
چرا مردم در زمینه مدرسه‌سازی پیش‌قدم می‌شوند ولی سمت پژوهش نمی‌آیند؟
 
علت این است که روشنگری نشده، طبقه متدینین باید مطمئن شوند که این راه با ترویج دین منافاتی ندارد و به آن کمک نیز می‌کند. سال 1375 به وزیر وقت پیشنهاد کردم که بروید به سراغ ائمه جمعه و از آن‌ها بخواهید روشنگری کنند. پرفسور سمیعی وقتی به ایران آمد و برایش جلسه گذاشتند، در یک جلسه 120 میلیارد تومان جمع شد. مردم اگر اطمینان کنند، به راحتی در این راه قدم برمی‌دارند.
 
در چه رشته‌هایی نیاز بیشتری به توسعه علمی داریم؟
 
ملاک مهم در ترقی سطح علم این است که این علمی که تولید می‌کنیم، چقدر به رفع نیازها در عرصه عملی کمک می‌کند. ما در بعضی حوزه‌ها تولید علممان قابل توجه است. اما در همان زمینه‌ها متاسفانه واردات داریم. یک داستان واقعی که خودم شاهدش بودم به ده دوازده سال قبل برمی‌گردد که به مجارستان سفر کردم. چند سالی پس از فروپاشی شوروی بود و من میهمان فرهنگستان علومشان بودم. از اساتید پرسیدم چه رشته‌هایی در کشور شما در حال حاضر بیشتر طرفدار دارد. گفتند حقوق، چون تازه مستقل شده‌ایم و لازم است که قانونگذاری کنیم. در آن سال‌ها با آن‌که در علوم خوب بودند، ولی حتی گاهی ظرفیتشان در رشته‌های مهندسی پر نمی‌شد. متاسفانه در این جا عمدتا دنبال رشته‌هایی می‌روند که مد روز است.
 
از دوران تمدن بزرگ اسلامی چه درسی می‌توانیم بگیریم؟
 
چیزهای زیادی هست. یک مورد بسیار مهم رفتاری بود که با اهل علم می‌شد. رفتار خواجه نظام‌الملک با علما را ببینید. برخوردش با فقیه، عارف و منجم از موضع برابر است. با آن مرتبه سیاسی که داشت، به قونوی می‌گوید: فکر نمی‌کنید فلان مورد را این‌طور بگوئید بهتر است؟ اهل علم اگر احساس کنند که خودشان و به خصوص فکرشان تحویل گرفته می‌شود، حتی خیلی دربند مادیات نیستند. ولی متاسفانه در این‌جا ملاک‌ها حقیقی نیستند. شما کافی است جوایز علمی نظیر همین خوارزمی را با جوایز و پاداش‌های ورزشی مقایسه کنید. وقتی یک مدال ورزشی می‌آوریم از صدر تا ذیل مملکت ببینید چه واکنشی نشان می‌دهند. یکی از استادان برجسته برق که الان آمریکاست به من می‌گفت: من برایم مهم نیست چقدر حقوق می‌گیرم، ولی برایم اهمیت دارد که مثلا برای تایر توی صف نایستم.
 
الان دانشمندان ما در مقایسه با همکاران غربی خودشان واقعا در چه مرتبه‌ای هستند؟
 
ما دانشمندان طراز اول کم نداریم. ولی مشکل این‌جا است که آدم‌های درجه دو و سه به عنوان دانشمند برجسته شناخته می‌شوند. ما مشاغل مهم را به آدم‌هایی می‌دهیم که دیدشان باریک است و آن‌ها سراغ آدم‌های باریک‌تر از خودشان می‌روند. در اسلام فراوان توصیه شده که نظر به واقع کنید، در صورتی که ما اغلب نظرمان معطوف به مجاز است. یکی کتاب می‌نویسد و به نام دیگری متنشر می‌شود و نتیجه این می‌شود که آدم‌های اصیل عقب می‌افتند. می‌گوییم اگر می‌خواهی ارتقا پیدا کنی، باید تا فلان موقع این تعداد مقاله بنویسی یا بیا یک مقاله با فلان عنوان بنویس و 15 میلیون بگیر. بعد هم همین مقالات را مبنای ارزیابی‌مان از توسعه علم قرار می‌دهیم. این‌ها حقیقی نیست و مجازی است. قرآن وعده داده که کافران بر مومنان سلطه نخواهند داشت، ولی اگر به اسلام حقیقی عمل شود.
 
جایزه مصطفی می‌تواند چه تاثیری در ترویج علم داشته باشد؟
 
موثر است اگر مدام با ملاک‌های غربی به سراغ علم و عالمان نرویم. نیازی به تایید غربیان نیست. اگر در جهان اسلام، کسی کاری کرده که بداعتی دارد و می‌تواند سرمشق شود، به چنین شخصی باید جایزه بدهیم. من برای ترقی و ترویج علم دو ملاک دارم. اول: این علم چقدر به رفع یک نیاز عملی پاسخ گفته است. دو: چنانچه دستاورد تئوریک داریم، این تئوری چقدر به اسم یک دانشمند مسلمان در جهان شناخته شده است. چندان نباید به تعداد مقالات و آمار این چنینی توجه کنیم.
 
http://mustafaprize.org/fa/?p=1234

Post has attachment
جایزه مصطفی(ص) سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی را تبریک می‌گوید.
مجموعه‌ای از پوسترهای دستاوردهای علمی و فناوری کشور را که توسط استودیو 3x4 تهیه شده است، ببینید.
http://3x4studio.ir/1393/11/12/qaf
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Ta Gaf
15 Photos - View album

Post has attachment
داوری، دغدغه اصلی شورای سیاستگذاری

دکتر سعید سهراب‌پور
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان
عضو شورای سیاستگذاری و دبیر کمیسیون معین جایزه مصطفی(ص)

شورای سیاستگذاری بالاترین نهاد و مرجع تصمیم گیری درباره جایزه مصطفی(ص) است که با حضور اعضای داخلی و بین‌المللی برگزار می‌شود و بر روند اعطای جایزه نظارت می‌کند. کمیسیون معین نیز سازوکاری است که در آیین نامه تعبیه شده و مباحثی که نیاز به مطالعه و بررسی کارشناسی بیشتری دارند از سوی شورای سیاستگذاری به این کمیسیون ارجاع و در مواردی تصمیم گیری به این کمیسیون تفویض می‌شود.
در سومین جلسه شورای سیاستگذاری جایزه که بیشتر اعضا در آن حضور داشتند با دو نفر که یکی رئیس دانشگاه کراچی و دیگری رئیس بانک توسعه اسلامی بود از طریق تله کنفرانس ارتباط برقرار کردیم. در این جلسه نتایج کمیسیون معین جایزه مصطفی مطرح و تصمیماتی در این زمینه گرفته شد. سپس فهرست داوران مطرح شد و چهار گروه داور در این جلسه معرفی شدند. داوران رشته نانو و ICT مورد تایید قرار گرفتند. به عنوان مثال در حوزه نانو ۴ نفر داور از ایران و بقیه از مسلمانان سایر کشورها از جمله آمریکا، ترکیه، عربستان و سوئد انتخاب شده‌اند.
داوران گروه علوم و فناوری‌های زیستی و داوران جایزه چهارم که در زمینه عمومی اعطا می‌شود نیز به سرعت در حال انتخاب هستند. این جایزه در سال جاری داده می‌شود. داوری مقدماتی توسط شوراهای تخصصی صورت گرفته و داوری نهایی نیز به زودی آغاز خواهد شد.
در مورد انتخاب داورها، موسسات و نهادهای علمی و دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور افرادی را معرفی کرده‌اند که دارای رتبه‌های برجسته علمی هستند. با تاکید شورای سیاستگذاری از تمام این افراد رزومه علمی دریافت شد و براساس این سوابق علمی داوران نهایی انتخاب می‌شوند. یکایک داوران ابتدا از لحاظ علمی در سطح بالایی قرار دارند تا بتوانند در خصوص اثر یک دانشمند اظهار نظر کنند و دوم این که در آن زمینه علمی خاصی که برای داوری تعیین شده است، خود داوران نیز دارای حسن شهرت علمی و تحقیقات وسیع و معتبر هستند.
در اصل یکی از توجیهات و دلایلی که این جایزه طراحی شده این است که دانشمندان کشورهای اسلامی با یکدیگر آشنا شوند و ما از فعالیتهای علمی دیگر کشورهای اسلامی و دانشمندان آن‌ها مطلع شویم. در همین راستا در موقع اهدای جایزه برنامه‌هایی برگزار خواهد شد و کشورهای اسلامی آثار علمی و فناوری خود را ارائه خواهند کرد. تبادلات علمی در این شرایط به نحو مطلوب‌تری صورت خواهد گرفت. در چنین رویدادهایی علاوه بر سخنرانی‌ها و کارگاه‌های علمی، ارائه دستاورده‌ای آنان نیز بسیار مفید خواهد بود و زمان کافی هم برای آشنایی و تبادل نظر وجود دارد. البته چون این رویداد در ایران برگزار می‌شود، برای موسسات و مراکز علمی و تحقیقاتی ما مفیدتر خواهد بود و ما هم به احتمال زیاد برنامه‌هایی را تنظیم خواهیم کرد تا این اندیشمندان خارجی بتوانند وارد دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های ما شده و با پیشرفتهای علمی ما آشناتر شوند تا شاید سرآغازی برای همکاری‌های علمی آن‌ها نیز باشد.


دکتر سعید سهراب پور متولد سال ۱۳۲۲ در تهران است. او در سال ۱۳۴۴ رتبه اول دانشکده فنی دانشگاه تهران را کسب کرد و در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی به تحصیلاتش ادامه داد و پس از دریافت مدرک دکتری و بازگشت به ایران در سال ۱۳۵۰ به توصیه شهید دکتر چمران به دانشگاه شیراز رفت. او بعد از انقلاب معاون دانشگاه شیراز شد و تا سال ۱۳۶۸ در دانشگاه شیراز بود. پس از آن به جمع اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف پیوست و از سال ۱۳۷۶ تا سال ۱۳۸۹ ریاست دانشگاه صنعتی شریف را بر عهده داشت. او در حال حاضر قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و عضو فرهنگستان جمهوری اسلامی ایران است.

http://mustafaprize.org/fa/?p=1204

Post has attachment
فرصت برابر برای معرفی دانشمندان مسلمان به جهانیان

مهندس مهدی صفاری‌نیا
رئیس پارک فناوری پردیس
دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی‌(ص)
 
«در حال حاضر بیش از ۲۰۰ جایزه علمی در سراسر جهان وجود دارد که هدف تمامی آن‌ها به حرکت درآوردن دانشمندان در رشته‌های مختلف است و جایزه مصطفی نیز با این انگیزه در جهان اسلام پایه‌ریزی شده است. معرفی نخبگان علمی جهان اسلام به جامعه علمی بین‌المللی و افزایش تعامل علمی میان دانشمندان مسلمان از اهداف اصلی جایزه مصطفی است. در این میان با وجود آن که این جایزه برای اولین بار قرار است اعطا شود، اما استقبال بسیار خوبی از آن صورت گرفته است و ما در تعامل با ۲۰ کشور اسلامی هستیم.
اگر بخواهم مهم‌ترین فعالیت‌های دبیرخانه جایزه مصطفی‌(ص) را در طی چند ماه گذشته برشمارم باید به برگزاری جلسات متعدد کمیته‌های علمی برای بررسی آثار رسیده به دبیرخانه اشاره کنم. همچنین آغاز به کار کمیته اطلاع‌رسانی و برندسازی جایزه مصطفی(ص) است که مسئولیت اصلی در شناساندن و ایجاد وجوه بصری و کلامی برند جایزه مصطفی‌(ص) را دارد. کمیته وقف نیز در حال تاسیس صندوق وقف در بازار بورس کشور است. در بخش روابط بین‌الملل نیز تعاملات خوبی با دیگر کشورها صورت گرفته و اکنون تجربیات جوایز بزرگ علمی در جهان را در دست داریم.
با توجه به این که برای نخستین بار است که وارد وادی جوایز بزرگ علمی شده‌ایم در حال کسب تجربه در این زمینه هستیم. لذا ممکن است نیاز به تغییراتی در مقررات جایزه در سال‌هتای آتی احساس شود. به عنوان مثال برخی صاحب‌نظران معتقدند که بهتر است جوایز در سه حوزه تخصصی نیز مانند جایزه چهارم، علاوه بر دانشمندان تبعه کشورهای اسلامی، به سایر مسلمانان از هر نقطه‌ای از جهان اعطا شود. تغییراتی از این دست نیازمند اصلاح اساسنامه یا تصویب شورای سیاست‌گذاری جایزه است که در صورت لزوم پس از برگزاری دور نخست در دستور کار قرار خواهد گرفت.
این جایزه در پی آن است که فرصت برابر برای معرفی دانشمندان و نخبگان مسلمان و نیز کشورهای اسلامی فراهم آورد. فرصتی که تا قبل از برگزاری جایزه، حداقل به صورت برابر در اختیار مسلمانان نبوده است. جایزه علمی فناوری مصطفی‌(ص)، در حقیقت در پی جبران این خلأ است. لذا، طرح جایزه به عنوان یکی از ابزارهای مهم در راستای اعطای فرصت مطرح شدن به نخبگان مسلمان در دستور کار قرار گرفت و امیدواریم در آینده نزدیک جایزه علمی فناوری مصطفی‌(ص) به عنوان یکی از نمادهای مهم شایستگی علمی در جهان‌ شناخته شود.
این جایزه یک انگیزه بزرگ برای نخبگان جوان نیز هست که می‌توانند تلاش‏های علمی خود را در محیط مناسب به جهانیان عرضه نمایند. پیش‌بینی ما این است که حرکت علمی جدیدی در سطح دانشمندان جهان اسلام از طریق این جایزه شروع می‌شود که برکات آن در سال‌هتای آینده نمایان خواهد شد.»
 
مهندس مهدی صفاری‌نیا،‌ رییس پارک فناوری پردیس، متولد ۱۳۵۲ و فارغ‌التحصیل رشته مهندسی متالورژی از دانشگاه صنعتی شریف است. مهندس صفاری‌نیا تالیفات متعددی در زمینه فناوری در کنفرانس‌ها و رسانه‌های داخلی و خارجی منتشر کرده و در تدوین و نگارش تعداد زیادی از کتاب‌های حوزه فناوری پارک فناوری پردیس مشارکت داشته است. ریاست پارک فناوری پردیس، عضویت در کمیته تدوین آیین‌نامه و اساسنامه پارک‌های علم و فناوری، عضویت در کمیته تدوین آیین‌نامه و اساسنامه مراکز رشد علم و فناوری، بخشی از فعالیت‌های اجرایی وی در حوزه سیاستگذاری فناوری است.

http://mustafaprize.org/fa/?p=1133

Post has attachment
اعضای حاظر در چهارمین جلسه شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی
Photo
Wait while more posts are being loaded