Profile cover photo
Profile photo
Partia Razem
325 followers -
Inna polityka jest możliwa!
Inna polityka jest możliwa!

325 followers
About
Posts

Post has attachment
Polska gospodarka – zamiast opierać się na innowacyjnych rozwiązaniach – nadal bazuje na taniej sile roboczej. Najczęstsze miesięczne wynagrodzenie polskich pracowników wynosi według najnowszych danych GUS-u zaledwie 2469 zł brutto. W rzeczywistości może być jeszcze niższe: GUS pomija w swoich badaniach przedsiębiorstwa zatrudniające dziewięć lub mniej osób.

Możemy to zmienić! Wprowadźmy dwustopniową minimalną płacę godzinową: 15 złotych brutto dla umowy o pracę na czas nieokreślony i 20 złotych brutto dla wszystkich innych rodzajów umów.

www.partiarazem.pl
Źródło: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-zatrudnieni-wynagrodzenia-koszty-pracy/struktura-wynagrodzen-wedlug-zawodow-w-pazdzierniku-2014-r-,5,4.html
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Dziś w wielu miastach w Polsce (m.in. w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Bielsku-Białej) zorganizowaliśmy spontanicznie zgromadzenia, na których wzywaliśmy prezydenta i rząd do przestrzegania konstytucji.
W Warszawie zebraliśmy się pod Pałacem Prezydenckim. "Nie zgadzamy się na ośmieszanie państwa i ignorowanie ustawy zasadniczej. To, że odsunięty od władzy establishment z Platformy łamał standardy demokratyczne, nie oznacza, że nowy establishment z PiSu ma prawo łamać Konstytucję" - mówił Tomasz Rawski z warszawskiego Razem.
www.partiarazem.pl
PhotoPhotoPhoto
12/10/15
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
RAZEM wzywa organy władzy publicznej do przestrzegania Konstytucji RP. Ze zdumieniem przyjęliśmy wypowiedzi przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, według których prezydent Andrzej Duda nie wykona orzeczenia TK z dnia 3 grudnia 2015 roku. Głowa państwa nie może odmawiać przestrzegania obowiązującej konstytucji. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej musi kierować się swoimi zobowiązaniami wobec obywateli, zgodnie z ustawą zasadniczą. Niestety ostatnie dni pokazały, że Andrzej Duda woli wysługiwać się partyjnym interesom swojego środowiska.
Wydarzenia z ostatnich tygodni ośmieszają państwo w oczach obywateli. Odpowiedzialność za to spada na tych polityków, ktorzy od lat demonstrują cyniczne, partyjniackie podejście do prawa. PiS twierdzi, że demontuje mechanizmy, dzięki którym trwa oligarchia, ale tak naprawdę postępuje nie mniej cynicznie niż poprzednia władza - zawłaszcza kolejne instytucje i buduje swój własny salon. Nowy, PiS-owski establishment łamiąc konstytucję pokazuje, czym różni się od starego: jest równie pazerny na władzę, ale ma w większej pogardzie prawo.
Prezydentowi było tak śpieszno, by wprowadzić do Trybunału “swoich” , że – kompromitując powagę urzędu – odbierał ślubowanie w nocy. Tymczasem na podwyższenie kwoty wolnej od podatku, które ulżyłoby milionom Polek i Polaków, będziemy czekać do 2017 roku. Do Sejmu nadal nie trafiła obiecana w kampanii przez Beatę Szydło minimalna płaca godzinowa. Rząd nie znalazł czasu, żeby zająć się oskładkowaniem umów śmieciowych. Milion pracowników na śmieciówkach nadal nie może organizować się w związkach zawodowych, mimo że Trybunał nakazał niezwłocznie wprowadzenie korzystnych dla pracowników zmian. Zamiast zająć się tym, co ważne, PiS organizuje kolejne skoki na stołki.
Oczekujemy, że Prawo i Sprawiedliwość będzie działać zgodnie z konstytucją. Sprzeciwiamy się omijaniu ustawy zasadniczej przy pomocy trików prawnych i otwartemu ignorowaniu jej zapisów. Sprawne państwo opiekuńcze będzie działać tylko wtedy, gdy władza zacznie szanować zapisy konstytucji, a ludzie odzyskają zaufanie do instytucji publicznych. Demolowanie instytucji państwa w imię partyjnych interesów to działanie na szkodę Polski i jej obywateli.
www.partiarazem.pl
#razem   #innapolityka  
Partia Razem
Partia Razem
partiarazem.pl
Add a comment...

Post has attachment
Berliński senat pokazuje, jak może wyglądać aktywna polityka mieszkaniowa samorządu. Około 85% berlińczyków mieszka w wynajętych lokalach. Te działania przysłużą się wszystkim, nie tylko najbiedniejszym – mają one na celu zahamowanie wzrostu wysokości czynszów oraz zwiększenie dostępności mieszkań.

www.partiarazem.pl
Photo
Add a comment...

Post has attachment
26 listopada przedstawiciele RAZEM komentowali działania PiS i rządu Beaty Szydło. Adrian Zandberg ocenił wczorajsze bulwersujące wydarzenia w Sejmie: "PiS zrobił wczoraj z Sejmu operetkę. Te niebezpieczne zabawy z prawem za kilka dni ukróci rozpatrzenie przez Trybunał wniosków posłów i Rzecznika Praw Obywatelskich”. Według Zandberga Trybunał Konstytucyjny „zapewne wyśmieje pomysł cofania czasu za pomocą uchwały”. Jego zdaniem atak na Trybunał w wykonaniu PiS i jego nowej przystawki, Pawła Kukiza, to zasłona dymna, która ma maskować niezrealizowane kampanijne obietnice Prawa i Sprawiedliwości. „Rząd wycofuje się z podniesienia kwoty wolnej w przyszłym roku, ogranicza sztandarowy postulat 500 złotych na dziecko. Dlatego Jarosław Kaczyński jak magik próbuje odwrócić uwagę publiczności” — komentował Zandberg. — „Za chwilę, kiedy orzeczenia Trybunału przetną ten operetkowy zamach na państwo prawa, PiS będzie się jak zwykle usprawiedliwiać: nic nam nie wychodzi, ale to nie nasza wina, tylko układu”.
Dorota Budacz z RAZEM przypomniała, że PiS wygrał wybory, bo obiecał Polkom i Polakom państwo socjalne. Niestety, konkretne propozycje, skąd wziąć pieniądze na realizację obietnic, wciąż nie padły. „Rząd wciąż udaje, że da się zwiększyć wydatki przy takich samych lub mniejszych wpływach do budżetu” — mówiła Budacz. — „Pierwsze kroki nowej władzy wskazują, że nigdy nie traktowali swoich kampanijnych zapowiedzi poważnie. Dziś już wyraźnie widać, że socjalnego państwa z PiS-em u władzy się nie doczekamy”. Wskazują na to także decyzje personalne. Mimo, że PiS przedstawił kilka sensownych deklaracji dotyczących budżetowego finansowania służby zdrowia, to na ministra i wiceministrów tego resortu wyznaczono entuzjastów prywatyzacji i zwolenników współpłatności za opiekę zdrowotną. „Mamy powody do niepokoju, zwłaszcza że pani premier wciąż unika odpowiedzi na pytanie, czy PiS planuje wprowadzić opłaty za leczenie” — komentowała Budacz. — „Parlamentarnej opozycji ta kwestia nie interesuje. Nie dziwi nas to — w Platformie i partii Ryszarda Petru jest sporo zwolenników płatnej służby zdrowia”.
Jarosław Soja, ekspert podatkowy RAZEM, mówił, że rząd nie przedstawił żadnych konkretnych propozycji zwiększania dochodów budżetu — co jest konieczne, by móc odpowiedzialnie realizować kampanijne postulaty socjalne. Co gorsza, premier Szydło zapowiedziała dalsze zmniejszanie dochodów państwa — na przykład nowe ulgi inwestycyjne albo obniżenie podatku korporacyjnego do 15%. Także rządowe zapowiedzi uszczelnienia systemu podatkowego są mgliste albo nierealne. Wicepremier Morawiecki deklaruje na przykład, że w ciągu dwóch lat zmniejszy dziurę w VAT o połowę, co nie udało się jeszcze żadnemu europejskiemu państwu. Natomiast o obszarach, gdzie łatwiej jest o walkę z nadużyciami (np. o podatku korporacyjnym) PiS milczy. Z kolei Dorota Budacz przypomniała, że podobne nieprzemyślane, niezrównoważone działania skończyły się na Węgrzech gigantyczną dziurą w finansach publicznych. Potem węgierski rząd musiał ją pośpiesznie łatać uderzającymi w zwykłych ludzi podwyżkami VAT-u do horrendalnych 27%.
Przedstawiciele RAZEM skierowali też do rządzącej partii kilka pytań: które obietnice premier Szydło z exposé są wciąż aktualne? Dlaczego dopiero po wyborach dowiadujemy się, że 500 zł na dziecko będzie świadczeniem tylko dla niektórych? Czy ten projekt zostanie wprowadzony kosztem innych świadczeń społecznych? Dlaczego PiS ma czas na ekspresowe demontowanie demokratycznego państwa prawa i awanturę o Trybunał Konstytucyjny, a jednocześnie twierdzi, ze na podwyższenie kwoty wolnej od podatku tego czasu mu nie wystarczyło?
www.partiarazem.pl
PhotoPhotoPhoto
11/26/15
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Albert Einstein jest znany nie tylko z działalności związkowej, ale również z zaprezentowanego 100 lat temu równania pola ogólnej teorii względności.

www.partiarazem.pl
Photo
Add a comment...

Post has attachment
W związku z utrzymującym się od kilku dni w całym województwie małopolskim wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza oraz alarmistycznymi prognozami na najbliższe dni krakowski okręg RAZEM domaga się podjęcia zdecydowanych działań przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, władze Krakowa i województwa małopolskiego. Obok długofalowych działań w zakresie walki ze smogiem, w dzisiejszej sytuacji kryzysowej domagamy się wprowadzenia ograniczeń dla ruchu samochodowego, zniesienia opłat za transport komunikacją publiczną oraz zwiększenia kontroli palenisk.

Żądamy ciągłej i rzetelnej informacji dla mieszkańców i mieszkanek Krakowa i regionu - komunikatów na przystankach komunikacji miejskiej. Wciąż czekamy na tablice informacyjne, które wygrały w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego w 2014, a do dziś nie zostały zamontowane.

Smog powoduje choroby układu oddechowego, serca oraz rozwój nowotworów i alergii. Badania dowodzą, że na obszarach o wysokim zanieczyszczeniu dochodzi do większej umieralności noworodków, dzieci rodzą się mniejsze i rozwijają się wolniej niż ich rówieśnicy z obszarów o czystszym powietrzu. Co szóste dziecko w Krakowie zapada na astmę i będzie z tą chorobą zmagać się przez całe życie. Dla porównania: średnio w Polsce astma dotyka zaledwie jedno na 25 dzieci. W samej Małopolsce na leczenie chorób i dolegliwości będących skutkami zanieczyszczonego powietrza wydaje się rocznie 2,8 miliarda złotych. Szacuje się, że tej zimy z powodu bardzo złego stanu powietrza w Krakowie umrze od 400 do 600 osób!

Przez zanieczyszczone powietrze ograniczane są prawa obywateli i obywatelek do godnego życia. Niebezpieczne staje się spacerowanie z dziećmi czy uprawianie sportów. Zwiększają się indywidualne i systemowe wydatki na leczenie. W Krakowie codziennym widokiem stają się mieszkańcy uzbrojeni w maski antysmogowe.

RAZEM nie zgadza się na obojętność i bierność władz miejskich i wojewódzkich. Prawo do oddychania czystym powietrzem jest prawem człowieka!

www.partiarazem.pl
Photo
Add a comment...

Post has attachment
RAZEM wystraszyło wielu komentatorów i politycznych rywali. Ich strach okazał się na tyle paraliżujący, że zamiast poczytać lub zapytać, zaczęli swoje obawy rozpowszechniać. Postanowiliśmy wykorzystać Halloween, aby je rozwiać.

Red. Agata Nowakowska straszy, że RAZEM będzie przymusowo dokwaterowywać lokatorów do mieszkań. W rzeczywistości RAZEM proponuje budowę tanich mieszkań na wynajem. Dzięki takiemu rozwiązaniu spadną czynsze, a własne cztery kąty przestaną oznaczać pętlę kredytu na kolejne 30 lat.

Z pewnością nie wszystkie strachy uda nam się wyłowić. Co jeszcze może zrobić RAZEM? #straszmysierazem  

www.partiarazem.pl
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Poczta Polska wygrała przetarg na obsługę polskich sądów. Zawiadomień o rozprawach nie będziemy już odbierać w lombardach, a państwo nie będzie sponsorować przedsiębiorstwa obchodzącego prawo pracy. Państwowe firmy zatrudniające zgodnie z prawem mogą być konkurencyjne i dostarczać usługi na wysokim poziomie.
#razem   #innapolityka  
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Dobrobytu nie da się zbudować na taniej i śmieciowej pracy. Taki model nie służy nawet przedsiębiorstwom – pracownicy, którzy nie mają szansy na elementarne bezpieczeństwo, pracują po prostu gorzej. Dlatego RAZEM opowiada się za odśmieciowieniem rynku pracy i wprowadzeniem minimalnej płacy godzinowej – skorzystają na tym zarówno pracownicy, jak i gospodarka.

www.partiarazem.pl
#razem   #innapolityka  
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded