Profile cover photo
Profile photo
Szkoła Dam
39 followers -
przewodnik kobiety eleganckiej
przewodnik kobiety eleganckiej

39 followers
About
Posts

Post has attachment
Koneserstwo, czyli wytrawne znawstwo rzeczy najwyższego gatunku, to obszar wciąż kojarzony głównie z mężczyznami. Zewnętrznie koneserstwo realizuje się poprzez praktykowanie kolekcjonerskich pasji, noszenie ubrań szytych na miar...ę, używanie funkcjonalnych, ale jednocześnie pięknych i starannie wykonanych przedmiotów. Wewnętrznie koneserstwo przechodzi w palącą potrzebę zgłębiania istoty rzeczy...
Add a comment...

Post has attachment
#‎wydarzeniakulturalne‬
Uwielbiam Wrocław i przepadam za Chagallem dlatego uznałam, że obejrzenie wystawy poświęconej temu malarzowi, a odbywającej się w tym właśnie cudownym mieście będzie idealnym ukoronowaniem tegorocznych wakacji...
Add a comment...

Post has attachment
Moje pierwsze samodzielne mieszkanie mieściło się na poddaszu w bardzo starej kamienicy. Zimą, kiedy wracałam do domu po całym dniu nieobecności, zastawałam zamarznięte okna. Miało to swój urok, bo mróz malował na nich wzory jak z rosyjskiej bajki. Do dziś pamiętam uczucie, które towarzyszyło mi, kiedy w piecu zaczynał buzować rozpalony ogień. Ten cały niesamowity klimat sprawiał, że kiedy słyszałam, że ktoś wchodzi po drewnianych, skrzypiących schodach miałam wrażenie, że do moich drzwi zaraz zapuka Rimbaud z Verlaine’m.  Kiedy po kilku latach przeprowadziłam się do bloku z centralnym ogrzewaniem, traktowałam to jako symbol mieszczańskiej stabilizacji. Dziś wiem, że w życiu po prostu przechodzi się przez różne etapy, a każdy etap ma swój czas i swoją przestrzeń...
Dom. - Szkoła Dam
Dom. - Szkoła Dam
szkoladam.pl
Add a comment...

Post has attachment
Po latach tkwienia w prymitywnej estetyce komunistycznej, potem bazarowej, a następnie jeszcze "dyskontowej" powoli nastaje czas,
w którym kultura wnętrza się odradza. W urządzaniu domu, podobnie jak w modzie, zmieniają się trendy. W stylu savoir-vivre nie chodzi jednak o to, by bezkrytycznie je naśladować i urządzić mieszkanie będące kopią zdjęcia z wnętrzarskiego czasopisma, albo z gazetki reklamowej sklepu meblowego. Dążymy raczej do tego, by wypracować swój niepowtarzalny styl odpowiadający naszej osobowości i trybowi życia oraz nadający wnętrzu rys własnej indywidualności.
Add a comment...

Post has attachment
Korespondencja tradycyjna szczególnie w formie listów, ale także i pocztówek jest dziś czymś bardzo niecodziennym. Wymaga od nadawcy szczególnego zaangażowania począwszy od wyboru odpowiedniego materiału: papeterii, pocztówki, przyrządu do pisania, poprzez przemyślenie treści, aż do sfinalizowania zamysłu za pomocą płynnego, wyrobionego, ale jednocześnie czytelnego pisma. Tym samym możemy śmiało uznać ją za jedną z podstawowych przejawów savoir-vivre’owego stylu życia. Nie ulega też wątpliwości, że korespondencja w tradycyjnej formie jest jedną z najbardziej eleganckich a jednocześnie intymnych form komunikacji.
Add a comment...

Post has attachment
Amerykańska blogerka, Jennifer L. Scott na przekór czasom, w których wszystko jest dozwolone i nikt nie zawraca sobie głowy konwenansami tworzy portret kobiety z klasą. Nowoczesnej, ale jednocześnie potrafiącej czerpać z kultury i z przeszłości. Rzadko używa określenia dama, ale niewątpliwie jest to ten sam „wzór”, na którym my Europejki opieramy swoje wyobrażenie klasy.
Po lekturze książki oraz na podstawie swoich dotychczasowych blogowych zapisków pokusiłam się o stworzenie listy cech, które niewątpliwie tworzą wizerunek współczesnej damy.
Add a comment...

Post has attachment
Paradoks współczesności polega na tym, że kontakty pomiędzy mężczyzną a kobietą pomimo ich powszechności są dużo trudniejsze niż kiedyś. Dzieje się tak dlatego, że zostały pozbawione formy. Nie dość, że nie potrafimy prowadzić niezobowiązującej rozmowy, to nie znamy podstawowych gestów-znaków-formuł będących wyrazem uprzejmości na jej poziomie elementarnym. Pierwszym etapem budowania pozytywnych i naturalnych kontaktów społecznych, również damsko-męskich, jest więc przyjęcie savoir-vivre’owego wzorca uprzejmości, która realizuje się dla siebie samej, bez podtekstów i bez celu innego niż okazanie grzeczności i kultury.
Add a comment...

Post has attachment
Włosy są tym elementem wizerunku, który bardzo silnie wpływa na postrzeganie całości. Nawet jeśli będziemy bardzo starannie ubrane, ale nasze włosy będą nieświeże, w nieładzie czy związane w byle jaką kitkę wizerunek kobiety z klasą legnie w gruzach. Już na początku XX wieku tak mówił o tym zjawisku mistrz fryzjerski Antoine: „Zdarza się wielokrotnie, że kobieta jest ubrana w elegancką suknię, ozdobiona czarującymi dodatkami, a przy tym ma głowę kucharki”. Niezależnie więc od tego, czy nosimy włosy krótkie, półdługie czy długie, powinny być one maksymalnie zadbane.
Add a comment...

Post has attachment
Są takie sytuacje, kiedy nie możemy obejść się bez pomocy innych, często nawet przypadkowych ludzi. Życie byłoby straszne, gdybyśmy nie pomagali sobie wzajemnie i bezinteresownie. Z drugiej jednak strony życie wymaga samodzielności. Bez względu na to, jaką sytuacją nas los uraczy, trzeba się jej nauczyć, podjąć nowe wyzwania, zamiast bez końca angażować innych w swoje sprawy. W skrajnych wypadkach takie angażowanie może przyjmować formę żerowania na czyjejś dobroci, na braku asertywności itp. Dlatego trzeba bardzo uważnie, z wrażliwością i taktem podchodzić do zagadnienia, by nie wypaczyć tak szlachetnej idei jak pomoc wzajemna a co za tym idzie, nie zniechęcić do niej otaczających nas ludzi.
Add a comment...

Post has attachment
Zrobiło się gorąco. Patrząc w tym czasie na ulice, można odnieść wrażenie, że lato jest najtrudniejszym okresem dla zachowania elegancji... Owszem, upalne lato, nawet w mieście, swoje prawa ma. W miesiącach wakacyjnych kategoria codzienna zaczyna lekko zmierzać w stronę kategorii swobodnej, jednak kobiety z klasą potrafią bezbłędnie wyczuć granicę przebiegającą pomiędzy tymi dwiema kategoriami. W eleganckim kodzie ubioru nie chodzi o to, by podczas upału paradować w ograniczającej funkcje życiowe zbroi, ale o to, by- zawsze i wszędzie- tak umiejętnie dobrać ubranie, by było zarówno funkcjonalne, jak i szykowne.
Fot. Ralph Lauren Magazine.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded