Profile

Cover photo
34 followers|14,847 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

Szkoła Dam

Shared publicly  - 
 
Koneserstwo, czyli wytrawne znawstwo rzeczy najwyższego gatunku, to obszar wciąż kojarzony głównie z mężczyznami. Zewnętrznie koneserstwo realizuje się poprzez praktykowanie kolekcjonerskich pasji, noszenie ubrań szytych na miar...ę, używanie funkcjonalnych, ale jednocześnie pięknych i starannie wykonanych przedmiotów. Wewnętrznie koneserstwo przechodzi w palącą potrzebę zgłębiania istoty rzeczy...
 ·  Translate
"– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...) – Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus."
1
Add a comment...

Szkoła Dam

Shared publicly  - 
 
Moje pierwsze samodzielne mieszkanie mieściło się na poddaszu w bardzo starej kamienicy. Zimą, kiedy wracałam do domu po całym dniu nieobecności, zastawałam zamarznięte okna. Miało to swój urok, bo mróz malował na nich wzory jak z rosyjskiej bajki. Do dziś pamiętam uczucie, które towarzyszyło mi, kiedy w piecu zaczynał buzować rozpalony ogień. Ten cały niesamowity klimat sprawiał, że kiedy słyszałam, że ktoś wchodzi po drewnianych, skrzypiących schodach miałam wrażenie, że do moich drzwi zaraz zapuka Rimbaud z Verlaine’m.  Kiedy po kilku latach przeprowadziłam się do bloku z centralnym ogrzewaniem, traktowałam to jako symbol mieszczańskiej stabilizacji. Dziś wiem, że w życiu po prostu przechodzi się przez różne etapy, a każdy etap ma swój czas i swoją przestrzeń...
 ·  Translate
Jestem domatorką. Oznacza to dla mnie tyle, że oprócz przebywania w domu, uwielbiam też dom urządzać, dbać o niego i dopieszczać szczegóły.
1
Add a comment...

Szkoła Dam

Shared publicly  - 
 
Korespondencja tradycyjna szczególnie w formie listów, ale także i pocztówek jest dziś czymś bardzo niecodziennym. Wymaga od nadawcy szczególnego zaangażowania począwszy od wyboru odpowiedniego materiału: papeterii, pocztówki, przyrządu do pisania, poprzez przemyślenie treści, aż do sfinalizowania zamysłu za pomocą płynnego, wyrobionego, ale jednocześnie czytelnego pisma. Tym samym możemy śmiało uznać ją za jedną z podstawowych przejawów savoir-vivre’owego stylu życia. Nie ulega też wątpliwości, że korespondencja w tradycyjnej formie jest jedną z najbardziej eleganckich a jednocześnie intymnych form komunikacji.
 ·  Translate
Korespondencja tradycyjna jest dziś czymś bardzo niecodziennym, ponieważ wymaga od nadawcy szczególnego zaangażowania nie tylko w treść, ale również w formę.
1
Add a comment...

Szkoła Dam

Shared publicly  - 
 
Paradoks współczesności polega na tym, że kontakty pomiędzy mężczyzną a kobietą pomimo ich powszechności są dużo trudniejsze niż kiedyś. Dzieje się tak dlatego, że zostały pozbawione formy. Nie dość, że nie potrafimy prowadzić niezobowiązującej rozmowy, to nie znamy podstawowych gestów-znaków-formuł będących wyrazem uprzejmości na jej poziomie elementarnym. Pierwszym etapem budowania pozytywnych i naturalnych kontaktów społecznych, również damsko-męskich, jest więc przyjęcie savoir-vivre’owego wzorca uprzejmości, która realizuje się dla siebie samej, bez podtekstów i bez celu innego niż okazanie grzeczności i kultury.
 ·  Translate
Zasady etykiety towarzyskiej zawsze były (i są nadal) zwieńczeniem norm regulujących kontakty społeczne.
1
Add a comment...

Szkoła Dam

Shared publicly  - 
 
Są takie sytuacje, kiedy nie możemy obejść się bez pomocy innych, często nawet przypadkowych ludzi. Życie byłoby straszne, gdybyśmy nie pomagali sobie wzajemnie i bezinteresownie. Z drugiej jednak strony życie wymaga samodzielności. Bez względu na to, jaką sytuacją nas los uraczy, trzeba się jej nauczyć, podjąć nowe wyzwania, zamiast bez końca angażować innych w swoje sprawy. W skrajnych wypadkach takie angażowanie może przyjmować formę żerowania na czyjejś dobroci, na braku asertywności itp. Dlatego trzeba bardzo uważnie, z wrażliwością i taktem podchodzić do zagadnienia, by nie wypaczyć tak szlachetnej idei jak pomoc wzajemna a co za tym idzie, nie zniechęcić do niej otaczających nas ludzi.
 ·  Translate
Kiedy poprosimy kogoś o pomoc raz albo dwa, będzie on zapewne dumny z tego, że może być pomocny i że ktoś docenia jego umiejętności.
1
Add a comment...

Szkoła Dam

Shared publicly  - 
 
Niezależnie od tego czy potrzebujemy czegoś dla ciała, czy czegoś dla ducha podstawowym kryterium, wg którego dokonujemy wyboru powinna być jakość. Dziś zatem zapraszam na pierwszy odcinek nowego cyklu pt. "Kwestia gustu", w którym krótko opiniować będę używane przeze mnie rzeczy, prezentowane w prawej kolumnie na blogu, w sekcji "Między rzeczami". Nie byłabym jednak sobą, gdybym w ten cykl nie wplotła nieco strawy duchowej w postaci literatury i muzyki. Bo w życiu przecież nieustannie potrzeby duchowe przeplatają się z materialnymi a komercja z refleksją...
 ·  Translate
Zapraszam na pierwszy odcinek nowego cyklu pt. Kwestia gustu, w którym krótko opiniować będę używane przeze mnie rzeczy, prezentowane w prawej kolumnie na blogu, w sekcji Między rzeczami.
1
Add a comment...

Szkoła Dam

Shared publicly  - 
 
#‎wydarzeniakulturalne‬
Uwielbiam Wrocław i przepadam za Chagallem dlatego uznałam, że obejrzenie wystawy poświęconej temu malarzowi, a odbywającej się w tym właśnie cudownym mieście będzie idealnym ukoronowaniem tegorocznych wakacji...
 ·  Translate
Chagall jest jednym z tych artystów, których spojrzenie na świat jest mi bliskie.
1
Add a comment...

Szkoła Dam

Shared publicly  - 
 
Po latach tkwienia w prymitywnej estetyce komunistycznej, potem bazarowej, a następnie jeszcze "dyskontowej" powoli nastaje czas,
w którym kultura wnętrza się odradza. W urządzaniu domu, podobnie jak w modzie, zmieniają się trendy. W stylu savoir-vivre nie chodzi jednak o to, by bezkrytycznie je naśladować i urządzić mieszkanie będące kopią zdjęcia z wnętrzarskiego czasopisma, albo z gazetki reklamowej sklepu meblowego. Dążymy raczej do tego, by wypracować swój niepowtarzalny styl odpowiadający naszej osobowości i trybowi życia oraz nadający wnętrzu rys własnej indywidualności.
 ·  Translate
"O mieszkaniu można zasadniczo tyle powiedzieć, że o kulturze wnętrz nie stanowi nigdy luksus, ale dobry smak właścicielki."
1
Add a comment...

Szkoła Dam

Shared publicly  - 
 
Amerykańska blogerka, Jennifer L. Scott na przekór czasom, w których wszystko jest dozwolone i nikt nie zawraca sobie głowy konwenansami tworzy portret kobiety z klasą. Nowoczesnej, ale jednocześnie potrafiącej czerpać z kultury i z przeszłości. Rzadko używa określenia dama, ale niewątpliwie jest to ten sam „wzór”, na którym my Europejki opieramy swoje wyobrażenie klasy.
Po lekturze książki oraz na podstawie swoich dotychczasowych blogowych zapisków pokusiłam się o stworzenie listy cech, które niewątpliwie tworzą wizerunek współczesnej damy.
 ·  Translate
Paryżanka, Madame Chic, stała się mentorką autorki oraz przewodniczką po świecie elegancji i wyrafinowanego stylu bycia.
1
Add a comment...

Szkoła Dam

Shared publicly  - 
 
Włosy są tym elementem wizerunku, który bardzo silnie wpływa na postrzeganie całości. Nawet jeśli będziemy bardzo starannie ubrane, ale nasze włosy będą nieświeże, w nieładzie czy związane w byle jaką kitkę wizerunek kobiety z klasą legnie w gruzach. Już na początku XX wieku tak mówił o tym zjawisku mistrz fryzjerski Antoine: „Zdarza się wielokrotnie, że kobieta jest ubrana w elegancką suknię, ozdobiona czarującymi dodatkami, a przy tym ma głowę kucharki”. Niezależnie więc od tego, czy nosimy włosy krótkie, półdługie czy długie, powinny być one maksymalnie zadbane.
 ·  Translate
Niezależnie jednak od tego, czy nosimy włosy krótkie, półdługie czy długie, muszą być one maksymalnie zadbane.
1
Add a comment...

Szkoła Dam

Shared publicly  - 
 
Zrobiło się gorąco. Patrząc w tym czasie na ulice, można odnieść wrażenie, że lato jest najtrudniejszym okresem dla zachowania elegancji... Owszem, upalne lato, nawet w mieście, swoje prawa ma. W miesiącach wakacyjnych kategoria codzienna zaczyna lekko zmierzać w stronę kategorii swobodnej, jednak kobiety z klasą potrafią bezbłędnie wyczuć granicę przebiegającą pomiędzy tymi dwiema kategoriami. W eleganckim kodzie ubioru nie chodzi o to, by podczas upału paradować w ograniczającej funkcje życiowe zbroi, ale o to, by- zawsze i wszędzie- tak umiejętnie dobrać ubranie, by było zarówno funkcjonalne, jak i szykowne.
Fot. Ralph Lauren Magazine.
 ·  Translate
Jeśli zastosujemy się do tego dekalogu, jest duże prawdopodobieństwo, że nawet podczas upalnego lata będziemy wyglądać po prostu dobrze.
1
Add a comment...

Szkoła Dam

Shared publicly  - 
 
#‎MysleSobieZe‬  Indywidualizm jest szlachetną wartością, która daje ludziom odwagę, wiarę w swoje możliwości, w samodzielność i zdrową niezależność. Niestety dzisiaj często spłycany bywa do poziomu egocentrycznego "ja" odmienianego przez wszystkie przypadki. Żyjemy w czasach, kiedy nawet brawo można bić sobie samemu, nie wyłączając owacji na stojąco ;)  Egocentrykom autorytety na pewno nie są na rękę. Uznanie bowiem czyjegoś autorytetu czy to w dziedzinie intelektualnej, etycznej, estetycznej, wynikającej z życiowych doświadczeń albo ze wspaniałych dokonań artystycznych bądź społecznych oznacza przeniesienie uwagi z siebie na tę osobę.
Fot. Phoebe Tonkin by Will Davidson for Vogue Australia March 2015
 ·  Translate
Egocentrykom autorytety na pewno nie są na rękę. Uznanie bowiem czyjegoś autorytetu oznacza przeniesienie uwagi z siebie na tę osobę.
1
Add a comment...
Story
Tagline
przewodnik kobiety eleganckiej
Introduction
Szkoła Dam to blog dla aspirujących kobiet, czyli dla koneserek ceniących zarówno wiedzę, mądrość, osobisty rozwój, jak i świat przyjemności oraz piękna. Przede wszystkim jednak przywiązanych do uniwersalnych wartości: miłości, przyjaźni, życzliwości i tolerancji oraz poszukujących w życiu równowagi pomiędzy pięknem wewnętrznym, a pięknem zewnętrznym.
Collections Szkoła Dam is following
Contact Information
Contact info
Email