Profile cover photo
Profile photo
I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu
18 followers -
I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu - materiały multimedialne
I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu - materiały multimedialne

18 followers
About
Posts

Post has attachment
Add a comment...

Aktualne wydarzenia od teraz tylko na stronie szkoły: lo1.sandomierz.pl. Zapraszamy!
Add a comment...

Post has attachment
Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17 uświetnili swoją obecnością Wiktor Chabel i jego dziewczyna Monika Ciaciuch.
Wiktor odniósł wielki sukces na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro! Absolwent naszego Collegium Gostomianum,  jeden z członków czwórki podwójnej, zajął wraz z osadą czwarte miejsce w wioślarstwie. Również Monika Ciaciuch odniosła wielki sukces w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Wywalczyła wraz z pozostałym składem osady brązowy medal w czwórce podwójnej w wioślarstwie. Zobacz więcej na stronie szkoły.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Rozpoczęcie roku szkolnego w towarzystwie olimpijczyków (09.2016)
8 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
W dniach 5 i 6 czerwca 2016 roku, trójka uczniów klasy 1F: Natalia Rewera, Marcin Krakowiak oraz Eliza Sękul pod opieką pani prof. Joanny Pieronkiewicz-Szpernal i pani prof. Agnieszki Jarosz reprezentowali naszą szkołę w Warszawie, gdzie w Narodowym Instytucie Audiowizualnym miał miejsce finał projektu Szkołą z klasą 2.0. Grupa z Collegium Gostomianum została wyróżniona za projekt o nazwie "Nienawiść – jestem przeciw", który został zaprezentowany przez uczniów na warszawskim forum w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Odwiedzający nasze stoisko byli pod wrażeniem kreatywności i pracowitości naszych uczniów. Szczególne wrażenie wywarliśmy na ekspertach z Holandii, którzy byli miło zaskoczeni zarówno tematem naszego przedsięwzięcia, jak i poziomem językowym przedstawicieli naszej szkoły.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą 2.0 (06.2016)
9 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
22 czerwca 2016 r. w Collegium Gostomianum odbył się  XI Humanistyczny Festiwal Nauki, tematycznie związany z Rokiem Henryka Sienkiewicza. Młodzież przygotowała następujące referaty i prezentacje:

Piotr Piskorski (klasa 2A) – prezentacja multimedialna: Ciekawostki z życia Henryka Sienkiewicza; Aleksandra  Ziemnicka (klasa 1F) – referat:  Biografia Henryka Sienkiewicza  – wielka przygoda Polaka i Europejczyka; Alicja Cichoń (klasa 2A) – referat: Kobiety Sienkiewicza; Kacper  Burek, Emilia Lichocka, Oskar Iwaszko, Bartłomiej Kielasiński (klasa 1F) – odczytanie fragmentu "Potopu";
Weronika Rawska, Maria Niemiec (klasa 1A) – prezentacja: Sandomierz w czasie potopu szwedzkiego i w "Potopie" Henryka Sienkiewicza; Marcin Krakowiak (klasa 1F) –  referat: Prześladowanie chrześcijan w "Quo vadis"   i współcześnie; Kamila Papka (klasa 1F) – piosenka pt. "Rzeka marzeń" z filmu "W pustyni i w puszczy" ;
Pokaz tańca dworskiego: Monika Kołacz (klasa 1F); Iwona Pawlik (klasa 1C); Natalia Łącka (klasa 1C); Krzysztof Lamparski (klasa 2G); Łukasz Płaneta (klasa 2A); Piotr Kwiecień-Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Prof. Zbigniewa Strzeleckiego w Sandomierzu; Bartłomiej Cichocki-Gimnazjum nr 1 im. Jana Długosza w Sandomierzu.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
XI Humanistyczny Festiwal Nauki (06.2016)
12 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Międzyszkolny i międzypokoleniowy spektakl teatralny w Szkole Podstawowej nr 2 w Sandomierzu

Niezwykle prężnie działająca grupa teatralna "Przystanek Dwójka" na czele z paniami Anną Cież i Justyną Wesołowską zaprosiła do realizacji kolejnego przedsięwzięcia przedstawicieli trzech pokoleń i uczniów zaprzyjaźnionych sandomierskich szkół. W grupie tej znalazło się troje uczniów naszej Szkoły: Eliza Sękul (kl. 1F), Klaudia Kwiecień (kl. 2F), Stanisław Cież (kl. 1A) oraz nauczycielka Renata Stawowy. 20 czerwca 2016 r. dwukrotnie przedstawiony został spektakl pt. Inny poświęcony problematyce tolerancji. Odbiorcami byli uczniowie sandomierskich szkół, rodzice oraz zaproszeni goście.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Spektakl teatralny "Inny nie znaczy winny…" (06.2016)
33 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
W finale Konkursu Wiedzy o Collegium Gostomianum 2016 oceniano rywalizację indywidualną i zespołową (klasową). Do finału dotarło 18 uczniów i 4 zespoły klasowe (1D, 1C, 1E, 2A). Nagrody sponsorowali: Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski i Wydawnictwo "Nowa Era".

Wyniki indywidualne: 1) Marta Łukasiewicz – 1E i tytuł "Mistrz wiedzy o Collegium Gostomianum"; 2) Martyna Godowska – 1E; 3) Katarzyna Karwatowska – 1D, Ewa Gawlak – 1D; 4) Aleksandra Mazur – 1E; 5) Klaudia Miller – 1D.

Wyniki zespołowe: 1) 1D – puchar przechodni "Puchar Collegium Gostomianum" (Katarzyna Karwatowska, Klaudia Miller, Ewa Gawlak); 2) 1E (Natalia Łukawska, Marta Łukasiewicz, Hubert Mondry); 3) 1C (Klaudia Rubiś, Monika Szymczyk, Paweł Oszczędłowski).

Gratulujemy!
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Finał Konkursu Wiedzy o Collegium Gostomianum (06.2016)
80 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Wizyta w Emmendingen (06.2016) I LO Collegium Gostomianum i Goethe-Gymnasium w Emmendingen 5-13 czerwca 2016 r.
Niedzielny wieczór – razem z rodzicami, opiekunami czekamy na busa z Krakowa, który ma nas zawieźć do Schwarzwaldu. Ostatnie pożegnania, ciepłe słowa i kierujemy się w stronę Niemiec. Podczas trasy mamy wiele okazji aby lepiej się poznać w grupie, słuchamy muzyki, w ciągu dnia czytamy książki, gazety.
Poniedziałek – po kilkunastu godzinach jazdy docieramy do Emmendingen, gdzie witają nas dyrekcja, nauczyciele i nasi rówieśnicy z partnerskiej szkoły Goethe-Gymnasium, po czym wraz z niemieckimi gospodarzami udajemy się do domów, gdzie spędzimy najbliższy tydzień.
Wtorek – z samego rana udajemy się pociągiem do Heidelbergu, gdzie oprócz historii miasta dowiadujemy się wiele o historii Badenii i zawiłych konfliktach z Francuzami i Habsburgami
Środa – Z rana docieramy z naszymi niemieckimi kolegami do szkoły (rowerami, samochodami z rodzicami, pieszo) i udajemy się na zajęcia. Nie wszystkie zajęcia są dla nas zrozumiałe – dostrzegamy natomiast różnice w sposobie prowadzenia lekcji i stosunku nauczycieli do uczniów. Po obiedzie w stołówce szkolnej wybieramy się na spotkanie z Nadburmistrzem Miasta Emmendingen Stefanem Schlatererem. Z prezentacji nam przedstawionej dowiadujemy się dużo więcej niż podczas zdobywania informacji w trakcie City Rallye. Po obiedzie w stołówce jedziemy pociągiem do Freiburga i tam spędzamy kilka godzin na zwiedzaniu i samodzielnym przemierzaniu zakamarków starego miasta.
Czwartek – Kolejne przedpołudnie, które spędzamy na zajęciach w Goethe-Gymnasium. Popołudnie i wieczór mija pod znakiem wspólnego spędzania czasu wolnego z naszymi rówieśnikami – gramy w piłkę plażową, a później rowerami jedziemy na basen.
Piątek – Cały dzień spędzamy w EUROPA-PARK-u! Jedno z najbardziej ekscytująch miejsc w Niemczech! Pełno tu zapierających dech w piersiach rollercoasterów. Jest świetna zabawa! Stamtąd nie chce nam się wcale wychodzić.
Sobota – Po nieco późniejszej pobudce ruszamy pociągiem do Hinterzarten. Naszą wędrówkę zaczynamy od podejścia pod rodzimą skocznię Svena Hannawalda a kończymy nad Jeziorem Titisee, gdzie kosztujemy osławionego wiśniowego torciku szwarcwaldzkiego (Schwalzwälder Kirschtorte) i podziwiamy okolice płynąc statkiem Titus. Wieczorem spotykamy się w szkole z naszymi opiekunami na pożegnalnym grillu a następnie potem spędzamy wspólnie ostatnie godziny z naszymi gospodarzami.
Niedziela – Poranek spędzamy na pakowaniu ostatnich rzeczy. W samo południe spotykamy się pod szkołą. Nauczyciele i rodzice żegnają nas bardzo ciepło. Z niemieckimi przyjaciółmi żegnamy się ze łzami w oczach (tak, tak, to nie były krople deszczu). Nie chcemy się z nimi rozstać. Tuż po 12.00 wyjeżdżamy z Emmendingen i dopiero nad ranem witają nas nasi rodzice w Sandomierzu. Nasz wyjazd dobiegł końca – czas na nadrobienie zaległości.
Dziękujemy naszym opiekunom, rodzicom, a także panu burmistrzowi Markowi Bronkowskiemu za "wyposażenie" nas w drobne souveniry, które w naszym odczuciu zachęciły naszych niemieckich gospodarzy do odwiedzenia Polski, w tym Sandomierza.
Szczególne podziękowania składamy jednak państwu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy, która to organizacja od początku naszego partnerstwa z Goethe-Gymnasium znacząco wspiera finansowo nasze projekty – dziękujemy!!!
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Wizyta w Emmendingen (06.2016)
10 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Dnia 7 czerwca 2016 roku odbyła się w Collegium Gostomianum XIX Międzyszkolna Sesja Ekologiczna, której hasło brzmiało "Wisła – lustro Sandomierza". Nasza sesja była zapowiedzią obchodów Roku Rzeki Wisły w Sandomierzu. Działania, których zwieńczeniem było nasze spotkanie, obejmowały szereg konkursów, które były skierowane do dzieci i młodzieży z całego Powiatu Sandomierskiego. Po wręczeniu nagród nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy przez Pana Dyrektora, wykonanej w oparciu o przygotowane prace.
Kolejnym punktem programu było przedstawienie pt "Legenda o rybaku i złotej rybce", przygotowane przez uczniów klasy 2D. Po przerwie zaprosiliśmy wszystkich gości, nauczycieli i uczniów naszej szkoły na prelekcje i wykłady. Szczegóły na stronie szkoły.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
XIX Międzyszkolna Sesja Ekologiczna (06.2016)
93 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Dnia 10 czerwca 2016 r. odbył się w Collegium Gostomianum Przyrodniczy Festiwal Nauki. Festiwal rozpoczęła pani dr Anna Kaczmarska, pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, dwoma wykładami, które stanowią kamień milowy współczesnej fizyki. Pierwszy dotyczył odkrycia w CERN-ie bozonu Higgs'a, który nadaje cząsteczkom elementarnym masę. Drugi wykład opisywał proces odkrycia fali grawitacyjnej przewidzianej na początku dwudziestego wieku przez Alberta Einsteina. Wykłady wzbudziły bardzo duże zainteresowanie wśród uczniów, którzy zadawali liczne pytania. Drugą prezentację przedstawiła uczennica klasy 2G Joanna Sapielak, która przedstawiła metody wykorzystania   grafiki komputerowej oraz techniki jej tworzenia. Trzecia prezentacja dotyczyła Złotego Podziału liczb, zaprezentował ją uczeń klasy 2A Piotr Piskorski. Jego praca została wyróżniona w konkursie matematycznym ZOBACZYĆ MATEMATYKĘ zorganizowanym przez AGH. Przedstawiony przez Piotra złoty podział można zauważyć również w przyrodzie.
Opiekunami festiwalu byli pan dyr. Krzysztof Zieliński i pan  Robert Dębicki. Zapraszamy ponownie za rok!
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Przyrodniczy Festiwal Nauki (06.2016)
28 Photos - View album
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded