Profile cover photo
Profile photo
rahnama safar
About
Communities and Collections
Posts

Post has attachment
مسجد و مدرسه معیرالممالک
مسجد و مدرسه معیرالممالک واقع در محله‌ی سنگلج تهران با مساحتی بالغ بر 5000 متر مربع، مربوط به دوره قاجار است. معیرالممالک در دوران صفوی تا پایان دوران قاجار مسئول ضرابخانه بوده است و ضرب سکه و تعیین عیار آن به اختیار و اجازه وی بوده است، بسیاری از اراضی سنگلج متعلق به معیرالممالک بوده، مسجد معیر به دستور وی بنا شد و در ضلع جنوبی آن تعدادی مغازه و یک حمام در فاصله تقریبی 250 متری شرق آن وقف مسجد گردید. بعدها املاک معیر تبدیل به بازارچه شد و درآمد حاصله از آن وقف مدرسه گردید.

Post has attachment
برج نقاره خانه
برج نقاره خانه در ناحیه شمالی امین‌آباد در شهر ری قرار دارد که مربوط به دوره آل‌بویه بوده و به دستور شخصی به نام بزرگ امید یا بوزرجمید ساخته شده است. کوه نقارخانه یا کوه طبرک که این برج روی آن قرار دارد، کوهی است در ری که در آن آثار باستانی فراوانی وجود دارد از جمله: برج نقاره‌خانه، برج اینانج و قلعه طبرک.
ارتفاع این برج آجری 3 متر است و ساختاری متشکل از لاشه سنگ و گچ دارد، نمای برج با آجرکاری به شکل قوس‌های جناغی تزئین شده است و به احتمال زیاد اسکلت برج با سنگ ساخته شده و روی آن را آجرچینی کرده‌اند.

Post has attachment
مسجد خان مروی
مسجد خان مروی از اماکن مذهبی و تاریخی تهران است که به دوره فتحعلی شاه قاجار برمی‌گردد. محمدحسین‌خان مروی ملقب به فخرالدوله در زمان سلطنت فتحعلی شاه حاکم مرو بود و دستور ساخت مسجد و مدرسه‌ای را در محله عودلاجان صادر کرد و به همین دلیل این مسجد به نام وی ماندگار شد.
محمدحسین خان که اجدادش از زمان صفوی حکومت مرو را به عهده داشتند، با حمله ازبک‌ها شکست می‌خورند، محمدحسین‌خان به کابل و از آنجا به قندهار فرار می‌کند، سپس به سیستان و از آنجا به تهران می‌آید. فتحعلی شاه او را گرامی می‌دارد و به وی پیشنهاد صدارت می‌دهد ولی او نمی‌پذیرد، خان مروی که ثروت فراوانی داشته املاک و باغات وسیعی در غرب عودلاجان خریداری می‌کند.

Post has attachment
مسجد و مدرسه حکیم باشی
مسجد و مدرسه حکیم باشی که در منطقه 13 تهران واقع شده است، به گفته کلیددار قدیمی خود به نام مالک، به دوره صفوی برمی‌گردد.
مالک، کلیددار سالخورده‌ی ایلامی است که نزدیک به 4 دهه کلیددار مسجد آقا محمود بوده و به گفته وی: آقا محمود حکیم‌باشی پزشک تاجری بود که در دوره صفوی زندگی می‌کرد. وقتی داشت از کرمانشاه به سمت شمال شرق کشور روانه می‌شد در راه یک شب در اینجا اقامت کرد. آن زمان این محدوده زمین‌های بایر بود و چیزی نداشت. آقا محمود صبح که از خواب بیدار شد دستور ساخت این مسجد و مدرسه را داد تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند. سرانجام در سال 1007 هجری شمسی آقا محمود زمین اینجا را خرید و سال 1017 ساخت این مسجد به پایان رسید.

Post has attachment
موزه آثار طبیعی و حیات وحش ایران
موزه آثار طبیعی و حیات وحش ایران در محدوده دارآباد قرار دارد که قبل از انقلاب یکی از کاخ‌های شمس پهلوی بوده که برای میهمانان ساخته شده بود و پس از انقلاب تغییراتی جهت موزه در آن ایجاد شد، و در سال 1372 افتتاح و در سال 1376 به شبکه جهانی اینترنت پیوست.


Post has attachment
زندان هارون شهر ری
زندان هارون یا زندان هارون‌الرشید یا زندان خان مربوط به دوران آل‌بویه در شهر ری است، تاریخ پیدایش شهر ری که از کهن‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود، به دوره آریایی‌ها برمی‌گردد.

در هیچ یک از نسخه‌های تاریخی عنوان نشده است که این بنا کاربری زندان داشته‌است، و نام زندان در دوران قدیم بدین بنا اطلاق شده است و امروزه هم به همین نام خوانده می‌شود.
Wait while more posts are being loaded