Profile cover photo
Profile photo
Analiz Kariyer Akademi'den
7 followers -
Özgün, bilimsel ve ülkemiz koşularına uygun çözümler üreten dinamik İK şirketiyiz.
Özgün, bilimsel ve ülkemiz koşularına uygun çözümler üreten dinamik İK şirketiyiz.

7 followers
About
Posts

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Bryan'a göre performans göstergelerinin bir çoğu 20. yüzyıl imalat şirketlerine göre düzenlenmiştir. Zaman değiştiğine göre ölçüm birimleri de değişmelidir. Şirketler yoğun olarak yatırımın getirisine odaklanır. Günümüzde refahı üreten asıl faktörü, yani insan faktörünü tam olarak dikkate almayan bu ölçeklerin değişmesi teklif ediliyor. Artık ham madde yerine kurumsal beceriler, patentler, markalar, yazılım, entelektüel sermaye vb. refah üretiyor. 
Pazar payına göre dünyanın en büyük 30 şirketi yatırım getirilerini %17'den %23'e yükseltmiştir. Aynı dönemde asıl gelişmeyi çalışan başına kârlılık ile elde etmişlerdir. Bu dönemde çalışan sayısını ikiye katlayan bu şirketler çalışan başına kârı 35 bin dolardan 83 bine yani neredeyse üçe katlamıştır.
Çalışan başına kârlılık sermaye artırılmadan, yetenek üzerinden gelirin artırılması demektir. Örgütün sahip olduğu yeteneklerin getirisine odaklanmaktır.
Personelin yetenekleri daha az yatırımla aktifleri yükseltecek etkiler yapabilir. 
Bu bakış açısına göre bir şirketin karlılığının iki farklı temeli olablir. Bazı şirketler işgücü büyüklüğü ve yatırımlarına dayanarak karlılığı sürdürür. Bazıları ise çalışanlarının  üretkenliğini karlılığın temeli yapar. 
Şirket sahipleri artık sadece sermaye dönüşüne değil çalışanlarının tamamı ya da bir kısmının nasıl üretkenliğe katkı yaptığına da odaklanmalıdır.

Kıssa:  Sadece bakış açınızı değiştirerek İK politikanızı tekrar değerlendirebilir. Çok düşük sermaye maliyetleriyle rekabet kapasitenizi geliştirebilirsiniz. Stratejik düşünme becerisi yüksek yöneticiler çok boyutlu analizler yaparak rakiplerinin önüne geçer.
Add a comment...

Çin'in önde gelen İnsan Kaynakları şirketlerinden biri olan RMG'nin Pekin, Şangay, Hong Kong, Tiençin ve Singapur'da büroları vardır. 
Çin Devlet TV, China Daily Gazetesi başta olmak üzere 200 kurumsal müşterisi vardır. 
En büyük iş kalemi istihdam olan bu şirket 1.3 milyar nüfuslu dev ekonomide faaliyet göstermektedir. 

Sizce şirketin aday (iş arayan) veri tabanında kaç kişi kayıtlıdır?
200 milyon?
10 milyon?
5 milyon?
Daha mı az?
1 milyon?
Yok artık!
500 bin kişi mi?
Hayır.
RMG'nin veri tabanında 250 bin kişi kayıtlıdır.

Kıssa: Mühim olan en kalabalık aday havuzunu toplamak değildir. Gereken büyüklükte ve nitelikli adaylardan oluşan bir havuz oluşturmak daha önemlidir.
Neden mi? Yarın ki paylaşıma bakınız
Add a comment...

Amerikan Çalışma Bakanlığının hesaplamasına göre işe alımda yanlış kararın maliyeti (işe alınan kişinin çıkarılıncaya kadar alacağı ücretler ve haklar, yeniden işe alım maliyetleri, öğrenme maliyeti, hatalar ya da gecikmeler vb.) o pozisyonun bir yıllık ücretinin %30'una yaklaşır.

Örneğin, 2000 TL net ücretle çalışılan bir pozisyona uygun vasıflarda olmayan personeli yerleştirmek şirkete 7000 TL kadar maliyet yaratabilir. Başka ifadeyle her yıl personel alımlarında 3 hatalı yerleştirme yapan bir şirket İK departmanına alabileceği fazladan bir uzmanın net ücretini çöpe atıyor sayılabilir.

Meali, deneme yanılma usulüyle personel seçmek rakiplerin yüzünü güldüren pahalı bir zevktir.

Saygılarımızla
Analiz Kariyer Akademi
Add a comment...

Post has attachment
Hiç hesap etmeden önüne gelene öz geçmiş dağıtanlardan mısınız?
Hadi hesaplayalım,
Ankara 200.000'e yakın üniversite öğrencisi var. Her yıl 25 bin civarı mezun oluyor. Liseden sonra iş hayatına atılanları da katarsak ortalama 40 bin civarı taze kan her yıl Ankara'okullarından iş dünyasına akıyor. 

Sadece OSTİM'de 50 bin işyeri var. Bunun dışında holding temsilcilikleri, inşaat firmaları, savunma sanayi, teknoloji kolları ve kamu toplam 1,2 milyon civarında iş var.

Sizce kaç atışta bu 1,2 milyon işten size uygun olanı tam da personel ararken bulabilirsiniz? Tabiki diğer 39.999 kişi de aynısını yaparken.

Hesaba boğulmayın profesyonellerden destek alın!
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Mülakatçı: "Lütfen oturun"
 
Unutmayın iş görüşmesinin ya da işe alım sürecinin her aşaması sizleri denemek için küçük testlerden oluşabilir! 
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Mobil aday toplama uygulamaları, mobile uyumlu internet siteleri karşısında geriliyor. Dünya bu ikilinin rekabetini tartışırken tek bir gerçek var o da önde gelen firmaların 10 adaydan 4'ünü mobil cihazlardan yapılan bağlantılarla bulmaları.

Sözün özü:
Şirketler için mobile uyumlu ticari aracılar umut vaat ediyor.
Gençler unutmayın akıllı telefonunuz size iş de bulabilir.
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded