Profile cover photo
Profile photo
Maltepe Belediyesi
46 followers -
İstanbul'un Altın İlçesi!
İstanbul'un Altın İlçesi!

46 followers
About
Posts

Post has attachment
Sevgili #Maltepe'liler bu güzel sonbahar gününde siz değerli hemşehrilerimizin yüzünde bir tebessüm yaratalım istedik.
Hakan Sungun'un Küçükyalı sahilinden çekmiş olduğu harikulade fotoğraf fotoğraf.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
http://www.maltepe.bel.tr/haber/efsane-belediye-baskani-maltepe-belediye-meclisinde/1/13575

Efsane Belediye Başkanı Maltepe Belediye Meclisi’nde
Maltepe Belediye Meclisi, kasım ayının ilk oturumunda Almanya'nın Münih kentinde uzun yıllar belediye başkanlığı yapan ve geçtiğimiz mart ayında emekliye ayrılan Christian Ude ile Alman heyetini ağırladı. Ude, belediye meclisinde yaptığı konuşmada, Maltepe'ye tek kuruş almadan hizmet edeceğini söyledi

Maltepe Belediye Meclisi, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın başkanlığında kasım ayının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Başkan Kılıç’ın yanı sıra, Münih eski Belediye Başkanı Christian Ude ve eşi Edith Von Welser-Ude, Yukarı Baverya İşçi Sosyal Yardım Kuruluşu eski müdürü Josef Maget, Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcıları Gülten Tozanlı ve Sinan Çetiz, CHP’li ve AKP’li meclis üyeleri, CHP Maltepe İlçe Başkanı Hasan Solmaz, AKP Maltepe İlçe Başkanı Avukat Ümit Çoban ve çok sayıda davetli katıldı.  
 
ALMAN HEYET MECLİS'TE
 
Meclis gündemine geçmeden önce yapılan çalışmalar ile ilgili meclis üyelerine ve katılımcılara bilgi veren Kılıç, toplantının açılış konuşmasında, "Bugünkü Meclis toplantımıza Almanya’dan gelen çok sayıda yabancı konuk da davetli olarak katıldı. İçlerinde Münih Eski Anakent Belediye Başkanı ve Almanya Belediyeler Birliği Başkanı Christian Ude, Yukarı Baverya İşçi Sosyal Yardım Kuruluşu eski müdürü Franz Josef Maget de yer alıyor. Ayrıca bizlere Messe Münih Genel Müdürü Eugen Egentenmeir de daha sonra eşlik edecek. Bir bayramı geride bıraktık, çok yoğun bir tempo içinde çalışmalarımıza devam ettik. Öncelikle size yapmış olduğumuz çalışmalardan bahsetmek istiyorum. Mahalle toplantılarında halkımızla bir araya gelerek sorunlarını dinledik. Bu buluşmalardan benim ve çalışma arkadaşlarım çok şey öğrendik. Orada bizlere ileten şikâyetlerin çözümü noktasında da çalışmalar yapıp, ocak ayında tekrar mahalle buluşmaları yaparak halkımıza hesap vereceğiz" dedi.
 
KURBAN GELİRİ GELİR SPOR KULÜPLERİNE
 
Muhtarların Avrupa’ya götürülmesi, okul önlerine kurulan zabıta birimleri, valiliğe ve kaymakamlığa yapılan ziyaretler, Türkiye Voleybol Federasyonu ile yapılacak çalışmalar, okul aile birlikleri, cami, cemevi ve kilise yöneticileriyle yapılan toplantılar ve buluşmalar, meclis üyeleri ve Maltepe ilçe parti belediye başkan adayları ve parti ilçe başkanlarıyla yapılan görüşme ve buluşmalar ile Muharrem ayında yapılan çalışmalarla ilgili de bilgi veren Kılıç, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Muhtarlarımızı Avrupa’ya götürerek hem yerel yönetimler hakkında bilgilenmelerini sağladık, hem de Maltepe’de kuracağımız fuar için Münih Fuarı’nda incelemelerde bulunduk. Ayrıca Kurban Bayramı’nda kurmuş olduğumuz kurbanlık alanından sağlanan 67 bin TL gelir de Maltepespor’a ve diğer spor kulüplerimize aktarıldı. Şu bilgiyi de size aktarmak istiyorum; Maltepe’de düşündüğümüz Uluslararası Kongre, Fuar ve Yaşam Merkezi projemize birçok isim ve kuruluş destek verdiği gibi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan da destek geldi. Öte yandan 1927 yılında kurulan ve ‘Geschaftsführer von Arveiterwohfahrt’ adıyla bilinen engelli, yardıma muhtaç ve yoksul çocukların eğitim gördüğü ve çalıştığı alanları da Maltepemize kazandırmak istiyoruz."
 
UDE: "TEK KURUŞ ALMADAN HİZMET EDECEĞİM"
 
Kılıç, konuşmasının ardından fahri danışmanlığını yapan Münih eski Belediye Başkanı Christian Ude'yi kürsüye davet etti. Ude, "Hem Türkiye’de hem Almanya’da aynı gün 30 Mart’ta seçimler vardı. Ben görevi bıraktım, Sayın Ali Kılıç da belediye başkanı seçildi. O gün bana çalışma teklifi yaptı. Ben de hiç tereddüt etmeden ‘evet’ dedim. Çünkü, İstanbul’a tam 42 yıl önce öğrenciyken gelmiş ve çok etkilenmiştim. Bu şehir beni adeta büyülemişti. Türk-Alman dostluğunun gelişmesi adına çok önemli işler yapan Sayın Ali Kılıç’ın bu davetini bu sebeple reddetmek olmazdı. Kendisi ve ailesiyle uzun yıllar önce Ankara’dan Erzincan’a, oradan da Tunceli’ye yapmış olduğum seyahat sırasında tanıştım. 42 yıllık bir dostluk var aramızda. Yine mutlulukla belirtmek isterim ki Kılıç, Noel kutlamalarımıza katılırdı. Bu o dönem görülmüş bir şey değildi. Bu duygularla hareket ederek bu teklifi kabul ettim. Bu görev için asla maddi bir talebim olmadı. Tek kuruş almadan fahri danışmanlık yapacağım. Biz sizleri seviyoruz ve destek vermek istiyoruz" diye konuştu.
 
"MALTEPE FUARLA KALKINACAK"
 
Maltepe Uluslararası Kongre, Fuar ve Yaşam Merkezi projesiyle ilgili de konuşan Christian Ude, "Bir fuarın tutması için birkaç temel kriter var. Bunlardan ilki fuara talep olup olmadığıdır ki İstanbul’da kurulacak bir fuara çok ciddi bir talep var, bunu bilmenizi isterim. İstanbul’daki mevcut fuarların yetersiz olduğunu da biliyoruz. İkinci kriter ulaşımdır ki, Maltepe’ye çok yakın bir havaalanı var. Bu Maltepe için çok büyük bir şanstır. Diğer bir kriterse karayolu ve raylı sistemlerle olan ulaşımdır. Çünkü fuara gelecekler havayolu ile gelir ama genellikle sergileyecekleri ürünleri karayolu ile getirirler. Böyle bir projeyi Maltepe’nin iyi değerlendirmesi ve kaybetmemesi gerekir. Çünkü proje gerçekleşirse, Maltepe her yönden kazanacak. Ayrıca bu proje turist de getirecek. Trafik biraz artacak ama onunla ilgili de projeler de var. Bu fuar ekolojik, çevre dostu da olmalı. Biz Münih’te kurduğumuz fuarda solar enerji sistemi yaptık ve güneşten faydalandık. Bu Avrupa’nın en büyük üçüncü solar enerji sistemi olarak biliniyor. Yine Maltepe’de sadece fuar değil başka projelerde de sizlerle buluşacağız" dedi.

Konuşmaların ardından CHP ve AKP meclis grupları söz aldı. Daha sonra gündemin oylanmasına geçilerek gündem maddeleri oy birliğiyle kabul edildi. (03.11.2014)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
http://www.maltepe.bel.tr/haber/kerbela-sehitleri-anildi/1/13574
"BU ACIYI HERKES YÜREĞİNDE HİSSEDİYOR"
 
Herkesin bu acıyı yüreğinde hissettiğinin bilinciyle Maltepe Belediyesi olarak böyle bir toplantıyı tertip ettiklerini ifade eden Kılıç, “Destekleriniz  bizler için önemli. Bu desteği, salonumuzu dolduranlardan ve fiziki koşullar nedeniyle salonumuzda bulunamayanlardan anlıyoruz. Bu çalışmalarımızı Muharrem ayı ile sınırlandırmayacağız. Önümüzdeki ay ilçemizdeki Hristiyan vatandaşlarımızın kutsal günleri başlayacak. Onları da kucaklamanızı istiyorum. Gönül kapılarınızı onlara açın Maltepe’de Türkiye’nin bütün renkleri bulunuyor” diye konuştu.
 
“Maltepe Belediyesi olarak geçmişten bugüne değerlerimizi taşımanın ve gönül dünyamızı canlandırarak kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmenin önemine yürekten inanıyorum” diyen Ali Kılıç, Ramazan ayı içinde Maltepe ilçesindeki camileri gezdiklerini, 18 mahallede iftar sofraları kurarak hizmet etmenin mutluluğunu, gururunu yaşadıklarını kaydetti. Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan’a, yoğun çalışma temposu içinde kendilerini kırmayıp geldiği için teşekkür eden Kılıç, “Kendisi toplumun içinde çimento görevi üstleniyor. Bu kolay bir iş değil, görevini dirayetle sürdürüyor” dedi.
 
Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan da,  “Ümit ediyorum ki ilerleyen günlerde  Hz. Hüseyin’in şehadetinin kabul edildiği yolda hiçbir inanç ayrımı yaşanmadan, herkesin kucaklandığı bir ülkede, barış içinde bir arada yaşamın yollarında kol kola yürüyeceğiz” diye konuştu.
 
Anma programında daha sonra Ahmet Hamit Yıldız’ın moderatörlüğünde düzenlenen panelde Prof. Dr. Aynur Koçak, Doç. Dr. Caner Işık, Dedeler Zeynel Şahan ve Hüseyin Dedekargınoğlu konuştu. Programa, Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Sinan Çetiz, CHP Maltepe İlçe Başkanı Hasan Solmaz, Maltepe Belediye Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları,  Alevi- Bektaşi kurum  yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda vatandaş katıldı. (01.11.2014)
Add a comment...

Post has attachment
http://www.maltepe.bel.tr/haber/maltepe-belediyesi-uyusturucuya-savas-acti/1/13528
Maltepe Belediyesi "uyuşturucuya" savaş açtı
Maltepe Belediyesi, uyuşturucuyla mücadele için başlattığı seferberlik kapsamında, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde “Uyuşturucuyla Mücadele Paneli” düzenledi

Uyuşturucunun zararları, halkın bilgilendirilmesi, uyuşturucu türleri ve kullanım alanları, emniyet güçlerinin uyuşturucu satan ve kullananlarla yönelik tedbirleri, psikolojik açıdan uyuşturucu kullanımı, narkotik şubenin uyuşturucu konusundaki çalışmaları hakkında bilgilerin sunulduğu panelde, barkovizyon gösterisi de yapıldı.
 
Panele, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yanı sıra, Maltepe İlçe Emniyet Müdürü Ali Tuna Coşkun, Maltepe Belediyesi Başkan yardımcıları, CHP Maltepe İlçe Başkanı Hasan Solmaz, birim müdürleri, belediye meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı. Öğretmen Niyazi Yaşar’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, İstanbul Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez, Adli Tıp Uzmanı Dr. Ali Çerkezoğlu, Psikiyatri Uzmanı Dr. Vahap Karabulut, sosyolog Abdurrahman Özmen, İstanbul Emniyeti Çocuk Şube Emniyet Amiri Özden Temur ve Narkotik Şube’den Recep Söylemez konuşmacı olarak katıldı. Büyük bir ilginin gösterildiği panelde söz alan Gülensu Mahalle Muhtarı Ali Rıza Yıldız’ın, Gülensu ve Gülsuyu mahallelerinin uyuşturucu konusunda aşırı duyarlı oldukları için ölümlere maruz kaldığını belirten konuşması dikkat çekti. Ayrıca vatandaşlara Maltepe Belediyesi’nce hazırlanan bilgilendirici broşürler de dağıtıldı.
 
"ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ"
 
Panelin açılış konuşmasına yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Hiçbir yasal engelin altına saklanmadan uyuşturucu sorununu çözmek için kolları sıvadık. Gülensu-Gülsuyu uyuşturucu çetelerinin çatışmalarına sahne oluyor. Buradaki algıyı değiştirmeye hepimizin elbirliğiyle destek vermesi lazım. Hasan Ferit Gedikleri, İsmail Doğanları bir daha kaybetmek istemiyoruz. Maltepeli kardeşlerimiz bu çetelere asla boyun eğmeyecektir” dedi. Emniyet Müdürlüğü’nün raporlarına göre son 2 yıl içerisinde bonzai kullanımında artış olduğuna da değinen Kılıç, “Bonzai denilen sentetik uyuşturucunun 400 tane türevi olduğu biliniyor, Sağlık Bakanlığı’nca tespit edilen 160 tane türevi var ama bu giderek artıyor. Bu ciddi bir tehlike. Bu sorun sadece Emniyet’in, sadece belediyenin, sadece belirli kurumların sorunu değil hepimizin sorunudur. Biz bu amaçla iki önemli adım atıyoruz, Bunlardan birincisi, uyuşturucu merkezi kuruyoruz. Maltepeli vatandaşlarımızla bir gönül köprüsü kurarak bu işi çözeceğiz. İkincisiyse, okul önlerine bir zabıta birimi konuşlandıracağız. Hep birlikte olduğumuz sürece altından kalkamayacağımız hiçbir sorun yok” şeklinde konuştu.
 
PLAKET VERİLDİ, ÇİÇEK TAKDİM EDİLDİ
 
Açılış konuşmasının ardından Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülten Tozanlı, Maltepe Belediyesi Meclis Üyesi Levent Zengin, CHP Maltepe İlçe Başkanı Hasan Solmaz ve Zümrütevler Mahalle Muhtarı Serkan Aslan tarafından katılımcılara plaket sunuldu ve çiçek takdim edildi. Ayrıca, Maltepe İlçe Emniyet Müdürü Ali Tuna Coşkun’a da çalışmalarından ötürü Kadir Gökmen Öğüt tarafından plaket verildi. Öte yandan uyuşturucu çeteleriyle olan çatışmada yaralanan Gülsuyu Mahallesi muhtar adayı Sinan Erdem’in kızı Simge Erdem tarafından da ailesine olan desteklerden ötürü Maltepe Belediyesi nezdinde Kadir Gökmen Öğüt’e çiçek takdim edildi. Plaket takdimi sonrası konuşmalarına başlayan panelistlerden İstanbul Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez, uyuşturucunun temelinde aile içi şiddet, anlaşmazlıklar, ekonomik sorunlar ve psikolojik problemler olduğu belirterek, “Vatandaşlara ekonomik anlamda bir şey sunamadıktan sonra sadece narkotik polisinin çalışmalarıyla bu iş yürümez. Uyuşturucu sorununda psikolojiyi asla gözardı etmemeliyiz” dedi.
 
ÖĞÜT: UYUŞTURUCU SORUNU TEK BAŞINA ELE ALINAMAZ
 
“Mutlaka ama mutlaka Emniyet birimleri, mahalleleri yakından tanıyan muhtarlarla yakından çalışmalı diyerek” sözlerine başlayan CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de, son 2 yılda bonzai kullanımındaki artışa dikkat çekerek, “Uyuşturucuyu satmak için artık sosyal medyayı da kullanıyorlar. Ayrıca uyuşturucu sorunu tek başına ele alınamaz, Gülsuyu’ndaki olaylarda imar rantı da söz konusu. Maalesef burada hem siyasi rant da var, işte Hasan Ferit Gedik’in mahkemesinde neler olduğunu biliyoruz. Polislerimiz de canla başla çalışıyor ama onlara bir sitemim de var. Her sene bazı ünlü oyunculara yönelik narkotik operasyonlar düzenleniyor ve bu oyuncular ya da sanatçılar bir süre sonra hiçbir şey olmamış gibi salınıyor. Bu sanatçıları gençlerimiz örnek alıyor. Bu oldukça yanlış bir tutum” şeklinde konuştu.
 
TEMUR: ANNE-BABALARA ÇOK İŞ DÜŞÜYOR
 
İstanbul Emniyeti Çocuk Şube Emniyet Amiri Özden Temur ise çocuk polisinin yapmış olduğu çalışmaları, barkovizyon gösterisi eşliğinde aktardıktan sonra “Anne-babalara çok iş düşüyor” diyerek, şöyle konuştu: “Gençler, beni anlamıyorlar diyor, ben kimim diye kendini sorguluyor ve ergenken bir çok şeyleri değişiyor, bir arkadaş grubuna ait olmak için olmadık şeyler yapıyorlar. Bu dönemde aileler, çocuklarını dinleyebilmeli ve gerektiğinde arkadaş gibi konuşabilmeliler. 750’ye yakın çocuk şube birimimiz var ve mücadelemizi böyle sürdürüyoruz.”
 
Psikiyatri Uzmanı Dr. Vahap Karabulut Türkiye’de ve dünyada uyuşturucu kullanımıyla ilgili istatiksel rakamları verirken, diğer konuşmacılar da uyuşturucu konusunda bir duyarlılık oluşturulması gereğinin altını çizdiler. (18.10.2014)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
http://www.maltepe.bel.tr/haber/muharreme-maltepe-belediyesinden-tam-destek/1/13527
“Muharrem”e Maltepe Belediyesi’nden tam destek
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Muharrem ayı öncesi, Alevi kurum, kuruluş, dernek, vakıf yöneticileri, dedeler ve inanç önderleriyle bir araya geldi
 Wonderland’de düzenlenen sabah kahvaltısında bir araya gelen Başkan Kılıç ve inanç önderleri, cemevlerinin sorunları, Muharrem ayında yapılacak etkinlikler ve programlar hakkında fikir alışverişinde bulundu. Kahvaltıya Anadolu Yakası’nda bulunan bütün cem evlerinin başkanları ve dedeleri, Karacaahmet Sultan Dergâhı, Şahkulu Sultan Dergâhı başkanları ve dernek yöneticileri, Kartal Cemevi Derneği ve Sarıgazi Cemevi yöneticileri ile çok sayıda, kurum ve kuruluşun temsilcileri katıldı. Konuklara, Maltepe Belediyesi İnanç Hizmetleri Koordinatörü Murat Korkmaz da eşlik etti.
 
“BEN BU YOLUN BİR HİZMETÇİSİYİM”
 
Kahvaltıda bir konuşma yapan Kılıç, “Öncelikle Anadolu yakasında faaliyet gösteren Alevi kurum ve kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiğim için çok mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Sizler, yıllardır Alevi vatandaşlarımızın ibadetlerini yerine getirmesi, kendi inançlarını sürdürmesi, bu anlamda gereken desteğin gösterilmesi noktasında önemli hizmetler veriyorsunuz. Ben de sizin bir evladınız, bu yolun bir hizmetçisi olarak belirtmek istiyorum ki; sayınız 1 ya da 25 milyon olsun, bu toplumun Muharrem ayları oldukça sönük geçiyor. Matem ayı olan Muharrem’de hiçbir siyasinin, milletvekillerinin ve belediye başkanlarının aklına bu toplum gelmez, göstermelik iftar sofralarında boy gösterirler ama ellerini taşın altına sokmazlar. Ben bu zihniyetin değişmesi gerektiğine inanıyorum. 1335 yıllık bir öğretinin artık daha saygın olması, artan toplumsal taleplerin ivedilikle değerlendirilmesi ve belediyelerin bunu öncelikli hizmet olarak görmesi gerektiğini görmekteyim” dedi.
 
“ALLAH NE VERDİYSE SİZLERLE PAYLAŞACAĞIZ”
 
Bütün inançlara saygılı olduğunu, Ramazan’da Maltepe’de bir ilke imza attıklarını ve Alevi, Sünni, Hristiyan her kim olursa olsun her inanca eşit mesafede yaklaştıklarını ifade eden Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kendini kültürünü, inancını reddeden hiçbir insandan yönetici olmaz, bunu belirtmek isterim. Kimseyi ayrıştırmadan, ötekileştirmeden tüm inançlara eşit mesafede olan bir belediyecilik anlayışını yaygınlaştırmak istiyoruz. Camilere gittik, onlarla sabahleyin çorbamızı paylaştık, sohbet ettik. Bundan rahatsızlık duyanlar da oldu, neden mi, çünkü ilk kez biz onlara bütün samimiyetimizle gönül kapılarımızı açtık.  Muharrem ayı öncesi sizlerle buluşup, dertleşip, sohbet ederek, bu kutsal ayda neler yapabileceğimizi konuşmak istedim. İmkânlarımız belli ama Allah ne verdiyse paylaşmak ve elimden ne geliyorsa sizlere sunmak istiyorum. İnsanlara Ehlibeyt sevgisini aşılamanız oldukça önemli. Ben de yıllarca vakıflarda yöneticilik yaptım, işinizin ne kadar zor olduğunu derinden biliyor ve hissediyorum. Aranızda çıkan anlaşmazlıklar beni ilgilendirmiyor ya da hangi dergâh, hangi kurumu temsil ettiğiniz. Benim için önemli olan canlara hizmet sunmanız, o yüzden hepinize eşit yaklaşıyorum ve buraya hepinizi davet ettim” şeklinde konuştu.
 
“İNANÇ TURLARI YAPACAĞIZ”
 
Muharrem’in özüne yakışır biçimde bir etkinlik gerçekleştireceklerinin ısrarla vurgulayan Kılıç, “Şaşaalı, ihtişamlı Muharrem sofraları, bu ayın hassasiyetine asla yakışmaz, o bakımdan yerde bağdaş kurup çayımızı, çorbamızı paylaşacağız. Bu kadim inanca, kültüre saygılı olacağız. Cemevleri, ibadethanelerimiz boy gösterme yeri değildir. Lokmamızı beraber paylaşacağız, bütün isteklerinize elimden geldiğinde cevap vermeye çalışacağım. Muharrem ayı boyunca Karacaahmet gibi, Şahkulu gibi, Garip Dede Türbemiz gibi, Hz. Yuşa Türbemiz gibi alanlara inanç turları yapabiliriz, bunun için belediyemizin otobüsleri sizin hizmetinizde olacak ve böylelikle inanç turlarımızı rahat bir biçimde gerçekleştireceğiz. Aşure günü de meydanlarda aşure dağıtabiliriz. Bunun için belirli bir meydan seçilsin ve bütün dernek ile vakıflarımız bir araya gelerek coşkulu bir biçimde inançlarımızı yaşatalım. Allah yüzümüzü kara çıkartmasın, bizi her daim güldürsün” diye konuştu.
 
KILIÇ’A TEŞEKKÜRLERİNİ İLETTİLER
 
 Kılıç’tan sonra söz alan Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı İsmail Saçlı ve Maltepe Cemevi Başkanı Yusuf Er, Kılıç’a çalışmalarından ötürü teşekkür ederek, bu toplantıyı düzenlemesinden ötürü şükranlarını sundular. (18.10.2014)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
http://www.maltepe.bel.tr/haber/apartman-ve-site-yoneticileri-maltepede-bir-araya-geldi/1/13526

Apartman ve site yöneticileri Maltepe’de bir araya geldi
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nce düzenlenen ve Maltepe Belediyesi tarafından desteklenen “Apartman ve Site Yöneticileri Bilgilendirme Paneli”, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi

Panelin açılışında bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, panele katılan apartman ve site yöneticilerini ağırlamaktan onur duyduğunu belirterek, apartman ve site yöneticilerinin görev ve sorumluluklarının büyük olduğunu söyledi. Bu toplantının ilk toplantıları olmayacağı ifade eden Kılıç, “Meslek odalarımızla, sizlerle bir araya gelmeye devam edeceğiz. Mahallelerimizde sizlerle bir arada olacağız. Maltepe’de dayatan değil danışan belediye başkanı olmak istiyorum. Katılımcı demokrasinin sözde değil, özde gerçekleşmesi için bu çalışmaların yapılması önemlidir” dedi.
 
"BİRLİKTE PLANLIYORUZ"
 
Maltepe’de belediye hizmetini halkın ayağına götürdüklerini kaydeden Başkan Kılıç, geçtiğimiz günlerde ilçedeki 18 mahalleyi tek tek ziyaret ettiklerini, belediyede her salı günü halkla buluşma toplantıları gerçekleştirdiklerini belirtti. Kılıç, “Ben bir mahalleyi değiştireceksem, önce orada yaşayanın buna karar vermesi gerekir. Örneğin kentsel dönüşümle ilgili olarak, orada yaşayan insanların nasıl bir kentsel dönüşüm istediğini anlatması ve konuşması lazım. 25 kişiden oluşan danışma kurulları oluşturuyoruz. Mahalleliyle birlikte tartışıp, karar veriyor ve o mahalleleri planlıyoruz” diye konuştu.
Maltepe Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nin önemine değinen Başkan Kılıç, şöyle devam etti: “Sadece Maltepe’nin beş yılını planlamıyoruz. 100 yılını planlamak istiyoruz. Maltepe sanayi ya da turizm bölgesi değil. Maltepe’de kentsel dönüşüm tamamlandığında, nüfusumuz 1 milyon olacak. Sorunların temelinde işsizlik yatıyor. Bu fuar merkeziyle, işsizlik sorununa çözüm bulmak istiyoruz. 15 milyonluk İstanbul’da böyle bir fuar merkezine ihtiyaç var” dedi.
 
ORTAK YAŞAM KÜLTÜRÜ
 
Panelde konuşan, Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Kartal İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Hüseyin Şimşek ise her yıl binlerce insanın trafik, deprem, sel felaketlerinde hayatlarını kaybettiğine dikkat çekerek, "TMMOB ve bağlı odalar olarak, kamusal denetimi savunmakta ve bunun etkin şekilde yapılmasını istemekteyiz" diye konuştu. Panelde, “Asansör yıllık kontrolleri ve bakımları”, “BEP yönetmeliği”, “Binalarda merkezi sistem”, “Binalarda temel tesisatlar”, “Pay ölçerler”, “Bina yalıtımı”, “Su depoları”, “Ortak yaşam kültürü”, “Elektrik tesisatları”, “Yangın güvenliği”, “Ortak yaşamda yasalar” ve “Deprem öncesi ve sonrası alınması gereken önlemler” konuları ele alındı. (18.10.2014)
Add a comment...

Post has attachment
http://www.maltepe.bel.tr/haber/maltepede-cifte-mutluluk/1/13525
Maltepe’de çifte mutluluk
Maltepe’de bugün çifte mutluluk yaşandı. 

Yalı Mahallesi Muhtarı Ali Bayraklı’nın kızı Elem Bayraklı ve Fırat Seven’in nikâhının ardından Maltepe Belediyesi Özel Kalem Müdürü Melih Morsünbül ile Beril Yaburgan çifti dünya evine girdi. Yerel ve ulusal basının büyük bir ilgi gösterdiği düğüne, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP Parti Meclisi Üyesi Gülseren Onanç, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve eşi Çiğdem Kılıç’ın yanı sıra CHP il örgütü temsilcileri, CHP Maltepe İlçe Başkanı Hasan Solmaz, Maltepe’deki siyasi parti başkanları, Maltepe Belediyesi meclis üyeleri, birim müdürleri, çalışanlar ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Düğün törenine işlerinin yoğunluğu nedeniyle katılamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcıları Tekin Bingöl, Bülent Tezcan, Yakup Akkaya, Mehmet Bekaroğlu, Ercan Karakaş, Burhan Şenatalar, Seyhan Erdoğdu, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş bir telgraf göndererek genç çifti kutladılar.
 
 
 
“BERİL, MELİH’İN CENNETİ”
 
Elem Bayraklı ve Fırat Seven’in nikâhını kıyan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, daha sonra CHP Parti Meclisi Üyesi Gülseren Onanç ve eşi Çiğdem Kılıç ile birlikte Melih Morsünbül ile Beril Yaburgan çiftinin düğününe katıldı ve yüzüklerini taktı. Düğünde bir konuşma yapan Kılıç, “Saygıdeğer, kutsal olan her şey sevgiyle hayat bulur. Bu gençlerin sevgilerini alkışlamanızı diliyorum. Melih sadece çalışma arkadaşım değil, aynı zamanda 91 yıllık çınar olan CHP’nin Halkla İlişkileri’ni yönetmiş, vatandaşları sabırla dinleyen, onlar için emek harcayan bir arkadaşımız. Beril ise her zaman diyorum O’nun cenneti. Genç çiftimize ömür boyu mutluluklar diliyorum” dedi.
 
KILIÇDAROĞLU MESAJ YOLLADI
 
Törene katılamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, “Bu genç çifte ömür boyu mutluluklar diliyorum. Bu güzel günde sizlerle yoğun iş tempom nedeniyle birlikte olamadım. Orada bulunan sevgili çiftimizin değerli ailelerine ve herkese selam ve saygılarımı sunuyorum” şeklinde bir mesaj yolladı.
 
Mutlulukları gözlerinden okunan genç çiftler, daha sonra doyasıya eğlendiler ve masaları tek tek dolaşarak, davetlilerle mutluluklarını paylaştılar. (17.10.2014)
Add a comment...

Post has attachment
http://www.maltepe.bel.tr/haber/muhtarlardan-fuara-tam-destek-/1/13524
Muhtarlardan fuara tam destek
Maltepe’nin muhtarları, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın davetlisi olarak gittikleri Almanya ziyareti sonrası değerlendirmelerde bulunmak üzere bir araya geldi.
 Sabah kahvaltısında bir araya gelen Maltepe’nin 14 muhtarı, 7-10 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Münih kenti ve Avusturya’ya yapmış oldukları ve yerel yönetimler konusunda bilgilendikleri Avrupa ziyaretinden sonra edindikleri bilgi ve tecrübeleri birbirleriyle paylaşma imkânı buldular. Toplantının açılış konuşmasını yapan Maltepe Muhtarlar Derneği Başkanı ve Aydınevler Mahalle Muhtarı Sami Soydal, gezi programından bahsederek şunları söyledi:
“Maltepe Belediye Başkanımız Ali Kılıç’ın davetiyle Almanya’nın Münih kentine ve Avusturya’ya biz dizi ziyaret gerçekleştirdik. Uyuşturucuyla mücadele merkezleri, sokak hayvanlarıyla ilgili kurulan barınaklar, yaşlılar, engelliler ve kimsesizler için yapılan yaşam köyleri ve çalışma alanları konusunda önemli bilgiler edindik. Münih Enternasyonal Fuarı’nı ziyaret ettik, Avusturya’ya giderek Tuzdağı’nı ziyaret ettik, Alpler’in eteğine çıktık. Münih’in yüzde 75’i yeşil alan, yüzde 25’i şehir alanı. Şehrin nüfusu 1 milyon 400 bin. Altyapısı sağlam, donanımlı, kültürel değerleri yüksek bir dünya şehrini gördük.”
“ANADOLU YAKASI BU FUARLA UÇAR”
Konuşmasında, Münih Enternasyonal Fuarı’nın da önemine değinen Soydal, “Bu fuar projesiyle Münih oteller kenti olmuş, esnaf çok ciddi kazanç sağlıyor. Satıcılar, müşterilerle bu alanlarda görüşüp, toplantı yapabiliyor. Oldukça geniş bir alan sahip olan bu fuar, yılın her günü dolu. Sayın Başkanımız Ali Kılıç, bu fuarın bir benzerini Maltepe ilçemizde yapmayı düşünüyor, buna hep beraber destek verelim. Şu an nerede kurulacağı net olarak belirlenmeyen bu fuar Anadolu yakasını uçurur, sadece Maltepe’ye değil bütün bir İstanbul’un kalkınmasına olanak sağlar. Başkanımıza bu projede destek olalım, el ele verip bu fuarı Maltepemize kazandıralım” dedi.
“REHABİLİTASYON MERKEZLERİNDEN ETKİLENDİK”
Münih Anakent eski Belediye Başkanı Christian Ude ve Türk kökenli Meclis Üyesi Cumali Naz tarafından, Münih Belediyesi’nin çalışmaları hakkında da bilgi aldıklarını belirten Soydal, konuşmasına şöyle devam etti: “Münih’te mahalle muhtarları yerine 25 kişiden oluşan semt meclisleri var. Kararları onlar alıyor. Belediyede, aday belediye başkanları da yer alıyor. Tam anlamıyla bir demokratik düzen kurulmuş. Kaymakamlık ve muhtarlık denilen yapılar yok. Yetki merkezi hükümete, eyaletlerde ise belediyelere ait. Belediyenin yapmış olduğu sosyal işler bizleri çok etkiledi. Engelliler için ve uyuşturucuya alışmış gençler için rehabilitasyon merkezleri ve bu arkadaşlar için matbaa kurmuşlar. Burada çalıştırıyorlar. Ali Başkanımız, Maltepe’de de böyle bir proje yapılabilir dedi” şeklinde konuştu.
“BİZLERE GÖNÜLLERİNİ, KAPILARINI AÇTILAR”
Son olarak Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, eşi Çiğdem Kılıç ve kardeşi Dursun Kılıç’ın büyük bir misafirperverlik örneği sergilediklerini ifade eden Soydal, “Bizlere gönüllerini, kapılarını açtılar. Yoğun programlarına rağmen bir an olsun bizi yalnız bırakmadılar, özellikle Başkanımızın kardeşi bize evlerinin kapılarını açtı ve en iyi şekilde ağırladı. Başkanımız adeta bir illüzyonist, gerçekten insanları etkiliyor. Umarız Maltepe’de de el birliğiyle gerçekleştireceğimiz projelerle, Maltepemizi ileriye götürebiliriz” diye konuştu. Maltepeli muhtarlar da, geziden duydukları memnuniyeti dile getirerek, edindikleri deneyimler noktasında Maltepe’ye neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulundular. (17.10.2014)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
http://www.maltepe.bel.tr/haber/trafik-dedektifleri-maltepede/1/13523
"Trafik dedektifleri" Maltepe'de
Maltepe Belediyesi zabıta personeline, Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı ile başlatılan "Trafik Dedektifleri Projesi" kapsamında, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde "Okul Geçidi Görevlisi Eğitimi" verildi

Maltepe Belediyesi'nin okul önlerinin güvenliği ile ilgili başlattığı uygulama kapsamında zabıta personeline, İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Eğitim Büro Amirliği’nden polis memuru Mehmet Candan tarafından, 2 saatlik bir eğitim verildi. Eğitim sonrasında "Okul Geçidi Görevlisi" kimlik kartını almaya hak kazanan zabıta personeli, Maltepe’deki okul önlerinde geçiş güvenliğini sağlayacak. Eğitimde; trafiğin basit kuralları, işaretler, okul önlerinde güvenli geçiş koridorunun oluşturulması konusunda bilgilendirilen personele, öğrencilerin güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçişinin nasıl sağlanacağı ise uygulamalı olarak gösterildi. Tek yönlü ve çift yönlü yolda yayaların güvenli geçişini canlandırma ile gören zabıta personeli, bu eğitimden son derece memnun kaldığını belirtti.
 
TRAFİK DEDEKTİFLERİ PROJESİ NEDİR?
 
Trafik dedektifleri projesi, 30 Mayıs 2012 tarihinde kabul edilen ve 2020 yılına kadar ülkemizde trafik kazalarından kaynaklanan ölümlerin yüzde 50 oranında azaltılmasını hedefleyen "Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı" kapsamında başlatıldı.  Proje ile ülke genelinde, kamu kurumlarınca yapılan çalışmalara destek olacak şekilde, trafik güvenliği alanında, 3-17 yaş arasındaki çocuklarda farkındalık oluşturmaya ve geleceğe trafik bilinci yüksek gençler armağan etmeye yönelik faaliyetler yürütülmesi hedefleniyor.  (17.10.2014)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
http://www.maltepe.bel.tr/haber/uyusturucuyla-mucadele-zamani-vatan-gazetesi/1/13518

Uyuşturucuyla mücadele zamanı "Vatan Gazetesi"
Maltepe Belediyesi, gençlere uyuşturucunun zararlarını göstermek tiyatro oyununun sahneledi
 Galaya oyuncular Cem Davran, Levent Üzümcü ve Rojda Demirer katıldı.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded