Profile cover photo
Profile photo
Giełda rolno-paliwowa Rolpetrol
12 followers -
Rolpetrol to: giełda rolna, spożywcza. Informujemy o zbożach, rynku i cenach zbóż, analizujemy rynek mięsa.
Rolpetrol to: giełda rolna, spożywcza. Informujemy o zbożach, rynku i cenach zbóż, analizujemy rynek mięsa.

12 followers
About
Posts

Ten tydzień upłynął pod znakiem wyraźnych przecen. Najbardziej staniała #śruta sojowa, której obecne stawki są najniższe od 8 lat i w polskich portach wynoszą maksymalnie 1465 zł/t. Tańszy jest także #rzepak - proponowana rolnikom stawka za tonę to najczęściej 1570 złotych. Do transakcji praktycznie nie dochodzi, ponieważ oczekiwania rolników zaczynają się od 1600 zł/t tego surowca.

Spadki cen nie ominęły również kukurydzy, a to za sprawą dobrych prognoz zbiorów. W tym tygodniu za suche ziarno z ubiegłego roku, otrzymać można było maksymalnie 780 zł/t. Za tegoroczne 765 zł/t.

Lepiej jest na rynku pszenicy - tona konsumpcyjnej o 14% zawartości białka, kosztowała na początku tygodnia 820 zł/t, a ta przeznaczona na eksport 860 zł/t.

#rolnictwo #zboża #cenyzbóż
Add a comment...

Drugi tydzień września przyniósł korekty cen zbóż - od 10 nawet do 40 złotych za tonę dla sprzedającego. Tona pszenicy konsumpcyjnej kosztuje teraz najwyżej 820 złotych. Podobnie tona jęczmienia. Ceny żyta spadły do poziomu 720 zł/t.

Wysokie stawki utrzymują się za to na rynku pasz. Tona śruty rzepakowej kosztuje już nawet 1060 zł, słonecznikowej - maksymalnie 1200 złotych.

#zboża #pasze #rolnictwo
Add a comment...

Wysokie #ceny #zbóż utrzymały się do końca miesiąca - i to mimo informacji, że w części krajów Unii Europejskiej susza nie wpłynęła na plony tak drastycznie, jak mówiono wcześniej. Nie zmienia to jednak faktu, że zbiory i tak okazały się znacznie niższe od prognozowanych przed nastaniem klęski, a zatem i ceny pozostały na wysokim poziomie.

W ostatnim tygodniu sierpnia tona pszenicy konsumpcyjnej wyceniana była na 800 do 840 złotych za tonę, żyto konsumpcyjne osiągnęło poziom 800 zł/t, a #kukurydza z tegorocznych zbiorów - maksymalnie 780 zł/t. I to największa zmiana w cenie wobec ubiegłego sezonu, w którym rolnicy sprzedawali kukurydzę o ponad 50% taniej, biorąc za jej tonę zaledwie 300 złotych.

#zboże #rolnictwo
Add a comment...

Kolejny tydzień sierpnia zakończył się wysokimi cenami zbóż. Za pszenicę konsumpcyjną zgromadzoną w krajowych magazynach, dostać można było 850 złotych za tonę, a za poszukiwane teraz żyto - maksymalnie 720 zł/t.

Nadal drogie są zboża paszowe (pszenica - 780 zł/t, jęczmień - 720 zł/t).

Wciąż wysoka jest także cena rzepaku (1660 złotych za tonę) oraz pasz, zwłaszcza wysokobiałkowych. Średnio za śrutę rzepakową trzeba zapłacić 1030 złotych.

Czy takie stawki utrzymają się do pierwszych dni września? Zdaniem analityków w ciągu najbliższego tygodnia można będzie spodziewać się lekkich korekt w dół, ale czy te przewidywania się sprawdzą, dowiemy się już wkrótce.

#rolnictwo #zboża
Add a comment...

Upał nie odpuszcza, nie odpuszczają też wysokie ceny. To kolejny taki tydzień na światowych giełdach.

Pod koniec bieżącego tygodnia za pszenicę konsumpcyjną płacono do 850 zł/t, za tonę jęczmienia - blisko 800 zł. Za kukurydzę dostać można było maksymalnie 750 złotych za tonę.

Nie gorzej wyglądała sytuacja zbóż paszowych, ze średnią różnicą 50 zł za tonę mniej, niż w przypadku zbóż konsumpcyjnych.

Nadal drogie są pasze, a nawet słoma, która na Wyspach Brytyjskich kosztowała w tym tygodniu ponad 110 euro za tonę.

#rolnictwo #zboże #pszenica
Add a comment...

#Ceny zbóż pobiły w tym tygodniu kolejne rekordy. To efekt suszy, która dotknęła niemal całą Europę i obaw przetwórców o dostępność ziarna.

#Pszenica konsumpcyjna kosztowała wczoraj od 780 do 840 zł/t, #kukurydza - 700-750 złotych za tonę. Podwyżki nie ominęły także rzepaku, którego tona wyceniana jest już na ponad 1600 złotych.

I choć zdaniem wielu analityków kolejne, tak znaczące, wzrosty cen zbóż nie powinny już mieć miejsca w kolejnych tygodniach, to wciąż wiele zależy i od pogody i od ostatecznego wyniku tegorocznych żniw.

#zboża #susza #rzepak #rolnictwo
Add a comment...

Za rolnikami trudny miesiąc. Upalny lipiec w wielu regionach spowodował znaczne zniszczenia w plonach, które już od wiosny skazane były na brak odpowiedniej ilości wody. A niższe plony, to wyższe ceny, co widać szczególnie w portach.
Tona pszenicy konsumpcyjnej (14% zawartości białka) wyceniana była wczoraj nawet na 830-850 złotych za tonę.

Zdrożały też #pasze, których ceny w ostatnim tygodniu lipca sięgały (a w niektórych przypadkach, np. śruty słonecznikowej, przekraczały) 1000 zł/t.

#pszenica #ceny #rolnictwo
Add a comment...

Pierwsza połowa lipca była dla rolników korzystna, zdrożały niemal wszystkie #zboża. Ale to w dużej mierze efekt suszy, która zdziesiątkowała uprawy w wielu polskich gminach. Jednak patrząc wyłącznie na cenniki, można było zaobserwować coraz wyższe stawki.

W tym tygodniu za śrutę sojową, w zależności od regionu kraju, dostać można było od 1550 do 1580 złotych za tonę. Na niewiele mniej wyceniano tonę rzepaku (1510 zł - 1570 zł).

Drożej również w portach. Za pszenicę konsumpcyjną o najwyższych parametrach (14%), otrzymać można było 790-795.

#pszenica #soja #rzepak #susza
Add a comment...

Jak dotąd czerwiec upływa pod znakiem przecen. Od początku miesiąca staniała między innymi śruta sojowa, #soja i #rzepak. Spadły również ceny pszenicy konsumpcyjnej, choć jeszcze 18-ego czerwca można je było uznać za atrakcyjne (wynosiły średnio 740 zł/t).

Czy trend spadkowy utrzyma się również w ostatnim tygodniu czerwca? O tym przekonamy się już w najbliższych dniach.

#zboża #notowaniazbóz
Add a comment...

Ostatni tydzień kwietnia upłynął wielu rolnikom na podpisywaniu umów kontraktacyjnych. Ceny zbóż konsumpcyjnych osiągają w nich średnio 550 zł/t, podobnie paszowe (w przypadku pszenicy paszowej i pszenżyta). Najwięcej otrzymać można w kontraktach za kukurydzę konsumpcyjną, której tona wyceniana jest nawet na 660 złotych.

#zboża #rolnictwo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded