Profile cover photo
Profile photo
Shomaran system
58 followers -
شماران سیستم ارائه دهنده راهکارهای نرم افزاری جامع و یکپارچه در حوزه های مالی , اداری , بازرگانی , زنجیره نامین , تولید و مهندسی
شماران سیستم ارائه دهنده راهکارهای نرم افزاری جامع و یکپارچه در حوزه های مالی , اداری , بازرگانی , زنجیره نامین , تولید و مهندسی

58 followers
About
Posts

Post has attachment
استقبال خانواده سبز شماران از نوروز 92 با طبیعت‌گردی در استان مازندران

هست ایام عید و فصل بهار
جشن جمشید و گردش گلزار
 
در آستانه‌ی بهاری دیگر خانواده بزرگ شماران به استقبال نوروز باستانی 1392 رفته و این بار در تور گردش‌گردی، سری به طبیعت زیبای استان مازندران زده و در این جشن خاطره انگیز در کنار شادی و نشاط برای آغاز سالی جدید با یکدیگر همدل و همصدا شده تا بتوانند در این سال به تحقق اهداف بلند خود دست یابند.
در این تور گردشگری اعضای خانواده سبز شماران در سواحل زیبای متل غو و جنگل‌های سرسبز عباس آباد روز پر خاطره‌ای را در 24 اسفندماه 91 رقم زده و به جشن و شادی پرداختند.
مدیرعامل شرکت شماران سیستم جناب آقای مهندس فرهاد الیشایی با اعتقاد به رضایتمندی پرسنل و تاثیر مثبت آن در موفقیت این شرکت، همه ساله با ترتیب برنامه‌های طبیعت گردی سعی در شادسازی محیط کاری پرسنل خود داشته و این بار نوروز 92 را بهانه‌ای برای قدرانی از یکسال همت و کوشش بی‌دریغ اعضای خانواده شماران قرار داده است. ایشان علاوه بر جشن و پایکوبی در کنار یکایک پرسنل، دقایقی را به بررسی برنامه‌های سال آتی شرکت اختصاص داده و با بیان بهره‌مندی منابع خوب در اختیار این شرکت از جمله پرسنل توانمند و وفادار، تخصص‌های بالا و تجارب موفق، اهداف سال 92 را برای همگان بازگو نمودند.
 
 به امید سالی پر از موفقیت و بهکامی
Photo
Add a comment...

Post has attachment
پیام تبریک نوروزی مدیرعامل شماران جناب آقای مهندس فرهاد الیشایی

یا مقلب القلوب و البصار یا مدبر الیل و النهار
یا محول الحول و الحوال حول حالنا الی احسن الحال

               بنام خدای بهار آفرین                       به جمشید و آیین پاکش درود
           بهار آفرین را هزار آفرین                      که نوروز از او مانده در یادبود
 
پیام تبریک مدیرعامل شماران جناب آقای مهندس فرهاد الیشایی به مناسبت فرارسیدن نوروز باستانی 1392:
اینک در بهار طبیعت و با گذشت بیش از دو دهه از شروع فعالیت شماران سیستم، خود را مفتخر می‌داند که همگام با جمعی از پرسنل ایرانی و توانمند این شرکت، دستاوردهای بزرگی در عرصه‌ فناوری اطلاعات بویژه صنعت نرم‌افزار و تولید سیستم اطلاعات مدیریت به ارمغان آورده است.
شرکت شماران سیستم به عنوان یکی از متولیان تولید نرم‌افزارهای یکپارچه مالی، اداری، بازرگانی و مهندسی در کشور، در برنامه‌های توسعه‌ای خویش همواره به گسترش توانمندی‌های داخلی این شرکت در منطقه و جهان اندیشیده است.
حال دستاورد اخیر این شرکت در خصوص ارایه راهکار برنامه‌ریزی منابع سازمان (ERP)، این شرکت را جزء معدود شرکت‌های ارایه دهنده این راهکار قرار داده است. این دستاورد بزرگ حاصل تلاش و فعالیت‌های ثمربخش و کاملا دانش بنیان پرسنل شماران سیستم است.
سالی که گذشت سرشار از تلاش و جدیت در عرصه تولید و خدمت‌رسانی در صنعت نرم‌افزار بود و خداوند سبحان را شاکریم که علیرقم وجود فراز و نشیب‌های فراوان، شماران سیستم توانسته است گام‌های استواری برای خدمت رسانی به حوزه فناوری اطلاعات برای کشور عزیزمان ایران بردارد.
صمیمانه‌ترین تبریکات و شادباش‌های خود را به مناسبت نوروز و سال نو به تمامی عزیزان تقدیم نموده و سالی سرشار از برکت و معنویت را از درگاه خداوند متعال و سبحان برای شما عزیزان مسئلت می‌نمایم.
به امید آنکه نوروز برای ما فصلی نو در اندیشیدن و کوشیدن شود و خدای بزرگ ما را مشمول دگرگونی‌ها به بهترین نحو نماید. یادمان باشد "فرا رسیدن سال نو همیشه نوید بخش افکار نو، کردار نو و تصمیم‌های نو برای آینده است".
                                   
فرهاد الیشایی ـ مدیر عامل و عضو هیئت مدیره
Photo
Add a comment...

Post has attachment
مصاحبه با مدیر عامل شرکت شماران سیستم جاب آقای فرهاد الیشایی
به نقل از مجله حسابدار (ماهنامه انجمن حسابداران خبره ایران)
ERP در ایران: بروز رسانی

سوال: از ERP تعاریف زیادی شده است بنظر شما کدامیک تعریف مناسب‌تری است؟
ابتدا تلاش می‌‌شود که یک تعریف نظری از ERP بیان گردد و سپس آن را با مثال‌هایی از فضای تئوریک خارج کرده و به مفاهیم قابل لمس تبدیل خواهم کرد:
Enterprise Resources Planning که اختصارا ERP نامیده می‌شود به معنی زیرساخت و بستری مبتنی بر فناوری اطلاعات است که سبب می‌گردد تا فرآیندهای سازمان با ســرعت و به صورت خودکار هدایت شوند و کنترل منابع سازمان را توسط یک سیستم یکپارچه و فرآیندی در اختیار مــدیران قرار ‌دهند تا آنها را قادر به برنامه‌ریزی جامع و استراتژیک سازمان خود نمایند.
اما عبارات فوق وجه تئوریک قضیه است و تاکنون در مباحث تئوریک، مقالات و سخنرانی‌های بسیاری مطرح شده است که اکثرا شباهت‌های زیادی به هم داشته‌اند. حال آنکه تاکنون در مورد مصادیق آن کمتر صحبت شده است.
شاید بتوان چکیده و تفاوت ERP را با سیستم‌های اطلاعات مدیریت که بهMIS  مشهورند در فرآیندگرا بودن ERP دانست. سیستم‌های اطلاعات مدیریتMIS  ابزارهایی هستند که در اختیار کاربران و مدیران قرار می‌گیرند. در صورتیکه انتخاب ERP در یک سازمان یعنی انتخاب یک راهبرد و نگاه به ERP استراتژیک است. در واقع هنگامی که یک سازمان از راهکار ERP استفاده می‌کند، به طور کامل به این راهکار وابسته می‌شود و اگر روزی در یک کارخانه صنعتی بزرگ که از این راهکارها استفاده می‌کند ERP را حذف کنیم آن سازمان نه می‌تواند تولید کند نه جابجایی انبار انجام دهد نه پرداختی صورت دهد و در یک کلام یعنی تعطیلی کامل. ERP در سازمان‌ها به عنوان بستر انجام هر فعالیت و گردش کار مطرح می‌شود، بنابراین حذف بستر خطرناک خواهد بود. دگردیسی تبدیل سازمان‌های دارای سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت به ERP منجر به پیدایش سازمان بدون کاغذ می‌شود. در اینجا هدف از حذف کاغذ، حذف هزینه آن نیست بلکه به دلیل حذف کاغذ سرعت گردش اطاعات، بارها و بارها افزایش می‌یابد. این یکی از کارکردهای اصلی ERP است.
از طرف دیگر کنترل‌های داخلی هوشمند می‌شوند. بسیاری از فرآیندها مانند چرخه دریافت سفارش از مشتری، صدور پیش فاکتور برای مشتری، دستور ساخت سفارش مشتری به تولید، دستور تحویل کالا به مشتری، صدور فاکتور فروش و دریافت مبالغ فروش و تمام تاییدها و تصویب‌های مرتبط با این فرم‌ها از قبل به صورت یک گردش کار (Work Flow) در ERP تعریف می‌شود و اطلاعات در همین مسیر به سرعت حرکت می‌کند. بدیهی است که کنترل‌های لازم و مورد نیاز مدیریت نیز در همین فرآیندها انجام می‌گردد. عملکرد این گونه فرآیندها برای یک سازمان، خودکار سازی را به ارمغان می‌آورند.
سوال: وضعیت ERP را در شرایط فعلی ایران چگونه می‌بینید؟
در دو سال اخیر اتفاقات نادری روی داده که برای همه دست اندرکاران می‌تواند جالب توجه باشد. اول آنکه به دلیل پایین بودن قیمت دلار نسبت به ارزش واقعی ریال، شرکت‌های خارجی عرضه کننده ERP به فکر افتادند که با کاهش اندک قیمت می‌توانند بازار بزرگی در ایران پیدا کنند و عملا در دو سال اخیر قراردادهای چندی توسط نمایندگان عرضه کنندگان اصلی ERP مانندSAP  و ORACLE و Sage با مشتریان ایرانی منعقد گردید. این روند رو به رشد تهدیدی جدی برای عرضه کنندگان ایرانی حداقل در سطح سازمان‌های متوسط بود. در ماه‌های اخیر با جهش قیمت دلار به حداقل سه تا سه و نیم برابر نسبت به ریال، و با وجود فشار فزاینده تحریم‌ها اوضاع کاملا متفاوت شده است. امروز هزینه ورود و پیاده‌سازی ERP های خارجی برای بسیاری از شرکت‌های استفاده کننده ایرانی سنگین است. به طور نمونه در هفته‌های گذشته شرکت ما دو قرارداد با شرکت‌های ایرانی منعقد کرده که از ERP های خارجی استفاده می‌کردند که به دلیل سنگین بودن هزینه پشتیبانی و مشکلات عدیده در اعزام کارشناس از خارج به ایران، مدیران آنها تصمیم به تغییر نرم‌افزار گرفتند. به روشنی می‌توان گفت که فضای فعلی بازار ایران فرصتی در اختیار شرکت‌های ایرانی قرارداده تا توان داخلی را تقویت کرده و به لحاظ کیفی خود را به سطح ERP های خارجی نزدیک کنند. بیان این نکته نیز ضروری است که این فرصت امروز در اختیار ما است و ممکن است فردا نباشد و در هر صورت زمان اندک است.
سوال: روند رشد ERP در جهان و رابطه‌ی آن با BPMS (راه‌حل‌های مدیریت فرآیند کسب وکار) و ابزارهای نوین تولید نرم‌افزار چیست؟
با گذشت زمان و توسعه دانش‌های مرتبط با برنامه‌ریزی منابع سازمان که بنامERP  شناخته می‌شوند فعالین بیشتری در حوزه تولید و پیاده‌سازی ERP وارد شده‌اند. حضور این فعالین سبب پیدایش ابزارها و تکنیک‌های جدیدی شده است. یکی از ابزارهایی که در ERP کاربرد فراوان دارد و می‌توان گفت که به عنوان یک زیر ساخت مورد استفاده قرار می‌گیرد نرم‌افزار مدیریت فرآیندهای کسب و کار(BPMS)  است. این نرم‌افزار ابزاری است که می‌توان آن را اولین فاز از تولید ERP دانست، اگر چه همه سازمان‌های تولید کنندهERP  الزاما از تولیدBPMS  شروع نمی‌کنند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند که فرآیندهای کسب و کار را بازشناسی کنند و سپس به صورت سمبلیک این فرآیندها را ترسیم کرده و سپس وارد موضوعBPMS  ‌شوند. به روشنی می‌توان گفت که اولینERP  های تولید شده فاقدBPMS های هوشمند و انعطاف پذیر بودند و تولید کنندگان این نوع نرم‌افزارها به دلیل محدودیت ابزارهای بکار رفته، به ناچار مشتریان خود را محدود می‌کردند. ولی امروزه با توسعه این گونه ابزارها می‌توان انعطاف بیشتری را در نرم‌افزارهای فوق مشاهده کرد که قادرند بالنسبه تمام فرآیندهای یک سازمان بزرگ را مدیریت کرده و فعالیت‌های سازمانی را به بهترین نحو در سازمان به گردش در آورند.
 
سوال: نفوذ ERP های خارجی تا چه حد نرم‌افزارهای حسابدای و مدیریتی ایران را تهدید می‌کند؟
سالهاست که از حضور نرم‌افزارهای خارجی در ایران می‌گذرد که سابقه آن از ابتدای دهه هشتاد شروع می‌شود. عموم این تجربیات نیز در ابتدای امر تجربیات مثبتی نبوده و به همین دلیل تصویر نامناسبی از خود در اذهان عمومی بجا گذاشتند. گاها این تصویر نامناسب که ریشه در عدم آمادگی سازمان‌های ایرانی برای جذب این راهکارها داشته توسط فعالین تولید نرم‌افزارهای جزیره‌ای بزرگنمایی شده تا محصولات خود را بهتر نشان دهند. واضح است که اگر این راهکارها مناسب نبودند به طریق اولی نمی‌توانسته‌اند در سازمان‌های بزرگ دنیا مورد استفاده قرار گیرند و به عنوان بهترین راه حل برای کاهش هزینه شناخته شوند. البته دلایل دیگری برای عدم موفقیت راهکارهای جامع برنامه‌ریزی منابع سازمان وجود دارد که عبارتند از:
ساده انگاری در مورد اینکه این راهکارها بدون حمایت و پرداخت هر گونه بهایی قابل استفاده خواهد بود.
عدم انطباق فرآیندها با شرایط داخلی
عدم وجود دانش مناسب در زمینه پیاده‌سازی
مقاومت طبیعی کارکنان در مقابل این همه تغییرات
عدم پذیرش مدیران در خصوص ایجاد تغییرات گسترده در سازمان
و ...
که نتیجه همه موارد فوق را می‌توان تحت نام عدم آمادگی سازمان در پذیرش ERP دانست. با وجود تمام مشکلات فوق، نیاز بازار به استفاده از این راهکارها و تفاوت قابل ملاحظه بین ERP خارجی و داخلی سبب شد تا ERP های خارجی جای خود را در بازار ایران پیدا کنند. بدیهی است که از یک منظر حضور ERP خارجی یک تهدید برای نرم‌افزارهای ایرانی محسوب می‌شود ولی اگر نیک بنگریم حضور آنان می‌تواند فرصتی باشد تا شرکت‌های ایرانی فعال در این حوزه با الگو برداری، مهندسی مجدد و استفاده از تجربیات آنان خود را به روز کنند. حضور ERP خارجی به منزله ورود دانش مرتبط با آن در کشور است. هم اکنون شاهدیم که شرکت‌های بیشتری در پی پیاده‌سازی و استقرار نرم‌افزارهای برنامه‌ریزی منابع سازمان در ایران هستند و این نکته‌ای است که نباید فراموش کرد که دانش فوق به راحتی در جامعه وارد شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. نرم‌افزارهای حسابداری و مدیریتی که در ایران تهیه و تولید می‌شود نمی‌تواند رقیب جدی ERP های خارجی باشد. برای رقابت با این نوع نرم‌افزارها لازم است که ERP داخلی با همان سبک و سیاق تهیه و تولید شوند. البته اگر از آخرین دستاوردهای تکنولوژیک و نرم‌افزارهای نیمه آماده استفاده گردد حتی می‌توانند از ERP هایی که در 5 و یا 10 سال پیش در این زمینه تولید شده پیشی بگیرند. هر چه این راه حل‌ها در بازار بسط و توسعه یابد قطعا جای نرم‌افزارهای وظیفه‌ای و جزیره‌ای را تنگ‌تر خواهد کرد.
البته این نکته ناگفته نماند که تغییر و تحولات اخیر که در بازار ارز رخداده و ارزش برابری ریال با دلار را به یک سوم تبدیل کرده فرصت دیگری برای شرکت‌های ایرانی بوجود آمده است. در پی این تحولات مشتریان ایرانی بیشتری به سمت شرکت‌های ارایه کننده ERP ایرانی و حتی همان نرم‌افزارهای جزیره‌ای سوق می‌یابند.
سوال: اگر ERP های دنیا را در چند رده‌ی تکاملی طبقه بندی کنیم ERP های ما در کدام رده از تکامل قرار می‌گیرند؟
بدلیل تجربیات گستردهای که ERP های خارجی داشته‌اند تکامل آنها در حوزه‌های مختلف مشهود است. آنها تواتسته‌اند به خوبی بسیاری از صنایع و صنوف را پوشش دهند و اکنون به دلیل رقابت گسترده برای ارایه راهکار جامع به سازمان‌های بزرگ، بسیاری از فعالین به فکر توسعه این راهکارها برای ارایه به سازمان‌های متوسط و کوچک افتاده‌اند و اکنون رقابت در این بخش از بازار بیشتر به چشم می‌خورد. به دلیل عدم عمق یافتگی ERP های ایرانی می‌توان گفت که این نرم‌افزارها بیشتر در حوزه‌های عمومی که خواهان و مشتریان بیشتری دارد فعالیت می‌کنند و هنوز فرصت پرداختن به موضوعات خاص در یک صنعت را بدست نیاورده‌اند که اگر در شرایط فعلی این کار را انجام دهند به معنی این است که کمتر به نیازهای عمومی پرداخته‌اند و نرم‌افزارهای خود را به سمت سفارشی سازی هدایت کرده‌اند.
سوال: با توجه به مشکلات شدید صنایع کشور در تامین منابع مالی، راه حل های ERP چقدر می‌تواند موجب گردش سریع نقد شوندگی و کاهش دارایی‌های در گردش و جلوگیری از اتلاف در بنگاه‌ها شود؟
شاید یکی از اهداف اصلی در استفاده از راه حل‌های برنامه‌ریزی منابع سازمان، وجود رقابت فشرده، افزایش مشکلات، کاهش نقدینگی و جلوگیری از اتلاف‌ها در بنگاه‌ها است.
هر چه این قبیل مشکلات بیشتر شوند نیاز سازمان و بنگاه‌ها به استفاده از راهکارهای فوق بیشتر می‌شود به شرط آنکه این بنگاه‌ها قادر به تامین نقدینگی برای خرید نرم‌افزار و پیاده‌سازی آن باشند. من هنوز فکر می‌کنم که عدم آشنایی برخی از مدیران با این راهکارها سبب شده که آن را تجملی دانسته و خرید آن را از سر تفاخر و چشم و هم چشمی بدانند. اولین کاری که باید صورت گیرد زدودن تصاویر غلطی است که از ERP در ذهن برخی از مدیران شکل گرفته و موجب شده تا ترس از عدم کارآمد بودن و هدر دادن بودجه دافعه گسترده‌ای را بوجود آورد. انجام این مهم بر عهده کسی نیست به غیر از فعالین این حوزه که به همراهی مدیران ارشد سازمان‌های دولتی می‌توانند این تصویر را از ذهن مدیران بزدایند.
با توجه به توضیحات فوق، پاسخ در سوال شما وجود دارد. ERP ها می آیند تا مشکلات نهفته در سوال را کاهش دهند که البته بزرگترین چالش آنها، تامین منابع مالی برای خرید و پیاده‌سازی ERP است. بدیهی است شرکتی که از پرداخت و  تامین حقوق ماهانه عاجزاست نمی‌تواند به سراغ ERP برود.
سوال: آیا ERP های نسخه‌ی باز یا بدون مجوز می‌توانند بخشی از بازار ایران را بدست آورند؟
به تدریج شاهد هستیم که بعضی از شرکت‌های فناوری اطلاعات برای پاسخگویی به نیازهای بنگاه‌ها، به سوی ERP های متن باز یا Open Source  روی آورده‌اند. این کار دو علت دارد: اول عدم امکان تولید ERP توسط این گونه شرکت‌ها به دلیل هزینه گزاف تولید و نگهداری آنها، دوم به دلیل گرانی نرم‌افزارهای خارجی که برخی مشتریان توان تهیه آن را ندارند. بنابراین به دست آوردن مشتریان با استفاده از راهکار ERP متن باز، راه حل سوم است که قطعا می‌توان انتظار داشت که به همان صورت که بسیاری از نرم‌افزارهای قفل شکسته خارجی و حتی ایرانی در بازار وجود دارد و خرید و فروش می‌شود، این نوع نرم‌افزارها هم بخشی از بازار را به خود اختصاص دهند. خرید و فروش نرم‌افزارهای قفل شکسته به دلیل عدم توجه جدی به موضوع کپی رایت یا صیانت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزار توسط مدیران نظام است و پروژه تدوین و تصویب صیانت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزار هنوز در مرحله تدوین اولیه است. البته ذکر این نکته در اینجا لازم است که نرم‌افزارهای متن باز به طور کلی می‌توانند بخشی از نیازها را برآورده کنند اما در سطح کارهای بزرگ نمی‌توانند همپای مشتریان طی طریق کرده و دقیقا در جاهای حساس قادر به پاسخگویی به مشتریان نیستند اصطلاحا نرم‌افزار به بن بست می‌رسد و آنجاست که برای انجام یک تغییر کوچک یا انجام یک خواسته جدید مشکلات شروع می‌شود که معمولا یکی از سه راه حل زیر انتخاب می‌شود:
1-     کنار گذاشتن نرم‌افزار و چشم پوشی از هزینه پرداخت شده برای آن نرم‌افزار و جایگزینی آن با یک محصول دیگر
2-     پرداخت هزینه‌های سنگین برای انجام تغییرات به تولید کننده که بعضی از اوقات هزینه‌های پرداخت نشده قبلی را نیز تلافی می‌کند
3-     صرف نظر کردن از تغییرات و ادامه کار
سوال: آیا ERP های ایرانی می‌توانند محیط تولید را از محیط پیاده‌سازی جدا سازند؟
اگر منظورتان اینست که امکان تطبیق سازی نرم‌افزار در محیط مشتری وجود داشته باشد قطعا این موضوع در ذاتERP  نهفته است و اگر ERP نتواند در محیط مشتری توسعه یافته و با نیازهای او انطباق یابد و علاوه بر آن مشتری نتواند متناسب با نیازهای خود فرآیندهایش را تعریف کند بنابراین صحبت از ERP گزافه خواهد بود. تطبیق سازی و پیاده‌سازی نرم‌افزار ERP توسط کاربران و یا اجرا کنندگان (Implementor) یکی از پایه‌ای‌ترین امکانات نرم‌افزارهای ERP است. ولی در صورتیکه منظورتان اینست که شرکت‌های تولید کننده ERP یعنیDevelopers  از اجراکنندگان یعنی Implementor به لحاظ شخصیت حقوقی تفکیک گردند موضوع دیگری است که باید ابتدا به پیشینه آن پرداخت و سپس وضعیت فعلی و آتی آن را مورد بررسی قرارداد.
با توجه به عدم توسعه یافتگی ERP های ایرانی و به طریق اولی پایین بودن سطح فروش این گونه نرم‌افزارها، بدیهی است که نمی‌توان انتظار داشت که شرکت‌های اجرا کننده و پیاده ساز ERP که تخصصشان صرفا پیاده‌سازی ERP است بطور کامل شکل گرفته و بتوانند به عنوان یک شرکت مستقل خود را در حوزه فناوری اطلاعات عرضه نمایند. ماهیت این گونه شرکت‌ها بررسی نیازهای مشتریان و انطباق آنها با امکانات ERP های موجود در بازار است. به همین دلیل هنوز تا چندسال آینده باید انتظار داشت که شرکت‌های تولید کننده ERP خودشان به پیاده‌سازی نرم‌افزارهای تولیدشده بپردازند. ولی تفکیک شخصیت تولید کننده و پیاده ساز امری ضروری است و به هر صورت انجام خواهد شد.
سوال: ERP های ایرانی چگونه می‌توانند به روش های ایران را با کیفیت مطلوب جذب کنند؟
علی الاصول ERP های ایرانی مهمترین مزیتی که نسبت به رقبای خارجی خود دارند این است که با تجربیات داخلی آشنایی بیشتری داشته و قادر به درک پیچیدگی‌های فرآیندهای کسب و کار و تجربیات بهینه یا "بِه روش"ها به سبک ایرانی هستند و می‌توانند این پیچیدگی‌ها را که بعضی از آنان فقط در ایران رخ می‌دهد در نرم‌افزار لحاظ کنند. بنابراین پتانسیل شرکت‌های فن آوری اطلاعات در این زمینه از شرکت‌های خارجی بیشتر است اما این موضوع برمی‌گردد به این که آیا شرکت‌های ایرانی می خواهند از این فرصت که ناشی از عدم جامعیت ERP های خارجی در مورد فرآیندهای اختصاصی مشتریان ایرانی است استفاده کنند و یا نه. از نظر من این فرصتی است که نباید از آن به سادگی گذشت. می‌توان به چند مثال در این زمینه اشاره کرد که بعضی از ERP خارجی اصلا به آنها نپرداخته‌اند یا برای تطبیق سازی با مشکلات جدی مواجه‌اند یا برای پیاده‌سازی به بن بست می‌رسند به طور مثال:
- پیچیدگی‌های سیستم محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای ماهانه که تقریبا همه ERP های خارجی فاقد این پیچیدگی‌ها هستند و نمی‌توانند از پس آن برآیند.
- پرداخت چک مدت‌دار که در کشورهای دیگر رواج ندارد.
- خرج کردن چک مشتری به مشتری دیگر که یکی از فرآیندهای عادی در کسب و کار شرکت‌های ایرانی است.
- فرآیندهای اختصاصی هر یک از مشتریان نیز یکی از مشکلات دیگر ERP های خارجی است.
بنابه دلایل فوق از نظر من شرکت‌های ایرانی تولید کننده ERP توانایی بیشتری در درک "به روش‌ها" یا تجربیات برتر که بیشتر جنبه بومی دارد هستند اما این نکته نیز غیر قابل انکار است که ERP های خارجی به دلیل تعدد تجربیات بدست آورده که ناشی از پیاده‌سازی آن در سازمان‌های مختلف است به تجربیات برتر یا "به روش‌های" بیشتری دست یافته و در نرم‌افزار های خود بکار برده‌اند.
سوال: برای جذب ERP در شرکت‌های ایرانی چگونه می‌توان شرکت‌های ایرانی را تشویق کرد و با ERP آشتی داد؟
می‌توان دوره ظهور ERP در ایران را که از ابتدای سال‌های 80 شروع می‌شود و الان حدود 10 سال از آن می‌گذرد بنام "دوره قبل از ERP" نامگذاری کرد هر چند تاکنون چند ERP در ایران راه اندازی شده ولی این تعداد آنقدر اندک است که می‌توان از آن صرف نظر کرد. بنابراین گزافه نخواهد بود که آن را دوره قبل از ERP بنامیم. این دوره را نیز می‌توان به سه دوره کوچکتر تقسیم کرد. دوره اول که ظهور ERP است و بیشتر از آنکه مفهوم ERP در ایران مطرح شود نام آن به عنوان یک داروی شفابخش و حلال همه مشکلات مطرح شد تا جایی که شرکت‌های که هیچ برداشت درستی از آن نداشتند خواهان آن بودند تا این آب حیات را بدست آورند بدون آنکه بپندارند که آیا سازمان آنها آمادگی پذیرش آن را دارد و یا نه و حتی مهمتر از آن، گاهی اوقات چنان شیفته آن می‌شدند که فکر می‌کردند که اگر از این راه حل استفاده کنند مشکلی بنام مدیریت نخواهند داشت و همه کارها به طورخودکار انجام خواهد شد. مرحله دوم تردید در این راه بود. به دلیل شکست‌های بوجود آمده در تعجیل برخی از شرکت‌ها و جذب این راه حل، فضایی بوجود آمد که بدبینی شدید را در استفاده کنندگان دامن زد. البته بعضی از شرکت‌های فناوری اطلاعات که قادر به تولید این راه حل‌ها نبودند به این بدبینی دامن زدند. دوره سوم که یکی دو سالی است شروع شده بازگشت به ERP است. اکنون بسیاری از مدیران شرکت‌ها که خواهان ERP هستند می‌دانند که اجرا و پیاده‌سازی این گونه راه حل‌ها نیاز به آمادگی سازمانی و مدیریت تغییر برای اجرا ERP دارند. بنابراین شرکت‌های بیشتری در این سال‌ها خواهان استفاده از این راه حل شده‌اند. اکنون تصور اینکه ERP می‌تواند بخشی از مشکلات مدیریتی را حل کند کم کم به یک باور تبدیل می‌شود. پر واضح است که زدودن بدبینی‌های ایجاد شده به راحتی میسر نیست. برای آنکه بتوان شرکت‌های ایرانی را به سمت ERP هدایت کرد کارهای زیادی باید انجام شود که متاسفانه بار اصلی آن به دوش شرکت‌های ایرانی ارایه کننده این نوع راهکارها است. متاسفانه شرکت‌های فعال در زمینه پیاده‌سازی ERP های خارجی بیش از آنکه به فکر توسعه این نوع دانش باشند و استفاده کنندگان را به لحاظ نظری آماده پیاده‌سازی این راهکارها سازند و آنها را به انتخاب این شیوه تشویق کنند به فکر فروش مقطعی هستند. حداقل من فعالیت گسترده‌ای از این شرکت‌ها ندیده‌ام. بدیهی است که این مهم با همکاری همه فعالین این حوزه میسر است به طور مثال برگزاری سمینارهای مختلف در خصوص اطلاع رسانی تجربیات موفق انجام شده در شرکت‌های ایرانی تا حدی می‌تواند ترس و بدبینی مشتریان بالقوه را کاهش دهد و به آنان اطمینان دهد که مخارج سنگین مربوطه، نتیجه خواهد داد.
سوال: روند آینده‌ی صنعت رایانه‌ای حسابداری و مدیریتی را چگونه می‌بینید؟
با توجه به نیاز جامعه در شفاف سازی اطلاعات مالی، از ابتدای دهه 60 فرآیند آموزش و تربیت حسابدار شتاب زیادی گرفت تا جایی که همیشه بخش مهمی از دوره‌های آموزشی دانشگاه‌ها و حتی آموزشگاه‌ها به این حوزه اختصاص یافت. اگر هنوز به روزنامه ها مراجعه کنید به راحتی میزان قابل توجه استخدام حسابدار را در میان آگهی‌های استخدام مشاهده می‌کنید. از طرفی بسیاری از ERP ها و حتی سیستم‌های یکپارچه قادرند که بخش مهمی از امور جاری حسابداری را خودکارسازی کرده و تسهیل نمایند. علاوه بر آن می‌توانند فرآیند تولید سند حسابداری تا مرحله اخذ گزارشات مالی اساسی و نسبت‌ها و صورتهای مالی را به طور خودکار و بدون دخالت حسابدار انجام دهند. بنابراین می‌توان انتطار داشت که علیرغم توسعه حرفه حسابداری و ایجاد اشتغال در این رشته، این حرفه با چالش جدیدی طی سال‌های آتی مواجه خواهد بود. بدین معنی که آن چه که نیاز نرم‌افزارهای فوق است داشتن حسابداران ساده نیست بلکه به حسابداران با تجربه که بتوانند فرآیندهای کسب و کار را از نظر مالی تحلیل مدیریتی کنند نیاز است. از نظر نیروی انسانی می‌توان انتظار داشت که به تدریج با کاهش نیاز مواجه خواهیم شد. رقابت نیروی انسانی در این حرفه شدیدتر خواهد شد و از طرفی حسابدارانی که قدرت تحلیل اطلاعات را دارند و با مفاهیم مدیریتی مانند برنامه‌ریزی استراتژیک آشنایی بیشتری دارند در بورس کار قرار خواهند گرفت. به طور خلاصه توسعه نرم‌افزارهای یکپارچه و ERP تهدیدی است برای حسابداران کم تجربه و فرصتی است برای حسابدارانی که دارای شم مدیریتی هستند. انتظار آنست که حسابداری مدیریت ارج و قرب بیشتری پیدا کند.
سوال: فناوری‌های جدید حسابداری و مدیریت چیستند؟
اگر بگوییم که ERP آخرین دستاورد بشر در فن آوری اطلاعات در سازمان‌ها است سخن درستی است و هنوز این نوع راهکارها تازگی خود را دارند و می‌توان گفت که حداقل تا ده سال آینده هنوز بهترین راه حل‌ها برای سازمان‌ها محسوب خواهند شد. هر پیشرفتی که امروزه در توسعه‌ی این دانش و فناوری‌های آن انجام می‌شود نیز بخشی از آن محسوب می‌شود. امروزه تمایل اکثر ERP ها آن است که در حوزه‌های مدیریتی وارد شوند و این راهکارها را به سمت هوشمند سازی هدایت کنند. هم از این روست که ابزارهای هوشمندی کسب و کار که معمولا تحت عنوانBusiness Intelligence (BI)  نامیده می‌شوند طرفداران زیادی پیدا کرده است. این نوع نرم‌افزارها که برای سطوح مدیران میانی و ارشد کاربرد بیشتری دارد داده‌های سازمان‌ها را به صورت‌های مختلف جمع بندی کرده و به صورت نمودارهای قابل فهم درآورده و در اختیار مدیران قرار می‌دهد. علاوه بر آن داشبوردهای مدیریتی که مونیتور کننده فعالیت‌های سازمانی هستند از نوسانات مداوم فعالیت‌های سازمان خبر می‌دهند و در هشیارسازی مدیران نقش مهمی ایفا می‌کنند. در سال‌های اخیر ارزشیابی عملکردها، فرآیندها، ارزیابی زنجیره ارزش سازمان و همچنین طرح ریزی برنامه‌های استراتژیک سازمان‌ها از حوزه‌هایی است که ERP ها در آن فعال شده‌اند. این بخش‌ها بیشتر در سطوح مدیران ارشد و مدیران استراتژیک سازمان کاربرد دارد.
در اینجا لازم است که به بخشی از فناوری‌های جدید که در شرکت ما به آن پرداخته شده و به عنوان فناوری جدید محسوب می‌شود اشاره شود. یک از این فناوری‌هاWorkFlow (IWF)  Intelligence یا هوشمندسازی گردش کار است. این مکانیزم اجازه می‌دهد که گردش اطلاعات و ارجاع کار در حالت‌های پیچیده و افزودن شروط غیر عادی نیز به کار خود ادامه دهد و در واقع نیاز نیست که کاربر تشخیص دهد نفر بعدی برای دریافت فرم یا نامه چه کسی خواهد بود. یکی دیگر از فناوری‌های جدید که در آن تبحر ویژه‌ای پیدا کرده‌ایم مدیریت مدارک و مستندات از جمله صدور اتوماتیک اسناد حسابداری در لحظه رخداد است که بسیار هوشمند و به صورت پارامتریک طراحی شده و کاربران اصلی سیستم قاردند که به میل خود آن را تغییر دهند. البته فناوری‌های جدید دیگری را در دست تهیه داریم که پس از آماده شدن به صورت عمومی مطرح خواهد شد.
سوال: رابطه ERP با بلوغ سازمانی چیست؟
ابتدا اگر بلوغ سازمانی را معنا کنیم شاید بهتر باشد. بلوغ سازمانی یعنی رسیدن به مقطعی از رشد سازمان که پذیرای یک راهکار جدید باشد. عوامل این بلوغ شامل موارد زیر است:
- آمادگی مدیران برای پذیرش ریسک و مخاطرات تغییر در سازمان و توانایی آنان برای تغییر و مدیریت کردن بر آن
- نیاز به مونیتورینگ فعالیت‌ها
- نیاز به خودکارسازی فرآیندها
- پذیرش کارکنان برای کار در شرایط جدید و عدم مقاومت یا مقاومت ناچیز در برابر تغییر
- نیاز مدیران به اخذ اطلاعات تولید شده در سازمان و خارج از آن و تحلیل این اطلاعات به صورت فرآیندهای پشت سرهم
- وجود بازار پر رقابت داخلی و یا خارجی و نیاز به پیشی گرفتن از رقبا
قطعا ERP پس از بلوغ سازمانی می‌تواند اثر بخش باشد. سازمان‌هایی که به این بلوغ نرسیده‌اند و آمادگی پذیرش آن را ندارند نه تنها برایشان مفید نیست بلکه سبب از دست رفتن هزینه‌های هنگفت برایشان خواهد بود همانند زاغی که می‌خواست راه رفتن کبک را بیاموزد راه رفتن خود را نیز فراموش کرد. متاسفانه در سال‌های گذشته بدون توجه به آمادگی سازمانی، نسبت به خرید ERP اقدام شده است در صورتی که بعضی از آن سازمان‌ها به بلوغ نرسیده بودند. برخی دیگر نسبت به مفهوم ERP ساده انگاری کردند و پیاده‌سازی آن را همانند نصب و استفاده از یک نرم‌افزار ساده و جزیره‌ای قلمداد کرده و انتظار داشتند که به سرعت مورد استفاده قرار گیرد بدون آنکه زیرساخت‌های خود را مهیا نمایند. می‌دانید که هزینه‌های هنگفتی هم برای این کار پرداخت کرده‌اند که به بدبینی و حساسیت منفی بازار منجر شده است.
سوال: ERP وBPR  کدام یک تقدم دارند؟
از نظر تئوری مهندسی مجدد فرآیندها مقدم بر ERP است اما درس‌هایی که در سال‌های گذشته و در عمل آموخته شده اینست که جدا سازی این مفاهیم از یکدیگر درست نیست و نمی‌توان آنها را از هم جدا کرد و یکی را بر دیگری تقدم داد. کاری که قبلا به طور عرف و تئوریک انجام می‌شده است. بعضی از سازمان‌ها برای آنکه وارد فضای ERP شوند یک دوره طولانی به بازشناسی فرآیندها و مهندسی مجدد آن روزگار می‌گذرانند و پس از طی این دوره به سمت ERP های مورد نظر می‌رفتند اما موضوعی که اتفاق افتاد این بود که هر ERP بر اساس تعاریف خود توسعه یافته بود و با فرآیندهای سازمان‌ها حتی آنها که باز مهندسی شده بودند کاری نداشت. عملا پیاده‌سازی فرآیندهای نرم‌افزار ارتباط زیادی با کار قبل از آن که مهندسی مجدد فرآیندها بود نداشت و سبب می شد که هزینه‌های انجام شده قابل استفاده نباشد. پیاده‌سازی ERP به همراه خود بهینه سازی فرآیندها را به ارمغان می‌آورد بنابراین اگر در یک سازمان پیاده‌سازی ERP و بهینه‌سازی فرآیندها به طور همزمان و با هم اتفاق بیفتند بهترین حالت خواهد بود. به صورتی که اگر در یک مقطع زمانی همراه با تعریف فرآیندها در نرم‌افزار، بهینه‌سازی آنها نیز انجام شود نتایج مناسب‌تری در برخواهد داشت اگر چه در این روش عموما مهندسی مجدد فرآیندها به شکل یکپارچه و به صورت انفجار بزرگBig Bang  انجام نمی‌شود چرا که مهندسی مجدد می‌تواند ریسک‌ها و مخاطرات مختص خود را داشته باشد. شاید بتوانBPR  را به یک انقلاب در یک کشور تشبیه کرد که می‌تواند هزینه‌ها و مشکلات زیادی را ببار آورد و به دلیل گرفتاری‌های داخلی مرتبط با آن حتی می‌تواند سازمان را از گردونه رقابت خارج کند.
سوال: ERP را به چه شرکت‌ها و یا بنگاه‌های اقتصادی باید توصیه نمود؟
همانطور که قبلا طرح شد اولین نکته آن است که سازمان‌ها بایستی به بلوغ برسند و خود را آماده پذیرش این راه حل نمایند چرا که محتمل ترین نتیجه ی عدم آمادگی، شکست و هدر دادن منابع سازمان خواهد بود. اصولا تاکنون ERP را راهکاری مناسب برای شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ دانسته‌اند اما امروزه ERP ها هم بدلیل زیاد شدن رقابت به سمت شرکت‌های متوسط تمایل پیدا کرده‌اند. در هر صورت شرکت‌هایی که می‌توانند به سمت ERP بروند که مهمترین مسئله سازمانی را حل کرده باشند و آن چیزی نیست جز آمادگی فکری مدیران و کارکنان سازمان برای جذب ERP. پارامتر دیگری که در این موضوع خودنمایی می‌کند دانش مدیران در استفاده از این نوع راه حل ها است. بسیاری از شرکت‌هایی که امروزه در ایران از این راهکارها استفاده می‌کنند آن را فقط تا سطح فعال سازی تراکنش‌ها راه اندازی کرده‌اند. این یعنی استفاده از بخش کوچکی از توانایی های ERP. اگر قرار است که ERP فقط تا این سطح بکار برده شود، نرم‌افزارهای ایرانی بسیار بهتر می‌توانند در محیط بومی کار کنند. جذابیت ERP در سطوح مدیریتی بیشتر نمایان می‌شود جایی که فعالیت‌های مختلف که همانند دانه‌های یک تسبیح هستند و ERP همانند یک نخ این دانه‌ها را به هم پیوند می‌دهد و امکان کنترل را تصحیح فرآیندها را فراهم می‌سازد.

منبع: به نقل از مجله حسابدار
Add a comment...

Post has attachment
شماران سیستم کاندید دریافت جایزه‌ی جشنواره تعالی مشتری مداری

شرکت شماران سیستم کاندید دریافت جایزه‌ی "جشنواره تعالی مشتری مداری" گردید. این جشنواره برای اولین بار در ایران با همراهی کنفدراسیون مشتری مداری در 12 بهمن سال جاری در مرکز همایش های صدا و سیما با حضور مدیران عالی بنگاه‌های تولیدی، تجاری و خدماتی برگزار می‌گردد. 

بخش داوری این جشنواره بر عهده صاحب نظران حوزه کسب و کار و مسئولین محترم وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهد بود.
رویکرد اصلی این جشنواره پاسداشت تلاش و همت مدیران در تامین نیاز و رضایت‌مندی مشتریان است.
شرکت شماران سیستم ضمن کاندیدای دریافت جایزه‌ی "جشنواره تعالی مشتری مداری" ، بمنظور معرفی آخرین دستاورهای این شرکت در عرصه ارایه راهکارهای نرم‌افزاری جامع و یکپارچه در حوزه‌های مالی، اداری، بازرگانی، تولیدی و مهندسی با رویکرد سیستم‌های MIS و ERP در این نمایشگاه جانبی این جشنواره نیز شرکت خواهند نمود.
شرکت شماران سیستم از کلیه علاقه‌مندان به بازدید از غرفه این شرکت دعوت بعمل می‌آورد.

منبع: واحد دبیرخانه همایش‌های شماران‌سیستم
Add a comment...

Post has attachment
حضور شماران سیستم در همایش حسابداری مدیریت در عرصه عمل

شرکت شماران سیستم در‌"همایش حسابداری مدیریت در عرصه عمل" که هر ساله به همت انجمن حسابداران خبره برگزار می‌گردد حضور خواهد یافت.

این همایش بزرگ با حضور بیش از هزار نفر از فعالان حرفه حسابداری و حسابرسی  در تاریخ ‌های 8 و 9 اسفند ماه سال جاری در محل سالن همایش‌های نیرو برگزار خواهد شد.
مدیران ارشد شرکت شماران سیستم ضمن حضور و هم اندیشی در این همایش بزرگ، بمنظور معرفی آخرین دستاورهای این شرکت در عرصه ارایه راهکارهای نرم‌افزاری جامع و یکپارچه در حوزه‌های مالی، اداری، بازرگانی، تولیدی و مهندسی با رویکرد سیستم‌های MIS و ERP در این نمایشگاه شرکت خواهند نمود.
شرکت شماران سیستم از کلیه علاقه‌مندان به بازدید از غرفه این شرکت دعوت بعمل می‌آورد تا از غرفه شماره 16 بازدید به عمل آوردند.

منبع: واحد دبیرخانه همایش‌های شماران‌سیستم
Add a comment...

Post has attachment
نرم افزار خريد
شماران سیستم در حوزه خريدهاي انجام شده يا مد نظر خرید، امكان مناسبي جهت این کنترل ها فراهم آورده است. يكپارچگي نرم افزار خرید با نرم افزار هاي انبار و مالي شماران سیستم، امكان راه اندازي يك نرم افزار يكپارچه را در اختیار مدیران این حوزه ها قرار می دهد. امکانات و گزارشات نرم افزار خريد شماران سیستم بصورت ریالی و ارزی می باشد.

برخی از ویزگی‌های مهم نرم افزار خرید
 تعریف بخشنامه های خرید و تعیین قیمت های خرید
 امکان تایید درخواست خرید
 ثبت فاکتور خرید و برگشت از خرید به صورت ریالی وارزی
 صدور صورتحساب هزینه برای خدمات دریافت شده
 تسهیم هزینه های جانبی فاکتور خرید مانند حمل، انبارداری، ترخیص و ....
 لیست خلاصه فاکتورهای خرید و برگشت از خرید به تفکیک کالا، انبار و فروشنده
 گزارش دوره ای خرید به تفکیک خریدهای نقدی و نسیه
 گزارش خرید از اشخاص به تفکیک فاکتور و ریز کالاها
 گزارش خرید سه ماهه برای ارائه به سازمان های ذیربط
 آمار خرید بر اساس گروه و کد کالا
 گزارش اقلام خریداری شده از طریق تنخواه
 گزارش مالیات بر ارزش افزوده کالاهای خریداری شده
و...
برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک لین پست و یا به وب سایت شماران سیستم مراجعه فرمایید.
Add a comment...

Post has attachment
نرم افزار فروش
با توجه به اینکه کانال تزریق منابع مالی به هر سازمان برای ادامه حیات واحد بازرگانی و بطور خاص واحد فروش می باشد مکانیزه بودن عملیات فروش بگونه ای که بتوان در کمترین زمان عملیات را انجام داده و از گزارشات فروش برای تصمیم گیری استفاده کرد، اهمیت بسزایی در مجموعه واحدهای سازمانی دارد. به همین دلیل شرکت شماران سیستم سعی نموده در نرم افزار یکپارچه خود نیز به این بخش اهمیت ویژه ای بدهد..

برخی از ویزگی‌های مهم نرم افزار فروش

 تعریف مشخصات مشتریان و اعتبار آنها
 امکان تعریف 10 سطح قیمتی، کمیسیون فروشنده، بازاریاب و مدت گارانتی در بخشنامه های فروش
 تنظیمات فاکتور فروش بر اساس نیاز کاربر
 ایجاد کنترل های لازم در فاکتور بر اساس نیاز کاربر
 صدور فرم سفارش کالا بر اساس روز کاری یا روز تقویمی با کنترل مدت اعتبار
 لیست خلاصه سفارشات بر اساس سفارشات قطعی شده و قطعی نشده
 صدور پیش فاکتور فروش، حواله فروش و فاکتور فروش
 دستور تحویل بر اساس سفارشات دریافتی
 ثبت فاکتور فروش بر اساس حواله
 گزارش پیش فاکتورها به تفکیک اشخاص و کالاها
 گزارش تخفیفات جنسی بر اساس مشتری و کالا
 گزارش مقایسه ای دستور تحویل و حواله
 گزارش دستور تحویل ها بر اساس تحویل گیرنده
 گزارش حواله های فروش به تفکیک اشخاص، کالاها و پیش فاکتور
 گزارش فاکتورهای فروش بر اساس حواله
 گزارش خلاصه فاکتورهای فروش و برگشت از فروش
 گزارش فروش و برگشت از فروش به تفکیک اشخاص و کالاها
 گزارش ریز اقلام فاکتور فروش
و...
برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک لین پست و یا به وب سایت شماران سیستم مراجعه فرمایید.
Add a comment...

Post has attachment
نرم افزار اتوماسیون اداری

تحولات فن‌آوری به ویژه فن‌آوری اطلاعات در دو دهه اخیر، شیوه‌های مدیریت سازمان‌ها را تحت تاثیر قرار داده است. در واقع دوران جدید که به عصر اطلاعات یا انفورماتیک معروف شده، نوید دهنده جهانی نو با شیوه‌های به کارگیری اطلاعات است. مفاهیمی از قبیل خودکارسازی ادارات و ادارات بدون‌کاغذ هر روز بیش از پیش مطرح شده و طرفداران زیادی را به سوی خود جلب کرده است.
نرم‌افزار اتوماسيون اداري تحت وب شماران سیستم نرم‌افزاری قدرتمند جهت انجام امور ادارى، دبیرخانه، چرخه مكاتبات و همچنین ابزارى کارا جهت انجام کلیه فرآیندهای عملیاتی و نظارت بر گردش کار در سازمان مى‌باشد، به طوريكه تمام فعالیت‌ها همانند ورود نامه، ثبت نامه، ارجاعات، رونوشت‌ها، تاريخچه نامه، فرم‌ها، گردش عملیات، کارتابل و ... توسط سيستم، ثبت و کنترل مي‌گردد. امکان ارتباط با فرم ساز، گزارش ساز و همچنین موتور گردش کار(Workflow) از ویژگی‌های مهم و برجسته این نرم‌افزار می‌باشد. علاوه برآن این نرم‌افزار برای شرکت‌هایی که دارای فرآیندهای عملیاتی باشند نیز کاربرد دارد. به عبارت دیگر امکانات جنبی و متنوع این نرم‌افزار مانند اتصال به نرم‌افزار هوشمند مدیریت فرآیندهای کسب و کار شماران، کاربران و مدیران را از استفاده از سایر نرم‌افزارهای مرتبط بی نیاز می‌سازد و کلیه عملیات جاری سازمان از طریق این سیستم قابل انجام و پیگیری می‌باشد.

امکانات نرم افزار اتوماسیون اداری
- تعریف چارت سازمانی
- مدیریت کاربران و سطوح دسترسی
- ایجاد فرم‌های دلخواه توسط مدیر سیستم (فرم ساز)
- تعریف گردش کار فرم‌ها توسط مدیر سیستم (WorkFlow)
- امکان خروج موقت از WorkFlow و برگشت مجدد به WorkFlow (مواردی که نیاز است چرخش - نامه و یا فرم از روال دیگری به لحاظ چارت سازمانی طی شود)
- امکان ایجاد کارتابل برای افراد خارج از سازمان مانند پیمانکاران، تامین کنندگان، مشاوران و ... (استفاده از B2B)
- پروتکل ECE
- امکان معرفی فوریت فرم‌ها مانند عادی، فوری، آنی و .....
- امکان تایید، برگشت و مردودی هر فعالیت (task)
- ایجاد کارتابل برای هر کاربر
- تغییرکارتابل متناسب با سلیقه هر کاربر
- و...

برای اطلاعات بیشتر به لینک پست مراجه نمایید
Add a comment...

Post has attachment
نرم افزار بهای تمام شده

در شرایط بازار رقابتی وجود دانش و اطلاع صحیح از بهای تمام شده هر واحد محصول یا خدمات از اصلی ترین اطلاعات تصمیم گیری مدیران می باشد. این امر محقق نمی شود مگر آنکه تمام اجزای سازمان در جهت دستیابی به یک سیستم یکپارچه حرکت نماید که یکی از خروجی های این سیستم انباشت اطلاعات و هزینه های کالا و خدمات و مهمتر از آنها پردازش و قابل استفاده نمودن این همه اطلاعات پراکنده می باشد. مدیران برای مقاصد برنامه‌ریزی و كنترل عملیات سازمان، به اطلاعات حسابداری كه خروجی یا ستانده سیستم های سازمانی محسوب می‌شود اتكاء می‌نمایند.

شرکت شماران سیستم با ارایه نرم افزار بهای تمام شده، می تواند بسترهای تصمیم سازی و تصمیم گیری را برای مدیران فراهم نماید. این سیستم می تواند با اتصال به سایر زیر سیستم های مالی اطلاعات اختصاصی خود را دریافت نموده و گزارش بهای تمام شده کالاهای تولید شده را بدون ایجاد مغایرت با سیستم حسابداری مالی به صورت سالیانه، ماهانه و بصورت کاملا عملیاتی و روش دایمی ارایه نماید.

امکانات نرم افزار بهای تمام شده
- امکان تعریف مراکز هزینه
- فراخوانی نرخ ساعتی دستمزد مراکز هزینه به تفکیک ماه و سال
- تعریف مبانی تسهیم هزینه
- تعریف نحوه خدمت رسانی واحدهای خدماتی به یکدیگر و به واحدهای تولیدی
- تهیه جدول تسهیم ثانویه هزینه های سربار مراکز خدماتی
- محاسبه بهای تمام شده به تفکیک ماه و صدور سند حسابداری
- و...
Add a comment...

Post has attachment
نرم افزار حسابداری، شماران سیسنم

سیستم حسابداری، اطلاعات مالی متنوعی را در اختیار استفاده کنندگان از این اطلاعات بخصوص مدیران سازمان قرار می دهد.

نرم افزار حسابداری شماران اطلاعات مالی تمامی بخش های سازمان را جمع آوری، طبقه بندی و ثبت نموده که  بدلیل وجود یکپارچگی، اطلاعات مالی تمامی نرم افزار ها از بخشهایی نظیر خزانه داری، بازرگانی، دارایی ثابت، حسابداری بهای تمام شده، حقوق و دستمزد و ... در این نرم افزار بصورت اتوماتیک ثبت می گردد و این نرم افزار امکان دسترسی سریع و لحظه ای به اطلاعات و گزارشات مورد نیاز را فراهم می کند.

امکانات نرم ازار حسابداری، شماران سیستم
- تعریف سطوح مختلف حساب‌ها در بیست سطح شامل: گروه حساب‌ها، سرفصل کل، معین و هفده سطح تفصیلی
- تعریف تعداد کدهای کل، معین، تفصیلی به دلخواه
- تعریف حسابهای تفصیلی بصورت یگانه (انحصاری)
- ایجاد یک حساب تفصیلی در سطوح متفاوت تفصیلی
- ارائه کدینگ پیش فرض منطبق با استانداردهای حسابداری و حسابرسی
- صدور خودکار اسناد حسابداری عملیات و ثبت در سیستم حسابداری
- ثبت اسناد به صورت پیش نویس، تایید شده، تصویب شده و نهایی
- امکان برگشت اسناد به مرحله قبل
- ثبت اسناد بصورت ارزی
- طبقه بندی و فیلترینگ اسناد بر اساس عملیات دریافت، پرداخت، فروش،  بهای تمام شده، تنخواه و..
- ثبت ماهانه اسناد حقوق، باز خرید خدمت، عیدی و استهلاک
- تهیه سند روزانه و ماهانه برای ثبت دفاتر قانونی
- تعریف الگوی اسناد بر اساس نیاز کاربر
- درج، حذف و شماره گذاری مجدد اسناد
- بستن حسابهای موقت، دائم، صدور اسناد افتتاحیه و اختتامیه در پایان سال مالی
- رویت اسناد خاص مانند استهلاک، حقوق دستمزد، قیمت تمام شده برای کلیه ماههای سال در لیست جداگانه
- جستجو در اسناد براساس شماره سند، عطف، تاریخ، مبلغ و شرح سند
- بررسی حسابهای تفصیلی در سالهای مختلف
- امکان مقایسه بدهکار و بستانکار هر حساب در سطح کل، معین و تفصیلی
- انتقال اسناد بصورت موردی و گروهی از یک شرکت به شرکت دیگر
- نمایش گردش حساب یک شخص در تفصیلی ها و سرفصلهای مختلف، جدول تفکیک یا تجمیع حسابها
- امکان تعریف الگوی خاص برای نمایش حسابهای تفصیلی
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded