Profile cover photo
Profile photo
Saglik Danismanim
3 followers
3 followers
About
Posts

Post has attachment
1- Belinizi destekleyin ve oturma pozisyonunuzu düzeltin

Dik oturduğumuz ve bele destek verdiğimiz zaman disklere binen yük miktarı azalır. Yana veya öne eğildiğimizde disk aralarındaki basınç artar ve bel ağrısına sebep olur. Destekleyiciler kişiye göre değişir, bel çukurunu dolduracak şekilde olmalıdır ve elastik olanlar tercih edilmelidir.

2- Yerden bir şey alırken belinizden eğilmeyin

Öne doğru eğilmekle bele binen yük miktarı kilo ve boyla ilgili olarak artar.

#bel ağrısı

https://www.saglikdanismanim.info/bel-agrisindan-kurtulmanin-yollari/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden salep, vücut sıcaklığını artırması ve hoş kokusu ile insanın içini ısıtıyor. Sütle hazırlandığı için güçlü bir kalsiyum ve protein kaynağı olan salebi kilo almadan tüketmek de mümkün. Diyetisyen Ezgi Mumcu, salebin faydaları hakkında bilgi verdi.

KIŞ HASTALIKLARINDAN KORUYOR

Salep, kış aylarında tüketimi artan sıcak içecekler arasında ilk sırada gelmektedir. Burada vücut ısısını artırarak, soğuktan korumasının büyük rolü vardır.

#Salebin faydaları

https://www.saglikdanismanim.info/salebin-faydalari-nelerdir/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Plankte diz çekme
Ayaklarınızın altına kayan diskler yerleştirerek, sağ elinizin üzerinde yan plank pozisyonu alın. Yukarıda olan bacağınızı öne diğeri arkaya doğru yönelterek dizlerinizi teker teker karnınıza doğru çekin. 4 tekrar yapın.
İlk hareketteki tekrarlar bitince hiç ara vermeden diğer elinizi yere koyarak iki eliniz üzerinde plank pozisyonu alın. Dizlerinizi 4 tekrar karnınıza doğru çekin.

Tekrarlar biter bitmez sol elinizin üzerinde yan plank pozisyonu alın.

#7 öneri Egzersiz #Egzersiz

https://www.saglikdanismanim.info/iste-tum-vucudunuzu-calistirabileceginiz-7-hareket/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Vücudunuzun susuz kalıp kalmadığını nasıl anlarsınız? Elinizin üstünü çimdikleyin. Bıraktığınızda deriniz hemen eski haline dönüyorsa susuz değilsiniz. Bıraktığınızda deriniz bir süre o şekilde kalıyorsa susuz kalmışsınız demektir.

Günde ne kadar su içilmeli? (Kilonuza göre içmeniz gereken su miktarı)
9 kilo: 0.25 litre
18 kilo: 0.5 litre
27 kilo: 0.75 litre
36 kilo: 1 litre
45 kilo: 1.25 litre
54 kilo: 1.5 litre
63 kilo: 1.75 litre
72 kilo: 2 litre
81 kilo: 2.25 litre
90 kilo: 2.

#ne kadar su içmeli #su içmek

https://www.saglikdanismanim.info/iste-kilonuza-gore-icmeniz-gereken-su-miktari/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Mide yanması herkesin zaman zaman yaşadığı bir sağlık sorunudur. Özellikle yağlı, ekşi ya da baharatlı yiyecekleri tükettikten sonra ortaya çıkan yanma hissini hafifletmenin bazı basit yolları vardır. Siz de "Mide yanmasına ne iyi gelir?"

Yemeklerden özellikle de baharatlı, yağlı ve asitli yiyecekleri tükettikten sonra, hafif bir hıçkırıkla birlikte boğazda ve göğüste oluşan yanma hissine mide yanması denir. Mide yanması nedenleri arasında kronik bir durum olan reflü de bulunmaktadır.

#mide yanması

https://www.saglikdanismanim.info/mide-yanmasi-neden-olur-mide-yanmasina-iyi-gelen-seyler/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
En sağlıklı diş beyazlama yöntemi nedir?

Çeşitli yöntemler ile dişlerimizi beyazlatmaya çalışırız. Bu bazen işe yarasa da aşırı kimyasal ve yanlış tedaviye maruz kalan dişler sararır. Fakat uzmanlar tek bir çözüm ile dişlerin beyazlatılacağı görüşünde. En sağlıklı diş beyazlatma yöntemi nedir?

Kimyasallar olumsuz etki yaratıyor

Dişlerimiz, genetik sebepler, tüketilen yiyecek ve içecekler dolayısıyla renklenip sararabilir.

https://www.saglikdanismanim.info/en-saglikli-dis-beyazlama-yontemi-nedir/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kış aylarında artan cilt kuruluğuna karşı yoğun nem maskesi ile karşı koyabilirsiniz. İşte 10 dakikada derinlemesine bakım yapmanın formülü...


Kışın cilt kuruyarak, nemini yitirir. Kış soğukları en az güneş ışınları kadar tehlikeli olabilir. Bu maske ile 10 dakikada yenilenmek ve kışa hazırlanmak mümkün.

Uygun bir kase içerisine bir adet yumurtayı kırıp, üstüne bir çay kaşığı balı ve bir çay kaşığı taze sıkılmış limonu ekleyip, tahta kaşık ile karıştırın.

#yoğun nem maskesi

https://www.saglikdanismanim.info/kis-oncesi-yogun-nem-maskesi-tarifi/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Özellikle kadın ve çocukların günlük destek dozunda ve ihtiyaç doğrultusunda D vitamini takviyesi almalarını tavsiye ediyor. Ünüvar, bağışıklık sisteminin zayıflama nedeninin D vitamini olabileceğine dikkat çekiyor.

10 Kişiden 9'unda D vitamini eksikliği var!

Türkiye her ne kadar güneş ışığından yararlanan bir ülke olsa da Nisan ve Ekim ayları arasında güneşi dik almaması nedeniyle D vitaminini tabii kaynaktan yüksek ölçüde sağlayamıyor.

#bitkinlik #yorgunluk

https://www.saglikdanismanim.info/yorgun-ve-halsiz-hissediyorsaniz-dikkat/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Özellikle kadınlar için en yeni buluşlardan biri elbette lazer epilasyondur. Bu epilasyon kadınların vücutlarında yer alan istenmeyen tüylere son vermek için kullanılan en etkili yöntemdir. Çünkü kadınlar güzellikleri için her türlü yöntemi kullanır ve sonuç aydan aya yeniden bir uğraştan başka bir şeye dönüşmez. Tam olarak açıklaması ise bu yöntemin istenmeyen tüyler için kıl köklerine ışın uygulama tedavisi sonucu yok edilmesi ve yakılmasıdır.

#Lazer Epilasyonu

https://www.saglikdanismanim.info/lazer-epilasyonu-nedir/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Sperm Sayısının ve Kalitesinin Değerlendirilmesi

Sperm analizi, sperm tahlili, meni tahlili ya da semen analizi olarak da adlandırılabilen spermiyogram, sperm sayısını, şeklini ve hareketini değerlendirebilmek amacıyla yapılmaktadır. Bu analiz ile semen içerisinde bulunan spermlerin sayısı tespit edilir, normal şekle sahip olan spermlerin anormal şekle sahip olan spermlere oranı ölçülür ve hareket derecesi iyi olan sperm miktarı belirlenir.

#spermiogram testi

https://www.saglikdanismanim.info/sperm-sayisinin-ve-kalitesinin-degerlendirilmesi/
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded