Profile cover photo
Profile photo
Derin Ekonomi
35 followers -
Derin Ekonomi, Albayrak Medya Grubu bünyesinde yayınlanan aylık ekonomi dergisidir
Derin Ekonomi, Albayrak Medya Grubu bünyesinde yayınlanan aylık ekonomi dergisidir

35 followers
About
Posts

Post has attachment
SUUDİ ARABİSTAN’DA PRENS AVI

Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi’nin sayfaları bu ay da dopdolu. Derginin kapak konusu, Suudi Arabistan ve bölgede yaşanan son gelişmelere ayrıldı. 11 prens, 38 eski ve yeni bakan, 200 üst düzey kişi ve işadamının tutuklandığı operasyon neyi hedefliyor? Bu kritik gelişme, bölgedeki güç dengeleri çerçevesinde ne anlama geliyor? Bir taşla birçok kuş mu vurulmak isteniyor? Derin Ekonomi, 100 milyar dolarlık operasyonun perde arkasını aralıyor.

Suudi Arabistan’da 11 prens, 38 eski ve yeni bakan, 200 üst düzey kişi ve işadamı tutuklandı veya haklarında soruşturma açıldı. 2 bin kişinin banka hesabı donduruldu. El konulan ve dondurulan malvarlıkları ve banka hesaplarının değeri şimdiden 100 milyar dolara ulaştı.

Aşağıdan değil yukarıdan başlatılan bir Arap Baharı olarak adlandırılabilecek bu operasyon zinciri, bir taşla birçok kuş vurmayı hedefliyor ve akla pek çok gerekçe getiriyor: Son 3 yıldır süregiden ekonomik darboğaz nedeniyle Suudi Arabistan hükümetinin ilk kez dış borç alması, IMF’nin Suudi hazinesine 5 yıl vade biçmesi, aşırı tüketim ve lüks yaşam nedeniyle Suudi hanedanının halk nezdinde düşen itibarı ve elbette veliaht prens Muhammed bin Selman’ın gücü tek elde toplama ihtirası…

Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi, Aralık 2017 sayısının kapak konusunu Suudi Arabistan’daki gelişmelere ayırdı. Ortadoğu’daki taht oyunlarının analizi, Suudi Arabistan – İran kamplaşmasının ayrıntıları, ılımlı İslam söyleminin arkasındaki gerçekler dosyanın diğer parçalarını oluşturuyor.

ARALIK SAYISINDA YOK YOK!

Derginin sayfalarında kapak dosyasının yanısıra başka birçok ilginç başlık yer alıyor.

MÜSİAD’ın eski başkanlarından Doç. Dr. Ömer Bolat, gençlik ve girişimcilikle ilgili düşüncelerini, yeni dönem MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan’ı değerlendirdiği yazısında ortaya konuyor. Girişimciler için pek çok mesaj içeren portre yazısı, bir başarı hikayesinin detaylarına ışık tutuyor.

Onlarca yıldır dillerden düşmeyen yerli otomobilde nihayet somut adımlar atıldı. Bu adımın tek başına otomobil üretimiyle ilgili olmadığının işaretini ise, fütüristik projeleriyle tanınan Elon Musk’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Ankara’da ziyaret etmesinden okumak mümkün. Musk’ı Beştepe’ye taşıyan hikayenin ayrıntılarında, Türkiye’nin pek çok alanı kapsayan teknoloji vizyonu yatıyor.

Türkiye’nin Atlantik dışı savunma hikayesi, NATO ile ilgili güncel tartışmalar, Türkiye hava savunma sistemine S-400’lerden sonra SAMP+T’yi de dahil etme çalışmaları Derin Ekonomi’nin yeni sayısında dikkatle okunacak diğer konular arasında dikkat çekiyor.

EKONOMİ VE SİYASETE İLİŞKİN DERİN ANALİZLER

İbrahim Karagül yönetimindeki Derin Ekonomi, güçlü yazar kadrosunun yorumlarını okurlarının dikkatine sunuyor. Doç. Dr. Ömer Bolat, Ali Saydam, Doç. Dr. Hatice Karahan, Aşkın Baysal, Doç. Dr. Kadir Tuna, Prof. Dr. Murat Yülek, İbrahim Acar, Prof. Dr. Ahmet Ulusoy, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano, Dimitri Triantaphyilou ve Shuriah Niazi, dünyada ve yurtta gelişen olaylar üzerine yaptıkları ekonomi ve politika gündemine ilişkin yorumlarla, farklı bakış açıları sunuyolar.
Photo

Post has attachment
DEVLETLERİN YAPAY ZEKA POLİTİKALARI

Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi’nin Kasım 2017 sayısı 160 sayfasıyla dopdolu. Derginin kapak dosyası, geleceğe hükmedecek güçleri belirleyecek olan yapay zekaya ayrıldı. Devletler bu konuda neler yapıyor? Ayrıntılar Derin Ekonomi sayfalarında.

Kimi askeri araştırmaları destekliyor, kimi teknoloji şirketleri aracılığıyla milyar dolarlık yatırımlar yapıyor, kimi robotik alanında fark yaratmaya çalışıyor…

Devletler arası bu amansız yarış, yapay zekanın yakın ve uzak geleceği belirleyecek en büyük teknolojik atılımlardan biri olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri’nin dünyanın ilk ‘yapay zeka bakanını’ ataması, meselenin ciddiyetinin son delillerinden biri. Rusya lideri Putin’in de vurguladığı gibi, geleceğin dünya hükümranlığı yapay zekaya hükmetmekten geçiyor.

Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi’nin Kasım 2017 sayısında, bu teknolojik devrimin geleceği tüm detaylarıyla mercek altına alındı.

İDLİB’İN JEOPOLİTİĞİ VE OVAKÖY OYUNLARI

Türkiye, hem Kuzey Irak’taki hem de Suriye’deki gelişmeleri, bütüncül bir perspektiften, ön alıcı bir siyaset ve güvenlik yaklaşımı çerçevesinde, yakından takip ediyor. Türkiye’de siyasi akıl uzun süredir askeri, diplomatik ve insani boyutları iç içe geçen risk ve tehditlere karşı, güvenliğin sınır ötesinden başladığını, sınır güvenliğinin ancak sınır ötesi güvenlikle birlikte tesis edilebileceğini düşünüyor.

Bu genel fikri çerçeve içinde düşünüldüğünde İdlib harekatı ne ifade ediyor? İdlib operasyonu sonunda bir çatışmasızlık ortamı oluşturulduğu takdirde sonuçları ne olur?

Geçen ayın önemli gündem konularından biri de Ovaköy sınır kapısı oldu. Silopi’den Irak’a uzanan ticaret yolu, stratejik konumuyla dikkat çekiyor.

Türkiye Ovaköy konusunda yıllarca nasıl oyalandı? Irak merkezi hükümetiyle doğrudan temas kurmaya imkan sağlayacak bu kapının açılması, bu ülkede ve bölgede dengeleri nasıl etkiler? Tartışma, tüm boyutlarıyla Derin Ekonomi sayfalarında.

KÖRFEZ SERMAYESİNİN PROFESYONEL PRENSLERİ

Petrol-finans-gayrimenkul sektörleri bir arada anılınca dünyada akla gelen ilk yer, şüphesiz Körfez bölgesi. Son yıllarda petrol fiyatlarının düşük seyretmesi nedeniyle bütçe gelirlerinde ciddi düşüşler yaşayan Körfez ülkeleri, hâlâ yeterince vakit varken hızlı davranmak istiyorlar.

Dünyanın en iyi yöneticilerini yüksek maaşlarla Körfez bölgesine çekmiş durumda oldukları için, kendilerini petrol sonrası döneme hazırlayacak kadrolara fazlasıyla sahipler. Bu sayede dijital teknolojilere dayalı iş modelleri konusunda birçok Batı ülkesini geride bırakan başarı hikayelerine şimdiden imza atmaya başladılar.

Körfez ülkelerini geleneksel sektörlerin dışına çıkararak, zengin bir ekonomik çeşitlenmeye götüren bu yeni nesil CEO’lar kim, nasıl bir profile sahipler?

Körfez’i 2030’a hazırlayan 25 CEO’yu yakından tanımak isteyenler için Derin Ekonomi geniş kapsamlı bir dosya hazırladı.

TÜRKİYE VE DÜNYA GERÇEKLERİNE DAİR YORUMLAR

İbrahim Karagül yönetimindeki Derin Ekonomi, güçlü yazar kadrosunun yorumlarını okurlarının dikkatine sunuyor. Doç. Dr. Ömer Bolat, Ali Saydam, Doç. Dr. Hatice Karahan, Aşkın Baysal, Prof. Dr. Ahmet Ulusoy, Doç. Dr. Kadir Tuna, Prof. Dr. Murat Yülek, İbrahim Acar, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, F. William Engdahl, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano, Dimitri Triantaphyilou ve Shuriah Niazi, ekonomi ve politika gündemine ilişkin yorumlarıyla farklı bakış açıları sunuyo
Photo

Post has attachment
Kuzey Irak referandumu: Neden şimdi?

Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi’nin Ekim 2017 sayısı bu ay da dopdolu. Derginin kapak dosyasında, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin yaptığı referandum sorgulanıyor ve şu soruya yanıt aranıyor: Mesut Barzani’nin referandumu, bölgede jeopolitik bir çözülme mi başlatıyor? En kritik soru şu: Neden şimdi? Cevaplar Derin Ekonomi’de…

Irak işgali, Suriye savaşı, Afganistan işgali ve ardından sonsuz savaşlara sürüklenilmesi, Yemen iç savaşı, Libya işgali ve bölünmesi, Suudi Arabistan’ın tartışmaya açılması gibi son otuz yılın çok ağır bunalımlarının da üstünde bir tehdit, coğrafyanın kapısına dayandı. ‘Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nde Mesut Barzani’nin referandumu, bölgede jeopolitik bir çözülme başlatıyor. Bu referandum nereden çıktı ve neden şimdi? Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi’nin Ekim 2017 sayısında, Barzani referandumunun sonuçları çok boyutlu olarak ele alınıyor. Dosyada, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin ‘bağımsızlık için referandum’ kararının ardındaki tüm bölgesel ve küresel hesaplar ayrıntılarıyla ortaya konuyor.

DÜNYANIN GÖRMEDİĞİ DRAM: ARAKAN!

Yeni yüzyılın soykırımı ve trajedisi, Arakan’da yaşanıyor. Myanmar ordusu ile Budist rahipler, Müslüman sivilleri sistematik bir baskı ve zulüm politikasıyla katlediyor, yerinden yurdundan ediyor. Rakamlar korkunç! 3 bin Arakanlı diri diri yakıldı ya da kurşuna dizildi. Evlerini, vatanlarını terk ederek komşu Bangladeş’e sığınanların sayısı 450 bine ulaştı. Uluslararası camianın üç maymunu oynadığı bu trajediyi, Derin Ekonomi Fotoğraf Editörü Sedat Özkömeç görüntüledi. Teknaf bölgesindeki Arakanlıların yaşadığı dramı gidip yerinde gören Özkömeç’in birbirinden çarpıcı fotoğrafları Müslümanlara yapılan zulmün kalıcı belgesi olarak Derin Ekonomi’de yerini aldı.

AB, ALMANYA VE TÜRKLERE YAPILAN BASKILAR

Emperyalizmin baskıları türlü türlü. Bir örneği de bugün 6 milyon Türk’ün yaşadığı Avrupa’da sürüyor. Gümrük birliğinin güncellemesini engellemeye çalışan Almanya’nın seçim kampanyalarının ana temalarından birinin Türkiye-AB katılım müzakereleri olması ihracata, yatırımlara ve turizme olumsuz etki etti. Başta Angela Merkel olmak üzere siyasi parti liderlerinin Türkiye-AB katılım müzakerelerini sonlandırmaya dönük açıklamalarına ilişkin tepkiler ise, Almanya’da yaşayan 3,5 milyon Türk’ten geldi. Bütün bu saldırgan dile rağmen Merkel ve Schultz’un partileri, seçim sonucunda toplam 14 puan kaybettiler. Türkiye karşıtlığının kaybedeni de onlar oldu. Üstelik 50 yıl sonra ilk kez ırkçı bir parti, AfD, Alman parlamentosuna girdi. Derin Ekonomi’deki analizler, güncel Almanya gerçeğini tüm ayrıntılarıyla ortaya koyuyor.

‘BAŞINA İSLAM KOYARAK SORUNLAR ÇÖZÜLMEZ’

Mevcut siyasal ve toplumsal yapıyı irdeleyen analizleriyle tanınan, İslami hareketi odak alan yeni yöntem ve model önerileriyle dikkat çeken Temel Hazıroğlu, “Bozuk giden bir şey var” diye uyarıyor: “Çünkü ekonomi ürettiğiniz oranda, tüketme ve paylaşmayı gerektirir. Oysa öyle mi?” Hazıroğlu, Derin Ekonomi’ye verdiği söyleşide muhafazakar camiadaki gizli Batıcılığın vahim sonuçlarını tartışmaya açıyor. Halihazırda içinde bulunulan açmazlara da dikkat çeken Hazıroğlu “Başına ‘İslam’ koyup, yeşile boyayarak sorunlar çözülmez” çıkışıyla dikkat çekiyor.

TÜRKİYE VE DÜNYA GERÇEKLERİNE DAİR YORUMLAR

İbrahim Karagül yönetimindeki Derin Ekonomi, güçlü yazar kadrosunun yorumlarını okurlarının dikkatine sunuyor. Doç. Dr. Ömer Bolat, Ali Saydam, Doç. Dr. Hatice Karahan, Aşkın Baysal, Doç. Dr. Kadir Tuna, Prof. Dr. Murat Yülek, İbrahim Acar, Dr. M. Levent Yılmaz, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, F. William Engdahl, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano, Dimitri Triantaphyilou ve Shuriah Niazi, ekonomi ve politika gündemine ilişkin yorumlarıyla farklı bakış açıları sunuyor.
Photo

Post has attachment
İKİ KUTUPLU YENİ DÜNYA PASİFİK’TE KURULUYOR

Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi’nin Eylül 2017 sayısı bu ay da dopdolu. Derginin kapak dosyası, ‘görünürde’ Kuzey Kore ile ABD arasında yaşanan nükleer gerginliğin perde arasını aralıyor. Geniş bir perspektifle Çin-ABD rekabetinin ekonomik seyrinin de mercek altına alındığı dosyada, yeni kurulmakta olan dünyanın ana çatışma ekseninin Pasifik bölgesi olacağı iddiası detaylandırılıyor.

Uluslararası ilişkiler sahnesinin son dönemdeki en popüler figürlerinin başında, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un var. Kim Jong-Un’un dünya medyasını ve kamuoyunu bu kadar çok meşgul etmesinin ardında, kendisinin ve ülkesinin özgül ağırlığının çok ötesinde nedenler var. Sahip olduğu nükleer silah kapasitesi de ciddi bir faktör olarak gündemi belirliyor kuşkusuz ancak esas sebep, bu eksantrik siyasi figürün ABD ile Çin arasında yaşanan bölgesel ve küresel mücadelenin tezahürlerinden biri olması.

Çin, ekonomik ve siyasi güç anlamında her geçen gün ABD’ye yaklaşırken, dev rakibine karşı iddiasını, Kuzey Kore’nin nükleer lisanıyla dile getiriyor. Buna karşılık ABD, yeni yüzyılda da Pasifik’in ve dünyanın esas hakimi olarak kalacağını ilan etmek için, yükselen rakibini Kuzey Kore üzerinden tehdit ve ikaz ediyor. Şekli, süresi, mücadele biçimi, diplomatik dili ve dünyaya yansımaları nasıl olur bilinmez ama Pasifik’te yeni bir Soğuk Savaş çoktan başlamış durumda. Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi, Eylül 2017 sayısında, Kuzey Kore krizindeki asıl meseleyi açıklıyor. Okurlar, bu kapsamlı dosyada, Çin-ABD rekabetinin ekonomik seyrini de detaylı bir şekilde görebilme imkanı bulacak.

BANKALAR NASIL VERGİ ŞAMPİYONU OLDU?

Bankacılık sektörü 2014 yılında 24 milyar 610 milyon lira, 2015 ve 2016 yıllarında ise sırasıyla 26 milyar 52 milyon lira ve 37 milyar 530 milyon lira net kâr elde etmişti. Sektör bu yılın ilk altı ayında elde ettiği yüksek kârla 2014’te tüm yılda elde ettiği toplam kârı geçmiş oldu. Akıllara hemen şu soru geliyor. Reel sektör kârlılıkları bu kadar dalgalanırken, bankalar nasıl bu kadar yüksek kâr ediyor? Yanıtlar Derin Ekonomi’nin en güncel rakamlara dayalı ayrıntılı analizinde.

TÜRKİYE’NİN EN ETKİLİ THINK TANK’LERİ

Tüm dünyada siyasette ve sosyal yaşamda etkin olan think tank’ler, sayı ve nitelik itibariyle yükselme eğiliminde. Türkiye’de de, özellikle son on yılda think tank sayısında artış var, ancak küresel ve bölgesel güçler ile karşılaştırdığımızda Türkiye hâlâ think tank fakiri bir ülke. Her yıl dünya çapında etkin think tank’lerin haritasını çıkaran The Global Go To Think Tank Endeksine göre, Türkiye’de, üniversite bünyesinde faaliyet gösteren araştırma kuruluşları dışarda tutulduğunda, çoğu Ankara ve İstanbul merkezli olmak üzere 32 kuruluş etkin olarak faaliyet gösteriyor. Dünyadaki toplam sayının 6.846 olduğunu ve bunun 1.835’inin ABD’de olduğunu dikkate alırsak, bu sayının Türkiye’nin 2023 hedefleri için ne kadar az olduğu açık bir şekilde görülüyor.

KÜRESEL YOKSULLUĞU BİTİCEREK 17 SEKTÖR

1990 yılında dünya nüfusunun 2,2 milyarı aşırı yoksuldu. Günlük geliri 1,25 dolar olan kişi sayısı 2015’te 800 milyona kadar geriledi. Bu kendiliğinden olmadı elbette. Birleşmiş Milletler’in 193 üyesinin imzasıyla, aşırı yoksul sayısını 2030 yılında tamamen yok etme hedefiyle ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ ilan edildi. Bu hedefler 17 farklı sektörde devasa bir ekonomik potansiyel doğurdu. ‘Tutunamayan dünyayı’ aşırı fakirlikten kurtaracak bu büyük ekonomik dönüşüme en fazla ilgi gösteren uluslararası şirketler hangileri, iş fırsatları nerede? Derin Ekonomi, Milenyum Kalkınma Hedefleri’nin 15 yıllık karnesini gözler önüne seriyor.

TÜRKİYE VE DÜNYA GERÇEKLERİNE DAİR YORUMLAR

İbrahim Karagül yönetimindeki Derin Ekonomi, güçlü yazar kadrosunun yorumlarını okurlarının dikkatine sunuyor. Doç. Dr. Ömer Bolat, Ali Saydam, Doç. Dr. Hatice Karahan, Aşkın Baysal, Doç. Dr. Kadir Tuna, Prof. Dr. Murat Yülek, İbrahim Acar, Dr. M. Levent Yılmaz, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, F. William Engdahl, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano, Dimitri Triantaphyilou ve Shuriah Niazi, ekonomi ve politika gündemine ilişkin yorumlarıyla farklı bakış açıları sunuyor.
Photo

Post has attachment
Borsa İstanbul, son dönemde sıkı bir yükseliş trendi sergiliyor. Endeks 107 binin üzerini de gördü. Bu şahlanışın pek çok sebebi var. BİST, halen küresel borsalar içerisinde en ucuzlardan biri, son bir yıl içerisinde de en iyi performans gösterenlerin başında yer alıyor. Kısa dönem için iyimserlik devam edebilir. #Borsaİstanbul #Borsa #Ekonomi #Gündem #Bist #Piyasa #DerinEkonomi
Photo

Post has attachment
YENİ DÜNYA LİDERİ KİM?

Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi’nin Ağustos 2017 sayısı yine dopdolu. ‘Yeni dünya lideri kim?’ başlıklı kapak dosyası, son dönemde uluslararası alanda yükselen yeni ülkeler karşısında Amerika’nın başat güç olarak gerilemesini konu alıyor.
Dünya ekonomik bir çok kutupluluğa doğru gidiyor. ABD’nin başat güç olarak gerilemesi, başta Çin ve Hindistan olmak üzere Asya’nın global ekonomideki payının hızla artırması, bunun bir sonucu olarak Batı kurumlarına paralel yeni uluslararası kurumların şekillenmesi, Brexit ve Macron’un başkan seçilmesinden sonra güçlenen Almanya-Fransa ekseni, Rusya’nın iki kutuplu eski dünyadan kalma alışkanlıklarla uluslararası sahnede sürekli rol çalmaya kalkması akla hep aynı soruyu getiriyor: Yeni bir tarihsel evreye girdiği açıkça görülen dünyanın yeni lider ülkesi hangisi olabilir? ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’la ulusalcı ve içe kapanmacı politikalara yönelerek global liderlikten neredeyse kendiliğinden çekilmesi nedeniyle yerini alacak ülke veya ülkelerin hangileri olacağı sorusu, Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi’nin Ağustos 2017 tarihli sayısında tüm yönleriyle tartışılıyor.
KATAR VE KUDÜS
Baştan sona planlanmış ve tuzaklanmış suni Katar krizinin bir seri tali hedefi olmakla birlikte, tek ana amacı vardı: Büyük Ortadoğu’nun Müslüman ülkeleri arasında zayıflamış bağları, haritayı bir kez daha deforme etmek… Mescid-i Aksa krizi de, Katar operasyonu ile çözülemeyen bu bağları tutmaya yönelik adımlar atanlar için bir İsrail tuzağı daha demekti. Katar krizinde ortak pozisyon alan tüm ülkelerin geri adım attığının hissedildiği bir ortamda, iki olay arasında, iki olayı oluşturan ‘nitelik ve nicelik’ unsurları arasında aynılık var mı? Bu kritik sorunun yanıtları, Türkiye’nin çabaları ve sonuçları eşliğinde Derin Ekonomi’de tüm ayrıntılarıyla ele alınıyor.
MÜSİAD ‘İYİ’NİN PEŞİNDE
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) yeni yönetimi iddialı bir hazırlık içinde. Eylül ayında kamuoyuna duyurulacak yol haritasında, Türkiye’nin uzun yıllar çözülememiş sorunlarına çözüm önerileri ortaya konacak. Esas önceliğin üretim ekonomisi olduğunu belirten MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, ana ekseni ‘imalat’, yatırım ve ihracat’ diye belirlediklerini ve bunu İYİ diye adlandırdıklarını söylüyor. Derin Ekonomi’ye özel röportaj veren Abdurrahman Kaan, “Asıl olana dönüyoruz. Ekonomi ana işimiz gibi gözükse de aileden eğitime, sağlıktan spora, sanattan hukuka hayatın her alanıyla ilgili önerilerimiz olacak” diyor.
DÜNYA GERÇEKLERİNE DAİR DERİN YORUMLAR
İbrahim Karagül yönetimindeki Derin Ekonomi, güçlü yazar kadrosunun yorumlarını okurlarının dikkatine sunuyor. Her ay olduğu gibi Ağustos 2017 sayısında da Doç. Dr. Ömer Bolat, Ali Saydam, Doç. Dr. Hatice Karahan, Aşkın Baysal, Doç. Dr. Kadir Tuna, Prof. Dr. Murat Yülek, İbrahim Acar, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, F. William Engdahl, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano, Dimitri Triantaphyilou ve Shuriah Niazi, ayın ekonomik ve politik gündemine ilişkin yorumlarıyla farklı bakış açıları sunuyor.

Photo

Post has attachment
16 NİSAN’DA TÜRKİYE’NİN YÜKSELİŞ DÖNEMİ BAŞLADI

Tarihi bir referandumu geride bıraktık. Türkiye’nin hükümet sistemine ilişkin kritik anayasa değişikliğinden sonra neler olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referandum zaferinin hemen ertesi günü yaptığı ziyaretlerin siyasetten ekonomiye kadar pek çok derin anlamı var. Ayrıntılar Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi’nin Mayıs 2017 sayısında…
AK Parti ve MHP’nin, 15 Temmuz sonrasında, vesayetsiz daha güçlü bir demokrasi ihtiyacına cevaben üzerinde uzlaştıkları anayasa değişikliği halk oylamasından geçti. 16 Nisan Referandumundan çıkan ‘evet’ sonucu Türkiye’nin 200 yıllık hükümet sistemi karmaşasına nihai bir çözüm sundu. Bu sonuç, Türkiye’nin yarınlarına etki edecek tarihi fırsatları da beraberinde getiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın referandum zaferinin hemen ertesi günü yaptığı vefa ziyaretleri neyi simgeliyor? Bundan sonra neler olacak? Evet’in tarihi anlamı ne? Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi, Mayıs 2017 tarihli sayısında referandum sonucunu, ekonomiden siyasete uzanan çok boyutlu bir dosyayla ele aldı.

GÜÇLÜ DOSYALAR, DERİN ANALİZLER

Yaklaşan Ramazan öncesi israfa ilişkin değerlendirmelerden Osmanlı’nın melek yatırımcıları hüviyetindeki para vakıflarına; Türk ekonomisine damga vuran girişimcilerden sanayici İbrahim Bodur’un portresinden müşterisini kral ilan eden Abdullah Kiğılı’nın tavsiyelerine kadar pek çok yazı, analiz ve dosya Derin Ekonomi’nin Mayıs 2017 sayısının sayfalarında. Sosyal medyada işinizi büyütmenin yolları, doğru zamanda doğru yatırımcı bulmanın püf noktaları gibi pek çok ilginç başlık da, Derin Ekonomi’nin yeni sayısında yararlanarak okuyacağınız yazılar arasında.

YENİ ETKİ ALANLARI: DEVLET HACKER’LARI

Derin Ekonomi, devletlerarası yeni mücadele ajanları devlet hacker’larını mercek altına aldı. 2016 ABD Başkanlık Seçimlerine siber saldırılar düzenlendi. Çin’in Amerika’ya yönelik siber saldırıları müttefikleri Japonya ve Güney Kore’ye kadar genişliyor. Dünyada birçok ülkenin bu konuda hazırlık içinde olduğu biliniyor. Peki, Türkiye ne yapıyor? Aynı tip saldırılara karşı hazır mıyız? Milli bilgi ve güvenlik altyapısına yönelik saldırılar nasıl savuşturulabilir? Ayrıntılar Derin Ekonomi’nin kapsamlı siber güvenlik dosyasında.

GÜÇLÜ KALEMLERDEN GÜÇLÜ YORUMLAR

İbrahim Karagül yönetimindeki Derin Ekonomi, Mayıs 2017 tarihli 24. sayısında da, güçlü yazar kadrosunun yorumlarını okurlarının dikkatine sunuyor. Doç. Dr. Ömer Bolat, Ali Saydam, Meliha Okur, Doç. Dr. Hatice Karahan, Aşkın Baysal, Doç. Dr. Kadir Tuna, Prof. Dr. Murat Yülek, İbrahim Acar, Dr. M. Levent Yılmaz, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, F. William Engdahl, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano, Dimitri Triantaphyilou ve Shuriah Niazi ekonomi ve politika gündemine ilişkin yorumlarıyla farklı bakış açıları sunuyor.
Photo

Post has attachment
DERİN EKONOMİ’NİN NİSAN SAYISI BAYİLERDE!

KAPAK DOSYASI: 20. YÜZYILIN KARANLIK YÜZÜ DAVID ROCKEFELLER

Geçtiğimiz günlerde 101 yaşında hayatını kaybeden David Rockefeller, sadece petrol, demiryolu ve finans alanındaki büyük yatırımları ile değil, arka planda dünya siyasetine yön veren faaliyetleriyle de anılıyor. Rockefeller’ın arkasında bıraktığı karanlık miras, Türkiye’nin ilk uluslararası ekonomi politik dergisi Derin Ekonomi’nin Nisan sayısında.

Amerikan kapitalizminin simge ismi David Rockefeller, 101 yaşında öldü. Son doğum gününde 200 yıl yaşamak istediğini söyleyen, uluslararası sistemin derin aktörlerinden Rockefeller'ın 15 trilyon dolara varan serveti ve büyük nüfuzuyla şekillenen güç, her dönemde sorgulandı. Ölümünden sonra ‘karanlıkta’ kalan pek çok konu, daha uzun süre konuşulacak gibi görünüyor.

Derin Ekonomi dergisi, Nisan 2017 sayısında kapitalizmin karanlık yüzü olarak tanınan Rockefeller'ı kapağına taşıdı. 1840'lardan başlayarak güçlenen Rockefeller imparatorluğunun pek çok bilinmezi, Derin Ekonominin kapsamlı dosyasında.

EVET'İN EKONOMİK ANLAMI

Türkiye, cumhuriyet tarihinin en kritik kararlarından birini vermek üzere 16 Nisan’da referanduma gidiyor. Çıkacak olumlu sonuç neticesinde, ekonomik alanda çok daha hızlı kararlar verilebilecek, gündelik meselelerin ötesine geçilip çok daha uzun vadeli vizyonlara göre hareket edilebilecek. Derin Ekonomi, iş dünyasının önemli isimlerine, ilgili sivil toplum kuruluşu yöneticilerine ve siyaset dünyasının ekonomik akıllarına Evet’in ekonomik anlamını, kısa ve uzun vadede ne gibi etkiler doğurabileceğini sordu.

Derin Ekonomi sayfalarında bu ay ayrıca ‘Wikileaks: Her evde bir ajan var!’, ‘Avrupa’nın vahşi yüzü hortladı’, ‘Brexit’ten sonra nereye?’, ‘En çok kâr payı dağıtacak şirketler’, ‘Dev şirketlerden birleşme hamleleri’, ‘Çin’in paralel sanal dünyası’, ‘Körfez’in dijital atağı’ başlıkları altında pek çok dosya ve değerlendirme yer alıyor.

DÜNYANIN HER TARAFINDAN GÜÇLÜ YORUMLAR

İbrahim Karagül yönetimindeki Derin Ekonomi, Nisan 2017 tarihli 23. sayısında da güçlü yazar kadrosunun yazılarını okurlarının ilgisine sunuyor. Doç. Dr. Ömer Bolat, Ali Saydam, Meliha Okur, Doç. Dr. Hatice Karahan, Aşkın Baysal, Doç. Dr. Kadir Tuna, Prof. Dr. Murat Yülek, İbrahim Acar, Dr. M. Levent Yılmaz, Abdul Bari Atwan, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano, Dimitri Triantaphyilou ve Shuriah Niazi dikkat çekici yorumlarıyla Derin Ekonomi sayfalarında…
Photo

Post has attachment
YENİ SAYIMIZ BAYİLERDE!
KAPAK KONUMUZ: YENİ GÜVENLİK EKONOMİSİ
Yeni işbirliği arayışları peşinde koşulan bir dönemde, ABD Başkanı Donald Trump'ın söylem ve eylemleri dünya güvenliği açısından çok şey ifade ediyor. Türkiye'nin en saygın uluslararası ekonomi dergisi Derin Ekonomi'nin Mart sayısında, Trump'lı dönemin 'Yeni Güvenlik Ekonomisi' gündeme taşınıyor. Derin Ekonomi'nin 22. sayısı zengin içeriğiyle gazete bayileri ve kitabevlerinde...
ABD Başkanı Donald Trump aldığı kararlarla, söylediği sözlerle tartışma yaratmaya, Amerikan ve dünya düzenini sarsmaya devam ediyor. Trump'ın konuşmaları dünya güvenlik politikaları açısından da yeni bir döneme girileceğinin işaretlerini veriyor. Soğuk Savaş döneminden kalan ittifakların sürekli sorgulandığı, yeni işbirliği arayışları peşinde koşulan bu zamanda, bu söylem ve eylemler dünya güvenliği açısından ne ifade ediyor? Türkiye'nin en saygın uluslararası ekonomi dergisi Derin Ekonomi, Mart 2017 tarihli sayısında, NATO'nun ve İran tehdidine karşı Ortadoğu'nun geleceğini, ayrıca genel anlamda dünya güvenliğini "Yeni Güvenlik Ekonomisi" başlıklı kapsamlı dosyasıyla mercek altına alıyor.
7 ÜLKENİN SUÇU NE?
Trump'ın geçtiğimiz Şubat ayında hiçbir gerekçe göstermeden ABD'ye giriş yasağı koyarak potansiyel terörist muamelesi yaptığı İran, Irak, Suriye, Yemen, Somali, Sudan ve Libya devletleri, bundan tam 16 sene önce, neo-con aklın güdümündeki Pentagon tarafından, “hükümetleri 5 yıl içinde devrilmesi gereken 7 ülke” olarak işaretlenmişti. Bu karar şimdilik ABD içerisinde sert bir sivil ve yargısal muhalefetle karşılaşmış olsa da, Trump'ın yakın gelecekte bu ülkelerle ilgili benzer uygulamaları gündeme getirmeyeceğinin hiçbir garantisi yok. Derin Ekonomi'deki analiz, Trump söylemlerinin şifrelerini çözmede referans niteliğinde.
İSLAM İTTİFAKI ORDUSU
Türkiye ve Suudi Arabistan'ın öncülük etmesiyle, ilk etapta 34 Müslüman ülkenin katılımıyla Aralık 2015'te temelleri atılan İslam İttifakı Ordusu'na katılan ülke sayısı şu anda 39'a çıkmış durumda. Üyelerini İslam İşbirliği Teşkilatı'nın içinden alan İttifak, başta DEAŞ olmak üzere, İslam ülkelerini sarmış tüm terör örgütlerinin, ülkeler arası dolaşımını ve faaliyetlerini engelleyecek istihbari bilgi paylaşımını ve gerektiğinde ortak askeri müdahaleyi öngörüyor.
PETROLÜMÜZ YOK AMA AKLIMIZ VAR
Küresel finansal krizlerden ve ani döviz giriş çıkışlarından canı yanan devletler, birer birer emtiaya dayalı olmayan (non-commodity) ekonomik istikrar amaçlı fonlar kurmaya başladı. Türkiye de bunlar arasında yerini aldı. Türkiye Varlık Fonu, 172 milyar dolarlık aktif büyüklüğü ile dünyanın en büyük 13'üncü ulusal fonu olarak dikkat çekiyor.
Dow Jones İslami Endeksleri ve Thomson Reuters İslam Ekonomileri Eski Yöneticisi Rushdie Siddiqui, Derin Ekonomi'ye verdiği söyleşide, Türkiye Varlık Fonu'nun "akıllıca ve kaçınılmaz" olduğunu vurgulayarak, bu fonun "gelişmekte olan ülkelerde büyüme fırsatları arayan global yatırımcılara güçlü bir sinyal gönderdiğini" söylüyor. Ulusal varlık fonu türlerinin ayrıntılı bir şekilde ele alındığı "Petrolümüz Yok Ama Aklımız Var" başlıklı dosya, konuyla ilgili merak edilen pek çok sorunun cevaplarını içeriyor.
ÖZEL GÜNDEMLER SIRA DIŞI GÖRÜŞLER
İbrahim Karagül yönetimindeki Derin Ekonomi dergisinin Mart 2017 tarihli 22. Sayısında ayrıca Doç. Dr. Ömer Bolat, Meliha Okur, Doç. Dr. Hatice Karahan, İbrahim Acar, Doç. Dr. Kadir Tuna, Prof. Dr. Murat Yülek, Dr. M. Levent Yılmaz, Aşkın Baysal, Abdul Bari Atwan, Dr. Mamdouh G. Salameh, Prof. Dr. Obiyathulla Ismath Bacha, Robert M. Cutler, Pierre Chiartano, Dimitri Triantaphyilou ve Shuriah Niazi yorum ve analizleriyle yer alıyor.
Photo

Post has attachment
Küresel kaos çağının en somut yansımalarından biri göç hareketleri. Daha güvenli ve daha rahat yaşayabileceği ülke arayışı içindeki birey ve aileler servetleriyle birlikte ülke değiştirmeye yöneliyor. Ekonomik durgunluktan sıyrılma ve yeni kaynaklar çekme peşindeki ülkeler ise, bu yeni nesil göçmenleri özel vizeler ve vatandaşlık imkanları sunarak cezbetmeye çalışıyor. #DerinEkonomi #Finans #Ekonomi
Photo
Wait while more posts are being loaded