Profile cover photo
Profile photo
Sinirbilim
18 followers
18 followers
About
Posts

Post has attachment
Doğu Finlandiya Üniversitesi ve Kuopio Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan ve Addiction Biology’de yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, ergenlikte uzun süreli alkol kullanımının, kortikal uyarılabilirliği ve beynin işlevsel bağlantılarını değiştirdiği ortaya çıktı. Bu değişiklikler fiziksel ve zihinsel açıdan sağlıklı ama ciddi düzeyde alkol kullanan ergenlerde gözlemlendi.
Add a comment...

Post has attachment
Farkındalık etrafımızdaki kişilerin duygu ve düşüncelerinin farkında olmak ve nesneleri farketmektir. Bu konu üzerindeki bir araştırmada yüksek farkındalığa sahip kişilerin glikoz değerlerinin daha sağlıklı olduğu görüldü.
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Crohn hastalığı bağırsak duvarının inflamasyonu sonucu oluşan kronik, nüksedici ve iyileşme dönemleri gösteren bir hastalıktır.
İnflamasyon odakları gastrointestinal kanalın başından (ağız) sonuna (kalın bağırsak) herhangi bir noktada olabilir ama sıklıkla distal ince bağırsak ve kolon ile sınırlıdır. Hastalar bağırsak alışkanlığı değişiklikleri, kanlı ishal, ciddi karın ağrısı, kilo kaybından yakınırlar.
Add a comment...

Post has attachment
Sürekli sigara içen biriyseniz veya etrafınızda sigara bağımlısı yakınlarınız varsa daha dikkatli okuyun. Nobel ödüllü bilim adamı Aziz Sancar önderliğinde UNC Tıp Fakültesi’nden bir ekip sigaranın neden olduğu genetik hasarları ortaya çıkardı. Bilim adamları onlarca yıldır sigara içmenin DNA hasarına ve akciğer kanserine neden olduğunu söylüyordu ama ilk kez bu kanserojen maddenin DNA hasarını genomda yüksek çözünürlükte haritalamak için bir yöntem geliştirildi.
Add a comment...

Post has attachment
Çikolatayı sevmeyen insan yok gibidir ama aynı zamanda çikolatanın kimyası ile ilgili de çok az şey bilinir. Hangi türünde ne kadar kakao bulunur, hangi maddeler vardır gibi sorular birçok kişinin zihnini kurcalayabilir. Görselde gördüğünüz aslında çikolatanın içeriğinin çok az bir kısmı. Kakao parçacıkları tıpkı kafein gibi zengin bir flavonoid ve alkaloid kaynağıdır. Çikolatanın sağlığa yararlı olmasının başlıca nedenlerinden biri de bu flavonoid kaynağı olan kakaodur.
Add a comment...

Post has attachment
Dünyanın en popüler ilaçlarından biri olan aspirin hakkında her gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Amerika’da Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar aspirinin bazı kolon ve pankreas kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlattığını gösterdi.

Trombositler bir yerimiz kesildiğinde hemen o bölgeye akın eden ve pıhtılaşmayı sağlayan kan hücreleridir. Aynı zamanda bu hücreler büyüme faktörleri salgılayarak kanser hücrelerinin gelişmesine katkı sağlarlar. Aspirin içindeki etken maddesi salisik asit sayesinde trombositlerin çalışmasını engeller. Düşük dozda alınan aspirinin bazı mide bağırsak kanser türlerinin görülme riskini azalttığına dair kanıtlar vardır ancak tümör hücreleriyle olan ilişkisi tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu araştırmada ise aspirinin trombosit hücrelerini inhibe ettiği ve bu sayede pankreas ve kolon kanser hücrelerinin çoğalma ve metastazını engellediği bulunmuştur.
Add a comment...

Post has attachment
İnsanlık tarihinde kim bilir neler olmuştur neler. Siz ne düşünüyorsunuz?
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Her gün bir parça kitap okumak ömrünüze ömür katar mı dersiniz? Amerika’da Yale Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar kitap okuma ile uzun ömür arasında pozitif bir ilişki keşfetti. Buna göre kitap okuyanlar insanlar okumayanlara göre yaklaşık 2 yıl daha uzun yaşıyorlar.
Add a comment...

Post has attachment
Galaktozemi olarak bilinen kalıtsal metabolizma bozukluğunda, fosfogalaktoz üridin transferaz enziminde konjenital eksiklik vardır ve bu enzim galaktoz-1-fosfat ile üridil difosfoglukoz (UDPG) arasındaki tepkimeden sorumlu olduğundan gıdalarla alınan galaktoz kanda birikir. Sonuç olarak ciddi büyüme ve gelişme bozuklukları meydana gelir.
Galaktozeminin tedavisinde doktorlar galaktoz içermeyen diyet uygulayarak galaktoz eksikliği oluşturmadan galaktozeminin düzelmesini sağlar.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded