Profile cover photo
Profile photo
‫دانستنی های سفر و گردشگری‬‎
92 followers -
ارک توریسم وبسایتی است که به شما کمک می کند آگاهانه سفر کنید
ارک توریسم وبسایتی است که به شما کمک می کند آگاهانه سفر کنید

92 followers
About
Posts

Post has attachment
رموز و شگردهای سفرهای کم هزینه را یاد بگیرید!
بسیاری افراد بدلیل پیش بینی هزینه های بالای سفر کلا قید آن را می زنند و خود را از این تجربه بیاد ماندنی محروم می کنند، غافل از اینکه اگر با تکنیک های سفر کم هزینه آشنا باشند، آن را به بخش جدا نشدنی زندگیشان تبدیل خواهند کرد.

۱-   هنر چانه زنی را بیاموزید!
بسیاری از فروشنده ها همین که ببینند شما توریست هستید قیمت ها را بالا می برند، زیرا می دانند در جریان قیمت ها نیستیم و احتمالا از چانه زدن و اعتراض خجالت می کشیم. فراموش نکنید قیمت فروشنده ها وحی منزل نیست.

۲-    مسافرخانه های ارزان قیمت را نیز در نظر بگیرید.
یکی از اصلی ترین و پر هزینه ترین دغدغه های سفر جای خواب و استراحت است. شاید فکر کنید مسافرخانه ها مکان های شلوغ، کثیف و محقر هستند و یا از امنیت کافی برخوردار نیستند. اما این ذهنیت را فراموش کنید. حتی مسافرخانه ها هم امروزه پیشرفت کرده و فضای مطلبوبتری دارند.

۳-   برخی از مدارس امکان اقامت ارزان را مهیا می کنند.
اگر فصل مدارس نباشد و بخصوص در تابستان، اتاق ها و خوابگاه های بسیاری مدارس و دانشگاه ها با هزینه بسیار پایین اجاره داده می شود.

۴-   سبُک سفر کنید
با سبک سفر کردن مجبور به پرداخت هزینه های اضافه برای حمل بار خود نخواهید بود.

۵-   از غذا خوردن در مناطق توریستی اجتناب کنید.
غذا خوردن حتی یک خیابان بالاتر از محدوده های توریستی می تواند بسیار ارزانتر و حتی سالم تر تمام شود. فقط ممکن است برای صحبت کردن به مشکل بر بخورید ولی مطمئنا از پس آن بر خواهید آمد.

۶-   از فروشگاه های مواد غذایی خرید کنید
یکی از اصلی ترین عوامل افزایش هزینه های سفر، غذا خوردن در رستوران ها است. می توانید غذاهای تازه و خوشمزه، را با هزینه ای بسیار کمتر از فروشگاه های مواد غذایی، نانوایی و بقالی خریداری کنید. اگر برنامه پیک نیک بگذارید، کمتر حس قناعت کردن به شما می دهد و می تواند به یک تجربه بیادماندنی تبدیل شود.

۷-   قدم بزنید.
چه چیز بهتر از آنکه جایی که برای نخستین بار به آن سفر می کنید را با قدم زدن در خیابان ها و محله هایش بشناسید. تجربه ای لذت بخش و آموزنده که به هیچ هزینه ای نیاز ندارد.

۸- برای صبحانه یا ناهار بیرون بروید
اگر قرار باشد برای یک وعده در رستوران غذا بخورید، ترجیحا صبحانه یا ناهار باشد. زیرا هزینه ها در روز معمولا کمتر خواهد بود.

۹-   از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.

۱۰-  بودجه هر روز را بصورت نقدی بهمراه داشته باشید.
کارت های اعتباری خود را در جای امن قرار داده و هر روز تنها با بودجه مورد نیاز همان روز (به صورت نقدی) سر کنید و بدین ترتیب دست خود را برای ولخرجی کردن باز نگذارید.

۱۱-   هتل را در لحظه های آخر رزرو کنید
هتلداران نمی خواهند اتاق هایشان را خالی نگه دارند. بنابراین اگر تماس بگیرید و برای همان روز (یا حتی همان ساعت) درخواست اتاق ارزان کنید، امکان دارد برایتان تخفیفی قائل شوند.

۱۲-    منعطف باشید
نه منظور انعطاف یوگایی نیست، بلکه انعطاف داشتن در تاریخ رفت و برگشت و ساعت های سفر است. در اینصورت شما شانس بیشتری برای پروازهای ارزان قیمت خواهید یافت.

۱۳-    سفرتان را به روزهای عادی موکول کنید
بدون شک در تعطیلات و مناسبت ها هزینه های سفر افزایش پیدا می کند. اگر پرواز خود را به اواسط هفته موکول کنید و یا حداقل یک ماه بعد از چنین ایام خاص و تعطیلات به مسافرت بروید در هزینه ها به میزان قابل توجهی صرفه جویی خواهید کرد. علاوه بر آن با آرامش و دور از هیاهوی مسافران از سفر خود لذت خواهید برد.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
جزیره سانتورینی، زیباترین و رویایی ترین جزیره یونان

سانتورینی ( Santorini) ، مجمع الجزایر مدور و کوچکی از جزایر آتش فشانی ای است که در جنوب دریای اژه در نزدیکی ۲۰۰ کیلومتری یونان واقع شده است. این جزیره به نام “ترا” یا “تیرا” نیز شناخته می شود. جمعیت این جزیره کمتر از ۱۵۰۰۰ نفر می باشد و به خاطر محلی که جزیره واقع شده و رنگ خانه های آن معروف شده است.

آنچه که امروزه جزیر‌ه‌ای با مناظر زیبا به نام سانتورینی را در سرزمین‌های یونان به وجود آورده حاصل فعالیت‌هایی آتشفشانی است که طی سال‌ها صورت گرفته است. جاذبه‌های سنتی این جزیره را خانه‌های سفید با گنبدهایی آبی رنگ تشکیل می‌دهند که بر روی صخره‌های شیب‌دار ساخته شده‌اند.

اما اگر بخواهیم از دیدنی های جزیره سنتورینی صحبت کنیم باید بگوییم سنتورینی یکی از شگفتی های طبیعی بزرگ جهان است و جاذبه اصلی آن چشم انداز و دورنمای دریایی آن از جزیره است. پیکربندی جزیره به صورت تقریبا نیم دایره است که در نتیجه انفجار عظیم آتشفشانی که احتمالا در حدود ۱۶۳۰ سال قبل از میلاد رخ داده است به وجود آمده است. جزیره سنتورینی با مناظر زیبا و بدیع و دراماتیکش شهرت جهانی دارد به ویژه صحنه غروب خورشید که از این جزیره دیده می شود منظره ای رویایی و شگفت انگیز را به وجود می آورد که هرکس حداقل یک بار در زندگی اش باید آن را ببیند.
PhotoPhotoPhoto
2015-02-06
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
گذری کوتاه به کبوتر خانه های ایران
کبوترخانه ‌ها یا کفترخانه‌ها، که کبوترخان نیز گفته می‌شود، ساختمان‌های قدیمی هستند که معمولا به شکل استوانه ساخته می‌شدند. کبوترخانه‌ها برای گردآوری کود کبوترها و دیگر پرندگان، جهت مصارف کشاورزی ساخته می‌شده‌ است.

معماران ایرانی به دلیل نگاه عالمانه به اقلیم و علم زیست شناسی، عجایبی حیرت انگیز و ماندگار با عنوان کبوترخانه های ایرانی خلق کرده اند که حقیقتا سزاوار است به آن ها به عنوان آثاری برتر از عجایب هفتگانه عالم نگاه کرد.

کود کبوتر در گذشته استفاده‌های بسیاری در صنعت نیز داشته، از جمله صنعت دباغی در چرم سازی و ساخت باروت. از این رو شاه عباس صفوی مالیات نسبتا سنگینی بر کبوتر خانه‌ها بست.

کبوترخانه ها همچون یک دژ نظامی در برابر همه دشمنان کبوتر، مقاوم و نفوذ ناپذیر بوده است و به گونه ای بوده که امنیت همراه با آرامش و آسایش کبوتران را تأمین می کرده است.

یک کبوترخانه گاهی محل تجمع حدود ۲۵ هزار کبوتر می‌شد. آشیانه‌ها آنچنان زیبا و منظم با مدول های یک شکل و از مصالح کاهگل ساخته شده بود که در تابستان بسیار خنک و به گونه‌ای بوده است که باد در فضای آن جاری بوده و برعکس در زمستان گرم و از وزش بادهای سرد محلی در امان بوده است.

کبوترخانه ها در گذشته به عنوان کارخانه ساخت مرغوب ترین کود جهان شناخته می شدند.

در این مطلب معروف ترین کبوترخانه های ایران را برای شما معرفی می کنیم.

برج کبوترخانه میبد:

برج کبوترخانه میبد در جنوب شرقی باروی قدیم شهر میبد در استان یزد قرار دارد و قدمت آن به دوران قاجار برمی گردد. ویژگی عجیب معماری این برج به این صورت است که قسمت خارجی آن به شکل برجی استوانه ای و آراسته به نقش‌های ویژه می باشد ولی از داخل به صورت شش ضلعی با طاق‌های جناغی است. همچنین دارای سه طبقه و مجهز به هزاران لانه برای جلب و نگهداری پرندگان مهاجر است. گنبد این بنا نیز شش ضلعی بوده و تزئینات آن از گچ می باشد.

در کبوترخانه های استوانه ای معمولا برای ممانعت از تردد مارها به داخل برج از تزئینات قطاربندی استفاده می کنند که در این برج نیز از قطاربندی آجری و گچی استفده شده است.

این برج زیبا با چهار هزار لانه کبوتر در سال ۱۳۶۴ با شماره ۱۶۹۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


برج کبوترخانه کسنویه:

کبوترخانه کسنویه در بوستان کسنویه در یزد واقع شده است که مربوط به دوره صفویه می باشد. این برج شامل دو طبقه بوده و سطح دیوار در داخل بنا از تکرار مربع‌ها و پله‌هایی به صورت مارپیچ و چسبیده بنا شده که تا پشت بام امتداد دارد. این برج به صورت مدور می باشد که ظاهر بنا از بیرون استوانه ای شکل و در قسمت انتهایی کنگره ای شکل است. کمی پایین‌تر از کنگره تزئینات گچی مقرنس دیده می‌شود که علاوه بر زیبایی ظاهر آن، همچون سدی در برابر ورود حشرات موذی و جانورانی چون مار، عقرب و رتیل عمل می‌کرده است.

این اثر در سال ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۵۵۲ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


کبوترخانه های ولاشان:

برج‌های کبوترخانه خمینی شهر بیش از ۲۵ عدد نمی‌باشند که عمدتا در منطقه ولاشان وجود داشته و ظرفیت آن ها از هزار تا هزار و پانصد متفاوت است و از نظر مهندسی و معماری به عنوان شاهکار مهندسی سده می‌توان در نظر گرفت. در گذشته در خمینی شهر مرسوم بوده که هر کس قصد داشت تشکیل زندگی بدهد موظف بود با اهالی روستا به صورت دسته جمعی سالی یک برج کبوترخانه احداث نماید.

ویژگی برج کبوترخانه در ولاشان شکل سازه‌ای آن است که محیطی خنک در تابستان و گرم در زمستان را برای کبوترها ایجاد می‌کرد.


برج های کبوتر گورت:

برج های کبوتر گورت واقع در روستای گورت، یکی از معروف ترین کبوترخانه های ایران و استان اصفهان می باشد. گورت روستایی است در ۱۰ کیلومتری شمال خاوری اصفهان که در مزارع و اطراف قنات‌های آن بیشترین تراکم برج‌های کبوتر به چشم می‌خورد.

برج کبوتر گورت دارای دو استوانه داخلی و خارجی می باشد که استوانه خارجی آن جهت پایداری بیشتر کمی متمایل تر ساخته شده است. در پشت بام این برج ۹ عدد برجک به صورت آجرکاری مشبک وجود دارد که عبور کبوتران، تهویه و نورگیری را میسر می کنند.


برج های هزار جریب:

برج های کبوتر هزارجریب در استان اصفهان واقع شده اند که ۲ برج از آن ها باقی مانده است. یکی در دانشگاه اصفهان و دیگری در امتداد جنوبی خیابان شیخ صدوق قرار دارد. این دو برج از لحاظ ساخت، پیشرفته ترین برج ها می باشد که دارای لانه کبوترهای بیشتری هستند.

برج کبوتر دانشگاه اصفهان استوانه ای می باشد که ارتفاع آن ۳۰٫۱۳ متر است. برج کبوتر شیخ صدوق نیز از هشت استوانه کوچک در اطراف یک استوانه برزگ مرکزی تشکیل شده است. اتصالات این استوانه ها سختی سازی را افزایش داده است به گونه ای که پرواز ناگهانی چند هزار کبوتر به پایداری برج آسیبی نرساند. ارتفاع این برج ۲۰٫۱۳ متر می باشد.

برج کبوتر ردان:

برج کبوتر ردان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان اصفهان، روستای ردان، بعداز کانال آب واقع شده و این اثر در تاریخ سال ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۰۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded