Profile cover photo
Profile photo
Mahmut Özturan
21 followers -
eğitimci, yazar, felsefeci, fotoğraf sanatçısı
eğitimci, yazar, felsefeci, fotoğraf sanatçısı

21 followers
About
Posts

AKILCI DÜŞÜNME
"Birey, gerek kendi iç dünyasını, gerekse yaşadığı olayları ve genel olarak da dünyayı değerlendirmeye yöneldiği zaman, aklı oranında ilgilenebilecektir tüm bunlarla. Tutarlılık bilgiden, bilgi düşünmekten, düşünmekse akıldandır. Tutarlı bilgi için düşünmenin varlığı; tutarlı düşünme için ise aklın varlığı koşuldur. Çevremizdeki her, ama her şey, bizleri düşünmeye yöneltmelidir. Aklımızı kullanarak düşündükçe ve sorguladıkça iyiyi, doğruyu ve gerçekleri görebilme ve anlayabilme yetisini kazanmaya başlarız."
(Mahmut Özturan’ın Yaşamı Önemsiyorum” kitabından alıntı)

Fotoğraf konusunda ilerlemek için, sadece bilgi ve ekipman yetmez; bunların yanında en önemlisi, düşünme ve görme gücünün geliştirilmesidir. İyi fotoğraf çalışmaları yapabilmek için, fotoğrafla ilgili her düzeyde kitaplar okumak, çok sayıda usta fotoğrafçıların çalışmalarını incelemek ve kendinize özel bir çalışma konusu seçmeniz gerekir. Sonra da, çalışmalarınız hakkında fotoğraf ustalarından yorumlar almaya çalışmalısınız.
Mahmut Özturan

Daha iyi bir yaşam için bilinçli ve duyarlı olmamız gerekiyor. Yaşamın olmazsa olmazlarının neler olduklarını düşünmeli, akılcı irdelemeler yaparak en iyi’ye en yakın nitelikli bir yaşam hedeflemeliyiz. Yaşamsal amaçlarımızı sorgulayıp gereklerini yerine getirmeli, kendimizi yeterince tanıma ve sorgulama çabası içinde olmalıyız.
Mahmut Özturan


İnsanlar kendi öz yaşamlarının anlamını, önemini ve değerini çözümleyemeden, kendileri dışındaki genel yaşamı ve bu genel yaşamın kendi öz yaşamlarına kattığı artı değerleri anlayabilmeleri zordur. Yaşamın değerini anlayan ve kavrayan birey; genel değerler dünyasını düşünmek, anlamak ve bunlara hakkettikleri önemi ve önceliği yükleyerek, düşünsel anlamda yücelikler yaşamaya yönelir. Yaşamı değerli ve anlamlı kılan, bireylerin bu erdemli savaşımlarıdır.
Mahmut Özturan

Her insanın, aklını kullanabilmeye başladığı ilk zamanların hemen sonrasındaki en önemli eylemi, düşünebildiği en yüce gerçek, öncelikle kendi öz yaşamını ve hemen sonrasında da tümel yaşamı anlamaya çalışması ve sorgulamalara başlamasıdır. Yaşam, her insanın netlikle duyumsadığı en gerçek olgudur ve en önce, kendi öz yaşamlarının gerçekliğinin bilincinde olurlar ve sonra da eşsizliğini kavrarlar.
Mahmut Özturan

Post has attachment
TSFM
"Türkiye Sanal Fotoğraf Müzesi"
Tanıtım, katılım ve iletişim bilgileri:
15 Ocak 2009 tarihinde açıldı.
Sanat yaşamlarında başarılı olmuş değerli fotoğraf sanatçılarımızın yer aldığı saygın bir platform. Müzede yer almak isteyen fotoğraf sanatçılarının en az 5 kişisel fotoğraf sergisi açmış, ya da ulusal ya da uluslararası fotoğraf yarışmalarında ilk 3’e girerek derece almış olmaları gerekiyor.
Kurucu: Mahmut Özturan
İletişim Bilgileri:
Eposta: posta.tsfm@gmail.com
Web site: http://www.tsfm.org
Facebook: https://www.facebook.com/tsfm.tr
Instagram:https://www.instagram.com/tsfm.tr


Photo

FOTOĞRAFIN SANAT BOYUTU
Fotoğraf çalışmalarına sanat ivmesi kazandırma amaç ve çabası içinde olan bir fotoğrafçının, duygu ve düşüncelerini çalışmalarına aktarabilmesi gerekir. Üreteceği fotoğraflar duygu, anlam ve bir mesaj içermelidir. Öncelikle sanatın ne olduğunu ve ne olmadığını bilmeli ve anlamalıdır. Fotoğraf çalışmalarında ve üretimlerinde, yapıtlarına duygu ve düşüncelerini yükleyebilen fotoğrafçı, fotoğrafın sanat boyutuna yönelmiş olur.
Mahmut Özturan

Yaşam, en önce bizim öz varlığımız; ve aslında tümel yaşam gerçekliğinin ta kendisidir. Bu nedenle, basit anlamıyla düşündüğümüzde, öylesine yaşanıyor gibi görünse de, biraz ciddi düşündüğümüzde, yaşamın ne denli derin anlamları olduğunu ve çok daha ciddi düşünmemiz gerektiğini, yaşamı çok daha ciddi yorumlamamız gerektiğini kolaylıkla anlayabiliriz.
Mahmut Özturan

FELSEFE ÇALIŞMALARI
Mahmut Özturan'ın, felsefe, insan, gerçek, akıl ve değer gibi konular üzerindeki düşünceleri, çalışmaları, yazıları, kitapları ve önerileri:
http://www.felsefem.net/f_index.html


FOTOĞRAF VE SANAT ÇALIŞMALARI
Mahmut Özturan'ın fotoğrafın sanat boyutu ve felsefesi üzerine düşünceleri, deneyimleri, çalışmaları, projeleri, yazıları, önerileri:
http://fotografvesanat.net/fs_index.html 
Wait while more posts are being loaded