Profile cover photo
Profile photo
‫آکادمی مطالعات ایرانی لندن‬‎
ایران فلسفه اسلام عرفان آزادی صفوی آکادمی دین ملاصدرا مولوی
ایران فلسفه اسلام عرفان آزادی صفوی آکادمی دین ملاصدرا مولوی
About
Posts

Post has attachment
نمایشگاه نقاشی‌های لوریس چکناواریان افتتاح شد

اشاره: نمایشگاه نقاشی‌های لوریس چکناواریان با عنوان "موسیقی روی بوم" دوشنبه 30 فروردین با حضور جمعی از مسئولان، چهره‌های هنری و حضور پر شور علاقمندان این هنرمند، در نگارخانه استاد ممیز خانه‌ی هنرمندان ایران گشایش یافت.

برای ادامه مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید!
Add a comment...

Post has attachment
گاندی و عدم خشونت
دکتر داریوش شایگان

گاندی با اینکه دوران تحصیلاتش را در رشتۀ وکالت در انگلستان به­پایان رساند، در عمق وجودش یک هندو بود و فردی وفادار به اصول و مبانی اخلاقی هند. او در فرهنگ کهنی پرورش یافت که اصول اخلاقی حاکم بر آن بر دو اصل استوار بود: یکی نظام طبقاتی، و دیگر چهار مرحلۀ زندگی هر هندو. اصطلاح «وارنا آشراما دارما» بر آمیزش این دو اصل دلالت دارد. اصول کلی اخلاقی در هند بر بخشش، تسلط بر نفس، پاکی درون، فرزانگی، راستی و بالاخص خشونت­پرهیزی یا «آهیم­سا» مبتنی است. ریشه­های این خصلت اخیر، یعنی خشونت­پرهیزی (آهیم­سا)، را که قدمتی دیرپا در هند دارد، می­توان در آیین بودا، آیین هندو، و به­طرز اغراق‌آمیزی در آیین جِین بازیافت. محیطی که گاندی، کودکی خود را در آن گذراند، جامعه­ای بود که بسیاری از اعضایش را پیروان فرقۀ جِین تشکیل می­دادند. در حقیقت دو آیین جِین و بودا، در قالب واکنشی در برابر سلطۀ برهمنان شکل گرفت.

کلید واژگان: گاندی، عدم خشونت، سیاست، هند، شایگان، غرب، شرق.

برای ادامه مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید!
Add a comment...

Post has attachment
فقه و حکومت داری در ایران معاصر
دکتر داوود فیرحی

استاد دانشگاه تهران

اشاره: درباره‌ی حکومت، به‌طور کلی، دو دیدگاه عمده وجود دارد: ذات‌گرایی و مخالف آن. مفهوم «حکومت‌داری» با عبور از تحلیل‌های جوهرگرایانه، حکومت را امری اعتباری، و حتی «اعتبار از اعتبار» می‌بیند و بر ماهیت استعاری حکومت‌داری‌ها نظر دارد. این پژوهش نیز چنین دیدگاهی دارد و از رابطه‌ی استعاری حکومت‌شناسی‌ها و فقه حکومت در ایران معاصر سخن رفته است. فقه سیاسی استعاره‌های زیادی دارد که بنیانی بر نظریه‌های متفاوت حکومت فراهم کرده‌اند. اما، دو استعاره‌ی «وقف» و «قضاوت» جایگاه برجسته‌ای در فقه سیاسی معاصر یافته و رابط بین شریعت و دموکراسی در دولت مدرن شده‌اند؛ وقف در فقه مشروطه و قضاوت در نظریه‌های حکومت اسلامی.
 الف) رابطه‌ی استعاری قضاء و حکومت، و لوازم مردمسالار آن؛

ب) دگرگونی حکومت‌داری ایرانی، و سویه‌ی اقتداری آن از دهه‌ی ۱۳۲۰ تاکنون؛

ج) و در نهایت، تخلیه‌ی تدریجی فقه سیاسی از عناصر دموکراتیک و رواج نظریه‌های اقتداری در فقه حکومت اسلامی.

حکومت‌داری مفهومی تحلیلی است که زایش و زوال تصورات متفاوت از «اعتبار حکومت» در ایران معاصر را نشان می‌دهد؛ تصویرهای ناهمگون و انباشته از انواع حکمرانی‌ها که ظاهراً بیرون دستگاه فقه، و در جهان اجتماعی ما شکل یافته و به‌تدریج به مبانی تصوری اجتهاد در فقه حکومت اسلامی بدل شده و موجبات دگرگونی در فقه سیاسی را فراهم نموده‌اند.

کلید واژگان: فقه، حکومت، سیاست، اسلام، حکومت داری، اجتهاد

برای ادامه مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید!
Add a comment...

Post has attachment
دین نباید دستاویز جنایت شود
آيت‌الله دکتر سید مصطفی محقق‌داماد

در همين لحظاتي كه براي شما صحبت مي‌كنم، عده‌ي زيادي به نام خدا، خون مي‌ريزند و به نام خدا آدم مي‌كشند. با توجه به اينكه دست پشت پرده‌ي اين جريانات، دست‌هاي آلوده‌ي سياست‌مداران و قدرت‌طلبان است، تأسف‌بارتر آن است كه مباشرين، به نام دين و بر اساس اعتقاد ديني چنين كارهايي را انجام مي‌دهند.
کلید واژگان: دین، اسلام، حکمت، فلسفه، محقق داماد،شریعت، قرآن، عدل الهی.

برای ادامه مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید!
Add a comment...

Post has attachment
عالم وارث پيامبر(ص) است
دكتر غلامرضا اعواني

ریس انجمن حکمت و فلسفه ایران

دين بايد وجه الهي داشته باشد و داراي جنبه اي باشد که از آن به جنبه «يد الحقي» تعبير مي کنند، يعني آن طرفي که طرف خداست، اصلا بدون خداوند معنايي نخواهد داشت. جنبه يدالحقي را «ولايت» مي گويند و ديني که جنبه يدالحقي نداشته باشد، دين نيست. ولايت يعني وجهي از دين که انسان را به خدا مي رساند، ولايت در لــغت به معناي قرب است، دو عدد متوالي و نزديک به هم که فـاصله اي نداشته باشند. ولايت مايه تقرب بنده به خداوند است، دين جنبه يدالحقي دارد که خطاب به انسان است.

کلید واژگان: ولایت، اسلام، امام علی، علم، دین، اهل بیت، اعوانی، علم لدنی، رسول خدا، حکمت، فلسفه.

برای ادامه مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید!
Add a comment...

Post has attachment
بزرگداشت مجاهداتهای حضرت شیخ صفی الدین اردبیلی در دانشگاه لندن در  سمیناری با سخنرانی پروفسور نصربرگزار می شود.

بمناسبت هفتصدمین سالگرد رحلت حضرت شیخ صفی الدین اردبیلی، عارف فرهنگ و تمدن ساز، 26 آ بان 1393 سمیناری با سخنرانی پروفسور نصر با عنوان"تعالیم معنوی اسلام و نیازهای انسان امروز" در امپریال کالج دانشگاه لندن به دعوت آکادمی مطالعات ایرانی لندن با همکاری انجمن دانشجویان مسلمان  برگزار می شود.
Add a comment...

Post has attachment
 نقد دکتر پازوکی بر کتاب «الهیات مسیحی»
آکادمی مطالعات ایرانی لندن(LAIS)

انتشارات دانشگاه اديان و مذاهب اخيراً كتابي از آليستر مك‌گراث با عنوان «الهيات مسيحي» با ترجمه دکتر بهروز حدادي کرده است.  نويسنده اين اثر، استاد الهيات تاريخي دانشگاه آكسفورد است كه در كنار جان هيك و نينيان اسمارت از پژوهشگران صاحبنام انگليسي در حوزه دين‌پژوهي به‌شمار مي‌رود. او صاحب بيش از 40 اثر در زمينه‌هايي چون الهيات، تاريخ و علم و دين است. كتاب‌هاي الهيات علمي، الهيات تاريخي، مقدمه‌اي بر تفكر اصلاح ديني از جمله تأليفات پرمخاطب اوست.
کلید واژگان: الهایت مسیحی، فلسفه، پازوکی، ایمان، اعتقاد، سنت، طریقت، مک گراث.
برای ادامه مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید
Add a comment...

Post has attachment
باز سازی معنوی در ضیافت حق
دکتر سید سلمان صفوی

لب فرو بند از طعام و از شراب / سوی خوان آسمانی کن شتاب

(مثنوی مولوی، دفتر 5، بیت 1730)

زندگی ماشینی در دوره مدرنیته و دوری انسان از طبیعت؛ اسباب غفلت و از خوبیگانگی بیشتر انسان نسبت به دوره های گذشته شده است. پیچیدگی دوره تجدد و سرعت گرفتن همه چیز، سبب شده انسان دوره مدرن برای تدارک امور زندگی دنیوی خود از صبح تا پاسی از شب، جزیی از ماشین دوره ماشینیسم شود. هنرمند بزرگ چارلی چاپلین در فیلم "عصر جدید" (Modern Times) این وضعیت وجودی را هنرمندانه به نقد کشیده است.
کلمات کلیدی: روزه، رمضان، سلوک، عرفان، اسلام.
برای ادامه مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید
Add a comment...

Post has attachment
برابر دانستن تفکر و پژوهش موجب اشتباه در محاسبات استراتژیک فرهنگی می شود/ فلسفه صدرایی را با مسائل روز درگیر کنیم

رئیس آکادمی مطالعات ایرانی لندن گفت: ذهن متفکر در چارچوب زمان و مکان، بین واقعیتها و تئوریها گفتگو انجام می دهد و در نهایت خروجی به وجود می آید، اما پژوهش، تفکر نیست، برابر دانستن این دو اصطلاح موجب اشتباه در محاسبات استراتژیک فرهنگی کشور می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، شناخت وضعیت امروز علم و اندیشه در کشور و آسیب شناسی آن می تواند گام مهمی برای برداشتن پله های ترقی باشد. اگر ندانیم در کجا قرار داریم، مشکلات و ضعفهای کار ما چیست، نمی توانیم طرحی برای برون رفت از این وضعیت و نقشه راهی برای آینده طراحی کنیم. در گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین سیدسلمان صفوی، رئیس آکادمی مطالعات ایرانی لندن، مدیر مرکز بین‌المللی مطالعات صلح و سردبیر نشریه Transcendent Philosophy Journal  به بررسی وضعیت تفکر در ایران معاصر پرداختیم که اکنون از نظر شما می گذرد.

برای ادامه مطلب برروی لینک زیر کلیک کنید
Add a comment...

Post has attachment
رضا داوری اردکانی
رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران

اشاره: پیش از این به مناسبت طرح «ریشه­کنی فقر به مدد علم» مطالبی تحت عنوان «علم، جامعه و روشنفکری» درباره سابقه این طرح و تجربه دویست­ساله تاریخ تجدد و کامیابی­ها و ناکامی­های آن نوشته شد. در آن نوشته بیشتر نظر به ارتباط و نسبت میان دانش و روشنفکری در صحنه زندگی و تاریخ بود. روشنفکری در تاریخ یکصدسالة برآمدن و شکوفا شدنش بیشتر از سیاست و نه از علم بازخواست می­کرده است که چرا به وعده­های منورالفکری قرن هیجدهم وفا نشده است. پرسش و اعتراض روشنفکری قاعدتاً باید بر این اساس استوار می­بوده است که وعده قرن هیجدهمی پدید آمدن جهان صلح و آسایش و بی­نیازی و سلامت و بی­مرگی را تحقق­یافتنی می دانسته­اند اما اکنون که آن امید تقریباً بر باد رفته است (هرچند که هنوز آثار آن رؤیا را در گفتارهای رسمی اهل دانش و سیاست بخصوص در جهان توسعه­نیافته می­توان یافت) روشنفکر چه درخواستی داشته باشد و از کی درخواست کند. درخواست که نباشد صاحب درخواست هم ساکت می­ماند. اگر روشنفکران از سی چهل سال پیش تقریباً به انزوای سکوت پناه برده­اند (یعنی اگر زمان روشنفکری دیگر تمام شده است) وجهش باید این باشد که پی برده­اند راه سیاست به مقصدی که در خیال قرن هیجدهم ظاهر شده بود نمی­رسد اما آن خیال را آسان نمی­توان از دست داد زیرا اگر آن خیال به کلی از دست برود آنچه را که شاعران و متفکران در دهه­های اخیر در باب معنی زندگی گفته­اند به خودآگاهی همگان می­رسد و شاید بر اثر این خودآگاهی بی امید حتی قدم­هایی هم که مردمان در اینجا و آنجا لنگ­لنگان برای پیشرفت برمی­دارند متوقف شود. اکنون بیشترین امیدی که هست امید به علم است و این توقع به وجود آمده است که روشنفکران به دانشمند و شأن پژوهش در جهان کنونی توجه و تأسی کنند. دانشمندان هم بکوشند با پژوهش­های متناسب راهی برای حل مشکلات و برای مقابله با آسیب­هایی که آینده بشر را تهدید می­کند بیابند. دانشمندان بخصوص وقتی به خطرهای احتمالی که آینده را تهدید می­کند می­اندیشند احساس می­کنند که باید به فکر چاره­کردن باشند. همین اندیشه است که دانشمند را به عالم متروک روشنفکری می­کشاند و او را بر آن می­دارد که با روشنفکر همسخن شود و قدری از وظیفه او را نیز به عهده گیرد. در این طریق است که دانشمند جای روشنفکر را می گیرد. اکنون که کم و بیش پژوهندگان و دانشمندان جای روشنفکران را گرفته­اند باید ببینیم دوران دانشمند-روشنفکر چه مدت طول می­کشد و به کجا می­رسد.
کلید واژگان: دانش، فلسفه، روشنفکری، دانشمندان، ایران، مدرنیته، مدنیت، اسلام، پژوهش.
برای ادامه مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded