Profile cover photo
Profile photo
DATA112.cz - ELSIN spol. s r. o. - Obnova a záchrana dat
5 followers
5 followers
About
Posts

Post has attachment
Pozor na Šmejdy

I v našem oboru záchrany dat se vyskytuje řada šmejdů. V ČR je jen několik (méně než 5) firem, které mají alespoň základní vybavení nutné pro záchranu dat. Ostatní, kteří záchranu dat nabízejí, jsou buď prostředníci, kteří zakázku přepošlou na zpracování jinam a zvýší cenu, nebo (což je mnohem horší) bez potřebného vybavení, dílů a znalostí se prostě o záchranu dat pokusí. Bohužel po tomto amatérském pokusu o záchranu již většinou nelze data zachránit ani v naší profesionální laboratoři.
Dobře zvažte, komu svá data svěřujete, pro záchranu dat většinou není žádná druhá šance.
Viz jak správně vybrat firmu na záchranu dat (https://www.data112.cz/jak-spravne-vybrat-firmu-na-zachranu-dat) a příklad špatného a správného postupu záchrany dat (https://www.data112.cz/priklad-spatneho-a-spravneho-postupu-zachrany-dat-).

Abychom na tyto praktiky upozornili, DATA112 sponzoruje plzeňský florbalový team Šmejd Plzeň :)

Photo
Add a comment...

Post has attachment
Inovace v ukládání dat

Vědci z nizozemské univerzity TU Delft přišli s novou koncepcí ukládání dat. V podstatě si hrají puzzle s atomy. Konkrétně se jedná o atomy chloru, které jsou schopni za pomocí speciálních sond, rovnat do struktur, ve kterých lze číst jako v binárním kódu.

Zatím se podařilo sestavit paměť o velikosti 1 KB (8000 bitů), kde každý bit je zastoupen jedním atomem chlóru. Každý atom se může pohybovat mezi dvěma polohami, kdy představuje hodnoty 1 nebo 0.

V případě rozvinutí této koncepce by pak bylo možné, jak autoři uvádí, uložit veškeré knihy, co lidstvo vyprodukovalo za svou existenci, na pouhou jednu poštovní známku. Ale to je, vzhledem k technickým náročnostem, zatím pouze hudba budoucnosti.

Pro více detailů můžete kouknout zde: http://www.tudelft.nl/…/kleinste-harddisk-ooit-schrijft-in…/

My vám sice ukládání dat na atomární úrovni nezajistíme, ale určitě vám dokážeme s vašimi daty poradit :-) http://www.data112.cz
Add a comment...

Post has attachment
V servisu lze často zažít spoustu kuriózních situací, ale pokud jsou pro vás vaše data opravdu cenná a v případě problému je chcete skutečně zachránit. Zvolte raději lepší způsob balení zásilky než je vidět na obrázku. V takovéto pěkné látkové tašce k nám dorazil jeden disk. :-) ...
Photo
Add a comment...

Post has attachment
RANSOMWARE: kryptovací virus

Je to již klišé, ale protože opatrnosti není nikdy nazbyt, tak bychom chtěli varovat před škodlivými maily, které mohou obsahovat zákeřné viry. Pozor je třeba dát na email neznámého původu, s podezřelým obsahem a na otvírání neznámých souborů a programů.

Často i zdánlivě neškodná pošta může obsahovat bezpečnostní riziko pro vaše data. Ne zřídka se můžeme setkat s emailem tvářícím se jako zpráva od přepravní společnosti vezoucí vám balík, nebo nabídka na aktualizaci softwaru, apod.

Technici v naší laboratoři se poslední dobou častěji setkávají s tzv. ransomware virem, který funguje tak, že po spuštění (např. v mailu, po kliknutí na přílohu, která se i tváří jako pdf) začne, aniž něco poznáte, šifrovat všechny soubory, které vidí. Tedy nejen na vašem PC, ale i na všech co má dostupné v síti, tedy většinou i zálohy.

Po dokončení se vám zobrazí hláška, že byly vaše soubory zakryptovány a jediný způsob, jak je získat zpět, je zaplatit pomocí bitcoinů (virtuální měna, kde nejde dohledat příjemce) autorům viru 1000,- USD a doufat, že vám přijde slíbený kód pro dekryptování.
Prolomení šifrovacího kódu je zatím nemožné. Ve velkém množství případů lze ale obnovit alespoň část původních dat z nepřepsaných sektorů disku (zejména u síťových zařízení). Důležité je všechna zařízení co nejdříve po zjištění nákazy vypnout a poté svěřit do rukou odborníkům.

Stále prostě platí, že prevenci není dobré zanedbávat.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Nový nebezpečný virus útočící na disky

Společnost Kaspersky (přední výrobce bezpečnostního software) přišla nedávno se zprávou informující o odhalení nového nebezpečného viru, který je odolný vůči běžným bezpečnostním opatřením.

Virus s názvem Regin se umí nahrát do firmwaru pevného disku, kde dokáže vytvářet skryté oddíly nebo nahrávat další škodlivý software například pro sledování komunikace. Virus není možné odstranit ani zformátováním disku. Jediné doporučení tedy zní, nakažený disk nepoužívat.

Za vytvořením tohoto viru je podezřívaná tajná služba NSA (Národní bezpečnostní agentura). Pro vývoj tohoto viru bylo zapotřebí zdrojových kódů přímo od výrobců pevných disků. Ti však tvrdí, že s žádnými agenturami nespolupracují.

Podle analytiků je tento virus určený pro zvláště významné cíle. A tak doufejme, že jako běžní uživatele se s ním nesetkáme.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Pevný disk s kapacitou 10 TB:

Firma Western Digital před časem přišla s novým modelem pevného disku, který nabídne kapacitu až 10 TB. Disk bohužel zatím není vypuštěn na trh, byly uvolněny pouze testovací vzorky. Pokud jste nároční a potřebujete velké množství úložného prostoru, pak vám prozatím musí stačit Seagate Archive HDD 8TB, anebo Western digital Ultrastar He8 taktéž s 8 TB. 

Western digital prozradil, že u svých nových disků využívá technologii plnění heliem. Helium například umožňuje umístit jednotlivé plotny blíže k sobě a tím je možné do disku umístit více ploten než u běžných vzduchem plněných disků a lépe využít prostor běžného 3,5“.

Co na to říkáte? Využili byste takovou kapacitu? :-)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Víte, jak takový běžný pevný disk funguje?

Pravděpodobně jste již někde viděli třeba obrázek, jak vypadá disk uvnitř. Víte tedy, že tam jsou nějaké plotny, po kterých jezdí čtecí hlavy a že takto disk čte i zapisuje data. Starší generace by to mohla říct: „ To je vypadá gramofon co jsem míval za mlada“. Současná generace si bude muset najít slovo gramofon ve slovníku . 

A co že se to vlastně uvnitř děje, poté co zapnete počítač? V první řadě se roztočí elektrický motůrek, na kterém jsou připevněné plotny. Ve chvíli, kdy plotny získají požadovaný počet otáček (většina dnešních disků vyvine až 7200 otáček za minutu), tak vyjedou čtecí hlavy, které jsou připevněné na ramínkách a ve vypnutém stavu jsou na parkovací rampě nebo na středu ploten. Hlavy prvně najedou do servisní oblasti, což je část na plotnách, kde jsou zapsány informace potřebné pro správný chod disku. Jedná se vlastně o operační systém disku, pomocí kterého se disk při každém spuštění kalibruje a díky němuž ví jak pracovat. 

Úžasné je, že se hlavy pohybují nad povrchem ploten pouze ve vzdálenosti, která je tisíckrát menší než tloušťka lidského vlasu. Přičemž plotny pod nimi sviští rychlostí až 100 Km/h. Proto buďte opatrní, co se svým notebookem děláte. Jeden nešikovný otřes a hlavy vám vybrousí do ploten rýhu a nejen že si zničíte disk, ale přijdete i o data, která jste na něm měli.

Veškeré zařízení uvnitř je přesně kalibrováno. Proto ani domácím kutilům nedoporučuji disk rozebírat, protože při otevření dojde k nepatrnému vychýlení součástí a vniknutí prachových částic to má za následek nevratné poškození a za to vám váš disk také nepoděkuje. :-)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Předchůdce dnešního pevného disku:

Jak je vidět na obrázku, pradědeček dnešních disků by se nám asi těžko vešel do pokojíčku. IBM 305 RAMAC byl vyroben v roce 1957. Vyrobeno bylo asi 1000 kusů. 50 ploten o průměru 24 palců se točilo rychlostí 1200 otáček za minutu a umožňovali kapacitu téměř 5 MB. To v dnešním měřítku znamená, že byste si na něj mohli uložit celou jednu písničku v MP3 a ještě by vám možná pár kilobytů zbylo .  Tento úložný prostor jste si pak mohli pronajmout za 3200 dolarů měsíčně (71 500 Kč). Kolik by asi takových disků bylo dnes zapotřebí pro uspokojení potřeb běžného uživatele?
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Obecně o záchraně dat:

Záchrana dat je služba, která vám mnohdy může zachránit i život. Přesto spousta lidí nemá ponětí, v čem spočívá nebo jak funguje. Často lidé ani netuší, že podobná možnost existuje a tak se mnohdy i zbytečně smíří se ztrátou svých, někdy i velmi důležitých dat.

Obecně o záchraně dat platí, že se jedná o velice specializovaný proces, vyžadující náročné vybavení a školené odborníky. Přesto nalezneme mnoho případů, kdy tuto službu nabízí jedinci, kteří ji provádí doma v obýváku na gauči. Upřímně, často mohou být i úspěšní, neboť když se jedná o banální závadu, lze problém řešit za pomocí běžně dostupného software. Bohužel někdy těmito pokusy napáchají více škody než užitku.

Pak zde existují specializované firmy, které se této problematice věnují na opravdu profesionální úrovni. Mají specializované přístroje, software a boxy nebo dokonce celé místnosti s bezprašným prostředím, kde mohou disk otevřít, aniž by se museli bát, že částečky prachu, které jsou běžně kolem nás, a které dýcháme, způsobí nevratné poškození a znemožní tak samotnou záchranu.

Kvalitní firmy pak mají možnosti zachránit data téměř z kteréhokoli paměťového zařízení. Takže nemusíte zoufat, pokud máte svojí bakalářskou práci uloženou na Falshce, která z nenadání přestala komunikovat s počítačem, tak i v tomto případě je možné data obnovit se skoro 100% úspěšností.

Bohužel vzhledem k náročnosti úkonů, které souvisí se záchranou (z pevných disků, flashek, SSD disků, RAID polí, mikro SD, aj.) ať už po stránce potřeby investic do vybavení, provozu, ceny náhradních dílů a časové náročnosti nepatří tato služba k nejlevnějším. Ale ze zkušenosti vím, že často jsou některá data tak cenná, že samotná cena záchrany je pouze směšnou částkou.

To by bylo několik málo slov k záchraně dat. Příště bychom se zaměřili ve stručnosti na nejběžnější druhy závad, které mohou u paměťových zařízení nastat.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Na co se tady můžete těšit?

Mnozí z vás jistě uvítají aktuality a zajímavosti ze světa hardwaru, zejména pak z oblasti paměťových nosičů. 

Zajímat by vás mohl také krátký „seriál“ s obecnými informacemi o záchraně dat, který vám nastíní vše, co tato služba obnáší.

Očekávat můžete i jiné zajímavosti ať už z naší společnosti nebo světa nul a jedniček. Takže je určitě na co se těšit.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded