Profile

Cover photo
Morteza Ahmadi
Works at GooGle
Lives in شهر باران
3,807 followers|2,067,262 views
AboutPostsCollections

Stream

Morteza Ahmadi

Shared publicly  - 
 
سقوط مذاکرات در چاه PMD و بازرسی‌های ویژه؛ مهدی محمدی، #وطن_امروز
تماشای مصاحبه دوشنبه‌شب آقای عباس عراقچی، عضو محترم تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با شبکه 2 سیما، این موضوع را کاملا روشن کرد که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به‌رغم همه روشنگری‌های انجام شده و تذکرات پی در پی‌ای که دریافت کرده است، نه راهبردها و نه حتی تاکتیک‌های مذاکراتی خود را تغییر نداده و همچنان در پی تحقق شعار «هر توافقی بهتر از توافق نکردن» است. مشخصا در موضوع دسترسی‌ها و بازرسی‌ها، سخنان ایشان نشان داد تیم مذاکره‌کننده بی‌توجه به منافع کشور سر خویش گرفته و به راه خود می‌رود و قصد ندارد به هیچ‌وجه پروژه نخ‌نمای توجیه‌تراشی برای اتفاقات ناگواری را که در مذاکرات رخ داده، متوقف کند.
این نوشته فقط به بحث درباره رژیم بازرسی‌های تفاهم‌شده از سوی تیم مذاکره‌کننده می‌پردازد. الباقی موارد را در فرصتی دیگر ارزیابی خواهیم کرد.
1 ـ آقای عراقچی گفته است ایران هیچ رژیم بازرسی نامتعارفی را نخواهد پذیرفت در حالی که ایشان مطلقا در موقعیتی نیست که چنین ادعایی بکند. براساس متن اسناد توافق شده، تیم مذاکره‌کننده یک رژیم بازرسی ویژه و کاملا نامتعارف را پذیرفته که به تصریح مقام‌های آمریکایی در هیچ کجای جهان سابقه ندارد و حتی فراتر از رژیم بازرسی‌هایی است که در فاصله سال‌های 1991 تا 2003 در عراق (تحت عنوان آنسکام) اجرا شد و با ایجاد دسترسی وسیع به اطلاعات محرمانه، زمینه حمله به آن کشور را فراهم کرد.
2 ـ در توافق ژنو تاکید شده ایران در گام نهایی اقدام‌های‌ شفاف‌ساز و نظارت‌های افزایش‌یافته را اجرا می‌کند. در تفاهم لوزان هم تصریح شده ایران علاوه بر پروتکل الحاقی، دسترسی‌های بیشتری را برای رسیدگی به مسائل باقیمانده گذشته و حال (که در واقع معنایی جز PMD ندارد) به آژانس خواهد داد. معنی عباراتی مانند دسترسی‌های شفاف‌ساز، نظارت‌های افزایش‌یافته و دسترسی‌های بیشتر از پروتکل، هیچ چیز جز پذیرش یک رژیم بازرسی ویژه نیست و این چیزی نیست که آقای عراقچی بتواند آن را یک رژیم بازرسی متعارف بخواند. تیم مذاکره‌کننده هرگز برای تفاهم درباره یک رژیم بازرسی ویژه مجوز نداشته و در این باره کاملا بر خلاف دستورالعمل‌های موجود عمل کرده است.
3 ـ پروتکل الحاقی خود یک سند بسیار خطرناک است که تاکنون فقط آن دسته از کشورهای جهان آن را پذیرفته‌اند که یا برنامه هسته‌ای چندانی ندارند یا از ناحیه غرب نگرانی امنیتی ندارند یا اینکه (درباره 5 عضو شورای امنیت) پروتکل امضا شده از سوی آنها با بقیه کشورهای جهان تفاوت دارد. حتی اگر بنا باشد روزی پروتکل الحاقی اجرا شود ما به ازای آن غنی‌سازی صنعتی در ایران است نه شیر بی‌یال و دم و اشکمی که آقایان پذیرفته‌اند. اما باز هم یادآوری می‌کنم آنچه در تفاهم لوزان و پیش از آن در توافق ژنو، پذیرفته شده، بسیار فراتر از پروتکل الحاقی است. مهم‌تر از این، تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای هیچ برنامه‌ای برای گرفتن تعهدات مشخص از 1+5 در متن برجام مبنی بر اینکه حین اجرای پروتکل به نگرانی‌های امنیتی و حفاظتی ایران احترام گذاشته خواهد شد، ندارد.
4ـ درباره همان پروتکل الحاقی هم توضیحی که تیم محترم مذاکره‌کننده ارائه می‌دهد ناقص و غیرصادقانه است. این درست است که طبق ماده 4 پروتکل الحاقی برخی از دسترسی‌هایی که به آژانس داده می‌شود می‌تواند مدیریت‌شده باشد ولی این امر به هیچ وجه به آن شکل مضحکی که تیم مذاکره‌کننده ادعا می‌کند نیست. حتی در یک دسترسی مدیریت‌شده آژانس می‌تواند از هر نقطه‌ای که بخواهد بازدید کند، می‌تواند خواستار مشاهده دقیقا همان چیزهایی شود که روی آنها پوشانده شده و می‌تواند فراتر از نمونه‌برداری، کارهای دیگری مانند عکسبرداری، صحبت با افراد و انجام تاییدات بصری، انجام بدهد. این امری است که آقای عراقچی اگر به سوابق بازرسی‌های پروتکلی و فراپروتکلی سال‌های 82 تا 84 – که خود زمانی منتقد آن بودند- مراجعه کنند، نمونه‌های زیادی برای آن خواهند یافت. در آن مدت کوتاه، بیش از 27 بار به افراد، اسناد و سایت‌های نظامی دسترسی داده شد و اگرچه این روند در دولت بعدی متوقف شد، اما ثمرات آن اقدامات غیرقابل توجیه همچنان گریبان کشور را گرفته است. بنابراین مفهوم مدیریت‌شدگی به هیچ وجه رافع نگرانی‌های جدی امنیتی کشور نخواهد بود.
5 ـ نکته بسیار مهم‌تر این است که ماده 5 پروتکل الحاقی می‌گوید اگر آژانس بر درخواست مشخصی اصرار کند، ایران باید آن را راضی کند. بنابراین به لحاظ پروتکلی، آنچه اصل است رضایت آژانس است که یک مفهوم کاملا باز و بی‌مبناست و می‌تواند سرمنشأ هر نوع باج‌خواهی از ایران باشد. این چیزی است که تیم مذاکره‌کننده حتی یک بار هم به آن اشاره نکرده است.
6 ـ یک مساله مهم دیگر این است که تیم مذاکره‌کننده در اقدامی بسیار عجیب، تعلیق تحریم‌ها را به اجرای همه تعهدات کلیدی ایران از جمله حل و فصل موضوع PMD مشروط کرده است. نه عراقچی و نه هیچ‌کس دیگری در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران تا امروز توضیح نداده است که معنی این کار چیست؟ و در حالی که PMD به وضوح یک موضوع ساختگی است و هدف غرب از طرح آن هم کسب اطلاعات جاسوسی از ایران و دست‌اندازی به بخش دفاعی متعارف ماست و رویه آژانس هم نشان می‌دهد قصد حل این موضوع را ندارد، آیا مشروط کردن تعلیق تحریم‌ها به تعیین تکلیف PMD، معنایی جز تعلیق به محال کردن هر گونه کاهش تحریم دارد؟ این مهم‌ترین خطای تیم مذاکره‌کننده است که به جای اصلاح، دائما توجیه می‌شود. تیم مذاکره‌کننده به جای اینکه از آمریکا بخواهد حال که یک توافق سیاسی در حال رخ دادن است موضوع ساختگی PMD را کنار بگذارد و به جای گذشته بر آینده متمرکز شود، پذیرفته است که در کنار انبوه امتیازهای هسته‌ای، PMD هم باز بماند! آیا این جز اینکه هم چوب را می‌خورد و هم پیاز را، یعنی هم برنامه هسته‌ای خود را تقریبا تعطیل می‌کند و هم باب بهانه‌جویی و زیاده‌خواهی همچنان باز خواهد ماند، معنای دیگری دارد؟! این چه مذاکره‌ای است که شما هر چه می‌خواهند واگذار می‌کنید و طرف مقابل حتی نمی‌پذیرد از تداوم دروغگویی علیه شما دست بردارد؟ آیا باز نگه داشتن PMD معنایی جز این دارد که پس از برنامه هسته‌ای، نوبت به برنامه دفاعی ایران خواهد رسید و پس از سازمان انرژی اتمی، وزارت دفاع و نهادهای نظامی قربانیان بعدی خواهند بود؟ و باز از همه اینها مهم‌تر، آیا باز نگه داشتن PMD، به معنای باز گذاشتن یک کانال بهانه‌جویی بسیار فراخ علیه ایران نیست که هر لحظه می‌تواند به بازگشت مجدد همه تحریم‌ها بینجامد؟
7 ـ هدف آژانس از درخواست دسترسی‌های فراپروتکلی، دقیقا دسترسی به افراد، تجهیزات، مکان‌ها و اسناد برنامه نظامی متعارف ایران به بهانه PMD است. آژانس هیچ نیت خیرخواهانه یا متعارفی ندارد. برای من بسیار جالب است که دوستان تیم محترم مذاکره‌کننده اکنون به مدافعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تبدیل شده و از قابل اعتماد بودن آن سخن می‌گویند. جالب است که این همکاری‌های بی‌سابقه هم هیچ چیز را در رویه آژانس تغییر نداده است. همین حالا که تیم مذاکره‌کننده بر خلاف ضوابط، با دسترسی‌های فراپروتکلی موافقت کرده، آژانس لیستی از افراد و مکان‌ها را در اختیار آنها قرار داده است که به طور کامل مربوط به افراد نظامی یا افراد شاغل در پروژه‌های حساس دفاعی و همچنین مکان‌های نظامی است. هیچ فرد یا مکان مشخصا هسته‌ای در این فهرست‌ها وجود ندارد. همین امر به‌خوبی نشان می‌دهد که آژانس پس از گرفتن مجوز دسترسی‌های فراپروتکلی از ایران، روی بخش دفاعی و نظامی ایران متمرکز خواهد شد و اساسا با برنامه هسته‌ای ایران کاری نخواهد داشت.
8 ـ نکته دیگر این است که نه در متن‌های تفاهم‌شده در لوزان و ژنو و نه مناسبات کاری سازمان انرژی اتمی و آژانس در یک سال و نیم گذشته، هیچ چارچوبی وجود ندارد که چگونگی حل و فصل PMD میان ایران و آژانس در آن معین شده باشد. در دولت گذشته، طی بیش از 12 جلسه برای رسیدن به یک سند رهیافت ساختاری میان ایران و آژانس مذاکره شد که هدف از آن این بود که ایران مطمئن شود در صورت ارائه برخی دسترسی‌های حداقلی به آژانس، مساله PMD به طور قطعی بسته خواهد شد. یکی از مهم‌ترین سوال‌هایی که تیم مذاکره‌کننده باید به آن پاسخ بدهد این است که چرا بیش از یک سال و نیم است بدون وجود هرگونه چارچوب تفاهم شده و بدون وجود هرگونه تعهد مشخص از جانب آژانس برای بستن PMD در ازای برداشته شدن گام‌های مشخص از سوی ایران، با آژانس در این باره همکاری شده است؟ به عنوان نمونه، تیم محترم مذاکره‌کننده که از حسن نیت و رفتار حرفه‌ای آژانس و از شکل‌گیری اراده سیاسی در غرب برای حل و فصل موضوع PMD سخن می‌گوید، خوب است برای افکار عمومی بگوید که پاسخ به سوال‌های آژانس درباره EBW به چه نتیجه‌ای انجامیده است. موضوع EBW یکی از مسائل کلیدی در PMD است که تیم ایرانی بدون هرگونه چارچوب تفاهم‌شده تصمیم گرفت به سوال‌های آژانس درباره آن پاسخ بدهد. نتیجه جالب است. آژانس پس از دریافت پاسخ ایران نه‌تنها قانع نشد و موضوع را نبست، بلکه 20 سوال جدید طراحی و به ایران ارائه کرد و خواستار پاسخگویی به آنها شد! همین یک تجربه کافی است که ثابت کند PMD یک مساله قابل حل نیست و اگر روند امتیازدهی به آژانس در این حوزه آغاز شود، تنها اتفاقی که خواهد افتاد این است که آژانس هر روز درخواست‌های بیشتر و نگران‌کننده‌تری روی میز ایران خواهد گذاشت و ایران هم به سبب تعهدی که سپرده – و این تعهد در یک قطعنامه فصل هفتمی به تصویب شورای امنیت هم رسیده- هیچ چاره‌ای جز پاسخ‌دهی به آن نخواهد داشت.
9 ـ نکته دیگر که مکررا از جانب تیم مذاکره‌کننده و همچنین آقای رئیس‌جمهور به آن پرداخته شده این است که بسیاری کشورهای دیگر هم در جهان پروتکل الحاقی را اجرا می‌کنند و بنابراین ایران نباید به پروتکل به‌عنوان امری هراسناک نگاه کند و از اجرای آن ترس داشته باشد.

پاسخ این است که:
اولا- آنچه دوستان پذیرفته‌اند ـ چنانکه بالاتر گفتم‌ـ یک رژیم دسترسی و بازرسی ویژه است که بسیار فراتر از پروتکل الحاقی است.
ثانیا- پروتکلی که کشورهایی چون آمریکا و روسیه اجرا می‌کنند یک پروتکل خاص و بسیار رقیق است و شباهتی به متن پروتکل مدل ندارد.
ثالثا- هیچ کدام از کشورهایی که اکنون پروتکل را اجرا می‌کنند دشمنانی خونی و قسم‌خورده همچون آمریکا، انگلیس و اسرائیل ندارند که اطلاعات به دست آمده بر اثر بازرسی‌های پروتکلی را مبنایی برای انجام انواع و اقسام عملیات‌های تروریستی، خرابکاری، سایبری و... در خاک آنها قرار بدهند.
رابعا- هیچ کدام از این کشور‌ها تجربه‌ای همچون ایران از همکاری نزدیک بازرسان و مقام‌های آژانس با سرویس‌های اطلاعاتی خارجی ندارند. این تنها ایران است که می‌داند «اولی هاینونن»، معاون وقت آژانس در زندان سیا با بوهاری طاهر (واسطه‌ای که ادعا می‌شد قطعاتی به ایران فروخته است) ملاقات کرد و به بازجویی از او پرداخت! در واقع بر خلاف آنچه آقای عراقچی گفته است، برای ایران قطعی است که آژانس از اطلاعاتی که با استقرار رژیم بازرسی ویژه در ایران به دست می‌آورد سوءاستفاده خواهد کرد و اساسا این رژیم بازرسی جز برای سوء‌استفاده در ایران مستقر نخواهد شد.
خامسا- بسیاری از این کشورها اساسا برنامه هسته‌ای درخور توجهی ندارند که از آنها بازرسی شود.
سادسا- برنامه هسته‌ای محدودی که برخی از این کشورها دارند هم سرتا پا آمریکایی و اروپایی است و اساسا مفهومی به نام نگرانی امنیتی از افشای اسرار مرتبط با امنیت ملی درباره این کشورها مصداق پیدا نمی‌کند.
و سابعا- مهم‌تر از همه این است که حتی همین کشورهای عموما سرسپرده غرب که هیچ برنامه هسته‌ای درست و حسابی هم ندارند، حتی در یک مورد، به آژانس اجازه دسترسی به افراد، مکان‌ها، اسناد و تجهیزات نظامی خود را نداده‌اند و از این جهت تعهدی که تیم ایرانی سپرده بود و رهبر معظم انقلاب اسلامی جلوی آن را گرفتند، در جهان یگانه است.
10 ـ و نکته آخر این است که با این وضعیت مذاکراتی، متاسفانه باید گفت هیچ دورنمایی برای رسیدن به یک توافق خوب ‌وجود ندارد و استراتژی مذاکراتی تیم ایرانی که عمدتا مبتنی بر پذیرش تقریبا بی‌چون و چرای آن چیزی است که آمریکایی‌ها می‌خواهند، مذاکرات را دچار اختلالات غیرقابل رفع خواهد کرد.
http://vatanemrooz.ir/newspaper/page/1610/1/139063/0
 ·  Translate
75
14
‫زهرا . د‬‎'s profile photoMansure Morgan's profile photomasoud zei's profile photofarzane ahmadi's profile photo
4 comments
 
جدا تحلیل دقیق و واقعگرایانه ای بود
خیلی بهتر و مفیدتر از شعار دادن ها و خائن خواندن ها و مرگ بر گفتن ها!
خیلی عالی بود
 ·  Translate
Add a comment...

Morteza Ahmadi

Shared publicly  - 
 
وزارت خارجه در واکنش به تکذیبیه دفتر احمدی نژاد بیانیه داده! :)

به دنبال ادعای دفتر رئیس دولت‌های نهم و دهم مبنی بر عدم اجازه‌ دولت قبل به انجام مصاحبه ماموران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با دانشمندان هسته‌ای ایران، روابط عمومی وزارت امور خارجه طی اطلاعیه‌ای از اتهام نشر اکاذیب به وزیر امور خارجه کشورمان ابراز تاسف کرده و آن را در زمان مناسب خود قابل پیگیری حقوقی اعلام کرد.
در اطلاعیه روابط عمومی وزارت امورخارجه، دفتر رئیس دولت‌های نهم و دهم به اطلاعات نهادهای مسئول داخلی و همچنین گزارش‌های رسمی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در سایت آژانس قابل دسترس می باشد، ارجاع داده شده است.
 ·  Translate
31
masoud faghihi's profile photo
 
خخخخخخخ
Add a comment...

Morteza Ahmadi

Shared publicly  - 
 
حجت الاسلام مهدی طائب: مذاکرات هسته ای شکست خورده است/دولت دنبال مقصر می گردد/می خواهند با جوسازی در رسانه ها معترضین و رهبری را مقصر شکست مذاکرات معرفی کنند!
http://www.parsine.com/fa/news/239635 
 ·  Translate
25
Mahdi Amini's profile photo‫مهپویا دماوند‬‎'s profile photo
2 comments
 
چی شد طائب که میگفت حسن روحانی رجل مذاکره است و روی پیشانیش نوشته و ...؟
 ·  Translate
Add a comment...

Morteza Ahmadi

Shared publicly  - 
 
وقتی امامت گفت زود برگرد یعنی نرو
 ·  Translate
 
طِرِمّاح کیست؟
وقتی دید سرانجامِ عاشورا شهادت است از امام رخصت طلبید تا مایحتاجی بر عائله اش تهیه و ذخیره کند و سریع برگردد امام بعدِ اجازه فرمودند "زود برگرد"
وقتی برگشت و دید خورشید به نیزه و خِیَم در اتش.
دیوانه وار با ناله ای جانسوز پی در پی فریاد میزد وای برمن که مولایم را تنها گذاشتم.
با حال دگرگون از امام زین العابدين سؤال میکند این چه مصیبتیست برمن؟
امام سجاد میفرمایند وقتی امامت گفت.
زود برگرد "یعنی" نرو

بعد ها کنار سلیمان در قیام توابین با سینه ای پر از غم شهید شد
"اما بعلت 'بی بصیرتی' کربلایی نشد"


 ·  Translate
6 comments on original post
58
3
Mahdi Shafi's profile photo‫احمد جمالی‬‎'s profile photomorteza ghaffari's profile photosmahdi kasaeian's profile photo
3 comments
 
.
Add a comment...

Morteza Ahmadi

Shared publicly  - 
 
«یا مرگ یا توافق»
 
آنچه از مذاکرات مشخص است، این است که آمریکا و غرب حاضر نیستند تمام تحریم‌ها را لغو کنند. تحریم‌های هسته‌ای هم که فقط تکه‌ای از پازل تحریم‌هاست، قرار است تعلیق شود؛ آن‌هم چندین ماه یا چندین سال پس از انجام تعهدات ایران. تازه آمریکا و غرب همین وعده تعلیق تحریم‌های هسته‌ای را منوط و مشروط به بازرسی از مراکز نظامی و بازجویی از دانشمندان ایران کرده‌اند و دولت هم مخالفتی ندارد، البته با اظهارات کودکانه سعی در توجیه آن دارد؛ از این جهت که مذاکرات را با مهدکودک اشتباه گرفته‌اند و فکر می‌کنند با گرگم به هوا بازی و بستن چشم‌بند به چشم بازرسان (جاسوسان) کارکشته غربی، می‌توانند مانع افشای اسرار نظامی کشور شوند.
 
واقعیت مطلب این است که رؤیای روحانی برای حل پرونده هسته‌ای و لغو تحریم‌ها از طریق مذاکره با کدخدا تعبیر نشده است و امتیازات فراوانی که دولت در طبق اخلاص گذاشت و تقدیم آمریکا و غرب کرد، نتوانست اشتهای سیری‌ناپذیر آنها را از بین ببرد و آنها را علیرغم این همه امتیازی که از طریق خوش‌خیالی و ساده‌اندیشی روحانی و ظریف و تیمش به‌دست آوردند، مجاب به لغو تحریم‌ها و اتمام زیاده‌خواهی‌ها کند و آنها نه‌تنها تحریم‌ها را لغو نکردند بلکه امتیازات بیشتری طلب کردند؛ آن‌هم نه امتیازات هسته‌ای که امتیازات نظامی!
 
این یعنی شکست مذاکرات و شکست پروژه هسته‌ای روحانی و عدم تحقق مهمترین وعده انتخاباتی وی. روحانی شکست مذاکرات را شکست خود و پایان حیات سیاسی خود می‌داند و حاضر نیست آن‌را بپذیرد و رفتار و گفتار این روزهای دولتی‌ها و تیم مذاکره‌کننده گویای این است که دولت حاضر است هر امتیازی را به طرف مقابل بدهد که صرفاً یک توافقی به امضا برسد و شاید حاضر باشد در داخل زیر میز همه چیز بزند، اما توافق کند. حالا این توافق همه خواسته‌های غربی‌ها را برآورده کند و اصلی‌ترین خواسته‌های ما را ناکام بگذارد، مهم نیست؛ مهم صرف توافق است! یا مرگ یا توافق!
 
این گرانی بنزین و گازوئیل و تصمیم دولت برای گرانی گاز علیرغم وعده عدم افزایش قیمت‌ها در سال 94 و این جمله امروز روحانی در جمع مردم غرب استان تهران که "دولت در تنگنای مالی قرار دارد" نیز یادآور کلیدواژه خزانه خالی قبل از توافق ژنو است. برخی فکر می‌کنند ملّت را باید تحت فشار گرانی قرار داد و از بی‌پولی ترساند تا راضی به توافق به هر قیمتی شود!
 
این توافق اگر امضا شود، نه‌تنها اقتصاد کشور را سامان نمی‌بخشد (مسعود نیلی همه‌کاره اقتصادی دولت: لغو تحریم‌ها معجزه نمی‌کند) بلکه امنیت کشور را هم به خطر می‌اندازد. اگر شبح جنگ الان در اطراف ایران پرسه می‌زند، با این توافق و بازرسی از مراکز نظامی کشور، سایه جنگ بر سر ایران سنگینی خواهد کرد!
 ·  Translate
22 comments on original post
29
3
mohsen khoshzat's profile photom ahmadi's profile photo‫دریا دریای‬‎'s profile photo‫مهدی ساسانی‬‎'s profile photo
 
خاک یعنی ما از کوبا کمتریم!!؟؟
باید اعتراض و برای جلوگیری از عملیات شاگرد انگلیس(روحی)و شاگرد امریکا (زری) تظاهرات کنیم.
 ·  Translate
Add a comment...
Have him in circles
3,807 people
Samaneh Ghasemi's profile photo
Amirhosein Pirveisi's profile photo
‫ویدئو کلوب‬‎'s profile photo
‫مرد جنگل‬‎'s profile photo
rosha rashidi's profile photo
Afsar 17's profile photo
‫شهیدان غفوری و شهید ساجدی‬‎'s profile photo
Asman Tehran's profile photo
‫حسين الحنين‬‎'s profile photo

Morteza Ahmadi

Shared publicly  - 
53
‫احمد احمدزاده‬‎'s profile photo
Add a comment...

Morteza Ahmadi

Shared publicly  - 
 
سفیر فرانسه در آمریکا گفت که بسیار بعید است که تا پیش از پایان ماه ژوئن توافق با ایران حاصل شود و پیش بینی کرد که کشورها تهدید به ترک مذاکرات خواهند کرد.
http://mobile.tasnimnews.com/fa/%D8%AE%D8%A8%D8%B1/1394/03/05/752235

سفیر آلمان در آمریکا گفت: کاهش تحریم ها علیه ایران در چارچوب یک موافقتنامه هسته ای بالقوه با این کشور در بهترین حالت پیش از پایان امسال اتفاق نخواهد افتاد.

سفیر انگلیس در آمریکا: تحریم‌های سازمان ملل و اتحادیه اروپا "تدریجی" لغو می‌شود.
http://nasimonline.ir/detail/News/1003238/204
 ·  Translate
39
saeed mohamadi's profile photo‫احمد عمویی‬‎'s profile photo‫خادم الشهدا‬‎'s profile photo
3 comments
 
بوی باروت میاد
 ·  Translate
Add a comment...

Morteza Ahmadi

Shared publicly  - 
 
کمیسیون سیاست‌خارجی مجلس کلیات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای را تصویب کرد.

سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: در جریان رسیدگی به طرح مذکور، اعضای کمیسیون روی سه محور تأکید داشتند. اولین موضوع این بود که توافق نهایی هسته‌ای باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد تا مجلس طبق اصول 77، 125 و 150 به وظیفه قانونی خود عمل کند.
دومین نکته‌ای که اعضای کمیسیون تأکید داشتند حفظ خطوط قرمز نظام در توافق نهایی هسته‌ای بود از جمله لغو همه تحریم‌ها به صورت یکجا و بلافاصله بعد از توافق، نظارت و بازرسی متعارف از امکانات و سایت‌های هسته‌ای و عدم امکان دسترسی به دانشمندان و اماکن نظامی و دفاعی و عدم پذیرش محدودیت در زمینه‌ تحقیق و توسعه و کسب دانش صلح‌آمیز هسته‌ای.
سومین نکته‌ای که اعضای کمیسیون روی آن اصرار داشتند این بود که هیأت 7 نفره‌ای از مجلس بر نحوه اجرای توافق نظارت کرده و هر سه ماه یکبار گزارش خود را به مجلس شورای اسلامی ارائه دهند.
در این جلسه کلیات طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای به اتفاق آرا مصوب شد اما رسیدگی به جزئیات این طرح و بررسی پیشنهادات اعضای کمیسیون و الحاقی به طرح مذکور به جلسه آینده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی موکول شد.
http://farsnews.com/newstext.php?nn=13940305001419
 ·  Translate
36
1
Morteza Ahmadi's profile photo‫حجت علیزاده‬‎'s profile photo
 
ان شاءالله جزییات رو دقیق بنویسند...
 ·  Translate
Add a comment...

Morteza Ahmadi

Shared publicly  - 
 
یک تنه چه میکنه حسن روحانی!
روحانی، امروز: رشد علمی خوب در دو سال گذشته و کسب رتبه نخست در منطقه و دنیای اسلام در این عرصه، گواه آن است که با امیدی که نزد نسل جوان و دانشگاهی ما وجود دارد، می توانیم مسیر علم، ترقی و پیشرفت را با سرعت بیشتری طی کنیم.

افت علمی کشور پس از ۸ سال رشد مستمر
نکته:تحلیل رشد علمی کشور بر مبنای سایت رنکینگ Scimago و داده های Scopus صورت گرفته است.(جدول پایین)
این جدول نشان می دهد که سهم تولید علم ایران از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ مرتبا افزایش یافته و از سال ۲۰۱۳ این رشد متوقف شده و عقبگرد علمی کشور آغاز شده است.

پ.ن:دروغ که کنتور نمیندازه، بگو همینجوری!
 ·  Translate
119
23
smahdi kasaeian's profile photoAydin  Tabrizi 's profile photoSayed Abolfazl Fatemi's profile photo‫رضا اخترشناس‬‎'s profile photo
51 comments
 
زرشک رشدعلمی !!!
 ·  Translate
Add a comment...

Morteza Ahmadi

Shared publicly  - 
 
درحالی مرکز آمار تورم اردیبهشت ماه را ۱۴.۳ درصد اعلام کرده که بانک مرکزی با انتشار گزارشی نرخ تورم ماه مورد گزارش را ۱۵.۵ درصد اعلام کرد./سیر نزولی تورم متوقف شد.
http://mobile.tasnimnews.com/fa/%D8%AE%D8%A8%D8%B1/1394/03/05/751432
 ·  Translate
16
Add a comment...

Morteza Ahmadi

Shared publicly  - 
 
ز ما مگیر خدایا شکوه عزت را
امانت شهدا را غرور و غیرت را

حسینی است اباالفضلی است غیرت ما
به خواب نیز نبیند یزید ذلت ما

مقدر است که در این جهان پیروزیم
قسم به خون رضایی نژاد پیروزیم

قسم به تک تک آلاله های این گلشن
علی محمدی و شهریاری و روشن

به تشنه کامی عباس هایمان سوگند
به دست بسته غواص هایمان سوگند

در این مجاهده کوتاه آمدن هرگز
و با یزید زمان راه آمدن هرگز

بگو به هر که در این معرکه کم آورده ست
بگو که بیرق خود را نمی نهیم از دست

اگر خدای نکرده هوای آن دارید
که باز بهر ولی جام زهر پیش آرید

فقط نه جام شما را به قهر میشکنیم
که دست ساقی هر جام زهر میشکنیم

مداحی میثم مطیعی
 ·  Translate
12
Add a comment...

Morteza Ahmadi

Shared publicly  - 
 
اگر خدای نکرده هوای آن دارید
که باز بهر ولی جام زهر پیش آرید

فقط نه جام شما را به قهر میشکنیم
که دست ساقی هر جام زهر میشکنیم

مداحی میثم مطیعی
 ·  Translate
36
2
‫سید احمد علوي‬‎'s profile photoMorteza Ahmadi's profile photo‫مـیـنـا روشــن‬‎'s profile photo‫حجت علیزاده‬‎'s profile photo
Morteza's Collections
People
Have him in circles
3,807 people
Samaneh Ghasemi's profile photo
Amirhosein Pirveisi's profile photo
‫ویدئو کلوب‬‎'s profile photo
‫مرد جنگل‬‎'s profile photo
rosha rashidi's profile photo
Afsar 17's profile photo
‫شهیدان غفوری و شهید ساجدی‬‎'s profile photo
Asman Tehran's profile photo
‫حسين الحنين‬‎'s profile photo
Education
  • Software Engineering
Basic Information
Gender
Male
Work
Employment
  • GooGle
    present
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
شهر باران