Profile

Cover photo
seyed hosein morakabi
Attends Meshkat
Lives in Tehran
832 followers|65,109 views
AboutPosts

Stream

 
غم زمانه خورم یا فراق یار کشم؟
به طاقتی که ندارم کدام بار کشم؟

#سعدی
 ·  Translate
5
سید محمد مرکبی's profile photo
 
باشه عزیز؛
گفتم که اگر بتونم می آم...
 ·  Translate
Add a comment...

seyed hosein morakabi

Shared publicly  - 
 
جمله‌اش را می‌خورد. ثانیه‌ای مکث می‌کند. هراسیده و بی‌مقدمه می‌پرسد: حسین، چقدر عراق را می‌شناسی؟ حالا می‌فهمم چرا امشب این همه راه مرا کشانده تا این‌جا. می‌گویم: هیچ! متوقع می‌پرسد: آخه چرا؟! بعد مثل همه‌ی اتفاقات امشب عجولانه و بی‌مقدمه می‌گوید: عراق سرزمین رازهاست… من حالا می‌فهمم که از عراق هیچ نمی‌دانم. بالاخره این هم برای خودش مرتبه‌ای از معرفت است! جالب است کسی که چند ده بار و شاید مجموعا معادل چند سال عراق بوده چنین حرفی بزند. می‌فهمم که نمی‌توانم جلویش را بگیرم پس فقط ساکت می‌شوم. مدام غم بالا می‌آورد. دیگر برایش مهم نیست حرف‌هایش را می‌شنوم یا نه. راحتش می‌گذارم. زیر لب قصه‌هایی می‌گوید از سامره، الأنبار، رمادی، کرکوک و… کم کم آماده می‌شویم برای خواب. ساعت باید نزدیک ۳ باشد. هتل‌مان نزدیک حرم است. رفیقم غم‌هایش را بالا آورده و حالا خواب است. من اما با آن‌چه شنیده‌ام دیگر خوابم نمی‌برد...
مقاله‌های بسیاری طبعا انگلیسی رج زده‌ام و خوانده‌ام درباره‌ی تقسیم کشورهای اسلامی. مقالات راهبردی بی‌شرمانه‌ای درباره‌ی سلاخی کشورهای مختلف مسلمان از عراق و سوریه و اردن گرفته تا ترکیه و عربستان و مصر…
عراق یازده سال اشغال بود. طبعا آمریکا برای این عراق را اشغال نکرده بود که یازده سال بعد عقب‌نشینی کند. ولی مجبور شد بکند. ماجرای ترور سفیر سعودی در واشنگتن و تعیین ضرب‌الأجل برای بمباران تأسیسات هسته‌ای ایران پوشش رسانه‌ای خروج مفتضحانه‌ی آمریکا از عراق بود… اما از همه‌ی این خسارت‌ها گذشته، شیطان بزرگ در این یازده سال یک سرمایه‌گذاری بزرگ و بلندمدت برای خود در عراق انجام داد و آن آمایش سرزمینی عراق و تقسیم آن به سه حوزه‌ی طائفه‌ای خالص بود. حوزه‌ی کردها در شمال شرق، اهل سنت در مرکز و غرب و شیعیان در جنوب جز بصره.
مصر اقلیتی قریب ۱۴ درصدی از مسیحیان قبطی دارد. گفتند فیلم موهن را مسیحیان قبطی ساخته‌اند. می‌خواستند با یک تریلر ۱۲ دقیقه‌ای دولت اسلام‌گرا و نوپای مصر را با بزرگ‌ترین اقلیت داخلی‌اش به جان هم بیاندازند.
لبنان هم آن ایام سه روز میزبان پاپ بود. حزب الله لبنان راهپیمایی تاریخی‌اش علیه فیلم موهن را برگزار نکرد تا پاپ از کشور خارج شد. آمریکا توقع داشت مثل آن‌چه بر سر سفیر آمریکا در بنغازی آمد در مصر یا لبنان هم رخ دهد.
سوریه هم همین‌طور. هدف در سوریه تقسیم است. البته گزینه‌ی جایگزینی هم هست. اگر حکومت ماند و تقسیم میسر نشد آمریکا جدا امیدوار است آن‌قدر این جنگ فرسایشی ادامه پیدا کند که سوریه تا سال‌ها از معادلات منطقه‌ای حذف شود.
مهم نیست چه کسی علامه‌های شهیر اهل سنت در سوریه را به شهادت می‌رساند. مهم نیست چه کسی سر تمام اعضای آخرین خانواده‌ی شیعه‌ی ساکن سامرا را می‌برد. مهم نیست فیلم موهن را واقعا قبطیان ساخته‌اند یا نه. مهم نیست کدام گروه فلسطینی شبانه به سربازان ارتش مصر در سینا یورش می‌برند. مهم نیست واقعا چه کسی سفارت آمریکا در بنغازی را به آتش می‌کشد. مهم نیست چه کسی قصد داشته پسر آن سیاست‌مدار کارکشته‌ی اهل سنت لبنانی را در طرابلس ترور کند. مهم نیست کردهای جنوب شرق ترکیه چند کرسی در پارلمان دارند. مهم نیست دفتر شبکه‌های ماهواره‌ای المستقله و اهل بیت کجای این کره‌ی خاکی‌اند. مهم نیست مذهب انتحاری‌هایی که هر روز خود را در افغانستان و پاکستان در مساجد و اجتماعات منفجر می‌کنند چیست. مهم نیست انگیزه‌ی خانه‌جنگی‌های حقیر در سومالی و نیجریه چه می‌تواند باشد. مهم نیست چه کسی و با چه انگیزه‌ای آتش فتنه را روشن می‌کند، مهم آن است که چطور می‌توانیم خاموشش کنیم؟!
امروز عوامل درونی و بیرونی، کشورها را به ورطه‌ی تقسیم می‌رانند. پول‌پرستی، جاه‌طلبی، تنگ‌نظری، عصبیت و هیجان از درون و صد البته منافع کشورهای مستکبر از بیرون.
یکی خود را وارث دولتک‌ها می‌پندارد و شب‌ها خواب دلارهایی را می‌بیند که از فروش منابع سرزمین‌های تکه تکه شده‌ی مسلمانان به جیب خواهد زد. آن دیگری خود و شاید در یک نگاه بلند مدت نسل خود را والیان و امرای کشورک‌های تازه‌تأسیس می‌بیند. گروه‌های مسلح و غیر مسلح، مذهبی و نژادی، تندرو و میانه‌رو و حتی کندرو(!) هر طور می‌سنجند ترجیح می‌دهند یک حکومت زلال برای خود داشته باشند. یا آن دل‌سوزانی که در آشفته‌بازار عراق و سوریه و مصر و اردن چهارتا تویوتا لندکرویسر و هشت قبضه کاتیوشا گیرشان آمده و خیال کنترل اوضاع و اصلاح دولت مرکزی برشان داشته! بی‌چاره‌ها نمی‌دانند هرگونه رفتار سلبی با دولت مرکزی مثل خالی کردن بختانه‌ی گلوله‌ی هفت‌تیر در مغز کشور است. نمی‌دانند خدای ناکرده لحظه‌ای می‌رسد که دولت مرکزی که به دست عوامل داخلی تضعیف شده زمین می‌خورد و کشور هزارتا پدر و مادر پیدا می‌کند و سازمان ملل و شورای امنیت و آمریکا و بریتانیا و… در نهایت دلسوزی کشور را قطعه قطعه می‌کنند و می‌درند. نمی‌دانند دولت مرکزی است که ضامن حفظ منافع ملی است. قدر تمامیت ارضی را نمی‌دانند. حواسشان نیست خدای ناکرده گر پرده بر افتد نه تو مانی و نه من!
امروز قریب صد سال بعد از قرارداد سایکس پیکو باز منطقه شدیدا در معرض تقسیم قرار دارد. فراموش نکنیم که اشغال کشورک‌ها آسان‌تر است، روند اتخاذ تصمیم‌های بزرگ و تعیین‌کننده میان چند کشور به مراتب پیچیده‌تر از اتخاذ همان تصمیم در یک کشور و حتی شاید بتوانیم بگوییم نزدیک به محال است و مساحت یک کشور می‌تواند ضریبی در کنار قدرت سیاسی آن باشد. همه‌ی این‌ها می‌توانند دلایلی باشند که کشورهای مستکبر به شدت به تقسیم کشورهای مسلمانان علاقه دارند.
ناهم‌گونی‌های مذهبی، نژادی، زبانی، سیاسی، دینی و… بهترین فرصت‌ها برای سرمایه‌گذاری در جهت تقسیم هستند. این فرصت‌ها را باید از دشمن گرفت. باید در جهت اتحاد حرکت کرد و دشمنی‌ها را نسبت به دشمنان واقعی روا داشت. جالب است بدانید یکی از عوامل پیوستگی جامعه‌ی موزاییکی رژیم غاصب صهیونیستی مسئله‌ی زبان است. تنها زبان مرده‌ای که دوباره زنده شده زبان عبری است. دشمنان ما قدر عوامل وحدت را می‌دانند و از آن بهره می‌گیرند. در کشورهای خود میان قوانین ملی و قوانین ایالتی توازن برقرار می‌کنند و سقف درگیری‌های سیاسی و اصلاحات را حفظ دولت مرکزی قرار می‌دهد. اما نوبت به ما که می‌رسد اولین گام هر اصلاحاتی ازاله‌ی حکومت یا حد اقل دولت تعریف می‌شود!
صبح، نماز را در حرم خواندیم و برگشتیم هتل برای صبحانه. صبحانه نان ماشینی بود و تخم مرغ آب‌پز و کره. تخم مرغ‌ها را که از داخل وارمر بر می‌داشتم از رفیقم پرسیدم: می‌دانی امام موسی صدر چرا دزدیده شد؟ فکری کرد و گفت: نه! گفتم: چهار سال بود که جنگ‌های داخلی لبنان شروع شده بود و او دست از همه‌ی مطالبات محقانه‌اش برداشته بود و دوره‌افتاده بود دور جهان که جلوی تقسیم کشور را بگیرد… آخر نباید کشوری وجود داشته باشد که در آن زندگی کنیم؟! نباید دولتی برایمان مانده باشد که در آن دست به اصلاحات بزنیم؟! صبحانه‌مان تمام می‌شود و من می‌بینم که باز پرحرفی کرده‌ام. پس ساکت می‌شوم.

باز تقسیم
http://Matr.ir/redivide
نکته: این یادداشت دقیقا مربوط به ۳۶۵ روز قبل است!
 ·  Translate
5
پسری جامانده's profile photo
 
ممنون! تا نصفش که قابل استفاده بود ;-) ایشالا بقیش هم همینجوره
 ·  Translate
Add a comment...

seyed hosein morakabi

Shared publicly  - 
 
جمعه شب در مناجات شعبانیه بعد از چند سال می دیدمش. هم رزم پدرم بوده است در دوران جنگ. بعد از این که حسابی با پدرم سلام و علیک کرد من هم از این طرف سفره ی شله مشهدی سلام بلندی کردم. نگاهی به من انداخت و نگاهی به پدرم و سپس لبخند. طبعا در این چند سال که همدیگر را ندیده بودیم من بیش از او تغییر کرده بودم. بعد از پدرم پرسید آقازاده کجا مشغولند؟ پدرم گفتند طلبه است! تعجب کرد و گفت قیافه اش به بطله ها بیشتر می خورد تا طلبه ها. سعید جلیلی که کنار دست من نشسته بود پقی زد زیر خنده!
امشب که آمدم خانه پدرم گفتند فلانی بود آن شب... گفتم خب، شهید شد؟ گفتند به رحمت خدا رفت! بعد همه برای هم تعریف کردیم همین چند شب پیش به من گفته بود بطله و خندیدیم و برایش فاتحه خواندیم. شما هم لطفا ثواب فاتحه ای را به روحش هدیه کنید.
 ·  Translate
8
1
seyed hosein morakabi's profile photoمحمد قاآنی's profile photo
 
+محمد قاآنی مهدی آقای سعیدی نژاد :'(
 ·  Translate
Add a comment...
 
و بالهای تواضع خویش را از محبت در برابر پدر و مادرت فرود آر و بگو: «پروردگارا، همان‌گونه که آنها مرا از کوچکی پروردند، مشمول رحمتشان قرار ده.» - پروردگار شما از درون دلهایتان آگاهتر است. اگر صالح باشید او بخشاینده‌ی بازگشت‌کنندگان است.

وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُل رَّبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِي صَغِيرًا- رَّبُّكُمْ أَعْلَمُ بِمَا فِي نُفُوسِكُمْ إِن تَكُونُوا صَالِحِينَ فَإِنَّهُ كَانَ لِلْأَوَّابِينَ غَفُورًا (اسراء/۲۴-۲۵)

#توالی_رمزآلود_آیات #توبه
 ·  Translate
8
Add a comment...
 
کشیدند در کوی دلدادگان/
میان دل و کام دیوارها

#علامه
 ·  Translate
7
Add a comment...
 
 
هر می لعل کزان دست بلورین ستدیم
آب حسرت شد و در چشم گهربار بماند...
 ·  Translate
2
Add a comment...
 
اى که نیاز خواهندگان در دست توست،
و از درون لب فروبستگان خبر داری،
براى هر خواهشی گوشى شنوا و پاسخى آماده داری.
خدايا به حق وعده‏‌هاى صادقانه‌‏ات،
و دست‏‌های بخشنده‌‏ات،
و رحمت گسترده‌‏ات،
از تو می‌خواهم كه بر محمد و آل محمد درود فرستى،
و نیازهای دنيا و آخرتم را برآورده کنی،
که همانا تو بر هر كارى توانايى.

يَا مَنْ يَمْلِكُ حَوَائِجَ السَّائِلِينَ
وَ يَعْلَمُ ضَمِيرَ الصَّامِتِينَ
لِكُلِّ مَسْأَلَةٍ مِنْكَ سَمْعٌ حَاضِرٌ وَ جَوَابٌ عَتِيدٌ
اللَّهُمَّ وَ مَوَاعِيدُكَ الصَّادِقَةُ
وَ أَيَادِيكَ الْفَاضِلَةُ
وَ رَحْمَتُكَ الْوَاسِعَةُ
فَأَسْأَلُكَ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ
وَ أَنْ تَقْضِيَ حَوَائِجِي لِلدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ
إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ

#رجب #زین_العابدین #دعا #حجر_اسماعیل
 ·  Translate
6
Add a comment...
 
+WWF International یا بنیاد جهانی حیات وحش.
از لحاظ #ایده ها و #تصویرسازی ها و خلاصه #هنر . چندین صفحه است. بعضی عکس و بعضی فیلم.
 ·  Translate
2
Add a comment...
Have him in circles
832 people
Hossein Moghaddaszadeh's profile photo

seyed hosein morakabi

Shared publicly  - 
 
در ۱۱ سوره‌ی اولی که نازل شده است
یک کلمه ۱۰ مرتبه تکرار شده
و ۶ بار مورد قسم قرار گرفته است!
آن کلمه چیزی نیست جز:
#شب  
 ·  Translate
12
1
Ali Jafarabadi's profile photoوحید ولوی's profile photoseyed hosein morakabi's profile photohamed dashti's profile photo
4 comments
 
خدایا ما را دوست دار سکوت شب قرار بده ...
 ·  Translate
Add a comment...

seyed hosein morakabi

Shared publicly  - 
 
از همه کس
و همه چیز
حتی از خودم
نا امیدم
الا تو...

http://Instagr.am/hmorakabi
 ·  Translate
17
Add a comment...
 
و ما ادراک ما #آیت_الله_شبیری ...
 ·  Translate
 
احمد خاتمى مى خواد به آقاى شبيرى ياد بده كه عزادارى دل را غم زدايى ميكند.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
اگر قرار باشد میان ۱۲جلد گالینگور قطع وزیری سخنرانی‌ها و مکتوبات #امام_موسی_صدر که متأسفانه تا کنون به فارسی منتشر نشده است. یا ۷روایت خصوصی قطع جیبی با قطر نیم سانتی‌متر یکی را انتخاب کنم، انتخابم دومی است. راستش مدتی است به حقایق مکتوب بدبین شده‌ام. گیرم من معدن حقایق مکتوب یا مثلا حامل قرآن. «لَوْ كُنْتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ» را چه می خواهم بکنم؟ گویی بخشی از حقایق باید به چیز دیگری ترجمه شود. هر صاحب مصحفی #پیامبر نیست. اگر نه سی.دی جامع الأحادیث نور از هر علامه‌ای عالم‌تر است. نگاه پیامبر، لبخندش، از پا افتادنش، شکایتش، دعایش، طرز نشستنش، نحوه‌ی گام برداشتنش، امیدش، استئصالش، خنده‌های بلند بلندش، گریه‌های بی‌قرارش، بازی‌اش با بچه‌ها، شوخی‌اش با بزرگ‌ترها، جهادش، خشمش، مدارایش و تار و پود و لحظه لحظه‌ی زندگی‌اش تنزلات حقیقت است. راستش مدتی است از تنزلات کلامی حقیقت خسته‌ام. حقیقت باید به چیزی از جنس انسان تنزل یابد تا منِ کورباطن فرزند #دنیای_مدرن بتوانم لمسش کنم، تماشایش کنم، ببویمش، با او تکلم کنم، با او دعوا کنم، برایش ناز کنم، از او کتک بخورم، انتظارش را بکشم، از برخوردم با او پشیمان شوم، درس بگیرم، اشکش بلرزاندم، دلتنگش شوم و چیزهایی از این جنس. شناسنامه و کارنامه و صحیفه‌ی سخنرانی‌های پدر به کار یتیم نمی‌آید. یتیم کسی را می‌خواهد که برایش پدری کند. امام صدر برای یتیمان آل محمد پدری کرد. انتخابم ۷روایت خصوصی است چون روایت تنزلات انسانی #حقیقت است و این به طبع دنیازده و چشمان کور من خوش‌تر می‌آید.

www.Matr.ir/Incarnate_truth
 ·  Translate
8
seyed hosein morakabi's profile photohamed sadeghi's profile photo
2 comments
 
+hamed sadeghi سلام عزیز
از عابس قدسی سراغش را بگیرید...
گرچه گویا چاپ اولش تمام شده و سپیده باوران در پی تجدید چاپ است...
 ·  Translate
Add a comment...
People
Have him in circles
832 people
Hossein Moghaddaszadeh's profile photo
Work
Skills
reading, interpret, editorial, programming, design, photography
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Tehran
Contact Information
Work
Email
Story
Tagline
آب بد را چیست درمان؟ باز در جیحون شدن...
Introduction
مقیم بر سر راهش نشسته‌ام چون گَرد...
Bragging rights
روایت تنهایی انسان
Education
  • Meshkat
    Seminary, present
  • Allame Helli
    High school
  • Shahid Hashemi nejad
    Secondary school
Basic Information
Gender
Male
Other names
سید حسین مرکّبی