Profile cover photo
Profile photo
Avrasya Ortopedi
2 followers -
Avrasya Ortopedi Merkezi
Avrasya Ortopedi Merkezi

2 followers
About
Posts

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Spor Ortopedisi

İnsanlar, profesyonel ya da amatör olarak birçok spor dalında faaliyet göstermektedir. Futbol, basketbol, tenis, boks gibi sert hareketler gerektiren spor dallarında ise spor yaralanmaları çok daha sık görülmektedir. Çoğunlukla amatör sporcuların veya spora yeni başlayanların yaptıkları ters bir hareket sonucu spor yaralanmaları görülebilmektedir. Bu tarz yaralanmalar durumunda “Sporcu Ortopedisi” alanında uzmanlaşmış doktorlara müracaat edilmelidir.

Sıkça Görülen Sporcu Yaralanmaları

Omuz Yaralanmaları

Spor Ortopedisi alanının en çok karşılaştığı sorunlardan biri de omuz yaralanmalarıdır. Futbol, basketbol, voleybol, hentbol, boks, dağcılık veya disk atma, okçuluk gibi omuzun hızlı ve korunmasız bir şekilde kullanıldığı sporlarla uğraşan sporcularda, omuz bölgesine yapılabilecek zorlanmalarda bu bölge hasar alabilir.

#spor #sport #sporortopedisi #ortopedi #istanbul #futbol #basketbol #voleybol
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Kök Hücre Tedavisinin Temeli

Kök hücre araştırmaları öncesinde, ortopedirahatsızlığı bulunan kişilerde(kıkırdak nedenli); çoğunlukla ilik uyarımı gerçekleştirilmekteydi. Böylece, bireyin bünyesi kendi kendini tamir edecek ve herhangi bir ek müdahaleye gerek duyulmayacaktı. Kemiklerin kabuk yapısındaki ufak delikler sırasınca; kemik iliğindeki kök hücrelerin yeni doku oluşturması işlemi, yeni çağın başlangıcı olarak kabul görmüştür. Oldukça iyi sonuçlar veren bu yöntem, zamanla tıbbi araştırma alanında birincil öneme sahip olmuştur.

#kökhücre #ortopedi #sağlık #tedavi
Add a comment...

Post has attachment
Teknolojideki ilerlemeler her alana olduğu gibi tıp alanına da önemli katkılar sağlamaktadır. Geliştirilen yeni ilaçlar ve icat edilen tedavi araçları ile hastaları tedavi süreci daha kolay olmaktadır. Artık açık yaralar yerine minik kameralar ve robot kollar kullanılarak daha küçük yaralar ile ameliyatlar yapılmaktadır. Problemli eklemleri bu yöntem ile tedavi etmeye artroskopi denir.

El Bileği Artroskopisi Nedir?

İnsanların en çok kullandığı organlarının başında el gelir. Bu yüzden ellerde yer alan kemik, eklem ve bağlarda zamanla problem oluşabilir. Hareketi sağlayan eklemlerin dışsal sorunları klasik ameliyat yöntem ile tedavi ediliyordu. Ancak eklem için problemler günümüzde artmaya başlayınca, bunu tedavi için çeşitli yöntemler denendi. Özel mini kameraların kapsüller şeklide eklem içine gönderilip, eklem içini görüntülemesi ve tedavi için fikir oluşturmasına artroskopi denir. Bu yöntemin el bileği içine uygulanmasına ise el bileği artroskopisi denir.

El Bileğindeki Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

El bileğindeki hareketi sağlayan, iki eklem arasında yer alan jel kıvamındaki maddenin zamanla tahrip olması el bileğinde hareket kısıtlanmasına ve ağrılara neden olur. Bu durum dizlerdeki menisküs yırtılmalarına benzer. Ayrıca ellerde çok sayıda küçük kemik bulunur. Bu kemiklerin birbirilerine bağlanmasını sağlayan bağ dokuların zorlanma sonucu yırtılması da ellerde ağrı yapar. Bu tür rahatsızlıklar el bileği artroskopisi ile tedavi edilir.

#ortopedi #kökhücre #sağlık #hastane #doktor #doctor #follow #click
Add a comment...

Post has attachment
Ayak Bileği Lezyonu Talus Osteokondral Lezyonu, daha çok talusta nadiren de tibia eklem yüzeyinde meydana gelir. Bu lezyonların isimlendirilmesinde hala karmaşa yaşanmaktadır. İlk olarak 19. yy’ da fark edilen bu lezyonlar “osteokondritis dissekans” olarak adlandırılmıştır. Bu adlandırma günümüzde de kullanılmaktadır. Ancak son yıllarda gelişen tanı ve tedavi yöntemleri ile bu adlandırmada değişiklik olmuştur.

Ayak Bileği Lezyonu Talus Osteokondral Nedenleri

Ayak Bileği Lezyonu Talus Osteokondral oluşmasının sebebi çoğunlukla bir travmadır. Travma oranları, talusun medial ya da lateralinde olmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Lateral lezyonlarda travma oranı %98’dir. Medial lezyonlarda ise bu oran %70 civarındadır.

#ayakbileği #ortopedi #talus #tedavi #foot #spor #sport #futbol #basketbol
Add a comment...

Post has attachment
Günümüz şartlarında birçok insanda diz problemleri baş göstermektedir. Gerek çalışılan iş sebebiyle gerek ise günlük hayatta bazı zorlamalar sebebiyle bu sıkıntılar görülebilmektedir. Bu sorunları ortadan kaldırmak amacıyla bazı tedavi ve ameliyat yöntemleri mevcuttur. İlaç tedavisi ilk başta denenebilecek bir tedavidir. Fakat bazı durumlarda ilaç tedavisi yeterli kalmayabilir ve ameliyat gerekebilir. Böyle durumlarda birçok farklı ameliyat yöntemi mevcuttur. Bunların en başında kapalı ameliyat olarak nitelendirilen ve küçük bir kamera yardımıyla başarılı operasyonlar gerçekleştirilebilmektedir. Diz artroskopisidenilen bu yöntemle ağrısız ve kesiksiz bir ameliyat mümkündür

#dizartroskopisi #diz #artroskopi #knee #spor #sport
Add a comment...

Post has attachment
Menisküs yırtığı, özellikle sporcularda sıklıkla görülen bir problemdir. Bu rahatsızlık, vücudun hareket halindeyken aniden yönünü değiştirmesi sonucunda oluşmaktadır. Menisküs, ilerleyen yaşlarda yapısal olarak bozulur ve bu yaşlarda daha sık görülmeye başlar. Genç yaşlarda ise menisküs yırtığı oluşabilmesi için ani bir hareket ya da duruş bozukluğunun olması gerekir. Yine ilerleyen yaşlarda çok basit hareketler dahi menisküs yırtığı görülebilir. Bunun yanında istisnai olarak doğuştan menisküs şekli bozuk olabilir, çok erken yaşlarda menisküs yırtığı problemi meydana gelebilir.

#menisküs #ortopedi #sağlık #tedavi #istanbul #hastane #ortopedidoktoru
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded