Profile cover photo
Profile photo
Hulya “Hulyami” Yılmaz
900 followers
900 followers
About
Communities and Collections
View all
Posts

Post has shared content

Post has attachment

Post has attachment

Post has shared content

Ravelin bolerosu hiç o eskimedi..

Post has shared content
Englishman in New York (1987)

Resimli Webster sözlüğüne bakın, karizma sözcüğünün karşısında bu adamın resmi var: Sting
Asıl adı Gordon Matthew Sumner
2 Ekim 1951 tarihinde Newcastle Upon Tyne'da doğdu...

Sting lakabı (arının iğnesi anlamına gelmektedir, malum) bir gün provaya çıktığında üstünde bulunan sarı siyah enlemesine çizgili futbol formasından geliyor.
Onu bu haliyle bir arıya benzeten arkadaşları ’Stinger’ lakabını verdiler, daha sonra bu lakap ‘Sting'e dönüştü...

Sting'in 1987 tarihli Nothing like the Sun albümünde yer alan Englishman in New York şarkısı modern toplumun giderek yozlaşan değer yargılarına rağmen hala 'asil ve vakur’ tavrını sürdürmek isteyen bir insanı anlatır.
Albümün adı Nothing like the Sun yine aynı albümde yer alan Sister Moon şarkısındaki “My mistress’ eyes are nothing like the sun”dizesinden gelir...

Sting bu dizeyi Romeo ve Juliet oyunundaki bir replikten alıntılamıştır. Yani bu cümlenin asıl yazarı (ve dolayısıyla bu albümün isim babası) bizzat William Shakespeare'dir.
Sting'i hakkıyla anlamak için İngiliz edebiyatına aşina olmak gerektiğini böylece saptadıktan sonra şarkımıza geçebiliriz...

Istanbul'a göre küçük bir şehirden kalkıp Istanbul'a gelmişsinizdir. Öğrencisinizdir, ailenizin durumu çok da iyi değildir; ellerinden geleni yaparlar, esirgemezler ama yetmez. Hayatınız zordur, yaşamak için çalışmanız gerekir. Sınıf arkadaşlarınız o kursa bu kursa giderken, diller öğrenirken siz gidemezsiniz. O kadar para yoktur, unuttunuz mu, zar zor geçiniyorsunuz siz!

Hayattan bıkarsınız artık, kafanızda binlerce şey dönüyordur, o kadar meşguldür ki, artık söylenenleri bile anlayamaz olursunuz. Insanlarla aranız bozulur yavaştan, sizi tam olarak anlayan yoktur. Her zaman eksik bir şeyler vardır insanlarla aranızda, gittikçe silinirsiniz, benliğiniz kayıp gider...

Işte bu şarkı bunları anlatır. Gitmeyi ve orada yalnız kalmayı anlatır. Zor bir hayatı yaşarken hep evi düşlemeyi anlatır...

Ozetle sarki New York 'ta bir Ingiliz'in bile kendini cok yabanci hissedecegi, hatta bırakın bir Ingiliz'i, Amerika'nın baska bir bolgesinden gelen bir Amerikalının 'Big Apple'da kendini çok yabancı hissedeceginden bahseder.
Spesifik bir sebep ariyorsaniz sarkı Quentin Crisp'e adanmıştır ve Wikipedia'da öyküsü şöyle anlatılmaktadır:

“1986'ının sonlarında Sting, Crisp'i apartman dairesinde ziyaret etti. O akşam yemeği ve gelecek üç gün boyunca homofobik büyük Britanya'da 1920'ler ve 1960'lar arasında eşcinsel bir erkek olmanın nasıl bir duygu olduğunu konuştu. Sting hem çok şaşırmış hem de büyülenmişti. Bu sebeple bir şarkı yazmaya karar verdi."
Quentin Crisp'in kendisi de klipte oynamistir nitekim...

Quentin Crisp'ten tek bir alintiyla bahsedecek olursak, oldugunde Lady Diana onun icin su ifadeleri kullanmisti:

"Bir zamanlar Ingiltere'nin kralicesi olabilirdi ama Paris'te Araplarla geziyordu. Ne utanc verici bir davranis! Etrafta gezinip 'Ben kalplerin kralicesi olmayi yeglerim’ demek. Dayanilmaz derecede kaba bir davranis!” (Saglam ayar vermis vesselam…)

Yıllar önce BBC'deki bir röportajında Sting, parcanın ortalarındaki saksafon solosu hakkında soru soruldugunda sunları söylemisti “Bu sarkıda Branford Marsalis caldı. Ona hic karısmadım,girip ne hissediyorsa onu calmasını istedim, sarkıyı bir veya 2 kere dinledi ve duydugunuz seyleri çaldı.”

Sarkinin bateri bolumu Turk televizyonlarinda pekcok programda (TRT ve Kral TV bunlara ornek) jenerik olarak kullanildi.


- Dolapdere Big Gangs'in de sarkiya muhtesem bir cover yaptigini da unutmayalim.
Son olarak ekleyecek bir sey varsa, hayat mucadelesinin icine girdikce, ne tur odun ve meselerin arasinda yasanildiginin gitgide daha cok farkina varildikca insana sanki kendisi icin yazilmis hissi veren ve mucadele gucunu arttiran felsefi bir sarkidir bu. Yani ozetle: soyle butun gun gitsin….

Bir de sarki, New York sokaklarinda sarkiyi beraber soyledigimiz cilgin adamlara gelsin…

Teşekkür ediyorum sevgili üstadım Erhan. ..

Post has shared content

Post has attachment

Post has attachment
Seveceğinden emin olduğum ücretsiz bir oyun buldum! Oyunu indirmek için tıkla - Solitaire: http://tinyurl.com/z5jmteo?packageName=com.queensgame.solitaire

Post has attachment

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded