Profile cover photo
Profile photo
abdolreza Farsi
23 followers -
عبدالرضا فارسی کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی Www.farsiyad.com
عبدالرضا فارسی کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی Www.farsiyad.com

23 followers
About
abdolreza's posts

Post has attachment
نکته ارزشمندی که در این کتاب توجهم را جلب کرد، نگاه متفاوتی بود که این درمان گر نسبت به بیماران داشت.

Post has attachment
Living with HIV can be stressful, which can affect both your emotional and physical well-being. You may feel a loss of control over your life, socially isolated, or anxious and depressed. Studies have shown that prolonged stress can negatively impact the immune system, making it less effective in fighting illness. If you are

Post has shared content
اللهم صل على محمدوال محمد
عظم اللة اجورنا وجوركم بمصاب
سيدتي ومولاتي ام البنين (ع)
قصيدة للرادودباسم الكربلائي
روووعةالى ام البنين(ع)

Post has attachment
🌷🌷🌷
ﺑﯿﺎﯾﺪ ﯾﻪ ﻟﯿﺴﺖ ﺑﻨﻮﯾﺴﯿﻢ؛
ﻃﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﻫﺮ ﺳﻄﺮﺵ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﮐﻠﻤﻪ ﺷﺮﻭﻉ ﺷﻪ...
"ﭼﻘﺪﺭ ﺧﻮﺑﻪ ﮐﻪ ..."

ﻣﺜﻞ ﺍﯾﻦ:
ﭼﻘﺪﺭ ﺧﻮﺑﻪ ﮐﻪ ﻣﯿﺘﻮﻧﻢ ﻫﻨﻮﺯ ﻟﺒﺨﻨﺪ ﺑﺰﻧﻢ...
ﭼﻘﺪﺭ ﺧﻮﺑﻪ ﮐﻪ ﺳﺎﻟﻤﻢ...
ﭼﻘﺪﺭ ﺧﻮﺑﻪ ﮐﻪ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻡ ﺭﻭ ﺩﺍﺭﻡ...
ﭼﻘﺪﺭ ﺧﻮﺑﻪ ﮐﻪ ﻣﯿﺘﻮﻧﻢ ﻫﻨﻮﺯ ﺁﺑﯽ آﺳﻤﻮﻥ ﺭﻭ ﺑﺒﯿﻨﻢ...
ﭼﻘﺪﺭ ﺧﻮﺑﻪ ﮐﻪ ﻣﯿﺘﻮﻧﻢ ﺍﻧﺴﺎﻧﯿﺖ ﺩﺭﻭﻧﻢ ﺭﻭ ﺣﺲ ﮐﻨﻢ...
ﭼﻘﺪﺭ ﺧﻮﺑﻪ که...

ﺑﯿﺎﯾﻦ ﺑﺮﺍﯼ ﯾﻪ ﺑﺎﺭ ﻫﻢ ﮐﻪ ﺷﺪﻩ،
ﺩﺍﺷﺘﻪ ﻫﺎﻣﻮﻥ ﺭﻭ ﺑﻪ ﯾﺎﺩ ﺑﯿﺎﺭﯾﻢ...
ﻧﻪ ﻧﺪﺍﺷﺘﻪ ﻫﺎﻣﻮﻥ ﺭﻭ!
ﺧﺪﺍﺟﻮﻥ! ﺷﮑﺮﺕ...
🌷🌷🌷
+mr mokhtaree
#telegram
Telegram.me/farsiyad

#عبدالرضا_فارسی
#بلوغ_زودرس
📝طبق آزمايش‌ ها و تحقيقات انجام شده، هم در مورد پسران و هم در مورد دختران، چاقي و بلوغ جنسي در ارتباط با يکديگر هستند، اما اين وابستگي و ارتباط با يکديگر متفاوت است؛ از اين لحاظ که در دختران ارتباط مثبت و در پسران ارتباطي منفي بين اين دو وجود دارد؛ به اين معني که دختران با بلوغ جنسي زودرس، چاق ‌تر از حد معمول اما پسران مبتلا به بلوغ زودرس، لاغرتر از حد معمول‌ هستند. در هر دو مورد، به محض مشاهده ي چاقي يا لاغري غير عادي، بايد آزمايش‌ ها و ملاحظات مربوط به بلوغ زودرس را انجام داد.

✔️‌بلوغ زودرس از 2 جنبه اهميت زيادي دارد؛

◀️جنبه اول، علت ايجاد کننده است که پزشک متخصص با انجام آزمايش ‌هاي لازم و پيگيري‌ هاي منظم و دقيق کودک، طي مدت طولاني به‌ دنبال علت ايجاد آن مي ‌گردد.

◀️جنبه دوم اثر بلوغ زودرس بر رشد قدي و رواني کودک است‌. ‌کودکان در مقابل استرس ‌هاي زمان‌ ‌جواني قرار مي ‌گيرند و نمي ‌دانند چه کار بايد بکنند. آن ها از نظر جسمي‌ ‌تظاهرات بلوغ را دارند ولي تجربه کافي ندارند. دختران با ظاهر شدن علائم پريود، ‌ممکن است دچار وحشت و مشکلات روحي شوند.
#farsiyad

👨‍👩‍👧‍👧برخي از خانواده‌ ها به اشتباه بلوغ تدريجي فرزندان را، بلوغ زودرس تصور مي‌ کنند. 👥متخصصان معتقدند که هر چند والدين بايد نسبت به تغييرات جسمي و روحي فرزندان دقت کنند اما هر تغييري را نشانه بلوغ زودرس قلمداد نکرده و نگران نباشند.

🚻بلوغ زودرس ممکن است باعث کوتاه قدي شود: بلوغ زودرس به مواردي گفته مي ‌شود که تمام علائم اوليه و ثانويه بلوغ در دختران قبل از 9 ‌سالگي و در پسران قبل از 15 سالگي ظاهر شود و بروز يک يا 2 تغيير، نشانه اين نوع بلوغ در فرزندان نيست.

*️80 درصد از موارد بلوغ زودرس فرزندان، به علل نامعلوم ايجاد مي‌ شود و تلاش در جهت يافتن علت زمينه ‌اي بي ‌ثمر است اما در بروز 20 درصد موارد عللي همچون اختلالات ژنتيک و اختلال غدد مترشحه داخلي(تيروئيد، غدد جنسي، فوق‌ کليوي و هيپوفيز) نقش دارند.

✅بهترين راه تشخيص نوع بلوغ و درمان بلوغ زودرس فرزندان، مراجعه هر ساله به پزشک متخصص غدد کودکان است چرا که بعد از معاينه باليني در صورت تشخيص بلوغ زودرس و علل آن، انجام درمان‌ هاي به‌ موقع مي‌ تواند از روند آن پيشگيري کند.


⁉️آيا درمان بلوغ زودرس لازم است؟

❇️هنگامي ‌که بلوغ در سنين پايين شروع شود، رشد قدي کودکان بيشتر مي‌ شود و به نسبت کودکان هم سن خود، قد بلندتري خواهند داشت ولي پس از 2 يا 3 سال رشد قدي متوقف مي ‌شود و آن ها در نهايت، بزرگسالان کوتاه قدي خواهند شد. از نظر شکل فيزيکي و ظاهري بدن نيز ممکن است مشکلاتي ديده ‌شود. به علاوه، از نظر رواني نيز اين کودکان دچار مشکلات زيادي خواهند شد.

🚺رشد سينه‌ ها يا ايجاد قاعدگي در دختران کم‌ سن يا رويش‌ موهاي صورت و کلفتي صدا
🚹در پسران کم‌ سن در مقايسه با ساير همسالان خود، باعث بروز اضطراب شديد در اين کودکان و والدين آن ها مي ‌شود. بنابراين درمان بايد بسيار زود شروع شود (قبل از سن استخواني 12 سال براي دختران و 13 سال براي پسران)‌. درصورت موفقيت، پزشک درمان را تا رسيدن کودک به سن طبيعي بلوغ ادامه مي ‌دهد و سپس قطع مي ‌کند تا بلوغ به‌ طور طبيعي و در سن طبيعي پيش رود.

Www.farsiyad.com


Post has attachment
نگذاریم بناهای تاریخی نابود شوند.
یکی دیگر از بناهای تاریخی در معرض نابودی کامل است.
#عمارت_باقری به همراه #باغ_تاریخی باقری نمونه یکی از زیباترین #کاخ_باغ های ایرانی است که در شهرستان #رفسنجان قرار دارد. قدمت این باغ به اواخر دوره قاجار و سده چهاردهم هجری قمری بر می گردد و از #خانه_های_قدیمی با سبک #معماری_سنتی با آجرنماهای زیبا و سقف های دارای نقش و نگار است.
در زیر سقف ها و حاشیه راهروها و اتاق ها ی این عمارت نقاشیهای زیبایی با نقوش گل، گیاه ، میوه و حیوانات توسط دوتن از شاگردان #کمال_الملک ازرنگ طبیعی مزین شده است.

Www.farsiyad.com
Photo

Post has attachment


farsi's Podcast

Give it a listen!

ye shabe mahtab

Send to Friends | Leave a Comment | Download | Permalink 

 

یه شب مهتاب

یه شب مهتاب
ماه میاد تو خواب
منو می بره
کوچه به کوچه
باغ انگوری
باغ آلوچه
دره به دره
صحرا به صحرا
اونجا که شبا
پشت بیشه ها
یه پری میاد
ترسون و لرزون
پاشو میذاره
تو آب چشمه
شونه می کنه
موی پریشون

یه شب مهتاب
ماه میاد تو خواب
منو می بره
ته اون دره
اونجا که شبا
یکه و تنها
تک درخت بید
شاد و پر امید
می کنه به ناز
دستشو دراز
که یه ستاره
بچکه مث
یه چیکه بارون
به جای میوه ش
سر یه شاخه ش
بشه آویزون

#یه_شب_مهتاب
ماه میاد تو خواب
منو می بره
از توی زندون
مث شب پره
با خودش بیرون
می بره اونجا
که شب سیاه
تا دم سحر
شهیدای شهر
با فانوس خون
جار می کشن
تو خیابونا
سر میدونا
عمو یادگار
مرد کینه دار
مستی یا هشیار؟
خوابی یا بیدار؟

مستیم و هشیار
شهیدای شهر
خوابیم و بیدار
شهیدای شهر
آخرش یه شب
ماه میاد بیرون
از سر اون کوه
بالای دره
روی این میدون
رد میشه خندون
یه شب ماه میاد...

  #شاملو
Post has attachment
نگاه دوگانه والدین چه تاثیری بر روی فرزندان میگذارد؟!
#عبدالرضا_فارسی
تفاوت و تبعیض قائل شدن بین فرزندان موضوع جدیدی در خانواده ها نیست. این امر از گذشته های دور تا به امروز وجود داشته است. در گذشته در خانواده های پدرمحور فرزند پسر ارزش بیشتری داشت و در خانواده های مادر محور، دختر بود که جایگاه بالاتری به خود اختصاص می داد.

در خانواده های پر تعداد امروزی تنها دختر یا تنها پسر کانون توجه واقع می شود و وقتی بین والدین اختلاف وجود داشته باشد، گرایش به فرزندان غیرهم جنس زیادتر می شود. زن، پسر خانواده را کانون توجه قرار می دهد و مرد، دختر خانواده را به جایگاه بالاتری می رساند.


از زوایای مختلف می توان درباره دلایل گرایش والدین به یک فرزند و تبعیض قائل شدن بین فرزندان گفت وگو کرد.
در این مطلب ما به بیان نقش سلسله مراتب قدرت در تبعیض قائل شدن بین فرزندان و آینده فرزندانی که نورچشمی والدین هستند، پرداخته ایم.

مشکلات نورچشمی ها
معمولا والدین یکی از فرزندان خود را بیشتر دوست دارند و معمولا همان فرزند قربانی می شود، زیرا رشوه زیادی از پدر و مادرش دریافت می کند.به این فرزند محبت و توجه زیادی می شود و امکانات بیشتری در اختیار وی قرار می گیرد. این محبت های افراطی باعث می شود که او نتواند در زندگی آینده اش موفق عمل کند، میزان سازگاری او در زندگی کمتر است و تاب مقاومت در برابر مشکلات را ندارد زیرا همواره از حمایت های بی دریغ والدین برخوردار بوده است.

این دسته از افراد یا در زندگی بسیار دست و پا چلفتی می شوند و یا زورگو که در هر دو صورت ناموفق خواهند بود. دکتر شهرام ناصری با بیان این مطلب ادامه می دهد: بدون شک والدین همه فرزندان خود را دوست دارند اما تفاوت در چگونه دوست داشتن است. در واقع آن ها در چگونگی دوست داشتن بین فرزندان فرق می گذارند.نکته بسیار مهم اما فراموش شده در بسیاری از خانواده ها این است که والدین نمی دانند نقش پدرانه و مادرانه چقدر در زندگی و آینده کودک مهم است.

پدر و مادر فرزندان خود را دوست دارند اما باید به شیوه های متفاوتی آن ها را دوست داشته باشند. مهر و محبت مادر باید بی قید و شرط و محبت پدر باید مشروط باشد زیرا نقش پدرانه این گونه اقتضا می کند. این در حالی است که در بسیاری از خانواده ها دو مادر در خانواده وجود دارد. به بیان دیگر پدر و مادر هر دو تلاش می کنند که به کودک بی قید و شرط محبت کنند و می پندارند این شیوه بهترین روش تربیتی است. هر دو در عرض هم قرار می گیرند و سلسله مراتب قدرت در خانواده وجود ندارد.

سلسله مراتب قدرت
در خانواده باید مرد در راس هرم قدرت باشد. مهر و محبت خود را به اعضای خانواده ابراز کند و توان این کار را داشته باشد اما باید محبتش به فرزندان مشروط باشد و بین فرزندان بنا به تفاوت های شخصیتی و سنی تفاوت قائل شود. در خانواده پس از پدر و مادر، فرزند در رتبه سوم قرار دارد.

در حالی که بسیاری از والدین فرزند را راس هرم قدرت خانواده می نشانند و فکر می کنند با این کار چه ایثار و گذشتی از خود نشان داده اند.رعایت سلسله مراتب قدرت به قدری در خانواده های امروزی نامانوس است که گویی والدین می خواهند ظلم کنند. در صورتی که رعایت این مسئله لطف به فرزندان است زیرا اگر هر فردی به اندازه خودش قدر ببیند برای رسیدن به جای بهتر با دیگران رقابت نمی کند و از آنچه هست راضی است.

این سلسله مراتب توسط پدر تعیین و اجرا می شود.مادر نیز باید تابع این سلسله مراتب قدرت باشد و پس از پدر جایگاه دوم را در اختیار داشته باشد. شکایت فرزندان از نادیده گرفته شدن توسط والدین، اغلب از رعایت نشدن سلسله مراتب در خانواده ناشی می شود و...فرزندانی که جایگاه خود و خواهر یا برادر در خانواده را به درستی درک نکرده اند بیشتر ممکن است از بی اعتنایی یا بی توجهی والدین شکایت کنند.

نقش پدر
متاسفانه بیشتر پدران در خانواده های امروزی خود را دست کم می گیرند، تصریح می کند: نقش پدر در خانواده و جایگاه مناسب وی می تواند از بروز بسیاری از آسیب ها در خانواده پیشگیری کند. محبت پدر به اندازه مادر با ارزش اما مشروط است.یک پدر در صورتی فرزندانش را دوست دارد که شروطی را که گذاشته است، رعایت کنند و خواسته هایش را برآورده سازند.

این طرز رفتار معامله نیست بلکه اهرمی برای تربیت و اجتماعی کردن فرزندان است. پدر باید در خانواده قانون بگذارد و سلسله مراتب قدرت را تعیین کند. اول از همه باید بتواند اعمال قدرت کند و بدون احساس گناه یا خجالت، قوانین را سختگیرانه اما با مهربانی اجرا کند. بار دیگر تاکید می کنیم که فرزندان به ۲ مادر نیاز ندارند و وجود پدر ضروری است.

تفاوت، تبعیض
هر فردی پس از والد شدن همچنان انسان است؛ انسانی با تمام کم و کاستی ها و خلاءهای شخصیتی. بنابراین کاملا طبیعی است که یکی از بچه ها بیشتر از بقیه مورد توجه قرار بگیرد و این خطا و یا گناهی نیست که والدین مرتکب آن می شوند.

این مسئله به ویژه در فرهنگ رایج امروزی با توجه به طرح مسائلی مانند عدالت، مساوات و برابری در همه زمینه ها، بیشتر نمود پیدا می کند. بنابراین تاکید می کنیم که با رعایت سلسله مراتب قدرت و در صورت قرار گرفتن پدر در راس هرم قدرت در خانواده این مشکل خود به خود رفع می شود و اگر هم شکایتی باشد، غیرمنطقی است. پدر باید بر حسب توانایی ها بین فرزندان تفاوت قائل شود، اعمال قدرت کند، جایگاه هر فردی را تعیین و نقش خود را بازی کند.

هیچ یک از این کارها به مفهوم تبعیض گذاشتن بین فرزندان نیست.این مشاور خانواده با اشاره به این که به هم ریختن سلسله مراتب قدرت در خانواده تبعیض نام دارد، تاکید می کند: اگر عضوی از اعضای خانواده که جایگاه پایین تری دارد، امتیازات بیشتری دریافت کند تبعیض روی داده و این عضو ممکن است کوچک ترین فرزند یا اولین فرزند باشد. در بسیاری از خانواده های امروزی و طبق فرهنگ قدیمی و سنتی ما، فرزندان ارشد خانواده ارج و قرب بیشتری نسبت به دیگر فرزندان دارند.

اما درست به همین دلیل آسیب پذیرترند. این افراد غیراجتماعی هستند. بخشش کمتری دارند زیرا همواره کانون توجه و محبت بوده اند و توقع دارند در زندگی آینده شان هم همین اتفاق بیفتد. آن ها در سازگاری و انطباق پذیری با محیط پیرامون بیشتر دچار مشکل می شوند زیرا همواره چتر حمایتی بزرگ والدین روی سر آن ها بوده است. بچه های بزرگ تر از زندگی لذت کمتری می برند زیرا آستانه لذت بالایی را تجربه کرده اند و هرگز نمی توانند با لذت های کوچک و جزئی زندگی شادی داشته باشند.

در حالی که خواهر و برادرهای کوچک تر با اندک چیزی شاد می شوند، آن ها نمی توانند آن میزان شادی را با دستاوردهای بزرگ تر تجربه کنند.گاهی در خانواده ها به فرزند کوچک تر توجه بیشتری می شود و حتی خواهر و برادرها تمایل زیادی به ابراز محبت به او دارند.

فرزند کوچک بیشتر به علت سن کم و ضعف مورد حمایت والدین به ویژه مادر قرار می گیرد که این امر او را آسیب پذیر می کند. زیرا او همواره احساس وابستگی و نبود استقلال می کند و حمایت همه جانبه و همیشگی والدین را می خواهد و در صورت نبود این حمایت به سرعت احساس ضعف و ناتوانی می کند.


#فرزند_پروری
#روانشناسی
Www.abdolrezafarsi.ir


Post has attachment
اجتماع محور چیست؟ عبدالرضا فارسی
اجتماع محور چه دیدگاهی میباشد
اجتماع محور
ویژگی‌های اجتماع محور
اجتماع محوررویکردی است در پیشگیری که در آن به نقش عوامل محیطی و اجتماعی در کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی مردم توجه می شود.

رویکرد اجتماع محور، رویکردی بر اساس مد ل محیطی اجتماعی و مداخله کامل و مؤثر ذی‌نفعان در یک اجتماع کوچک و یا community است که در آن اعضاء برای ارتقاء شرایط خود، به عمل اجتماعی مطابق برنامه‌ریزی‌های محلی اقدام می‌کنند.

ساماندهی افراد که نمایانگر سازمانها دسته بندی ها یا تشکل هائی است که موافق کار با همدیگر بخاطر کسب یک هدف مشترک هستند . (فیگر و راجرز 1989 )


ویژگیهای اجتماع موثر 

- درک و فهم اجتماع

- داشتن اهداف مشارکتی

- وجود بیانیه ماموریت و اهداف مشخص

- مشارکت بهنگام و فعال در قسمت های مختلف اجتماع

- فواید و مزایای آشکار و قابل مشاهده در سطح وسیع اجتماع

- ارتباط با سازمانهای خارج از اجتماع

- دارا بودن کفایت سازمانی

- اهمیت رهبری اثر بخش و پایا

- فرایند تصمیم گیری مردم سالار

- وجود کارشناس و افراد داوطلب و با تجربه

- ارتباط باز و راحت

- اطمینان متقابل

- قابلیت دستیابی به خدمات

- توانائی رهبری و تعارض


اجتماعی سالم است که دائما” محیط فیزیکی و اجتماعی جدید خلق می کند و آن دسته از منابع اجتما عی را گسترش میدهدکه افراد را قادر میکند تا همدیگر را حمایت متقابل کنند و همه عملکردهای زندگیشان را ارتقا داده و منابع بالقوه خود را تا حد اکثر بهبود بخشند.


مصرف‌کنندگانی که قدرت در مداخله آنچه به آنان مربوط می‌شود، ندارند موجب چند زیان عمده می‌شود.

1. اعضای یک جامعه به دو گروه تصمیم‌گیر و مجری تقسیم می‌شدند و در نتیجه گروه تصمیم‌گیر حاکم بر سرنوشت گروه دیگر شدند.

2. از تمام داشته‌های اعضای جامعه استفاده نمی‌شد.

3. روابط جامعه غیرصمیمانه و بر اساس نظام ارباب و رعیتی تنظیم می‌شد و بنابراین کیفیت زندگی و احساس بهروزی پایین می‌آید.

4. امنیت و عدالت با دستیابی عده‌ای به قدرت و محروم شدن عده‌ای دیگراز میان می‌رفت.

5. اعضای اجتماع دائم درگیر با خودی‌هایی بودند که قصد داشتند منابع ایشان را از دستشان خارج کنند.

6. دولت، به عنوان مرجع قدرت و تصمیم‌گیری مطلق‌العنان می‌شد و در نتیجه مسئولیت‌ها به دوش دولت می‌افتاد.

7. تعادل سالم و سازنده بین مسئولیت و حقوق افراد و جامعه از بین می‌رفت.

8. مشکلات معنوی جدی ایجاد می‌شد، افرای بشری تحریک می‌شدند به عوض بندگی حق، راه نامناسب دیگری در پیش گیرند.

9. پیشرفت بشری متوقف می‌ماند یا در جهت حفظ منافع عده‌ای خاص رشد مختصری می‌کرد و دهها مشکل دیگر

به این ترتیب مفهوم جدید مورد‌نیاز برای زندگی انسانی، دیدمان ارتقاء سلامت بود که در آن دو موضوع اصلی، یعنی اجتماع محوری و مداخله مؤثر در محل زندگی، مفهوم بنیادین « مشارکت مؤثر ذی‌نفعان» را در برداشت. به این ترتیب قلب ارتقاء سلامت یعنی اقتدارافزایی و قلب اقتدار افزایی یعنی مشارکت، برای افزایش کیفیت زندگی بشر وارد تئوری‌پردازی‌های رفاه و سلامت شد. تجارب متعدد جهانی در این زمینه وجود دارد که به علاقمندان پیشنهاد می‌گردد آنها را مطالعه فرمایند.


بستر سازی و فراهم آوری زمینه لازم برای مشارکت آحاد مردم در ارتقای سلامت روانی – اجتماعی خود یکی از مهمترین وظایف نهادها و سازمانهای متولی رفاه اجتماعی است .


مفهوم « همه چیز را همگان دانند» و توجه به اعتماد به «خرد جمعی» و افزایش نقش مردم در آن جزئی که متعلق به آنهاست فراز و فرودهای متعددی را پشت سر گذاشته است. کار توسط مردم و همکاری با ایشان شده است. به نظر می‌رسد چنانچه مردم بخواهند احساس بهروزی کنند بایستی احساس تعلق کنند و نقش آن‌ها در مایملک ایشان (یعنی اجتماعی که بر آن زندگی می‌‌کنند) مورد توجه قرار گیرد. در حال حاضر موفقیت برنامه‌های اجتماع محور از طریق افزایش سرمایه اجتماعی و سایر مکانیسم‌ها در تجارب موجود جهانی نشان داده شده است. در هنگام کار با شبکه با جستجوی کلمات کلیدی « بهترین تجارب ـ برنامه‌های اجتماع‌محور» به میلیون‌ها تجربه در این مورد دست خواهیم یافت.


اجتماعات زمانی بوجود می آید که افراد ی به شکل هم وابسته تلاش می کنند تا ضمن التزام به سنتها و علایقی که از سنتها جدا است ،آینده خود را بر ساس واقعیتها ی زمان حال بهبود بخشند


به طور کلی در برنامه‌های اجتماع محور، کارگزار محله‌ای، ارزیابی محلی، بسیج اجتماعی، سازمان‌یابی اجتماعی و برنامه‌ریزی و اجرای پروژه را در اجتماع محلی پیگیری می‌کند. سازمان‌های مجاور (غیراز سازمان اجتماع محور)سه نقش اصلی در این فرآیند را به عهده می‌گیرند، حمایت‌گیری، آموزش و تسهیل‌گری (بسیاری از مواقع تسهیل گری درونی است)

#اجتماع_محور
#عبدالرضا_فارسی
Www.abdolrezafarsi.ir
Post has attachment
Photo
Wait while more posts are being loaded