Profile cover photo
Profile photo
ماچولند Macholand
30 followers
30 followers
About
ماچولند's posts

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
ماچولند و همسری از شما دعوت می کنند در درخواست تنظیم لایحه عدم نیاز زنان به اجازه همسر برای خروج از کشور هم‌صدا شوید:‌
‏۲۵شهریورماه ۱۳۹۴
---
واقعیت این است که:
طبق قوانین جاری در جمهوری اسلامی ایران، زنان برای خروج از کشور باید از شوهرشان اجازه بگیرند، در حالی که مردان برای خروج از کشور نیازی به اجازه همسرشان ندارند. بدین ترتیب سال‌هاست که زنان متأهل نه تنها باید برای دریافت و تمدید گذرنامه‌ از شوهر خود اجازه بگیرند، که حتی پس از دریافت گذرنامه نیز شوهر می‌تواند بدون ارائه دلیل، مانع خروج همسرش از کشور بشود. این قانون تاکنون باعث سواستفاده‌های بسیاری شده است و مردان با تهدید به ممنوع‌الخروج کردن همسرشان برای آنها مشکلاتی ایجاد می‌کنند.

نیلوفر اردلان، عضو تیم ملی فوتسال ایران،  از همراهی تیم در بازی‌های آسیایی به دلیل عدم اجازه شوهرش محروم شده است و این یکی از هزاران موردی است که زنان با تصمیم یک‌جانبه‌ شوهران‌شان ممنوع‌الخروج می‌شوند.

ما فکر می‌کنیم:
هر چند این قانون پیش از انقلاب نیز وجود داشته است، قانونگزاران آن را مستند به شرع می‌دانند، در حالیکه بسیاری این استدلال را چندان قوی نمی‌دانند، چراکه عدم تمکین باعث اسقاط نفقه می‌شود نه ممنوع‌الخروج کردن زن. این محدودیت باعث می‌شود که بسیاری از زنان ایرانی مقیم خارج از ایران، به دلیل نگرانی از ممنوع‌الخروج شدن سال‌ها از دیدار خانواده‌شان محروم بشوند، زنان بسیاری نتوانند از فرصت‌های پیشرفت شغلی و حرفه‌ای بهره‌مند بشوند و یا برای گرفتن اجازه خروج از کشور، به شوهرشان امتیاز بدهند و در واقع این اجازه را از آنها بخرند. همچنین این قانون با ماده ۱۳ منشور جهانی حقوق بشر، حق آزادی حرکت، منافات دارد و حقی انسانی را از زنان تضییع می‌کند.

چه می‌کنیم؟
در این موج ایمیلی با همکاری سایت همسری از شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری می‌خواهیم که برای تغییر قانونی که زنان را صغیر و مهجور تلقی می‌کند و آنها را نیازمند اجازه فردی دیگر برای خروج از کشور می‌داند، تلاش کند. ما خواهان تنظیم لایحه‌ای در این خصوص و ارائه آن به مجلس شورای اسلامی از جانب دولتی هستیم که در کارزار انتخاباتی توجه به زنان را یکی از اصول خود قرار داد.

Post has attachment
کلیک کنید و به همراه اول ایمیل بزنید:‌
همراه اول، معیار تخفیف‌ها را میزان مکالمات قرار دهید و نه جنسیت صاحب خط!
۱۳ مرداد ۱۳۹۴

واقعیت این است که:
شرکت همراه اول یکی از کارگزاران و قدیمی‌ترین شرکت‌ها در امور مرتبط با تلفن همراه و اینترنت در مخابرات ایران است. این شرکت به تازگی طرح فروش جدیدی به نام «طرح بانو» راه‌اندازی کرده است که به مشتریان زن تخفیف ویژه‌ای ارائه می‌دهد.

شرایط برخورداری از طرح بانو و این تخفیف‌ها به شرح زیر در وبسایت همراه اول اعلام شده است:

«به احترام بانوان، کلیه مشترکین بانوی همراه اولی می توانند از ۵ مرداد با ثبت‏ نام رایگان در طرح بانو، در تمامی ساعات شبانه روز در هر تماس داخل شبکه خود، پس از گذشت ۵ دقیقه مکالمه، دقایق بعدی را تا سقف ۵۵ دقیقه در همان مکالمه، با ۵۰% تخفیف صحبت کنند». در میان شرایط طرح نیز صریحاً آمده‌ است: « صرفاً مشترکین خانم می توانند در طرح ثبت نام نمایند و ملاک تشخیص نیز جنسیت مالک سیم‌کارت می باشد.»

اطلاعات مربوط به این طرح  نیز  در قالب پیامکی به شماره‌های تلفن‌های همراه زنان ارسال شده است.

 

ما فکر می‌کنیم:
«پُر چانگی و حرافی زنان» یکی از کلیشه‌های نادرست رایج و مصداق نابرابری و تبعیض جنسیتی است. چنانچه تحقیقات نشان داده است، این که زنان در برخی گروه‌ها و جوامع بیشتر از مردان وقت خود را پای تلفن و در مکالمات تلفنی صرف می‌کنند، لزوماً با جنسیت آنها در ارتباط نیست، که می‌تواند حاصل نابرابری‌های دیگری باشد که دست ‌به ‌گریبان آنهاست و  از جمله در جامعه امروز ایران می‌توان به محدودیت و نابرابری در دسترسی به فرصت‌های شغلی برای زنان اشاره کرد.

ما فکر می‌کنیم شرکت خدمات تلفن همراه می‌تواند طرح‌های جذابی را برای بازاریابی و ارائه خدمات به مشتریانش ارائه دهد، اما معیار چنین طرح‌هایی باید مستقل از جنسیت افراد و وابسته به میزان مصرف خدمات این شرکت باشد. حتی اگر زنان بالاترین مصرف‌کنندگان خدمات باشند، نباید سایر افراد و مردان را به واسطه جنسیت‌شان از این طرح محروم و کلیشه‌هایی اینچنینی را بازتولید و عادی‌سازی کرد.

چه می کنیم؟
در این موج ایمیلی شرکت می‌کنیم و  از شرکت تلفن همراه اول می‌خواهیم با محدود کردن مشتریان واجد شرایط در طرح‌های خود، از جمله «طرح بانو» کلیشه‌های جنسیتی را بازتولید نکند، به آنها دامن نزند و به ویژه سایر افرادی که ممکن است بخواهند از این خدمات استفاده کنند، به واسطه این کلیشه نادرست محروم نکند. ما از همراه اول می خواهیم طرح‌های این‌چنینی را بر اساس میزان مصرف خدمات طرح‌ریزی کند.

متن ایمیل:‌
شرکت همراه اول،
مبنی بر «طرح بانو» آن شرکت که به منظور دادن امتیاز به زنان مشترک همراه اول راه اندازی شده است که به نظر می‌رسد ویژه مشتریانی است که مکالمات طولانی دارند. 

«پُر چانگی و حرافی زنان» یکی از کلیشه‌های نادرست رایج و مصداق نابرابری و تبعیض جنسیتی است. چنانچه تحقیقات نشان داده است، این که زنان در برخی گروه‌ها و جوامع بیشتر از مردان وقت خود را پای تلفن و در مکالمات تلفنی صرف می‌کنند، لزوماً با جنسیت آنها در ارتباط نیست، که می‌تواند حاصل نابرابری‌های دیگری باشد که دست ‌به ‌گریبان آنهاست و از جمله در جامعه امروز ایران می‌توان به محدودیت و نابرابری در دسترسی به فرصت‌های شغلی برای زنان اشاره کرد. 
ما فکر می‌کنیم شما می‌توانید طرح‌های جذابی را برای بازاریابی و ارائه خدمات به مشتریانش ارائه دهید، اما معیار چنین طرح‌هایی باید مستقل از جنسیت افراد و وابسته به میزان مصرف خدمات این شرکت باشد. حتی اگر زنان بالاترین مصرف‌کنندگان خدمات باشند، نباید سایر افراد و مردان را به واسطه جنسیت‌شان از این طرح محروم و کلیشه‌هایی اینچنینی را بازتولید و عادی‌سازی کرد.

با احترام 

Post has attachment
در برنامه اخیر خندوانه که در تاریخ سوم مرداد ماه ۱۳۹۴ با حضور ریما رامین‌فر، بازیگر تلویزیون ایران  پخش شد، رامبد جوان، در بخشی از مصاحبه از رامین فر می‌پرسد که چرا بازیگری را به طور کامل کنار نمی‌گذارد تا “مادر بهتری” برای فرزندش باشد. روند گفتگوی بین جوان و رامین‌فر حول محور انتخاب بین همسری و مادری ویا شاغل بودن زنان می‌گردد و مجری بارها تأکید می‌کند که زنان باید در نهایت بین شغل و تربیت فرزند یکی را انتخاب کنند.از سویی دیگر ریما رامین‌فر خود نیز با لحنی دچار عذاب وجدان از روزهایی که فرزندش را برای تولید سریال پایتخت تنها می‌گذارد، سخن می‌گوید.

 

ما فکر می‌کنیم: 
هر زنی باید آزادانه بتواند به ایفای نقش‌های اجتماعی مورد علاقه خود بپردازد و مادری – همچون پدری – نباید به عنوان عاملی برای تقویت تبعیض‌های جنسیتی شناخته شود. هر انسانی که به فرزند‌آوری می‌اندیشد و آن را انتخاب می‌کند، می‌داند مسوولیت رشد و تربیت فرزند را بر عهده می‌گیرد، اما این مسوولیت انتخابی نباید با حذف سیستماتیک او از عرصه اجتماع همراه شود. هم­چنان که نقش پدری مانعی برای حضور مردان دراجتماع نیست، نباید اجازه داد تا کلیشه­ های جنسیتی تبدیل به فشاری بر روی زنان برای منحصر کردن خود به تربیت فرزندان و دور شدن از جامعه شوند.

زندگی و انتخاب هر انسانی برای مدیریت زندگی‌اش، به ویژه اشتغال، مادری و همسری یک انتخاب شخصی است که باید به آن احترام گذاشته شود. نتایج تحقیقات اجتماعی انجام شده در بسیاری از جوامع حاکی از آن است که تعداد ساعات زمانی که والدین با فرزند خود صرف می‌کنند، در مقایسه با کیفیت زمان صرف‌شده با فرزندان از اهمیت به مراتب کمتری در سلامت و رشد فرزندان دارد.

ما فکر می‌کنیم برنامه خنداونه و مجری آن، رامبد جوان می‌توانند در کنار معرفی زنان و مردانی که در عرصه اجتماعی موفق هستند، به زدودن و کم‌رنگ‌ کردن این کلیشه‌های جنسیتی اهمیت بیشتری دهد.
Wait while more posts are being loaded