Profile cover photo
Profile photo
Tezaurus Rachunkowość
Prowdzimy księgowość dla małych i dużych firm. Swoim Klientom pomgagamy również w zakresie prawa podatkowego i rozliczeń dotacji unijnych.
Prowdzimy księgowość dla małych i dużych firm. Swoim Klientom pomgagamy również w zakresie prawa podatkowego i rozliczeń dotacji unijnych.
About
Posts

Post has attachment
Kadry i płace - bieżąca obsługa w naszym biurze. Dla naszych Klientów stworzyliśmy ofertę polegającą na bezpośredniej obsłudze gospodarki kadrowej oraz płacowej. Już dziś możesz skorzystać z częściowej oferty, bez konieczności korzystania z całego zakresu usług.

Co na tym zyskasz?
1.Ekspercką obsługę w zakresie tematów, których nie chcesz prowadzić sam w swojej firmy.
2.Wolny czas, który możesz poświęcić na skupienie się na zarządzaniu i rozwoju firmy.
3. Elastyczność w obsłudze, możliwość odbierania dokumentów bezpośrednio z Twojego biura przez naszego pracownika
4. Terminowe rozliczenia z urzędami
5. Długoletnią współpracę w oparciu o lojalność i dyskrecję

Photo

Post has attachment
Outsourcing księgowości Warszawa - posiadamy już ponad 10 letnie doświadczenie w prowadzeniu Outsourcing księgowości, kadr oraz płac dla naszych Klientów w Warszawie. Nasza oferta jest uszyta na miarę. Każda usługa starannie dobrana do potrzeb i możliwości naszych Klientów. Sprawdź naszą ofertę oraz referencje. Zapytaj o możliwość współpracy z Twoją firmą.

Oferujemy rzetelność, wiedzę, doświadczenie, elastyczność w kontaktach, programy lojalnościowe.

Odwiedź nas http://tezaurs.biz
Photo

Post has attachment
Jednolity Plik Kontrolny - JPK czy można więcej? Coś dla Przedsiębiorców.
Jednolity plik kontrolny - to już temat dosyć dobrze rozpowszechniony, ale również nie milkną w związku z nim komentarze i pytania.
Od podatników, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej słychać opinie aprobaty a nawet pewnego zadowolenia, natomiast Przedsiębiorcy niezależnie od wielkości firmy, wyrażają już znacznie mniej entuzjazmu w związku z tematem pliku.
Dziś postaramy się spojrzeć na temat z zupełnie innej perspektywy.
Co jednolity plik kontrolny mógłby przynieść Przedsiębiorcy.
Od 2016 roku niektóre podmioty gospodarcze są już zobligowane do tworzenia i wysyłania JPK, w 2017 roku kolejna grupa Podatników została zobligowana do wysyłania JPK do urzędu skarbowego. Od 2018 roku już wszyscy Przedsiębiorcy będą zobligowani do tworzenia JPK.
Każda innowacja na początku kosztuje, niestety w tym przypadku ten koszt oprócz oczywiście odpowiedniego przygotowania programu, który poniosło nasze państwo, czyli de facto podatnik, sporządzanie i przetrzymywanie JPK kosztuje tak czy inaczej Przedsiębiorcę.
Jakie wymierne korzyści sporządzania JPK wynikają już teraz:
Niestety są to tylko korzyści dla urzędów:
1. Ułatwienie audytów zewnętrznych
2. Skrócenie czasu kontroli US

Nasze myśli pobiegły w stronę tego, co faktycznie Przedsiębiorca mógłby zyskać na tworzeniu JPK i w jaki sposób interesy przedsiębiorcy mogłyby być wspierane przez państwo.
Dużo mówi się o rozwoju przedsiębiorczości, o pomocy małym i średnim przedsiębiorcom, o doradztwie, środkach pomocowych. Ale tak naprawdę, to co gnębi naszych przedsiębiorców, to w wielu branżach jest występująca nieuczciwość. Każdy przedsiębiorca przed podjęciem zlecenia czy sprzedaży towaru zastanawia się nad tym, jak zabezpieczyć płatność za wykonaną usługę czy też sprzedany towar.
Wśród Przedsiębiorców efekt fakturowego domina jest wszystkim dosyć dobrze znany, szczególnie w branży budowlanej i pokrewnych.
Inwestor ma umowę z wykonawcą głównym ten z podwykonawcami, ci mają swoich podwykonawców i pracowników. Inwestor przekazuje zgodnie z harmonogramem płatności pulę pieniędzy WG, ten ponieważ już na początku chcąc wygrać przetarg lub otrzymać zlecenie obniżył swoją marżę do minimum a następnie, w czasie wykonywania zlecenia okazuje się że budżet nie spina się na założonym poziomie wstrzymuje część płatności swoim podwykonawcom, podwykonawcy nie mają z czego zapłacić swoim podwykonawcom i pracownikom i tak dochodzi do utraty płynności finansowej oraz rozłożenia firmy na łopatki.
Wizja dość smutna ale niestety bardzo realna i dotykająca sporą grupę małych i średnich przedsiębiorców, nie tylko w branży budowlanej.
Wobec takich działań stworzyła się atmosfera współpracy w ciągłym napięciu, patrzenia wilkiem na potencjalnego zleceniodawcę, niepewności i podejrzeń.
Czy JPK może zmienić oblicze naszego biznesu?
Odpowiedź jest bardzo prosta, TAK może, jeśli zamiast „pozornych” zalet tego systemu dołączy do niego bardzo realna i wymierna zaleta, jaką jest pomoc państwa w regulowaniu płatności przez nieuczciwych przedsiębiorców.
JPK zawiera cały zakres danych firmy np.:
Księgi rachunkowe
Ewidencja zakupu i sprzedaży
Faktury VAT
Magazyn
Wyciągi bankowe
Taki zasób danych daje US pełen i bardzo szybki wgląd w to co się dzieje w danej firmie. O ile bardziej wartościowe byłoby wykorzystanie pliku kiedy np.:
Zleceniobiorca wykonał zlecenie i wystawił fakturę VAT. Zleceniodawca ma na zapłacenie faktury 30 dni. Mija 31 dni a przelewu brak, Zleceniodawca nie odbiera telefonu, nie tłumaczy się z opóźnienia płatności.
Zleceniobiorca, informuje US o braku wpłaty za wykonane zlecenie i prosi o wsparcie. US sprawdza poprzez JPK księgi Zleceniodawcy a następnie blokuje firmowe konto Zleceniodawcy, do momentu pełnej wpłaty należności dla Zleceniobiorcy. US przy okazji kontroluje poprawność odliczenia podatku VAT.
Utopia? Nie, to system który w zbliżonej formie funkcjonuje z powodzeniem w Skandynawii. Oczywiście takie podejście do tematu wymagało by regulacji prawnych i wprowadzenia odpowiednich procedur, ale z całą pewnością zniwelowało by lwią część nieuczciwych Przedsiębiorców i wspomogło rozwój MiŚP. Zmieniłaby się również atmosfera współpracy i zaufania w biznesie, co wbrew pozorom jest bardzo ważnym czynnikiem prowadzącym do rozwoju przedsiębiorczości.

Zapraszamy na nasz profil FB. Jeśli chcesz zapytać o szczegóły lub skorzystać z naszej oferty zapraszamy na stronę http://tezaurus.biz
Photo

Post has attachment
2 miesiące za darmo w obsłudze Książki Przychodów i Rozchodów. Zobacz ofertę i buduj swój biznes skutecznie razem z nami!
http://tezaurus.biz/oferta
Photo

Post has attachment
Spółka z o.o. od kuchni, czyli część dalsza - szerokim spojrzeniem na Zarząd, koszty i zasady dotyczące założenia spółki z o.o. i prowadzenia jednoosobowej spółki z o.o.

Zarząd…
W jednoosobowej spółce z o. o. Ty jesteś właścicielem i sam decydujesz o tym co w trawie piszczy, a zatem także o tym kto zarządza Twoimi pieniędzmi. Może to być osoba, którą darzysz zaufaniem, ale możesz też sam zostać prezesem zarządu. Jako prezes zarządu spółki z o. o. możesz zawierać umowy, podejmować zobowiązania i przejmować całość dywidend wynikających z posiadania 100% udziałów. Pamiętaj jednak, że konto firmowe nie może być Twoim kontem prywatnym jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej i do prywatnych wypłat należy ustanowić odpowiednią umowę.
Zarząd, czyli Ty podejmujesz uchwały dotyczące funkcjonowania spółki, tak jak w przypadku spółki z o. o. z wieloma wspólnikami. Zwróć jednak uwagę, że jako jednoosobowy zarząd w niektórych kwestiach uchwałę należy potwierdzić w kancelarii notarialnej, co stanowi dodatkowy koszt.

Aby lepiej zobrazować działalność spółki z o.o. krótki przykład.
Jesteś wykonawcą budowlanym, zdobyłeś zlecenie na 2mln złotych na zrobienie posadzki w hali targowej. Zatrudniłeś do tego odpowiednią ekipę, kupiłeś potrzebny materiał i praca została wykonana. Po 2 miesiącach okazuje się że rzeczona posadzka zaczyna pękać. Ekspertyza wykazała, że ekipa, którą zatrudniłeś popełniła błąd i całą podłogę należy wymienić. Koszt około 3mln zł (zdarcie posadzki, która jest wadliwa, naprawa powierzchni i położenie nowej posadzki) Czysty zysk na tej inwestycji wynosił 30% od kwoty zlecenia, resztę stanowiły koszt materiału, koszt ekipy i wynajęcie odpowiedniego sprzętu. Stajesz w obliczu dramatu, zrobiłeś wszystko tak aby wyszło idealnie, okazuje się jednak że niezależnie od Twoich intencji masz do zapłacenia 3mln zł, których fizycznie nie masz. To co stanowi majątek Twojej firmy to około 50 tys. zł, nie otrzymasz kredytu w banku. Zleceniodawca ma prawo do tych 50 tys. zł, które stanowią majątek firmy.
Wyobraź sobie tę samą sytuację, w której prowadzisz spółkę cywilną lub jednoosobową działalność.
Twój majątek własny to samochód za 50tys zł, dom za 1,5mln, meble za 100 tys., działka nad jeziorem za 200 tys. i oszczędności w wysokości 100 tys., to 1 milion 950 tys. Wszystko znika w jednej chwili a do tego zostajesz z długiem na ponad milion złotych. Jedno zlecenie, które przecież chciałeś wykonać bardzo dobrze a wyszło zupełnie inaczej.
Mając przed sobą ten prosty przykład możesz dokładniej rozważyć „ograniczoną odpowiedzialność”.
W całości obrazu spółki z o.o. pojawiają się nam elementy bezpieczeństwa, kontroli, analizy, jawności informacji. Sam oceń, czy jest to rodzaj działalności, którą chcesz prowadzić. Weź pod uwagę za i przeciw, rozważ koszty i wartości niematerialne, takie jak bufor bezpieczeństwa, ułatwiona analiza danych, szczegółowe bilanse.

Koszty spółki z o.o.
Opłaty rejestracji
Standardowa umowa zarejestrowana w KRS – unikasz kosztów sporządzenia umowy spółki w postaci aktu notarialnego, minusem tego rozwiązania jest fakt, że możesz korzystać tylko ze standardowego szablonu umowy, bez wnoszenia zmian i artykułów na których Ci zależy dot. dziedziczenia itp.
Jeśli skorzystasz z umowy notarialnej to koszt 100zł + 3% od kwoty kapitału zakładowego powyżej 3000 zł.
Odpis z aktu notarialnego 6 zł/netto każda strona
Wpis w KRS 600 zł
Podatek PCC – 0,5% od wartości kapitału zakładowego pomniejszonego o taksę notarialną i wpis do KRS
Notarialne potwierdzenie podpisu 20zł.

Koszt ZUS
Wspólnik – czytaj właściciel jest obowiązany płacić ZUS tak jak w przypadku jednoosobowej działalności
Opłaty sądowe
Opłata za złożenie sprawozdania do KRS – 140 zł
Koszt ewentualnych zmian w KRS – 350zł

Księgowość
Od 1000 zł netto – opłata zależy od wielkości osiąganych przychodów i ilości dokumentów
Obowiązki formalno-prawne
Konieczność zgłoszenia niektórych zmian do KRS,
Wprowadzenie zmian w postaci aktu notarialnego (często lecz nie zawsze)
Prowadzenie pełnej księgowości,
Składanie deklaracji podatkowych
Sporządzanie sprawozdań finansowych
Zarząd winien spełniać obowiązki formalno-prawne nakładane na Kodeks Spółek Handlowych i trzymać się jego wytycznych

Mając szerszy ogląd i wiedzę na temat spółki z o.o. możesz już z dużym konkretem spojrzeć na swoje możliwości oraz potrzeby i dobrze wybrać najlepszą dla siebie formę działalności. Jeśli jeszcze nie zapoznałeś się z jednoosobową działalności gospodarczą oraz spółką cywilną, koniecznie przeczytaj nasze poprzednie artykuły.
Photo

Post has attachment
Szerszym spojrzeniem na Spółkę z o.o. - czyli kolejna odsłona rodzajów działalności gospodarczej.
Jeśli nie wybrałeś jeszcze odpowiedniej formy działalności gospodarczej dla siebie, stoisz przed trudnym wyborem i nie wiesz, która z dostępnych możliwości jest uszyta na Twoją miarę, zapraszamy na kolejną odsłonę.
Dziś jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie jedynym wspólnikiem jest osoba fizyczna.
Większość osób w swojej świadomości nosi przeświadczenie, że spółka z o.o. to duża firma, zatrudniająca co najmniej kilka czy kilkanaście osób, posiadająca rozbudowany osobowo zarząd i biuro wielkości hangaru lotniczego. Dziś złamiemy ten stereotyp i pokażemy Ci, że spółkę z o.o. możesz założyć jednoosobowo.
Pełna nazwa spółki z o. o. to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Słowa „ograniczona odpowiedzialność” praktycznie w całości odzwierciedlają sens istnienia tej formy działalności gospodarczej.

Na chłopski rozum…
Jeśli zapoznałeś się już z wcześniej z opisanymi przez nas formami działalności, wiesz, że zarówno przy jednoosobowej działalności gospodarcza jak i spółce cywilnej, za wszelkie zobowiązania finansowe firmy odpowiadasz nie tylko majątkiem firmowym, ale również własnym - osobistym.
Jeśli obił Ci się o uszy fakt, że jakiś przedsiębiorca przepisuje całą majętność na żonę, teściową, kuzyna, to duże prawdopodobieństwo jest takie, że stoisz przed osobą, która prowadzi jedną z dwóch wcześniej opisanych form działalności i popadła w niezłe tarapaty. Niestety często jest już za późno i przepisanie majątku nie zda się na wiele.

Bądź mądry zawczasu a nie po fakcie!
mądre rozwiązania i bardzo dobrzy doradcy, to podstawa, która nie tylko doprowadzi do rozwoju Twojej firmy, ale także pozwoli uniknąć wielu przykrych i trudnych w konsekwencjach sytuacji.

Co ogranicza a co daje?
Ograniczona odpowiedzialność – każdy z nas wie, że ograniczoną odpowiedzialność ponosi np. dziecko, kiedy to, rodzić do uzyskania pełnoletności swojej latorośli przejmuje pełną odpowiedzialność za jego czyny. Tak jest trochę ze spółką z o.o. Jeśli więc planujemy działalność o charakterze rozwojowym ta ograniczona odpowiedzialność pozwala nam na zachowanie bufora bezpieczeństwa finansowego, który wskazuje kwotę, w ramach której jesteśmy w stanie zabezpieczyć konsekwencje naszych decyzji i zobowiązań. Dziś ta minimalna kwota to 5000 zł, do niedawna aż 10 krotność tej kwoty czyli 50 tys. zł. To nasze minimum finansowe, które musimy mieć „na rozruch” w nomenklaturze prawnej nazwane jest „kapitałem zakładowym”.
W miarę rozwoju firmy, wzrostu kwot należności i zobowiązań, kapitał zakładowy może wzrastać. Wysokość kapitału zakładowego stanowi o zasobach finansowych samej spółki, jej wielkości, prestiżu i oczywiście jest pewnego rodzaju polisą zabezpieczającą dla potencjalnych partnerów czy kontrahentów firmy, którzy w razie niedotrzymania warunków umowy, odszkodowań czy upadłości spółki mogą ubiegać się o należną kwotę z majątku firmy. Kapitał zakładowy może być wydatkowany na działalność firmy. Mądre decyzje o tym na co i kiedy wydatkować kapitał zakładowy są bardzo ważne co pokazują szczególnie przykłady firm, które niedbale zarządzały tymi kwotami.

Bilans - duży plus, czy nieunikniona konieczność?
Ograniczona odpowiedzialność wiąże się także z pewnego rodzaju poszerzoną kontrolą czy też szerszą i czytelniejszą analizą działań firmy, która nie tylko daje pełen obraz organom podatkowym ale przede wszystkim pozwala na szczegółową analizę sytuacji spółki, pomaga w podjęciu właściwych decyzji finansowych i strategicznych. Podstawowym narzędziem z jakiego korzysta spółka aby dobrze i mądrze zarządzać swoimi zasobami są bilanse roczne lub półroczne. W okresie bilansowym warto jest dokładnie przeanalizować przychody, umowy, wydatki i skonsultować się z doradcą. Im szerszy ogląd sytuacji firmy i bardziej szczegółowe dane, tym dokładniejsza analiza i lepsze decyzje. Stworzeniem bilansu zajmuje się buro rachunkowe na podstawie prowadzonych przez cały rok ksiąg rachunkowych danej spółki.
Wszystko to brzmi skomplikowanie, ale dla samego właściciela spółki jego zaangażowanie w księgowość jest takie samo jak przy jednoosobowej działalności gospodarczej. Zbierasz faktury, paragony, dostarczasz umowy, natomiast cała złożoność procesu prowadzenia ksiąg rachunkowych, tworzenia bilansu, dotrzymaniu odpowiednich terminów i przepisów ustawy o rachunkowości oraz przepisów podatkowych odbywa się na poziomie zaangażowania i pracy biura rachunkowego.
I znowu stajesz w perspektywie ograniczonej odpowiedzialności, otrzymujesz narzędzia, dane i pomoc, aby podjąć najlepsze z możliwych decyzji dla rozwoju swojej firmy.

Tajne łamane przez poufne?
Kolejnym elementem, który dotyczy samego bilansu jest jego jawność. Co roku bilans należy złożyć również w Sądzie KRS i jest on jawny dla wszystkich zainteresowanych stron. Ponieważ korzystasz z ograniczonej odpowiedzialności finansowej, Twoi kontrahenci mogą sprawdzić stan finansowy spółki i na tej podstawie podjąć decyzję o ewentualnej współpracy. To samo rozwiązanie dotyczy np. nabywcy Twojej spółki jeśli zdecydujesz się ją sprzedać lub przyszłych wspólników.

W kolejnej odsłonie dalsza część spółki z o. o. a w niej między innymi Zarząd i koszty założenia spółki. Nie przegap!
Photo

Post has attachment
Nie zadzieraj z księgową!
Każde dziecko już wie, że księgowa, to strategiczne stanowisko w każdej firmie. W naszej firmie widać to doskonale:) Każdy junior powinien wiedzieć, że dobra księgowa chroni tyły i wyskakuje na pozycje  wroga z ukrycia. A każdy dorosły musi mieć świadomość, że na księgowości nie można oszczędzać. Szukając najlepszego stratega, zajrzyj do nas.

Terespolska 4/373 w Warszawie. vis a vis Sądu.
Photo

Post has attachment
Nowe zmiany w przepisach prawa pracy już od września 2016 roku.
Od 1 września pracodawcy mają obowiązek podpisać umowę o pracę jeszcze przed faktycznym podjęciem pracy przez pracownika a nie jak do tej pory w dniu podjęcia pracy. To samo dotyczy również regulaminu pracy, z którym pracownik winien być zapoznany dzień przed podjęciem pracy.

Wykroczenie w stosunku do pracownika w tym zakresie
według obecnego stanu prawnego obowiązuje kara od 1 tys. do 30 tys. zł.
Potrzebujesz wsparcia kadrowo-księgowego w swojej działalności, od dziś możesz liczyć na zniżkę, przewidzianą dla nowych Klientów zapytaj o szczegóły: biuro@tezaurus.biz
Photo

Nowe rozwiązania z zakresu księgowości. Zapytaj o rozwiązania dla swojej firmy. biuro@tezaurus.biz

Post has attachment
Photo
Wait while more posts are being loaded