Od dnešního rána jsem také hrdý majitel skvostu Nokia Lumia 800. Kupoval jsem jí v Alza.cz za 11 999,- kč v modré (Cyan) barvě.
K telefonu jsem si koupil rovnou i ochrannou fólii ZAGG InvisibleSHIELD, se kterou zatím nejsem zrovna spokojen, na omak je fólie jakoby "gumová", ale doufám, že do zítra či prostě časem "sedne".
Teď už k samotnému telefonu, přecházím ze starší platformy Windows Mobile 6.5 a telefonu HTC Touch Pro (Rafael) s Tael romkou.
Pokusím se nepsat recenzi (telefon už všichni známe), ale moje dojmy.

Po vybalení telefonu jsem jej okamžitě opatřil fólií (možná jsem paranoidní když to má gorila glass, které se nepoškrábe i když telefon vypadne z krabičky při vybalování, což už bylo ověřeno v nejmenovaném videu :) ).
Také jsem telefon vložil do přibaleného "gumového" krytu, který dle mého subjektivního názoru je ve stejném odstínu modré jako telefon a samotný telefon dokonale kopíruje a chrání.

Hardware
Docela mě zarazilo, jak moc "vyčuhují" tlačítka pro upravení hlasitosti, spoušť fotoaparátu a aktivaci displeje pokud není telefon opatřený gumovým krytem, bál bych se, že budou zadrhávat při vkládání do kapsy a podobně. Jakmile jsem ale telefon vložil do krytu, je vše v naprostém pořádku.
Oproti starému telefonu je telefon nepoměrně vetší a hubenější, což jsem velice uvítal.
Nyní je pro mě ještě složité na telefonu pohodlně psát, protože jsem zvyklý na hardwarovou qwerty klávesnici, ale věřím, že do toho také proniknu.
Neustále připomínaným tématem je krytka USB konektoru, stejně jako ostatní se o ní bojím, ale budu se snažit, aby vydržela po celý život samotného telefonu.

První spuštění
První spuštění telefonu bylo naprosto jednoduché, intuitivní a nastavením jsem hravě prošel. Účet LiveID už dávno mám a SkyDrive používám, takže pro mě nebyl problém se s tímto sžít.
Windows Phones jsem držel v ruce poprvé, takže systém jako takový jsem vůbec neznal, nicméně mohu potvrdit dojmy ostatních uživatelů, že sžít se s ním je otázka několika málo minut a teď už vždy vím, co kde hledat.
I když je pravda, že jsem shlédl spousty recenzí tohoto systému, takže alespoň trochu jsem věděl o co jde.

Proč Lumia 800?
Proč zvítězil Windows Phones nad Androidem a iOS je jednoduché: rychlost, jednoduchost, elegantnost a podle mě naprosto fenomenální propojení se sociálníma sítěma bez jakéhokoliv složitého nastavování a stahování přídavných aplikací.
Proč Lumia jako taková? Protože vzhledem naprosto vybočuje z řady (nepočítám N9) a já mám rád určitou jedinečnost. Navíc u WP zařízení není nutné vybírat podle HW parametrů, když všechny telefony jsou plus mínus stejné.

Co se mi líbí?
Líbí se mi opravdu dokonalé spojení s FB, Twitterem a dalšíma sociálníma sítěma (škoda absence G+, ale třeba časem). Sociální síť se promítá opravdu do celého telefonu počínaje ikonkou "Lidé" přes "Já" po "Obrázky" a další a další. Odevšud je možné něco sdílet, reagovat, telefon ukazuje upozornění atd... atd...
Z toho jsem opravdu nadšen propojení je dokonalé. To samé seznam kontaktů a možnost pospojování kontaktů provázanost s FB, kdy si telefon sám stáhnul fotografie kontaktů a aktualizoval v seznamu kontaktů e-maily a další věci. To je něco, z čeho se mi dělá úsměv od ucha k uchu a o čem jsem si do teďka mohl nechat jenom zdát. (Možná při troše dobré vůle by to uměly i WM6.5, ale já tu vůli neměl a zde to umí telefon sám, jen mu řeknu heslo.)
Další věc, která se mi líbí je celková rychlost telefonu a jeho reakce, v seznamu kontaktů mám cca 125 lidí a (přísahám) na WM 6.5 se mi seznam kontaktů otvíral přes 7 sekund, zde je cokoliv naprosto okamžité. Subjektivně mohu říci, že jakákoliv práce na tomto telefonu je okamžitě.
Líbí se mi synchronizace s Gmailem a e-mailový klient je také dokonalý.
Synchronizace se SkyDrive a OneNote je dokonalá, konečně budu mít například seznam věcí na nákup pořád po ruce a synchronizovaný.
Jsem z téhle celkové synchronizace opravdu nadšený.

Co se mi nelíbí a nejde mi?
Nelíbí se mi nastavování hlasitosti, je mi jedno, že je jedno nastavení pro všechny zvuky, ale celkově mi nastavovaní hlasitosti nepřijde vůbec plynulé, prostě buďto nahlas nebo potichu a hotovo.
Nelíbí se mi, že nevidím rovnou na displeji při pohotovostním stavu, kolik procent baterky mi zbývá.
A jako poslední se mi nelíbí, že mi nefunguje připojení na FB chat, což je ale zřejmě tím, že mám na FB pouze čtyři rozpoznaná zařízení a nevím jak dodat další. Takže mi funguje propojení na FB ale nefunguje mi chat, zatím nevím jak to vyřešit, ale snad na to přijdu, je to spíše mojí neschopností, než neschopností systému či telefonu.
Nelíbí se mi, že hry, které si stáhnu v Market Place si udělají ikonku až v "aplikaci" Hry a že nemají ikonu rovnou v seznamu aplikací (možná to jde, ale neumím to, vím jen jak je dostat na hlavní obrazovku, ale tam je nechci).
Prozatím je pro mě celkově MarketPlace velká neznámá a nějak se nemůžu zorientovat, ale ono to přijde.
Nelíbí se mi automatické nastavení fotoaparátu při pořizování snímku, nastaví to fotoaparát opravdu špatně a při troše nastavování před pořízením může výsledný snímek vypadat úplně jinak.
U fotoaparátu se mi dále nelíbí, že fotky automaticky zmenšuje před uploadem na SkyDrive.
Nelíbí se mi také nabíječka, která je k tomuhle telefonu přibalovaná, myslím, že její "hlava" by se mnohem lépe vyjímala v barvě telefonu, než tato odporná šedobílá.

Aplikace
Zatím jsem moc aplikací neinstaloval, teprve se chytám prozkoumávat Market Place, ale nainstaloval jsem aplikaci Mapy.cz a jsem z ní nadšený, design je stejný jako celkový design WP a její funkčnost je suprová, opravdu se mi líbí.
Další aplikace budu teprve objevovat.


Toť asi zatím vše z mých prvních dojmů, více mě zatím nenapadlo. Pokud by někoho zajímalo něco konkrétního, co jsem zde neuvedl, rad odpovím.
Postupně budu příspěvěk editovat a další dojmy doplňovat.
EDIT:
Jinak by se možná slušelo říct něco o sobě, ve světě mobilů se orientuju pouze jako amatér a nadšenec, několik let už čtu drtivou většinu článků na mobilmanii, smartmanii a živě. Za svůj život jsem moc mobilů nevystřídal, vždy si kupuji ten relativně nejlepší model své doby, konkrétně modely: Nokia 3410, Sony Ericsson D750i, HTC Touch Pro a nyní Nokii Lumia 800.

EDIT-1:
Nelíbí se mi, že není na hlavní obrazovce tlačítko pro rychlé zapnutí nebo vypnutí WiFi a musím kvůli tomu až "hluboko" do nastavení.

#lumia800
Shared publiclyView activity