Profile cover photo
Profile photo
Tom B. Lachtan
9 followers -
Lachtan, osoba nezměrně obludných rozměrů a nepříliš zajímavého života
Lachtan, osoba nezměrně obludných rozměrů a nepříliš zajímavého života

9 followers
About
Posts

Post has attachment
Gruzie Ramiz 2016 (příprava "čínská")

Ručně vyráběný čaj z Gruzie, konkrétně z vesnice Chakvi, vyráběný panem Ramizem (a podle něj se ten čaj jmenuje, ha, odhalil jsem to!) a jedná se o čaj černý, respektive červený. Dostal jsem ho jako dárek, takže kolik stál nevím, ovšem tyhle čaje sem dováží pan Síč (o=´
Lísky jsou v suchém stavu hodnětmavé, lehce zarolované, podlouhlé a mají hrozně krásnou vůni, která se pohybuje někde mezi lesním medem a loukou za svitu jarního sluníčka a duhy ´=oD
Mimochodem, přesto že se tyhle čaje většinou dělají na jeden, dva nálevy do většího nádobí, tentokrát jsem jako test zvolil čínský porcelán, 200ml a udělal nálevů... Pět, myslím, ten poslední byl slabší, ale přesto stále chutný.
Co mě u jednotlivých nálevů hodně zaujalo, byla jejich stálost, všechny chutnali více méně stejně a nuance tam byli minimální, všechny měli chuť medovou, lehounce nakyslou a přitom s trochou příjemné hořkosti, která v žádném případě nebyla trpká (trochu jako pendrek), ovšem to byli jen "podchutě," hlavní tón byl medově nasládlý a bylinný (a množná trochu kořeněný ?).
Lístky po výluhu hnědě tmavé a větší s množstvím horních tipsových lístků.

Je to moc dobrý, nenáročný čaj, který svede připravit i osoba čajneznalá (zaléval jsem většinou horkou vodou, přepálit se asi moc nedá), který vyniká především v tom, že se při jeho popíjení rozlévá telěm příjemné teplo. A prý odpuzuje trpaslíky. To je také plus, pro někoho.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Arya Tara Wonder FF (2016)

Loňský první sběr? Ty přece většinou rok a víc nevydrží... Jenže tenhle naštěstí není Darjeeling, alébrž nepál a navíc není ani vyroben ála Darjeeling, ale jedná se o jakýsi podivuhodný mix bílého čaje s oolongem, což je pro tuhle oblast věc atypická, a díky tomu se dané (nedávno založené) čajové zahradě povedlo dostat se do povědomí širého českého lidu čajného.
Cenu netuším, byl pořízen v rámci komunitního financování v projektu čajovny Dharmasala.
Suchý list i vůně připomínají něco mezi čajem zeleným a bílým a kdybych nevěděl, že se jedná o Nepálce, býval bych tipoval třebas takového bílého sněžného draka z Číny, lístky mají mnoho barev, od světle zelených po tmavě hnědé a všechny odstíny mezi tím, vůně lehce trávová a výrazná.
Po zalití voní jako kvalitní darjeeling a tahle stopa je patrná i v chuti, ovšem s tím, že je mnohem více ovocná (bílé hrozny?), trochu květinová a není v ní ani stopa hořkosti, tolik typické pro ony Darjee čaje.
Připravoval jsem pro čaj z téhle oblasti možná trochu atypicky, pomocí malé konvičky (200ml) a na několik nálevů (dva velmi dobré, jeden uspokojivý), což je vzhledem ku zpracování přípustné a mám tuhle přípravu mnohem víc v ruce, než na jeden vydatnej nálev do velké konvičky.


PS: můj telefon s Windowsama mi dovoluje klikat spoušť foťáku levou rukou, což je sice boží, ale s metadatama si evidentně google poradit neumí a tak fotky soustavně dává na vejšku... Ok, 2017, rok dokonalých google fukncí, faktžejo.
Photo
Photo
30.04.17
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
 Fuding Shoumei, bílý to koláček.

On tedy prodejce krom názvu oblasti a čaje uvádí také přízvisko, které nabádá k velké úctě k použitému listí, neb nechybí zkazky o tom, jak je vyroben ze starých, divoce rostoucích čajovníků a že snižuje krevní tlak… Aneb objednávka rovnou číny, chápu, snaží se to prodat neznalému, ale vzhledem k tomu, že se z principu věci nejedná o zrovna exkluzivní listí (čaje shou mei jsou zbytky toho, co se nehodilo vybrat do pai mu tan/bílé pivoňky), no ale co, nabídka aliexpressu se vyzkoušet musí, kór, když mu čínské úřady zakáží od konce měsíce prodej čaje, neb je to přísně regulovaná komodita. Chmm.
Krom toho, ještě faktograficky, lisováno do koláčku, váha 360g, cena 13$ (zlevněno).
Mimochodem, byl to první koláček lisovaného čaje, co se mi rozebíral opravdu dobře, valná většina čajů je totiž lisovaná tak silně, že je někdy těžké do něj zapíchnout čajové šídlo (to je docela ostrá jehla s rukojetí, někde na fotce dole je), natož placatý a tupý nůž na puerh (taky je tam někde na fotce) – jenže tady to šlo krásně v pohodě, vzít nůž, zapíchnout ho do boku koláčku a takhle obbodat po celém obvodu, abych ho v půli rozdělil na dvě tenké placky (zase, někde na fotce), které se pak nelámou, jak si někteří myslí, ale ideálně jen prohýbat sem a tam a uvolnit lístky, které spolu drží, takhle se méně lámou a méně lámaný čaj, to je většinou lepší čaj.
Vlastně bych mohl tenhle čaj nechat tak jak byl a jen si vždycky odkroutit potřebnou dávku, ale vzhledem k tomu, že v místnosti, kde čaj skladuju, se občas zjeví i mnohé divnočmuchy, nechtěl jsem, aby mi načichl něčím nelibým, takže jsem ho rozdělil všechen a naskladnil do sklenic a plechovek.
Čaj je to vhodný na přípravu jednonálevu, na vícenálev se spíš nehodí, dal by minimum nálevů, ale takových je většina shou meiů a na takový účel jsem si čaj objednal, ideální na večerní konvičku, po které nehrozí bdění do hodin duchů a nočních repríz AZ kvízů na čt2.
Listí je lámané, spíš tmavší (málo zelených lístků, jako u jiných čajů téhle sorty), mnoho větviček, chuť bylinná, jemná, decentní se stopami po medu a oříšcích. Slušnej čaj.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
05.03.17
6 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Samurai Shot – Sweet flower

Další energetický, nealkoholický panák od samurai shotu, tentokráte ovšem, dle mého, poněkud nepovedený. A problém je ten, že tahle sladká květinka je oslazena, což, proti tomu principiálně nemám vůbec nic, ostatní, nesladké varianty, jsou pro čaje neznalé jedince příliš řízné a i hromadu čajopijců je zrovna nemusí, jenže tady je toho cukru příliš.
Krom cukru (třtinového) je ve složení čaj (oh, vážně?!), konkrétně sencha, okvětní lístky růže, aromata liči a grapu a sorban draselný a kyselina citronová.
A tahle skladba by mohla fungovat, pokud by bylo méně cukru, po napití totiž cítím jenom výraznou sladkost (ano, možná se stopou nějakého ovocného aromatu) a svíravost přelouhovaného čaje, přičemž na rozdíl od puerhové varianty Pure dark a indického DJ spring, tu není ani náznak podobnosti s chuťovým základem zvoleného čaje, jednoduše, sencha v chuti prostě není.
Flaška s půl litrem kupována za 190 kč na samuraishot cézet.

Ps: Kolegyni v práci chutná, takže nepřijde nazmar.
Pps: ale ani hafanovi nevoní.. (o=´


Photo
Photo
02.11.16
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Samurai Shot – DJ spring


Tak za prvé, co je to vlastně samurai shot? Jedná se o hodně silný čajový extrakt s energetizujícími účinky, který, ačkoliv se popíjí po panácích, neobsahuje žádný alkohol a tahle konkrétní varianta má v obsahu jen vodu, čaj, kyselinu citronovou a e202, což je vcelku nevinnej sorban draselnej, díky kterému čaj nehnije, nekvasí a nevyvádí.
DJ spring je součástí speciální várky, která nepatří mezi tři základní varianty (o těch někdy jindy) a jak název napovídá, jedná se o extrakt připraven z listí darjeelingu v jarním sběru a ačkoliv jsem to nečekal, je to v chuti docela poznat, jasně, rozhodně to není chuť nějakého exkluzivního DJ first flushe, co se na jaře dováží letecky pro co největší čerstvost, ale určitá květnatost tu cítit je, přestože nápoj samotný je výrazně nahořklý s dominancí citronové chuti a zemité ovocnosti. Barva je někde mezi temně zelenou a světle hnědou. Mimochodem, jedná se o nápoj překvapivě hustý, podobně, jako červené víno.
Jedná o celkem dobrej nápoj (byť varianta pure dark z puerhu mi chutná víc), který funguje jako nabuzující, energetický panák, jehož výhoda je absence čehokoliv vedlejšího (barviva atp.), půl litrová lahev stojí celkem 230 korun, což je o čtyřicet víc, než stojí varianta základní, koupeno na samuraishot cézet, nebo se dá sehnat všude, kde je nějaká akce čajomíru, neb obé dělá stejný člověk.
A teď jen počkat, jak moc budu nabuzenej a nespavej (o=´
Photo
Add a comment...

Post has attachment
TIE GUAN YIN (LAOCHA)

Tenhle čaj je železná bohyně milosrdenství, ovšem klasická, čímž myslím, že není zrovna klasická (o=´
Co to znamená? Tenhle čaj je dneska znám (minimálně u nás) v drtivé většině jako oolong lehce oxidovaný a nepečený, ovšem to je móda jen posledních pár desítek let, v původní podobě se totiž jedná o čaj pečený, tenhle konkrétní se prý pekl celých sto hodin, což sice nechápu proč, ale minimálně to v propagačních materiálech zní dobře. Mimochodem, byl sklizen roku 2008 a přídomek lao cha znamená „starý čaj.“
Suchý list je hodně tmavý, s nepříliš výraznou vůní, kterou při vší snaze nemůžu popsat jinak, než jako obyčejnou pečenou. Rolovaný je do kompaktních, malých kuliček, které se postupně rozevřou v až dvoucentimetrové lístky, některé z nich s drobnou větvičkou.
Po zalití jsem nechal první nálev na mé poměry nezvykle dlouho louhovat, kolem půl minutky a tenhle postup se mi z několika čajení osvědčil u těchto starších pečených čajů jako nejlepší, vodu jsem ale volil lehce chladnější, ale kolik měla, to neřeknu, neb teploměr nepoužívám a byl jsem líný ho hledat.
V chuti se jedná o čaj opravdu silně pečený a květinové tóny jsou tu hodně upozaděné, ale určitě se s trochou snahy objevit dají, dál je tu nakouřené pozadí, které je někdy mezi slabou kávou a hořkou čokoládou, to doplňuje chuť která je podobna pečenému jablku, které někdo vymáchal v hutném medu bez cukru. Barva nálevu se pohybuje mezi letmo oranžovou po zakalenou, jasnou žlutou.
Čajík je ze Shengmu cézet, 50g za 270 Kč.

(a ta fotka je fakt jenom ilustrační, špatné světlo, blbej mobil et cetera, et cetera)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Oolong Wazuka

Japonci dělají čaje zelené, pak zelené, pak zelené a pak tak maximálně opraží pár větviček, nebo do zeleného čaje přimíchají praženou rýži. Tudíž když už udělají něco jiného, specifického pro Čínu, kterou většina Japonců zrovna nemusí, je to spíš zajímavost, než stěžejní prodejní artikl.
A přesně takový tenhle oolong z Wazuky je, což naznačuje už cena, neboť dvě stě korun je na japančaj dost málo. Takže, jaká je tahle čajová zajímavost za 190kč/50g?
Lístky jsou velké, rozhodně na první, ani druhý pohled neevokují japonsko, lístky jsou tak nějak na půl rolované, na půl jen přehnuté, voní trošku kouřově, barevně našedlá zelená.
Po zalití je vůně lístku nijak zajímavá, uniformní vůně lehce oxidovaného oolongu, listí se zbarví do tmaté zeleně a je vidět, že mnoho lístků je potrhaných (což není nezbytně mínus)
Chuť je lehce nakouřená, trošku kořeněná a velmi malou nasládlostí v dozvuku, je to vlastně taková železná bohyně, ze které někdo vycucal většinu květinovosti (o=´
Čaj jsem připravoval jak v gaiwanu, tak v kyusu, přičemž gaiwan se mi asi osvědčil víc, stejně jako použití trošku teplejší vody. Je to zajímavost, ne čaj, který by zaujal svou chuťovou vytříbeností, ale i vzhledem k nižší ceně se může rovnat s čínskými, světlými oolongy ve stejné cenové relaci. Koupeno na Shengmu.
Photo
Photo
04.09.16
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
 FU DING BAI MU DAN 2015

Další lisovaná pivoňka, tentokráte v podobě malé, pětigramové kuličky, ročník sběru 2015, kupováno na shengmu cézet za 60,- za jednu kuličku.
Listí v kuličce relativně volně a rukou se dá rozdělit na několik větších kousků. Lístky jsou to lámané, v barvách od bílé, velmi ochmýřené, po tmavě zelenou, oproti jiným pivoňkám tu chybí lístky tmavě hnědé. Vůně je velmi nevýrazná, neb je čaj balen jen v papíru a není zavakuován.
Po zalití se první dva nálevy zdají být barevně slabé, nažloutlé, leč chuťově zajímavé, sladší a uklidňující. Ideál se dostaví okolo třetího/čtvrtého nálevu, kdy se kulička již kompletně rozpadne na jednotlivé lístky, barva se stává nádherně čirou zlatavou a kdybych měl tenhle čaj ve více kouscích, než ve dvou, tak ho okamžitě nacpu do pet lahve a za studena udělám do lednice a pak ho budu popíjet vychlazený ve skleničce na víno, muhihi.
A jaká je chuť samotná? Nu, jako u jiných pivoňek – ovocná, bylinná, ale zde více nasládlá a v někdy vyloženě kytičková, podobně jako u oolongů druhu zelené, nepečené bohyně.
Zkrátka, je to moc fajn čajík, sice je pravda, že kdybych měl volit mezi touto a mezi lisovanou do čokoládové tabulky, obé ze stejného obchodu, tak sice zvolím tabulku (která je na jednu porci, po kterých se prodává navíc o 10 kč levnější).
Tento čaj pijí i trpaslíci vybavení protetickými chapadlovitými spáry!
PhotoPhotoPhoto
09.07.16
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Čajení v přírodě..
I když, spíš v zeleni, kousek od centra Plzně, na soutoku Mže a Radbuzy, popíjen byl černý/červený čaj z Japonska - Kocha Azuma Samidori, byl fajn, ale víc slov o něm napíšu jindy, anžto ho musím více napít.
PhotoPhotoPhoto
06.07.16
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
No dobře, teď už si plánuju pořídit jen jedno čajové nádobí a to konvičku od čajových bytostí na čajomíru, vážně, tohle je jinak poslední...
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded