Profile cover photo
Profile photo
yr.no počasí česky
677 followers -
Dlouhodobá yr.no předpověď počasí i předpověď po hodinách pro libovolné místo na Zemi.
Dlouhodobá yr.no předpověď počasí i předpověď po hodinách pro libovolné místo na Zemi.

677 followers
About
Posts

Post has attachment
Slovenská verze https://yrno.cz/ má nyní vlastní adresu https://yrno.sk/ . Tato verze je téměř úplně lokalizovaná do slovenštiny. Provedli jsme také několik úprav ve skriptech a na serveru s cílem zrychlit načítání stránek.
Add a comment...

Post has attachment
Už pár dní po spuštění projetu https://yrno.cz jsme měli připravený provoz se zabezpečeným protokolem https. V té době se ale objevily problémy s vkládaným obsahem, jehož protokol jsme neměli možnost změnit a prohlížeče na stránce oznamovaly chybu. Proto jsme od bezpečného protokolu dočasně upustili a stránku provozovali na tehdy běžném http (komunikace bez šifrování).
Za dva roky se ale mnohé změnilo, celý web https://yrno.cz jsme 8.2.2017 převedli na https, přičemž šifrování je zajištěno certifikátem Let's Encrypt (na rozdíl od původně používaného certifikátu vydaného StartCom, jehož certifikátům postupně přestává internetový svět důvěřovat).
Co se tedy pro návštěvníky změnilo? Změnu vlastně při běžném používání stránky nepoznáte. Komunikace je nyní ale mezi Vámi a stránkou šifrovaná, tedy nikdo nezjistí, jaká data (např. jakou předpověď počasí) si prohlížeč a https://yrno.cz vyměňují.

Za téměř dva roky provozu jsme řešili nejeden problém. Trvale se snažíme monitorovat chyby způsobené nejčastěji nedostupností zdrojů, odkud náš server čerpá data. Moc se snažíme o to, aby měla stránka co nejméně výpadků, tedy abyste měli kdykoliv k dispozici velmi přesnou a spolehlivou předpověď počasí, jakou Norský meteorologický institut poskytuje.

V současné době připravujeme přechod na nový server s více než čtyřnásobným výpočetním výkonem. Tato změna povede k dalšímu zvýšení rychlosti při načítání stránek.
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Při přenosu projektu yrno.cz na nový server jsme také vylepšili funkce sloužící k vyhledávání místa a aktuálního počasí. Všechny tyto změny se projevily v rychlosti načítání stránek předpovědi. Donedávna se předpověď zobrazila průměrně za 500ms, nyní je odezva ani ne poloviční, 200ms.
Add a comment...

Post has attachment
Jsme velmi vděční za Váš zájem a přízeň, které věnujete stránce yrno.cz. Návštěvnost stránek trvale roste a protože původní server pomalu přestával zátěž zvládat, pořídili jsme server nový, podstatně výkonnější. Bude určen téměř výhradně pro projekt yrno.cz, proto byste v budoucnosti neměli mít problém s tím, že by se předpovědi počasí načítaly pomalu.
Od 13.9. jsou stránky yrno.cz nasměrovány na (ipv4 a ipv6) adresy nového serveru, do 14.9. by tedy měl být veškerý provoz odbavován už z nového počítače.
Photo
Add a comment...

Další vylepšení stránky na sebe nedalo dlouho čekat.
První změny si všimnete úplně dole, tlačítka pro sociální sítě jsou nyní už jen tři nejdůležitější, zato mnohem větší tak, aby se na ně dalo lépe klikat. Větší je i ikona mapy v horní části tabulky předpovědi počasí.
Další změnu zjistíte, pokud používáte tablet nebo mobilní telefon. Na těchto zařízeních je písmo na stránce opět větší, tedy určitě i čitelnější.
Add a comment...

Post has attachment
Dnes jsme na stránku přidali „drobečkovou“ navigaci. Najdete ji vždy nad hlavní tabulkou s předpovědí, obsahuje názvy a odkazy tak, aby bylo okamžitě zřejmé kam předpověď počasí patří a samozřejmě, aby také bylo možné v rámci webu rychle přecházet.
Tento druh navigace je užitečný také pro vyhledávače, které se na stránkách lépe vyznají a mohou tak už ve výsledcích vyhledávání nabízet i další důležité stránky. Na obrázku vidíte to, jak drobečkovou navigaci pro http://yrno.cz/pocasi/Vysocina/Ledec-nad-Sazavou/predpoved-hodinu-po-hodine/ zobrazuje přímo stránka yrno.cz a také Google v případě, že předpověď nabízena ve výsledcích vyhledávání.
Všimněte si, že vždy můžete okamžitě přejít na dlouhodobou předpověď počasí pro Ledeč nad Sázavou, předpověď pro Kraj Vysočina i na hlavní stránku s předpovědí pro celou Českou republiku.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
V pořadí už třetí změnu adres předpovědí prodělala stránka http://yrno.cz/. Na začátku kopírovala adresa www stránky předpovědi pro místo adresu, kterou používá i server yr.no. Později jsme adresy upravili tak, aby byly „víc české“ a to včetně české diakritiky. To se ale ukázalo jako problémové pro některé vyhledávače, takže od včerejška už celý web s předpovědí počasí yrno.cz používá adresy stránek výhradně bez diakritiky, jde vlastně o předcházející adresy ořezané o háčky a čárky.
Aby návštěvníci neměli problém s hledáním předpovědi pro to své místo, jsou samozřejmě i všechny starší adresy adresy zachovány a to včetně původně používané adresy celé www stránky pocasionline.eu a pocasieonline.eu.
V záloze máme připravený i certifikát pro převod celého webu na https://yrno.cz/ (tedy s chráněným přenosem dat, zaručujícím bezpečnost). Zatím ale bohužel nenastala ta správná doba, některé prvky stránky by nefungovaly správně, určitě ale i tato změna přijde.
Díky moc za Vaši přízeň. Jen protože jste tu Vy, navštěvníci stránky, můžeme tento projekt neustále vylepšovat. O tom, že norské předpovědi opravdu vycházejí se denně přesvědčuje stále více těch, kteří na http://yrno.cz/ zavítají.
Add a comment...

Post has attachment
Jestli jste dnes zaznamenali kratší výpadky, pak to bylo protože jsme stránky přesunuli i do ipv6 adresního prostoru Internetu. Tedy ode dneška stránka http://yrno.cz/ funguje jak ve staším ipv4, tak i v novém ipv6 Internetu. To, jakou cestou jste přišli, zjistíte snadno v dolní části stránky yrno.cz, najdete zde nyní text „přicházíte přes ipv6“ nebo „přicházíte přes ipv4“.
Tato změna se týká také všech dalších našich projektů: http://conmet.cz/ http://prevodyonline.eu/ a http://listenonline.eu/ Jsme s Vámi i ve světě budoucnosti.
Add a comment...

Za posledních pár týdnů proběhly na stránce velmi důležité úpravy.
Když projekt yrno.cz vznikal, nepočítali jsme s tak velkým zájmem. Proto se seznam už vyhledaných adres míst ukládal jen do jednoduchého textového souboru. To už samozřejmě nestačilo, takže téměř všechna data jsou uložena v databázi. Změna, kterou návštěvníci poznají ve vyšší rychlosti načítání předpovědí.
Druhá úprava proběhla v části zjišťování aktuálního počasí. Došlo k podstanému rozšíření počtu stanic, ze kterých se aktuální počasí zjišťuje. Protože ale ne všechny meteorologické stanice mají služby s nepřetržitým provozem, objevuje se nově i stav automatického režimu, kdy stanice hlásí to, co může hlasit i bez obsluhy (tedy teplotu, srážky, rychlost a směr větru atd). Pokud se v blízkosti automatické stanice najde nějaká s úplnou informací, zobrazí se samozřejmě počasí z ní.
Další podstatnou změnou je změna způsobu vyhledávání místa předpovědi. Donedávna se stránka obracela přímo na Geonames.org, nyní je databáze míst už na vlastním serveru. Vyhledávání probíhá námi vytvořeným algoritmem, ve kterém se zohledňuje relevance výsledku v souvislosti s velikostí a důležitostí vyhledaného místa.
Poslední úpravu, které jste si určitě všimli, je změna přehledu počasí, nově se v mapě zobrazuje i směr větru.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded