Profile cover photo
Profile photo
اخبار دفتر آیت الله العظمی بیات زنجانی
333 followers
333 followers
About
Posts

بسم الله الرّحمن الرّحیم
ضمن عرض تبریک به اطلاع می رسانیم که رؤیت هلال ماه شوال برای مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی(مدظله العالی) به اثبات رسیده و روز چهارشنبه ۱۶تیرماه ۱۳۹۵، اول شوال و عید سعید فطر است.
Add a comment...

زکات فطره از واجباتی است که در امّت اسلام اختلافی دربارۀ آن وجود ندارد و روایات مستفیضه ‏ای که از طریق شیعه و سنّی وارد شده، بر وجوب آن دلالت دارند و همه‌ساله بر تمامی مکلّفین طبق شرایطی که در رسالۀ عملیه به آن اشاره شده است، واجب می‏شود و باید به مصرف مستمندان برسد.
پیرامون زکات فطره، روایات متعددی از اهل‌بیت(ع) آمده است که آثار زیادی دارد از جمله، انسان را از مرگهای ناگهانی در آن سال حفظ کرده و نجات می‏دهد، در بعضی روایات آمده است که تمامیت و کمال روزه ‏های ماه رمضان با زکات فطره است همچنان‎که تمامیت نماز با صلوات بر پیامبر گرامی اسلام(ص) است.
میزان فطریه واجب بر هر نفر، سه کیلوگرم قوت غالب بوده و این قوت غالب برای افراد مختلف متفاوت است. برای مثال افرادی که در طول سال بیشتر برنج مصرف می کنند، بهتر است برای هر نفر سه کیلو برنج و یا قیمت معادل آن را بپردازند و یا اگر در طول سال بیشتر گندم مصرف می کنند، بهتر است سه کیلو گندم و یا قیمت معادل آن را بپردازند.
مکلفین در صورت شناخت افراد مؤمن تهی دست و مستمند جامعه که می تواند از همسایگان، اقوام و آشنایان نیز باشد، می توانند زکات فطره و یا مبلغ معادل آن را به ایشان برسانند و در غیر اینصورت، آن را در اختیار مرجع تقلید خود قرار دهند تا به مصارفش برسد.
لازم به توضیح است که مطابق نظر حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی برای حفظ شأن و منزلت افراد، می توان زکات فطره را به آنان رساند و به زکات بودن این مبلغ یا جنس، اشاره ای نکرد.
از همین روی مؤمنین می توانند یا مستقیماً به بخش "پرداخت آنلاین وجوهات شرعیه"(http://bayat.info/online_payment/) مراجعه کرده و پس از تکمیل فرم، مبلغ زکات فطره خود را به حساب واریز فرمایند و یا از طریق شماره حساب ویژۀ زکوات و فطریه 1-11011010-813-205 نزد بانک سينا به شماره کارت 6393461025410958
بنام حضرت آیت الله العظمی اسدالله بیات زنجانی مبلغ معادل زکات فطریه خود را به حساب واریز فرموده تا به مصارفش برسد.
Add a comment...

پاسخ حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی به استفتائی پیرامون چگونگی اثبات اول و آخر ماههای قمری
—---—
سؤال: با توجه به پیشرفت تکنولوژی و توان منجمین برای پیش بینی اول و آخر ماههای قمری حتی برای چند سال آینده، آیا کماکان برای اعلام اول و آخر ماه، باید رؤیت ملاک قرار گیرد؟ تکلیف فرد مکلف برای یقین حاصل کردن نسبت به این موضوع چگونه است؟

پاسخ:

با سلام و تحیت؛

در ابتدای پاسخ لازم است به این نکته اشاره شود که در اسلام مبنای تشخیص موضوعات، به عهدۀ عرف و شخص مکلف است مگر موضوعات خاصی که شارع، خود آنها را آورده و تشخیصش نیز به عهدۀ خود اوست مانند کرّیت آب یا نصاب زکوات و امثالهم که در جای خود بحث شده است. به همین جهت است که فقه و فقیه، عهده دار بیان احکام اند و موضوع حکم را در موارد متعارف، به خود عرف و مکلف واگذار می کنند.
با توضیحات داده شده لازم به ذکر است که ملاک برای اعلام اول یا آخر ماه قمری – مطابق آنچه از روایات به دست می آید مانند روایتی که در وسائل الشیعة جلد دهم باب ٣ از ابواب شهر رمضان حدیث ١ آمده است- رؤیت هلال ماه و یا اتمام سی روز کامل است؛ حال راههای اثبات این رؤیت اینهاست که یا خود مکلف ماه را ببیند، یا دو نفرعادل شهادت دهند به طوری که شهادت یکی با دیگری مغایرت نداشته باشد، یا گروهی گواهی دهند طوری که از حرف آنها اطمینان حاصل شود و یا اینکه مجتهد جامع الشرایط حکم به اول یا آخر ماه کند مشروط بر اینکه مکلف، علم به خلاف آن نداشته باشد.
بنابراین انسان باید به رؤیت اول و آخر ماه اطمینان یابد و این اطمینان از هر راهی که بدست آید، کفایت می کند.

با این شرایط اگر مکلف، از قول منجمان و افراد اهل فن نیز اطمینان حاصل کند، برایش کفایت می
کند.
Add a comment...

Post has attachment
ديدار حجت الاسلام والمسلمين سيد جواد شهرستاني نماينده حضرت آيت الله العظمي سيستاني و نيز جمعي از فضلا و انديشمندان همچون حجت الاسلام والمسلمين فاضل ميبدي و حجت الاسلام والمسلمين دكتر ميرموسوي | ٢٥ رمضان المبارك ١٣٩٥

#ديدار
#مرجع_تقلید
#مرجعيت
#آيت_الله_العظمی
#مرجع
#مرجعيت_شيعه
#آيت_الله
#آيت_الله_العظمی_سيستاني
#سيدجواد_شهرستاني
#بيات_زنجانى
Photo
Add a comment...

Post has attachment

خداوند حکیم در قرآن کریم می فرماید : وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ و الْإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُونِ و به همین جهت است که امام صادق علیه السلام در تفسیر این آیه ، از حضرت امام حسین علیه السلام نقل می کند ، که ایشان فرمودند که مراد از لِیَعْبُدونِ : لِیَعْرِفُونِ می باشد ، (به این معنی که : خداوند متعال جل و علا جنیان و انسان ها را) برای آنکه او را بشناسند خلق کرده است ، به این دلیل که اگر او را بشناسند ، (فقط) او را عبادت می کنند و وقتی كه تنها او را عبادت کردند و مورد پرستش قرارَش دادند ، از عبادت دیگران بی نیاز می شوند و از شرک و حرکت های آلوده به شرک رهائی می یابند
(؛ همانگونه که در کتاب شریف علل الشرائع آمده است که : عَنْ أَبِی عَبْدِ اللهِ علیه السلام قَالَ : خَرَجَ الْحُسَیْنُ بْنُ عَلِیّ علیه السلام عَلَى أَصْحَابِهِ
رضی الله عنهم فَقَالَ : أَیُّهَا النَّاس إِنَّ اللهَ جَلَّ ذِکْرُهُ مَا خَلَقَ الْعِبَادَ إِلَّا لِیَعْرِفُوهُ فَإِذَا عَرَفُوهُ عَبَدُوهُ فَإِذَا عَبَدُوهُ اسْتَغْنَوْا بِعِبَادَتِهِ عَنْ عِبَادَةِ مَا سِوَاهُ ، به این معنی که : ای مردم ! همانا خداوند متعال جل و علا بندگان خود را نیافریده است مگر از برای اینکه به او معرفت شناسائی پیدا کنند ، پس زمانیکه او را بشناسند ، در مقام بندگی و عبودیّت او بر می آیند ؛ و به واسطه عبادت و بندگی او از عبادت و بندگی غیر او از جمیع ما سِوی مُستغنی می گردند.)

بخشي از بيانات حضرت آيت الله العظمي بيات زنجاني در درس اخلاق، سال ١٣٨٨

Add a comment...ما باید تلاش کنیم تا چهره اسلام را درست و با نگاه امام علی(ع) به جامعه معرفی کنیم و بگوئیم اسلام در نگاه امیرالمومنین(ع)، با آنچیزی که برخی آن را معرفی می کنند تفاوت دارد.
در نگاه آن حضرت، اسلام همراه با تهمت و بردن آبروی مومن، اسلام نیست.
در اسلام با تعریف امیرالمومنین(ع)، هتک حرمت مومن، بالاتر از هتک حرمت خانه کعبه است.
در نگاه امیرالمومنین(ع)، دین حکومتی محکوم به شکست است و آن حکومتی قابل دفاع است که خود را با احکام دین تطبیق دهد نه دینی که خود را منطبق با حکومت کند.
شاخص حکومت امیرالمومنین(ع)، این است که آن حضرت بین خود و مردم فرقی قائل نیست و خود را از آنان بالاتر نمی بیند.
در نگاه امام مادامی که کسی دست به سلاح نبرده و خون کسی را نریخته باشند، مورد ستیز قرار نمی گیرد.
ما موظف به معرفی صحیح اسلام علوی هستیم و در این راه نیز باید تمام تلاش و همت مان را به کار بریم.
بخشي از بيانات حضرت آيت الله العظمي بيات زنجاني در ديدار انجمن فرهنگ و سياست شيراز| سال ١٣٨٧

#ديدار
#انجمن_فرهنگ_و_سیاست
#مرجعيت
#مرجعيت_شيعه
#مرجع
#مرجع_تقلید
#آيت_الله_العظمي
#بيات_زنجاني
Add a comment...

پاسخ حضرت آيت الله العظمي بيات زنجاني به پرسشي پيرامون وحدت وجود و قائلين به آن:

سؤال: با سلام؛ نظر جنابعالی درباره ی وحدت وجود چیست؟ آیا وحدت وجودی که قائل به توحید است و می گوید: خداوند مثل خورشید است و همه ی ما تجلی ای از نور این خورشید هستیم(در حد شمع) و به این آیه معتقد است که می فرماید: هُوَ الْأَوَّلُ وَالْآخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِن…(الحدید،3) از دایره ی اسلام خارج است؟

با سلام و تحیت؛ در باب وحدت و کثرت وجود، آراء و نظرات حکیمان و عرفا مختلف است.
آنچه که عرفای بزرگ مانند ابن عربی، قونوی، سیدحیدر آملی، ابن ترکه و امثالهم می گویند، این است که وجود و موجود، هر دو واحد و یگانه اند و آن وجود واجب، وجود لابشرط و مطلق الوجود، یعنی وجود بماهو وجود و واحد است و اساس آن، مبتنی بر وحدت شخصی است؛ در حقیقت وجود لابشرط مَقسَمی که مورد شهود عارفان است، عین وحدت بوده و واحد است و هیچگونه کثرت نمی پذیرد، یعنی نه تباینی را می پذیرد که به مشائین نسبت داده شده است و نه کثرت تشکیکی دارد که حکمای بزرگ نیز بر آن قایلند چراکه در حقیقت، هستی و بود از آن اوست و غیر او وجود نداشته و فاقد هر نوع بود است؛ مطلق الوجود، تعدد در مظاهر و مجالی است و در حقیقت آن حقیقت واحد و یگانه دوران، قابل هیچگونه غیریت و تکثر نبوده و تکثر و غیریتها، در تعینات فیض منبسط است و در واقع، تکثر تشکیکی در بود نیست، بلکه در نمودها و ظهورات آن واحد مطلق است. با توجه به این معنائی که گذشت، در وحدت وجود همان طور که وجود واحد است، موجود هم واحد است و در حقیقت همان وجود واحد، هم وجود است و هم موجود و اگر این کلمه صادق باشد، جلوه ها و تعینات فیض، منبسط اوست و در این مبنا، وحدت اصالت داشته و کثرت آن، اعتباری است و این نوع تحلیل و ارائه نظر درباره وجود، با آیه ای که از سوره مبارکه حدید نقل شده، قابل انطباق است.
وقتی که وجود دارای وحدت شخصی شد و به صورت اطلاق و غیر متعین، حتی با تعین اطلاق منظور گردید، غیری نخواهد داشت؛ چراکه اگر غیر داشت یا عدم می شد که باطل بالذات است و یاماهیات می شد که اعتباری اند و طبعا اول نخواهد داشت، چون اول، ابتداء هر چیز دیگری است و دیگر هوالاول و الآخری نخواهد بود.
پس این نوع وحدت، نه تنها موجب خروج از اسلام نمی شود، بلکه عین توحید است و تعالیم دینی با آن منافات ندارد و اما تشبیه آن به خورشید از باب تمثیل و تشبیه کامل به ناقص است و به جهت تقریب برای اذهان ساده گفته می شود.

#مرجعيت
#مرجع
#فتوا
#استفتاء
#فقيه
#سؤال
#آيت_الله
#آيت_الله_العظمي
#بيات_زنجاني
#وحدت_وجود
#عرفان
Add a comment...

شیعیان بیش از هر چیزی به دنبال احقاق حقوق از دست رفتۀ خود توسط حاکمیت های منطقه اند؛ این بدین معناست که شیعیان به عنوان شهروندان رسمی این کشورها، حقوقی دارند که گاهاً حتی ابتدائی ترین آنها مخدوش شده و ساده ترین آزادی های اجتماعی شان مورد تجاوز واقع شده است.
این یک اصل مربوط به همۀ انسان ها بوده که حقوق خود را مطالبه می کنند و همان اصل امروز در بین شیعیان به عنوان فریاد اعتراض مطرح شده است.
بنابراین نمی توان هر ندای اعتراضی را به منزلۀ تلاش برای تغییر حاکمیت و تشکیل یک حکومت جدید در خاک یک کشور دیگر تحلیل کرد.

بخشي از گفتگوي نشريه آمريكايي المانيتور با آيت الله العظمي بيات زنجاني | ديماه ١٣٩٣
Add a comment...

Post has attachment
ديدار با حضرت آيت الله العظمي شبيري زنجاني | ١٥ رمضان | اول تيرماه ١٣٩٥

#اسلام
#تشيع
#مرجع
#مرجع_تقلید
#مرجعيت_شيعه
#آيت_الله_العظمی
#آيت_الله
#شبيري_زنجاني
#بيات_زنجانى
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded